Monacor ADP

Monacor, prężnie działający na rynku AV, zaprezentował uniwersalne konwertery Dante, które ułatwią życie niejednego integratora.

Zapewne każdemu z nas zdarzyła się nieprzewidziana sytuacja, podczas której np. w trakcie konferencji wymagane było wprowadzenie do cyfrowej sieci Dante sygnału audio z urządzenia uczestnika. Niestety, w większości sytuacji stanowiło to problem, ponieważ konwertery są z reguły dostępne w wersjach rackowych. Jeżeli sala nie była w nie wyposażona, to pojawiała się komplikacja. Na szczęście na rynku dostępne mamy konwertery, które zmieścimy do torby z laptopem. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie marki Monacor w tym zakresie.
ADP-AES3-2X2
Konwerter AVIO Dante AES3/EBU ADP-AES3-2X2 przeznaczony jest do podłączania urządzeń audio bezpośrednio z interfejsu AES3/EBU wprost do sieci Dante. Konwerter cechuje się impedancją 110 kΩ, stosunkiem sygnał/szum większym niż 135 dB, współczynnikiem zawartości harmonicznych mniejszym niż 0,01%. Konwerter pracuje z próbkowaniem 44,1, 48 lub 96 kHz i z precyzją 24 bit niezależnie od częstotliwości przetwarzania. ADP-AES3-2X2 wyposażony został w jedno złącze RJ45 oraz męskie i żeńskie, symetryczne złącza XLR.
ADP-DAI-1X0 i ADP-DAI-2X0
Jednokanałowy konwerter wejściowy AVIO Dante/analog ADP-DAI-1X0 powstał, byś mógł wprowadzić analogowy sygnał do sieci Dante. Dzięki oprogramowaniu Dante Controller oferu-je regulowany poziom sygnału. Dostępne wartości to +24/+4/0 dBu oraz 0/–10 dBV. Urządzenie cechuje się charakterystyką częstotliwościową mieszczącą się w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, impedancją 20 kΩ dla sygnału symetrycznego i 10 kΩdla niesymetrycznego, a także zakresem dynamiki większym niż 100 dB, stosunkiem sygnał/szum większym niż 100 dB, THD mniejszym niż 0,01% jak również próbkowaniem 44,1/48/96 kHz przy rozdzielczości 24 bit. Urządzenie zostało wyposażone w gniazda RJ45 i XLR.
Model ADP-DAI-2X0, w przeciwieństwie do ADP-DAI-1X0, oddaje do naszej dyspozycji dwa złącza XLR, oferując identyczne parametry jak wersja monofoniczna.
ADP-DAO-0X1 i ADP-DAO-0X2
Kolejnymi przedstawicielami serii są konwertery wyjściowe AVIO Dante/analog – monofoniczny ADP-DAO-0X1 i pracujący w stereo ADP-DAO-0X2. Przetworniki pracują w paśmie 20 Hz – 20 kHz z jakością 44,1/48/96 kHz i rozdzielczością 24 bit. Oferują zakres dynamiki i stosunek sygnał/szum większy niż 100 dB oraz współczynnik zawartości harmonicznych mniejszy niż 100 dB. Konwertery umożliwiają regulowanie poziomu sygnału przez oprogramowanie Dante Controller, a dostępne wartości to: +18/+4/0 dBu i 0/-10 dBV.
Model ADP-DAO-0X1 pracuje z impedancją 150 kΩ (sygnał symetryczny) lub 75 kΩ (sygnał niesymetryczny), natomiast ADP-DAO-0X2 z impedancją 20 kΩ (sygnał symetryczny) lub 10 kΩ (niesymetryczny).
ADP-USB-2X2
Ostatnim przedstawicielem serii jest konwerter ADP-USB-2X2, zaprojektowany do wprowadzenia sygnału audio bezpośrednio z komputera (USB typu A) do sieci Dante. Umożliwia on dwukanałowe nagrywanie, jak i odtwarzanie z jakością 48 kHz i jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows, Mac OS, iOS oraz Android, a co najważniejsze – do działania nie wymaga jakichkolwiek sterowników.
W praktyce
Kieszonkowe konwertery umożliwiające wprowadzenie dowolnego sygnału audio do sieci Dante to bardzo praktyczne rozwiązanie. Od teraz każdy z nas może być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje. Seria ADP jest również kierowana do mniejszych sal konferencyjnych, w których po pierwsze nie ma miejsca na sprzęt rackowy lub nie ma potrzeby inwestowania w drogie rozwiązania, gdyż nie będą one często używane. Z pomocą przychodzą wówczas konwertery od ADP, które podłączysz w mgnieniu oka. Nie będzie też problemu z ich przechowywaniem, ponieważ nieużywane mogą zostać schowane w szufladzie. Najważniejsze jest jednak to, że mimo niewielkich gabarytów oferują one wysokie parametry przetwarzania.

Podsumowanie
Jeśli jesteś integratorem, który nie lubi być zaskakiwany nieprzewidzianymi sytuacjami, to kieszonkowe konwertery ADP powstały właśnie dla ciebie. Konwertery ADP stanowią praktyczne i tanie rozwiązanie, dzięki któremu sala konferencyjna czy miejsce spotkań firmowych spełnią bezproblemowo wymagania odnośnie cyfrowego przetwarzania audio. Wraz z premierą urządzeń opisywanych w powyższym artykule niemożliwe dotychczas integracje stały się rzeczywistością i to za ułamek ceny rozwiązań rackowych.

 

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje