Firma Optoma już od ćwierć wieku dostarcza profesjonalne rozwiązania z zakresu projekcji. O silnej pozycji i uznanej renomie tej grupy produktów znajdujących się w jej ofercie mogą świadczyć chociażby liczby odnoszące się do ostatniego roku. W 2021 roku Optoma była zdecydowanym liderem sprzedaży projektorów w technologii DLP w Polsce i całym Regionie EMEA. Jednak pomimo tak dobrych wyników, i to w trudnym roku 2021, producent nie ograniczył się tylko do działalności na rynku projektorów. Obserwując wnikliwie rynek i jego potrzeby, cały czas rozwija obecną od niedawna gałąź wielkoformatowych monitorów dotykowych. O ofercie, możliwościach technologicznych i korzyściach dla partnerów wybierających monitory dotykowe dużego formatu od Optoma rozmawialiśmy z Anetą Żygadło, country managerem i Szymonem Łuską, B2B account managerem Optoma.

Chociaż monitory interaktywne Optoma są obecne na naszym rodzimym rynku stosunkowo krótko, w szczególności w odniesieniu do rozwiązań projekcyjnych producenta, to jednak może się on już dzisiaj pochwalić dużym zainteresowaniem jego produktami oraz szybko rosnącą rozpoznawalnością brandu i liczbą sprzedanych egzemplarzy. Monitory dotykowe dużego formatu z logo Optoma są dostępne na polskim rynku prawie od dwóch i pół roku.
Dzisiaj w ofercie znajdziemy zarówno rozwiązania dla rynku edukacyjnego, jak i dla biznesu, dostępne w rozmiarach 65”, 75” i 86”, z możliwością obsługi dokumentów w chmurze, bezprzewodowego wyświetlania treści, współdzielenia materiałów dostarczanych z zainstalowanymi aplikacjami ułatwiającymi codzienną pracę, w tym prezentację w sali dokumentów z pakietu MS Office. Postanowiliśmy zgłębić temat i porozmawiać z przedstawicielami polskiej dywizji firmy Optoma o dostępnych w jej ofercie rozwiązaniach, ich możliwościach i zaletach, jakie przynoszą partnerom i, przede wszystkim, użytkownikom końcowym.

Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jak zapadła decyzja o wprowadzeniu interaktywnych monitorów wielkoformatowych do oferty firmy Optoma?Aneta Żygadło, Optoma: Optoma jest specjalistą w dziedzinie projekcji z ponad 25-letnim doświadczeniem i niekwestionowanym numerem 1 w technologii DLP, w tym również w Polsce, gdzie marek reprezentujących technologię DLP jest powyżej 20.
Mając doświadczenie na rynku edukacyjnym i korporacyjnym, naturalną decyzją było poszerzenie oferty produktów o dotykowe monitory wielkoformatowe. Obecnie projektory, montiory i LED all in one w naszym portfolio stanowią kompletną ofertę do wyświetlania dużych obrazów w zależności od potrzeb i warunków.

Jak wyglądał rozwój oferty monitorów dotykowych firmy Optoma?
AŻ:  Zaczynaliśmy od jednej serii, a obecnie mamy dwie kompletne serie 3 i 5, które są ciągle rozwijane i udoskonalane pod względem oprogramowania. W Q2 spodziewamy się najnowszej serii 5 II generacji z najbardziej pożądanymi funkcjonalnościami na rynku. Nasi managerowie w Anglii słuchają uwag klientów z całego regionu EMEA, tak by móc stworzyć najbardziej optymalne produkty odpowiadające na potrzeby rynku.

Monitory dotykowe dużego formatu Optoma

Monitory Optoma z serii 5 są wyposażone w 1-milimetrową szczelinę powietrzną, zapewniającą większą dokładność, dzięki czemu odczucie pisania jest jak na kartce papieru.

Dla jakich rynków oferujecie Wasze monitory?
Szymon Łuska, Optoma: Monitory interaktywne Optoma dedykowane są dla rynku biznesowego oraz edukacyjnego. Seria 5 z ekranem posiadającym 1-milimetrową szczelinę powietrzną zapewnia większą dokładność pisania, dzięki czemu odczucie pisania jest jak na kartce papieru. Dodatkowo płynność połączeń bezprzewodowych z systemami iOS i Android oraz nowoczesna stylistyka tej serii bardziej sprosta wymaganiom stawianym przez biznes. Seria 3 dedykowana jest głównie dla rynku edukacyjnego, posiada łatwy dostęp do przednich portów dla połączeń HDMI, USB czy wejście na mikrofon.  Oczywiście, zarówno seria 5, jak i 3 mogą być zamiennie stosowane w biznesie czy edukacji; wszystko zależy od wymagań i budżetu klienta końcowego.

Jeśli monitor, to z dotykiem czy bez?
SzŁ: Monitory dotykowe zachęcają do interakcji w sali spotkań i ich główną przewagą jest fakt, że mogą pełnić funkcje ogromnego tabletu, jeśli jest potrzeba można powiększyć treści, zmienić układ obrazu lub z wieloma osobami nanosić swoje pomysły. Dzięki wbudowanym aplikacjom do różnych zastosowań, takich jak: wideokonferencje, edukacja, przeglądanie Internetu, odtwarzanie multimediów, a także współdzielenie treści, monitory możemy również traktować jako duży wyświetlacz treści z naszych komputerów, tabletów czy innych urządzeń mobilnych. W końcu mogą też być samodzielną jednostką komputerową po podłączeniu modułu OPS. Urządzenia oparte na Android 8 zapewniają kompatybilność z każdym systemem operacyjnym.

Jakie monitory dotykowe znajdują się w Waszej ofercie?
SzŁ: W ofercie posiadamy dwie serie monitorów. Seria 3 i 5. Obie serie zapewniają rozdzielczość 4K UHD i rozmiary: 65”, 75” i 86”. Monitory posiadają wbudowany system Android 8.0, dzięki czemu możemy używać monitora bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń. Urządzenia charakteryzują się ogromną łatwością bezprzewodowego udostępniania i przesyłania treści, jednocześnie nawet z sześciu urządzeń mobilnych BYOD (telefon, laptop, tablet, telefon) dzięki wbudowanej aplikacji Optoma TapCast Pro. Wystarczy być zalogowanym w tej samej sieci Wifi, aby podłączyć sześć obrazów z różnych urządzeń współdzielonych na jednym ekranie monitora. Prezenter może używać pisaka czy dłoni, by prezentować treść ma monitorze dzięki 20 punktom dotyku.

Monitory dotykowe dużego formatu Optoma

Na pokładzie znajdziemy zarówno wejścia HDMI, wejścia USB, jak i wyjście HDMI, umożliwiające łatwe łączenie kilku wyświetlaczy.

Firma Optoma jest liderem rynku projektorów. Czy patrząc z tej perspektywy, widzicie już dzisiaj, że monitory zaczynają już w masowej skali wypierać projektory np. na rynku biurowym czy edukacyjnym?
SzŁ: Jeżeli chodzi o rynek biznesowy, nie możemy mówić o wypieraniu projektorów przez monitory. Można powiedzieć, że monitory są uzupełnieniem projektorów lub na odwrót. Wszystko zależy od rodzaju biura i wielkości pomieszczeń, jakie posiada. W małych salkach do około 35 m2 klienci częściej wybierają monitor interaktywny; przy średniej wielkości pomieszczeniach projektor lub projektor i monitor, gdzie obraz z monitora dzięki wyjściu HDMI out lub Aplikacji TapCast Pro można przesłać dodatkowo na projektor. Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w przypadku rynku edukacyjnego, na którym monitory interaktywne wyparły w dużej skali projektory. Spowodowane to jest poprzez wprowadzenie rządowego programu Aktywna Tablica najpierw na lata 2017-2019, a później na lata 2020-2024. Dzięki temu programowi wzrost sprzedaży monitorów interaktywnych w sektorze edukacyjnym jest bardzo duży.

Jak kształtowała się sprzedaż Waszych monitorów w 2021 roku?
AŻ: 2021 to pierwszy rok, w którym obie serie mieliśmy dostępne do sprzedaży, a klienci mieli świadomość naszych produktów. Dzięki temu odnotowaliśmy ogromy wzrost Y/Y, by móc już w 2021 osiągnąć taki wynik jak najbardziej znane marki IFP w Polsce.

Monitory dotykowe dużego formatu Optoma

Urządzenia charakteryzują się ogromną łatwością bezprzewodowego udostępniania i przesyłania treści, jednocześnie nawet z sześciu urządzeń mobilnych BYOD (telefon, laptop, tablet, telefon) dzięki wbudowanej aplikacji Optoma TapCast Pro.

Co oferujecie swoim partnerom?
AŻ: Wychodzimy z założenia, że klient powinen osiągać satysfakcjonujące marże na wszystkich naszych produktach, dlatego dokładamy starań by dla zgłaszanych projektów uzyskiwać najlepsze możliwie ceny. Chcemy by klient był przekonany do jakości produktu i miał też podstawową wiedzę na jego temat lub posiłkował się naszym wsparciem w tym zakresie. Dlatego od 2 lat stawiamy na indywidualne szkolenia naszych partnerów, gdzie słuchamy, do jakich zastosowań szukają produktów i pomagamy dobrać odpowiednie rozwiązania oraz wskazujemy funkcjonalności które są dla nich kluczowe. Takie spotkania onsite we Wrocławiu lub Warszawie lub streaming online, czy to z naszym partnerem, czy na jego życzenie z klientem końcowym, cieszą się bardzo dużą popularnością. To nie są statyczne pdfy, a zaprezentowanie naszych produktów w praktyce pod kątem potrzeb klienta. Regularnie oferujemy też produkty w cenach demo naszym klientom, indywidualne plany sprzedażowe oraz wsparcie marketingowe i PR.

Monitory dotykowe dużego formatu Optoma

Projektory? Monitory wielkoformatowe? Każda z tych technologii jest dostępna w ofercie Optoma.

Jakie są najważniejsze parametry wyróżniające rozwiązania znajdujące się w Waszej ofercie na tle konkurencji?
Szł: Monitory Optoma mają funkcję nagrywania wideo na wszystkich wejściach, a po podłączeniu kamery mamy możliwość dodatkowo nagrywać obraz z kamery, tak aby później móc udostępnić nagranie na lekcjach online czy spotkaniach firmowych. Dzięki wbudowanemu sklepowi Optoma Marketplace możemy zainstalować takie aplikacje jak Zoom, GoToMeeting, Microsoft Teams, Skype oraz wiele innych przydatnych programów. Dodatkowo urządzenia, dzięki aplikacji do bezprzewodowego przesyłania TapCast Pro, możemy bezprzewodowo połączyć ze sobą tak zwaną funkcją 1 do wielu, czyli z 1 monitora możemy udostępnić obraz na wiele monitorów Optoma będących w tej samej sieci. Monitory Optoma możemy podłączyć do systemu Optoma Management Suite (OMS). Jest ono intuicyjnym rozwiązaniem do zarządzania grupą urządzeń, zaprojektowanym w celu usprawnienia operacji poprzez monitorowanie, diagnozowanie i sterowanie urządzeniami poprzez sieć z jednej platformy i lokalizacji. OMS to pierwsze rozwiązanie do zarządzania, które jest kompatybilne z wieloma technologiami wyświetlania, takimi jak projektory, monitory interaktywne i wyświetlacze LED, umożliwiając łatwą integrację z istniejącą grupą wyświetlaczy i zapewniając bezpieczne zarządzanie tymi urządzeniami.
OMS zapewnia administratorom i technikom IT szereg opcji wspomagających codzienną pracę, takich jak monitorowanie w czasie rzeczywistym wydajności urządzeń, dzięki czemu można zdiagnozować i rozwiązać potencjalne problemy, zanim przerodzą się one w awarie. Ponadto użytkownicy mogą wysyłać/planować alerty i komunikaty na wyświetlaczach oraz zdalnie programować i planować godziny pracy urządzeń, zmniejszając zużycie energii i obniżając koszty. Monitory serii 5 mają dedykowaną kaburę na pisak, dzięki czemu po wyjęciu pisaka automatycznie uruchamiamy aplikację TeamShare (biała talica) lub tryb adnotacji. W urządzeniu wbudowany jest tryb niskiego niebieskiego światła, co pomaga zmniejszyć zmęczenie oczu, minimalizując emisję niebieskiego światła z wyświetlacza. Funkcja ta w monitorach Optoma certyfikowana jest przez TUV.

Jakie rozwiązania gwarancyjne możecie zaoferować dla Waszych produktów?
SzŁ: Monitory interaktywne Optoma objęte są 3-letnią gwarancja door to door. Klient końcowy zgłasza usterkę i monitor w ciągu kilku dni zostaje wymieniony. Jest też możliwość rozszerzenia gwarancji do 5, a nawet 7 lat.

 

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: OPTOMA