NEC WD551

Współpraca i praca zdalna opierają się na spotkaniach wideokonferencyjnych. Codziennością praktycznie każdego pracownika jest jednoczesna edycja dokumentu przez wszystkich uczestników zdalnego spotkania. Spotkania na powrót organizowane są ad-hoc i tak jak kiedyś spotykano się w jednym pomieszczeniu, tak teraz tworzy się wirtualne miejsce spotkań.

NEC WD551

NEC WD551 to monitor all-in-one z certyfikatem Microsoft Teams. Zapewnia komfort w nowych, hybrydowych scenariuszach pracy. Na górnej krawędzi obudowy WD551 znajdują się kamera oraz czujniki IoT.

 

To, co różni spotkania online od klasycznych, to dynamika. W „zamierzchłych” czasach, czyli blisko dwa lata temu, posiedzenia dotyczące jednego wybranego tematu trwały godzinami. Dziś, gdy część z nas pracuje z domu, a część przychodzi do biura tylko dla ważnego, biznesowego powodu, spotkania stają się maksymalnie treściwe i krótkie. Przekazanie esencji spotkania wymaga urządzeń, które nie tylko nie pochłoną uwagi uczestników, ale wręcz będą dla nich przezroczyste. Czy takim urządzeniem jest najnowszy monitor NEC WD551? Monitor wyposażony jest w czujniki obecności użytkownika; wystarczy wejść do pomieszczenia wyposażonego w WD551, by urządzenie automatycznie się włączyło. Czujniki IoT na bieżąco rejestrują też zajętość pomieszczenia, temperaturę, a także wilgotność, natężenie oświetlenia i jakość powietrza. Dane z tych czujników pomogą w inteligentny sposób sterować środowiskiem pracy, przekazując do systemów budynkowych bieżące parametry i umożliwiając szybszą reakcję na zachodzące zmiany. W ten sposób zapewnione są optymalne warunki pracy i to bez angażowania użytkownika w ich regulację.

NEC WD551

Podłączenie monitora do większego system audiowizualnego często oznacza konieczność sterowania z zewnętrznego procesora. NEC WD551 wciąż wyposażony jest w port RS232 oraz LAN, pozwalające na integracje z systemem sterowania.

Najczęściej po rozpoczęciu spotkania użytkownik chce rozpocząć prezentację. Dziś oznacza to nie tylko lokalne wyświetlenie treści, ale też łatwe przekazanie jej uczestnikom podłączonym zdalnie. NEC WD551 upraszcza i to zadanie – wystarczy bowiem, że użytkownik wepnie jeden kabel do urządzenia – USB-C i… koniec. Żadnego szukania właściwego kabla, problemów z jego przepustowością czy wpinania zasilania. USB-C oprócz dwukierunkowego przekazywania obrazu, dźwięku czy sygnału Internetu potrafi też zasilić laptopa. Użytkownik ma z głowy kolejną uciążliwość, zwykle dość często spotkania rozpoczynały się z opóźnieniem spowodowanym przez problemy z podłączeniem się do systemu AV w sali. Po rozpoczęciu spotkania wystarczy podejść do WD551 by efektywnie prezentować, współpracować czy po prostu współdzielić białą tablicę ze wszystkimi uczestnikami spotkania.

NEC WD551

Komunikacja z monitorem odbywa się przez dwa porty USB-C, każdy umożliwiający zasilenie peryferiów o mocy do 65W. Do dyspozycji użytkownika są też gniazda USB-A 3.0 i USB-B 3.0, a także klasyczne wejście HDMI.

W obudowie monitora oprócz głośników znajdują się mikrofony oraz kamera wideokonferencyjna, o parametrach optymalnych dla pomieszczeń 4-6-osobowych. W takich salach użytkownik znajduje się w odległości od 1 metra do nieco ponad 3 metrów. I właśnie z maksymalnie z 3,5 metrów zbiera dźwięk matryca sześciu mikrofonów. Co więcej, kąt pokrycia to pełne 180 stopni przed monitorem. Kamera wideokonferencyjna przekaże obraz w rozdzielczości UHD, a dwa głośniki 2x15W pozwolą usłyszeć rozmówcę głośno i wyraźnie. Wszystkie te akcesoria po podłączeniu monitora przez USB-C do laptopa stają się dostępne w aplikacji wideokonferencyjnej. Ponadto, tryb BYOM (Bring Your Own Meeting) to scenariusz pracy, dla którego WD551 został zaprojektowany, a producent zadbał, by jego flagowy produkt do pracy zdalnej wyposażony był w certyfikat Microsoft Teams. To sprawia, że po podłączeniu do laptopa i uruchomieniu tej aplikacji użytkownik może płynnie rozpocząć spotkanie. Co więcej, jeżeli użytkownik przyzwyczajony jest do pracy z narzędziami Microsoft, przejście do interakcji z WD551 będzie łatwe, niewymagające żadnego szkolenia.

NEC WD551

Fizyczne przyciski na froncie urządzenia eliminują konieczność użycia pilota zdalnego sterowania.

NEC WD551 obsługuje technologię Windows Ink. Wraz z technologią dotyku PCAP i szkłem optycznie zbondowanym do matrycy tworzy się wrażenie naturalnego pisania. Producent oferuje dwa pisaki aktywne, które przechowuje się i ładuje w uchwycie z boku obudowy monitora. Szkło, po którym użytkownik może swobodnie pisać, rozciągnięte jest na całą powierzchnię monitora. Brak wystającej ramki ułatwia wyczyszczenie monitora z kurzu, a pokrycie całości powłoką antyrefleksyjną ogranicza odbicia światła i minimalizuje widoczność odcisków palców. Do nanoszenia notatek oprócz aktywnego pisaka użyć można także palca. Również sterowanie monitorem WD551 jest łatwe dzięki fizycznym przyciskom zlokalizowanym na przodzie obudowy. W ten sposób producent wyeliminował konieczność używania pilota, który bardzo często gubi się już kilka dni po zainstalowaniu monitora.

NEC WD551

W dolnej części obudowy znajdują się dwa głośniki o mocy 15W każdy oraz dodatkowy głośnik niskotonowy.

Naturalnie Sharp/NEC wyposażył swój monitor w możliwość podłączenia do WD551 źródeł sygnału wykorzystujących standard HDMI, jednak to wejścia USB-C, które w monitorze są aż dwa, pozwalają na płynną i automatyczną zmianę prezenterów. Sterowanie monitorem WD551 możliwe jest za pomocą klasycznego standardu RS232 oraz przez gniazdo LAN.

NEC WD551

NEC WD551 obsługuje Microsoft Ink oraz Microsoft Whiteboard.

Podsumowując – NEC WD551 to więcej niż monitor. To wielofunkcyjne urządzenie do pracy hybrydowej w nowoczesnym scenariuszu. Zoptymalizowany do pracy w maksymalnie 6-osobowych salach konferencyjnych WD551 upraszcza interakcję z użytkownikiem, zdejmując mu z głowy praktycznie wszystkie trudności, włącznie z poufnością danych. Po odłączeniu laptopa od monitora żadne osobiste dane nie zostają w pamięci monitora. Urządzenie pomaga jednocześnie zadbać o parametry pracy w pomieszczeniu, przekazując dane o temperaturze, wilgotności czy zawartości tlenu w powietrzu do systemów budynkowych. To zdecydowanie urządzenie do sal konferencyjnych nowego typu.

NEC WD551

Monitor dostarczany jest z dwoma aktywnymi pisakami, które można ładować w specjalnej tacce.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje