Dostępny jest już Pro Tools 2022.4. Najnowsza wersja oprogramowania, która niesie za sobą istotne zmiany. Najistotniejszą z nich, jest informacja o tym, że w miejsce wersji ARTIST, PRO TOOLS I ULTIMATE, Avid Pro Tools wprowadza nową linię produktów.

PRO TOOLS ARTIST, PRO TOOLS STUDIO I PRO TOOLS FLEX.

Pro Tools Artist jest najbardziej podstawową wersją, kosztuje 9 USD miesięcznie lub 89 USD rocznie. Ta wersja jest skierowana do muzyków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą w DAW. Artist oferuje 32 ścieżki audio, 32 ścieżki instrumentów i 64 ścieżki MIDI, można nagrywać do 16 źródeł dźwięku jednocześnie.

Szczegóły PRO TOOLS ARTIST:

Środkowa wersja to Pro Tools Studio, subskrypcja kosztuje od 29 USD miesięcznie/ 279 USD rocznie. Pro Tools Studio umożliwia tworzenie miksów z 512. ścieżkami audio i instrumentami. Obsługuje Dolby Atmos i dźwięk przestrzenny, a także zaawansowaną automatyzację i edycję efektów klipów. Avid przeniesie obecnych abonentów Pro Tools i klientów licencji wieczystej z aktywnymi planami na ten plan.

Szczegóły PRO TOOLS STUDIO:

Najwyższa wersja nazywa się Pro Tools Flex. Zapewnia dostęp do Pro Tools Ultimate, 2048 ścieżek audio, do 256 jednoczesnych wejść nagrywania, platformy automatyzacji przepływu pracy Soundflow Cloud Avid Edition i wielu innych. Subskrypcja kosztuje 89 USD miesięcznie lub 929 USD rocznie. Aktywni subskrybenci Pro Tools Ultimate zostaną przeniesieni do Pro Tools Flex.

Szczegóły PRO TOOLS FLEX:

Osoby z licencją perpetual Pro Tools i wygasłą umową pomocy technicznej mogą nadal korzystać z aktualnych aktualizacji oprogramowania i planu pomocy technicznej. Mogą również wykupić subskrypcję na jeden z nowych poziomów.

Drugą nowością jest przeniesienie Pro Tools do modelu subskrypcji. Nie ma już możliwości zakupu licencji dożywotniej. Subskrypcje można wykupić na czas określony, oczywiście z możliwością jej przedłużania.