Wykonywanie pomiarów izolacji akustycznej i czasu pogłosu w budynku, w którym znajduje się wiele pomieszczeń, może być męczące i trudne. Podobnie jak przenoszenie z jednego miejsca w drugie ciężkiego wzmacniacza i głośników. Aby usprawnić tego typu prace, NTi Audio opracowało nowe, lekkie, a jednocześnie solidne wszechkierunkowe źródło dźwięku ze wzmacniaczem.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]A[/fusion_dropcap]kustyka podczas budowania apartamentów, sal konferencyjnych i innych pomieszczeń często brana jest pod uwagę na końcu, gdy budynek jest już gotowy do użytku, lub na etapie wykończenia. Następnie konieczna jest adaptacja pomieszczeń, które dopiero co powstały. Czy nie lepiej jest zadbać o akustykę od samego początku, a w trakcie budowy analizować założenia projektu architektonicznego z rzeczywistością? Korzystając z narzędzia, które możemy wszędzie ze sobą zabrać i rozstawić równie szybko jak lustrzankę na statywie? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na postawione wyżej pytania, to prezentowane urządzenie powstało z myślą o tobie. Zapraszamy do lektury.

Konstrukcja
Pomimo niskiej wagi, wynoszącej jedynie 7,5 kg, nowy głośnik DS3 Dodecahedron dostarcza stały poziom natężenia dźwięku 121 dB w długich okresach. Wysoki poziom wyjściowy jest odpowiedni do przeprowadzania pomiarów w pomieszczeniach o dużym poziomie tła akustycznego. Solidne kraty i obudowa są zaprojektowane tak, aby wytrzymać codzienne użytkowanie, nawet w niesprzyjających warunkach, jak na przykład na placach budowy.
NTi dokładnie wie, jak ważne jest niezawodne sterowanie zdalne, dlatego skrupulatnie je przetestował, zanim je zaimplementował. Dla przykładu możesz włączyć sygnał przy użyciu przycisku on wtedy, gdy jest to niezbędne i wyłączyć (przycisk off) z dowolnego miejsca w pomieszczeniu. Koniec z bieganiem od głośników do komputera i marnowaniem energii.
Zestaw głośnikowy Dodecahedron jest zgodny z normami ISO16283, ISO140, ISO3382, dlatego nie ma wątpliwości co do jakości pomiarów. Twoi klienci docenią również profesjonalne raporty pomiarów izolacji akustycznej, które można wygenerować, używając analizatora XL2 i oprogramowania Sound Insulation Reporter.
DS3 jest zasilany z nowego wzmacniacza mocy PA3, który został zoptymalizowany pod kątem wysokiej wydajności i ergonomii pracy. Podświetlane przyciski wraz z pochylonym przednim i tylnym panelem zapewniają wygodne sterowanie z pozycji stojącej. Wbudowany generator sygnału dostarcza najważniejsze sygnały testowe, jak wyrównywany szum różowy dla płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej uzyskanej z DS3.
W praktyce
Zestaw NTi Audio Dodecahedron, składający się z końcówki mocy, głośnika wszechkierunkowego i statywu, to niezbędne narzędzie do pomiarów akustyki pomieszczeń. Jak dobrze wiemy, najlepiej dbać o ten aspekt od początku, co oznacza, że architekci i deweloperzy już na etapie budowy apartamentów mają szansę opanować akustykę. Zaoszczędzi im to wiele pracy, a ich klienci będą bardzo zadowoleni, ponieważ ich zestawy kina domowego zagrają w pełnym paśmie, sąsiedzi nie będą sobie nawzajem przeszkadzać, a akustyka w budynku będzie na najwyższym poziomie. Oczywiście tego typu pomiary nie dotyczą tylko i wyłącznie apartamentów, lecz również wszelkich sal konferencyjnych, restauracji czy miejsc użyteczności publicznej lub uczelni. Zarówno tych budowanych, jak i już istniejących, które wymagają dostosowania. Dzięki prezentowanemu głośnikowi i miernikowi XL2 Sound Level Meter jesteśmy w stanie precyzyjnie wykonać pomiary, co finalnie pozwoli przekształcić pomieszczenia o niekorzystnej akustyce w miejsca poprawne pod względem akustycznym, przyjemne, gdzie mówcom nie przeszkadza echo, mieszkańcom rezydencji sąsiad, a profesor swoją wiedzę przekazuje studentom bez męczenia głosu. Brzmi może to nierealnie, lecz każdy z was, kto choć przez chwilę będzie miał okazję obcować z testowanym urządzeniem, potwierdzi nasze słowa, że testowane urządzenie pozwoli zlokalizować przyczyny trudności w prowadzeniu rozmów w pomieszczeniu biurowym i ułatwi decyzję co do rozwiązania napotkanych problemów.
Podsumowanie
Zestaw głośnikowy Dodecahedron Nti Audio to idealny wybór dla doświadczonych konsultantów akustyki, którzy szukają skutecznego, niezawodnego, a jednocześnie lekkiego rozwiązania do profesjonalnych pomiarów. Możemy go również nabyć w zestawie wraz z XL2 Sound Level Meter, oznaczonym jako Exel Building Acoustics Kit. W naszym odczuciu każdy z was czekał na tego typu urządzenie i jest nam niezmiernie miło, że dystrybutor marki NTi Audio w Polsce zlecił nam prezentację tego wyjątkowego urządzenia. Pytanie do integratorów: jak często mieliście problemy z akustyką podczas podłączania sprzętu w sali konferencyjnej? Ilu z was finalnie musiało skorzystać z usług inżynierów akustyki i jak bardzo obciążyło to portfel klienta? Od teraz jesteście w stanie sami wykonać niezbędne pomiary, co znacznie podniesie prestiż waszych usług.

TEKST: Arkadiusz Kowalski, AVIntegracje