Już wielokrotnie na łamach magazynu „AVIntegracje” prezentowaliśmy rewitalizowane obiekty, w które zostało tchnięte nowe życie. Zazwyczaj jednak ich modernizacja wiązała się z przebudową i zaadaptowaniem wnętrz do nowych potrzeb ewentualnie z pracami konserwacyjnymi na zewnątrz. Tym razem przyglądamy się bardzo interesującej inwestycji, Pałacowi w Tworkowie, który jeszcze kilka lat temu był tylko ruinami, a dzisiaj, dzięki staraniom samorządowców, zyskał nowy blask, stając się bardzo ważnym dla regionu, tętniącym centrum wydarzeń, gdzie odbywać mogą się nie tylko koncerty i eventy, ale także spotkania i konferencje biznesowe. Realizacja wszystkich tych aktywności nie byłaby możliwa, gdyby nie instalacja AV wdrożona tutaj przez firmę Inter Service z Rybika, która zdecydowała się w niej wykorzystać m.in. rozwiązania marek Martin Audio, Shure, Soundcraft, Crestron i NEC.

Jak podają źródła historyczne, zbudowany na rzucie zbliżonym do podkowy z dwoma skrzydłami bocznymi Zamek w Tworkowie pochodzi z szesnastego wieku. W 1931 roku obiekt uległ spaleniu. Wybuchł w nim tak potężny pożar, że łuna była widoczna z odległości nawet 60 kilometrów! Od tego czasu zamek funkcjonował w przestrzeni Tworkowa i całej Gminy Krzyżanowice, do której należy jako ruina i zabytek przypominający o minionej epoce. W 2014 roku Gmina przejęła cały teren wraz z Zamkiem i parkiem, chcąc przywrócić to urokliwe miejsce turystom. Początkowo były one zabezpieczane małymi krokami, jednak taka stopniowa, powolna praca nie dawała oczekiwanych efektów. W 2018 roku, udało się pozyskać odpowiednie środki i rozpoczęła się gruntowna rewitalizacja w ramach której zabezpieczono obiekt, zrekonstruowano część murów oraz wieżę zamkową, która została udostępniona dla zwiedzających i którzy teraz, z wysokości 21 metrów mogą podziwiać rozpościerającą panoramę na okolicę.

Pałac w Tworkowie

Do nagłośnienia przestrzeni firma Phono Media wybrała system line array Martin Audio O-LINE, który dzięki redukcji dystrybucji dźwięku na boki (eliminacja tzw. listków bocznych) zapewnia doskonałe rezultaty nawet w pomieszczeniach o skomplikowanej akustyce.

O tym, jak ważnym dla całej społeczności i obszaru transgranicznego rozpościerającego się między Polską i Czechami jest ten obiekt może świadczyć fakt, że w weekend otwarcia wyremontowany obiekt odwiedziło ponad 1300 turystów! Ten sukces dał władzom Gminy jasny sygnał, że jest potencjał tego miejsca i tak zrodził się pomysł, aby starą wozownię zamienić w miejsce spotkań kulturalnych, muzycznych, biznesowych czy eventów gospodarczych. I tak przy udziale środków Marszałka Województwa Śląskiego, za ponad 2,2 mln złotych powstała fantastyczna, wielofunkcyjna przestrzeń. Zaprojektowanie systemu audiowizualnego przestrzeni, który byłby w stanie odpowiedzieć na wszystkie wymagania zostało powierzone firmie Inter Service z Rybnika. Integrator uczestniczył od samego początku w tym projekcie, już na etapie prac remontowych i budowlanych.

Pałac w Tworkowie

Cały system jest sterowany przy pomocy systemu Crestron wraz z panelem dotykowym znajdującym się za widownią, ułatwiającym sterowanie i wywoływanie zapisanych scenariuszy oraz przyłączem umożliwiającym łatwe podłączenie laptopa i wyświetlenie treści na dużym ekranie.

Jak przyznaje szef firmy, Mariusz Podleśny: „Projekt nie był łatwym zadaniem, ponieważ musieliśmy ukryć całe okablowanie pod podłogami, pod cegłami, tak aby nie były widoczne i nie wpływały na oryginalny wygląd wnętrza. Następnie zainstalowaliśmy wszystkie rozwiązania techniczne, skonfigurowaliśmy, uruchomiliśmy system dla klienta i przygotowaliśmy gotowe scenariusze użycia ułatwiające codzienną obsługę, nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy technicznej”. W tej realizacji firma Inter Service zdecydowała się zastosować rozwiązania flagowych producentów.

Pałac w Tworkowie

Nad sceną został zainstalowany duży projektor krótkoogniskowy marki NEC PA1004UL, rzutujący na elektrycznie rozwijany ekran o podstawie pięciu metrów, który jest wykorzystywany w trakcie spotkań biznesowych, wydarzeń biznesowych czy eventów zewnętrznych.

Nad sceną został zainstalowany duży projektor krótkoogniskowy marki NEC PA1004UL, rzutujący na elektrycznie rozwijany ekran o podstawie pięciu metrów, który jest wykorzystywany w trakcie spotkań biznesowych, wydarzeń biznesowych czy eventów zewnętrznych. Do obiektu zostały dostarczone również bezprzewodowe systemy mikrofonowe Shure QLXD, umożliwiające przeprowadzenie konferencji czy spotkania. Wszystkie sygnały audio trafiają do miksera Soundcraft Ui, zainstalowanego w racku, który dzięki możliwości sterowania z iPada może być obsługiwany bezprzewodowo z poziomu sali, co w znaczący sposób ułatwia zapanowanie nad dźwiękiem w dużej przestrzeni.

Pałac w Tworkowie

Do obiektu zostały dostarczone również bezprzewodowe systemy mikrofonowe Shure QLXD, umożliwiające przeprowadzenie konferencji czy spotkania.

Cały system jest sterowany przy pomocy systemu Crestron wraz z panelem dotykowym znajdującym się za widownią, ułatwiającym sterowanie i wywoływanie zapisanych scenariuszy oraz przyłączem umożliwiającym łatwe podłączenie laptopa i wyświetlenie treści na dużym ekranie. Twórcy instalacji zadbali również o możliwość bezprzewodowej prezentacji treści. W tym celu został wdrożony system Barco ClickShare, z którego dźwięk jest automatycznie deembedowany wprost do systemu nagłośnieniowego.

Pałac w Tworkowie

Wszystkie sygnały audio trafiają do miksera Soundcraft Ui zainstalowanego w racku, który dzięki możliwości sterowania z iPada może być obsługiwany bezprzewodowo z poziomu sali, co w znaczący sposób ułatwia zapanowanie nad dźwiękiem w dużej przestrzeni.

Ciekawostką jest z pewnością zainstalowana w podłodze pętla indukcyjna, która, współpracując z aparatami słuchowymi osób słabosłyszących, pozwala na śledzenie wszystkiego tego, co dzieje się w sali. System nagłośnieniowy na zlecenie integratora zaprojektowała i dostarczyła firma Phono Media. Jak przyznaje reprezentujący ją Staszek Potępa: „Projekt był dla nas bardzo dużym wyzwaniem, ponieważ musieliśmy się tutaj mierzyć z dużym czasem pogłosu, a bardzo zależało nam abyśmy mogli stworzyć tutaj system, który będzie zapewniał najlepszą czytelność głosu i będzie również sprawdzał się przy zastosowaniach muzycznych. Dodatkowo całe zadanie utrudniał zabytkowy charakter obiektu.”

Pałac w Tworkowie

Twórcy instalacji zadbali również o możliwość bezprzewodowej prezentacji treści. W tym celu został wdrożony system Barco ClickShare, z którego dźwięk jest automatycznie deembedowany wprost do systemu nagłośnieniowego.

Zdecydowano się tutaj zastosować rozwiązania marki Martin Audio, które zapewniły odpowiednie pokrycie całej nagłaśnianej przestrzeni i doskonałą czytelność tego, co wydobywa się z głośników. Pierwszy wyborem firmy Phono Media był system line array Martin Audio O-LINE. Jest to w pełni skalowalny system modułowy, który znakomicie wpisał się w architekturę pomieszczenia, ze względu na swoje kompaktowe gabaryty.

Pałac w Tworkowie

System główny został wsparty subwooferem SX112. Dodatkowo na scenie pracują aktywne monitory podłogowe Martin Audio Blackline XP, które również mogą służyć jako dodatkowe, mobilne nagłośnienie zewnętrzne w trakcie niedużych eventów.

Model O-LINE ma również unikatową cechę w postaci eliminacji tzw. listków bocznych, które w znaczący sposób ograniczają liczbę odbić, znów poprawiając jakość całego przekazu audio. Grona line array zostały wsparte subwooferem SX112 bazującym na 12” przetworniku. Dodatkowo na scenie pracują aktywne monitory podłogowe Martin Audio Blackline XP, które również mogą służyć jako dodatkowe, mobilne nagłośnienie zewnętrzne w trakcie niedużych eventów. System jest zasilany z pomocą czterokanałowego wzmacniacza Martin Audio VIA2004, za obsługę wszystkich sygnałów audio odpowiedzialna jest matryca MIMO88SG. Ponadto w szafie rack został zainstalowany odtwarzacz multimedialny, odtwarzający muzykę z najpopularniejszych serwisów streamingowych i umożliwiający bezprzewodowe przesłanie muzyki za pomocą protokołu Bluetooth.

Pałac w Tworkowie

Przygotowana do wydarzeń kulturalnych i koncertów scena wygląda znakomicie!

Podsumowanie
Pałac w Tworkowie to idealny przykład na to, że przy odpowiednim podejściu można zamienić ruiny i pomnik historii w nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną i komercyjną, która nic nie straci ze swojego pierwotnego charakteru, a wręcz przeciwnie, odzyska blask i w odpowiedni sposób zrekonstruowana, odnowiona i zabezpieczona będzie służyła przez długie lata mieszkańcom regionu i gościom. To też kolejne miejsce, które nie może obyć się bez rozwiązań AV. Tak to się robi!

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl