Jeszcze kilka lat temu dom kultury kojarzył nam się przede wszystkim z domowej roboty kolumnami nagłośnieniowymi, lutownicą i kilometrami mniej lub bardziej potrzebnych kabli. To już jednak historia. Jednym z doskonałych przykładów, jak dzisiaj może wyglądać taka wielofunkcyjna przestrzeń kulturalna, zrealizowana na najwyższym poziomie, jest Pałacyk Konopackiego, działający w ramach warszawskiego Domu Kultury Praga. Firma Audio Plus nie tylko dostarczyła tutaj najnowocześniejszy system nagłośnieniowy, ale przede wszystkim stworzyła rozbudowany system sieciowej transmisji dźwięku, dający olbrzymie możliwości konfiguracyjne, użytkowe i, co wciąż nieczęsto stosowane, w szczególności w takich obiektach jak dom kultury, niezwykle elastyczne i uniwersalne podejście do zarządzania sygnałami dźwiękowymi.

Po wielu miesiącach żmudnych prac renowacyjnych, we wrześniu 2021 roku opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego, który jeszcze w dziewiętnastym wieku był jednym z najpiękniejszych budynków warszawskiej Pragi, rozpoczął swoją nową działalność, stając się częścią Domu Kultury Praga. Obiekt odzyskał swój blask, został gruntownie zmodernizowany i będzie mógł realizować statutowe cele związane z promocją kultury. Po remoncie znalazły się tutaj: świetnie wyposażona sala widowiskowa zlokalizowana w podziemiach, galeria na parterze oraz taras zewnętrzny z otwartym ogrodem, działającym zarówno jako miejsce spotkań, wydarzeń muzycznych, jak i jako kino plenerowe. Pałacyk Konopackiego będzie realizował bardzo zróżnicowane zadania i oferował mieszkańcom wiele różnych aktywności. Zgodnie z zamysłem twórców tego miejsca, będą w nim realizowane projekty na europejską, a nawet światową skalę, a wiele z nich będzie miało zupełnie nowatorski, wręcz eksperymentalny charakter. Aby sprostać tym wszystkim wymaganiom, firma Audio Plus musiała w nietypowy sposób podejść do opracowania koncepcji systemu nagłośnieniowego i całej instalacji, stosując wiele ciekawych rozwiązań, mających na celu maksymalną uniwersalność, innowacyjność i szerokie możliwości wykorzystania.
Szczególnie interesująca z tego punktu widzenia jest przestrzeń galerii, składająca się z czterech pomieszczeń. Organizowane tutaj są spotkania, warsztaty, a w ostatnim czasie pełni ona również funkcję świetlicy dla przybywających z Ukrainy dzieci.
Prace nad całym projektem, w tym nad realizacją nagłośnienia i systemy dystrybucji sygnałów w części galeryjnej, firma Audio Plus rozpoczęła już w fazie prac budowlanych. Wynika to z faktu, że ze względu na ilość relacji, możliwych do zestawienia połączeń między różnymi miejscami budynku, okablowanie strukturalne (skrętki) oraz kable głośnikowe musiały zostać położone jeszcze na etapie gołych ścian.

Pałacyk Konopackiego

Kluczowym elementem tej instalacji, umożliwiającym niezwykle elastyczne zarządzanie systemem dźwiękowym i przesyłanie sygnałów praktycznie między wszystkimi pomieszczeniami Pałacyku, są przyłącza ścienne Auvitran AV-WALL-DT4i. Każde z nich jest wyposażone w dwa wejścia XLR, wejście mini jack (np. dla potrzeb podłączenia przenośnego odtwarzacza, tabletu czy komputera) oraz odbiornik Bluetooth, umożliwiający bezprzewodowe przesłanie dźwięku np. z telefonu. Przyłącza są również konwerterami Dante.

Zainstalowane w galerii nagłośnienie bazuje na kolumnach ściennych Electro-Voice EVID 4.2. TW, a więc modeli wyposażonych w transformator i w kolorze białym, wpisującym się w stylistykę tej przestrzeni. Głośniki te pracują na liniach 100V i są zasilane przy pomocy wzmacniacza Electro-Voice PA2250T.
Kluczowym elementem tej instalacji, umożliwiającym niezwykle elastyczne zarządzanie systemem dźwiękowym i przesyłanie sygnałów praktycznie między wszystkimi pomieszczeniami Pałacyku, są przyłącza ścienne Auvitran AV-WALL-DT4i. Każde z nich jest wyposażone w dwa wejścia XLR, wejście mini jack (np. dla potrzeb podłączenia przenośnego odtwarzacza, tabletu czy komputera) oraz odbiornik Bluetooth, umożliwiający bezprzewodowe przesłanie dźwięku np. z telefonu. Przyłącza są również konwerterami Dante. Dzięki temu niezależnie, czy podamy sygnał bezprzewodowo, czy kablowo, np. wpinając mikrofon do złącza XLR, natychmiast pojawi się on w sieci. Pozwala to zarówno na przesyłanie sygnału między poszczególnymi częściami galerii, wysłanie go z przyłącza do wybranych miejsc obiektu, jak i umożliwia odebranie sygnału tutaj, dzięki czemu to, co dzieje się np. w sali wielofunkcyjnej, będzie również słyszane w galerii. Taka konfiguracja została przygotowana przez firmę Audio Plus już na etapie instalacji i wystarczy tylko podnieść odpowiednik suwak w konsolecie, aby wszystko ,co dzieje się na dole, było słychać również na górze.

Pałacyk Konopackiego

Zainstalowane w galerii nagłośnienie bazuje na kolumnach ściennych Electro-Voice EVID 4.2. TW, a więc modeli wyposażonych w transformator i w kolorze białym, wpisującym się w stylistykę tej przestrzeni. Głośniki te pracują na liniach 100V i są zasilane przy pomocy wzmacniacza Electro-Voice PA2250T.

Jak powiedział nam Michał Klimczak, technik z Domu Kultury Praga odpowiedzialny w instytucji za światło i dźwięk: „To bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego już wielokrotnie korzystaliśmy. Na przykład, w okresie świątecznym na scenie w sali wielofunkcyjnej koncertowały cztery chóry, a w tym samym czasie w galerii prowadzone były warsztaty tworzenia stroików i kartek świątecznych. Dzięki temu w łatwy sposób mogliśmy również przekazać to, co działo się na dole, uczestnikom warsztatów. Innym przykładem praktycznego zastosowania transmisji sygnałów w budynku i możliwości sieci Dante był koncert jednej z orkiestr, która ma próby w naszym Domu Kultury. Jednak ze względu na to, że składa się ona z pięćdziesięciu członków, a w naszej sali widowiskowej może pomieścić się sto osób, a w związku z ograniczeniami covidowymi jeszcze mniej, więcej osób zgromadzonych w galerii, które nie mogły wejść na dół, mogły na żywo słuchać koncertu.”

Pałacyk Konopackiego

Sygnały z przyłączy i z sieci Dante trafiają do procesora MXE5, który jest sterowany z poziomu paneli ściennych Dynacord TPC-1. Dzięki temu użytkownik może za pomocą tylko kilku kliknięć przeprowadzić rekonfigurację systemu. A także połączyć wszystkie sale, aby działały w ramach jednej strefy lub wybrać preset, w którym każde z pomieszczeń będzie używane niezależnie.

Sygnały z przyłączy i z sieci Dante trafiają do procesora MXE5, który jest sterowany z poziomu paneli ściennych Dynacord TPC-1. Dzięki temu użytkownik może za pomocą tylko kilku kliknięć przeprowadzić rekonfigurację systemu. A także połączyć wszystkie sale, aby działały w ramach jednej strefy lub wybrać preset, w którym każde z pomieszczeń będzie używane niezależnie. Dla potrzeb odbywających się w Pałacyku Konopackiego wydarzeń organizowanych przez Dom Kultury Praga, a także zewnętrznych eventów i wynajmów, firma Audio Plus dostarczyła również mobilne sety mikrofonów bezprzewodowych. Są to rozwiązania marki Mipro: czterokanałowy odbiornik MCT-747, dwukanałowy odbiornik ACT-727 oraz pojedynczy odbiornik ACT-717. Dzięki temu, że odbiorniki zostały zamknięte w skrzyniach, mogą być one w łatwy sposób przenoszone między salami w obiekcie, dając użytkownikowi pełną swobodę użycia w zależności od potrzeb. Michał Klimczak przyznaje, że: „Mobilne zestawy mikrofonowe i znajdujące się w galerii pod panelami przyłącza świetnie sprawdzają się m.in. w trakcie spotkań, warsztatów czy eventów zewnętrznych. Mieliśmy tutaj już takie imprezy, w trakcie których prowadzący, nie chcąc nadwyrężać głosu, poprosił o mikrofon. Wtedy wystarczy tylko sięgnąć po jeden z naszych zestawów mobilnych, wpiąć go w przyłącze ścienne Auvitran, wybrać odpowiedni preset łączący wszystkie sale lub umożliwiający ich niezależną pracę i już jesteśmy gotowi do rozpoczęcia wydarzenia”.

Podsumowanie
Wchodzący w skład Domu Kultury Praga Pałacyk Konopackiego to przestrzeń wyposażona w doskonałe rozwiązania nagłośnieniowe. Z ich pomocą pracująca tutaj ekipa może z łatwością odpowiedzieć na wymagania stawiane przez bardzo zróżnicowane wydarzenia. Niezwykle istotnym elementem dla funkcjonowania obiektu jest również rozbudowana sieć transmisji sygnałów audio, bazująca na protokole Dante i przyłączach ściennych oraz panelach, dzięki którym szybko i łatwo można wybrać potrzebną w danym momencie konfigurację. Żadnych ograniczeń!

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl