Holenderskie ISE to bez wątpienia najważniejsze w Europie wydarzenie dla firm oferujących rozwiązania audio-wizualne. Jednym z głównych graczy na tym rynku jest firma Panasonic, która – jak co roku – pokazała w Amsterdamie swoje nowości. Czym tym razem zaskoczył japoński producent?

Panasonic pokazał także dwie nowe, ekonomiczne linie projektorów: serię PT-RZ790 przeznaczoną dla muzeów i obiektów wystawowych oraz serię PT-FRZ60 do zastosowania w salach wykładowych i lekcyjnych. Laserowe projektory z 1-chipowym procesorem DLP™ zapewniają jasny i wyraźny obraz oraz cichą pracę urządzeń, co jest kluczowe w środowisku wymagającym spokojnej atmosfery. Oba urządzenia zapewniają obraz w rozdzielczości WUXGA, a dzięki opracowanemu przez Panasonic systemowi chłodzenia bez filtra, hermetycznie zamkniętym modułom DMD oraz laserom typu SHiELD są praktycznie bezobsługowe – mogą bowiem pracować przez 20 tys. godzin bez potrzeby konserwacji.

Poza projektorami Panasonic pochwalił się również trzema nowymi modelami monitorów LCD o wysokiej rozdzielczości 4K, które jako pierwsze na świecie wyposażono w gniazdo Intel® Smart Display Module (SDM). Do serii SQ1H i SQE1, które obejmują profesjonalne monitory 4K klasy premium, dołączą modele o wyższej jasności (do 2000 cd/m2) i nowym designie, doskonałe do zastosowań Digital Signage i Smart Retail. Panasonic zaprezentował także nową serię monitorów CQE1 opracowanych z myślą o codziennych prezentacjach i sprawnym udostępnianiu wysokiej jakości materiałów wizualnych w salach konferencyjnych oraz lekcyjnych. Serię stworzono pod kątem zgodności ze standardem VESA — urządzenia można łatwo zamontować pod sufitem lub na ścianie przy użyciu uniwersalnego wspornika.

Niekwestionowanym atutem do wielu projektorów i monitorów Panasonic będzie dodatek w postaci działającego na zasadzie plug&play sprzętu do obsługi prezentacji. Bezprzewodowy system zaprojektowany z myślą o łatwej i wydajnej pracy zespołowej w salach konferencyjnych, małych pomieszczeniach oraz salach lekcyjnych, umożliwia prezentowanie materiałów wizualnych i dźwiękowych na monitorach i projektorach firmy Panasonic nawet czterem osobom jednocześnie, bez potrzeby używania kabli, podłączania różnych komputerów oraz konfigurowania sprzętu. Aby udostępnić materiały na monitorze, użytkownik musi jedynie podłączyć specjalny przekaźnik do portów USB i HDMI swojego komputera oraz nacisnąć przycisk. Bezprzewodowy system do obsługi prezentacji jest dostępny w dwóch wersjach: podstawowej z tunerem STB oraz bezprzewodowej z odbiornikiem SDM. Za wysokiej jakości obraz odpowiada przetwarzanie sprzętowe, które umożliwia kompresję i dekompresję obrazu w celu uzyskania rozdzielczości Full HD.
Zaprezentowane przez Panasonic urządzenia stanowią nieznane dotąd oblicze rozwiązań wizualnych i na pewno będą sporym wyzwaniem dla konkurencji. Nowe urządzenia będą sukcesywnie wprowadzane na rynek przez cały rok 2020.