rti t4x

Założona w 1992 roku firma Remote Technologies Incorporated oferuje od blisko 30 lat innowacyjne i przyjazne użytkownikowi systemy sterowania dla wszelkich urządzeń elektronicznych. Cel przyświecający producentowi to tworzenie produktów jak najbardziej użytecznych, a jednocześnie intuicyjnych, tak by użytkownik nie zastanawiał się, jak wywołać pożądany efekt, lecz z przyjemnością korzystał z wszystkiego, co oferuje mu multimedialne środowisko w jego otoczeniu. Wśród takich urządzeń znajduje się też kontroler RTI T4x.

 

RTI T4x to tylko na pozór trochę ciekawiej wyglądający pilot zdalnego sterowania. Na pokład swojego bezprzewodowego flagowca Remote Technologies Incorporated wstawił szereg bardzo ciekawych technologii. Na początek producent wyposażył T4x w 20 dowolnie programowalnych przycisków oraz 4-calowy panel dotykowy. Już samo to jest przyczyną, by uznać urządzenie za wszechstronne. Można w nim zaprogramować dowolną funkcję pod każdy przycisk, a także tworzyć dowolnej długości makra. Jego wielkość ogranicza w zasadzie tylko pamięć urządzenia – T4x ma 128 MB pamięci nieulotnej Flash, jest to wbrew pozorom całkiem sporo, zwłaszcza że pojedyncze komendy tworzące makra zajmują w niej bardzo niewiele miejsca. To jednak nadal nie wszystko. Wbudowany akcelerometr pozwala na błyskawiczne włączenie się urządzenia, gdy tylko się nim poruszy, a czujnik wykrywający trzymanie T4x w ręce nie pozwoli urządzeniu na wygaszenie się, gdy użytkownik z niego korzysta. Co więcej – urządzenie może wysłać sygnał sterujący w podczerwieni, radiowo lub w obu trybach jednocześnie. Zasięg transmisji IR to nieco ponad 9 metrów, dla RF to już 30 metrów i 60 stopni w każdym kierunku. Pilot może więc pracować jako samodzielne urządzenie IR, sterujące systemem audio, telewizją, czy wszelkimi innymi urządzeniami zdolnymi do komunikacji w podczerwieni. Wykorzystanie wbudowanej w urządzenie łączności Wi-Fi umożliwia prezentację na wyświetlaczu treści wideo MJPEG, aktualizację programu pilota, ale też prezentację playlisty usługi streamingu audio (np. Spotify). Wymaga to, co prawda, współpracy T4x z procesorem centralnym, na przykład RTI XP-3, ale w zamian otwierają się bardzo szerokie możliwości zarządzania domowym „wszechświatem”. Wi-Fi oraz dedykowany procesor sterujący zapewniają też dwukierunkową komunikację, umożliwiającą odwzorowanie na pilocie informacji o stanie kontrolowanych urządzeń.

rti t4x

RTI T4x to funkcjonalny i łatwy w użytkowaniu pilot bezprzewodowy, który może pracować jako samodzielne urządzenie lub jako część większego systemu sterowania.
Dostarczany jest wraz z baterią litowo-jonową oraz stacją dokującą, służącą też za ładowarkę. Czas do pełnego naładowania baterii nie przekracza 4 godzin.

 

Kontroler dostarczany jest wraz z baterią litowo-jonową oraz stacją ładującą. Czas potrzebny na naładowanie zupełnie rozładowanej baterii to maksymalnie 4 godziny. W zależności od sposobu użytkowania pilota T4x jego czas pracy może wynieść od 30 dni, gdy użytkownik dość oszczędnie z niego korzysta (i kontroler praktycznie stale znajduje się w trybie stand-by), przeciętne użytkowanie wyczerpie baterię w średnio 5 do 7 dni, natomiast ciągłe, intensywne korzystanie z wszystkich funkcji pilota, w tym Wi-Fi oraz podświetlenia, skraca czas pracy do 6 godzin. W T4x wykorzystywany jest protokół transmisji radiowej 802.15.4/2,4GHz, czyli Zigbee, i to właśnie częściowo z tego powodu pilot może działać w trybie stand-by nawet 30 dni.
Zigbee to protokół, nad którego szybkim rozwojem czuwa Zigbee Alliance, stowarzyszenie około 150 firm, wśród których największymi promotorami standardu są tacy giganci jak Apple, Amazon, Assa Abloy, czy IKEA! Zigbee to kompletny standard dla urządzeń IoT. Umożliwia samoorganizację urządzeń w sieć typu mesh, w  której do pełnej, efektywnej pracy wymagane są jedynie trzy typy urządzeń – koordynator, czyli jedno główne urządzenie dla całej sieci, routery służące do łączenia urządzeń na większe odległości oraz urządzenia końcowe. Tymi końcami sieci mogą być zarówno kontrolery, jak RTI T4x, jak i bramki portów sterujących, a nawet urządzenia wykonawcze – termostaty czy ściemniacze światła. Wyposażone w standard Zigbee mogą być bardzo różne urządzenia – odpowiadające za kontrolę oświetlenia, systemu bezpieczeństwa domu, czy regulatory temperatury i wentylacji. Jak więc RTI T4x może uprościć świat użytkownikowi? Po dodaniu kompatybilnej bramki IP, również sprzęt od RTI może stać się częścią inteligentnego mieszkania czy budynku, w którym wraz ze zmianą scen świetlnych czy uzbrojeniem się systemu alarmowego wyłączone zostaną nieużywane w danej chwili urządzenia audiowizualne.

rti t4x

Producent wyposażył swój flagowy pilot bezprzewodowy w bardzo wiele technologii.

 

Jako element większego systemu sterującego pojedynczym systemem kina domowego pilot pozwoli na wybór filmu do wyświetlenia, a RTI zrobi wszystko, co konieczne: od przygaszenia światła, przez włączenie projektora i systemu audio, aż do rozwinięcia ekranu. Kontroler RTI T4x poradzi sobie także z trudniejszymi zadaniami. Eliminuje konieczność korzystania z kilku pilotów w każdym pomieszczeniu – jeden może rządzić wszystkim. Na pilocie udostępnić można funkcje przydatne do obsługi pokoju gier, przestrzeni zewnętrznych posiadłości, czy nawet salonu. Naturalnie sterowanie urządzeniami, z którymi T4x nie połączy się bezpośrednio, wymaga użycia procesora sterowania RTI, ale w zamian można uzyskać absolutnie pełną kontrolę nad roletami, oświetleniem, czy systemem alarmowym domu.

rti t4x

Samolecząca się sieć typu mesh, w której pracują urządzenia wykorzystujące standard Zigbee, składa się z koordynatora, routerów oraz urządzeń końcowych, takich jak RTI T4x.

 

T4x sprawdzi się też świetnie w sali zarządu, gdzie może towarzyszyć większemu, przewodowemu panelowi sterującemu, udostępniając łatwe sterowanie tym z użytkowników, którzy przyzwyczajeni są do korzystania z tradycyjnego pilota. Na dotykowym wyświetlaczu można umieścić menu ułatwiające prezentacje, regulujące sceny świetlne, czy wyzwalające dowolne makro, tak aby zdjąć z użytkownika konieczność przełączania każdym urządzeniem osobno. W apartamentach hotelowych T4x udostępni gościom możliwość sterowania wszystkim, co znajduje się w pokoju, od zasunięcia zasłon czy rolet, przez przyciemnienie oświetlenia, aż do wyboru ulubionego filmu na Netfliksie. Podobną łatwość obsługi zapewnić można w apartamentach na wynajem. W końcu, tam, gdzie przestrzeń i miniaturyzacja ma znaczenie, RTI T4x dopełni system zarządzania wszelkimi funkcjami na jachtach czy w barach sportowych. Obsługa łatwo określi, co właśnie ma być wyświetlone, widząc logo stacji telewizyjnej czy poster filmowy.

rti t4x

Prostą regulację głośności i wybór źródła dźwięku można powierzyć sterownikowi Volume-8, Select-8 lub Volume-Select 8.

 

Rozmawiał: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: Exertis Pro AV