Polycom oferuje wiele rozwiązań w zakresie połączeń wideo, audio oraz udostępniania treści multimedialnych. Firma przedstawia się jako partner umożliwiający korzystanie z istniejących urządzeń wideokonferencyjnych w zupełnie nowy sposób, umożliwiający dotarcie transmisji live do wielu odbiorców. Jednym z proponowanych przez firmę urządzeń jest RealPresence Trio 8800.

Parametry urządzenia
Urządzenie jest zgrabne, w kształcie trójramiennej gwiazdy i gabarytowo odpowiednie, jeśli wyobrazić sobie, że leży na biurku lub stole konferencyjnym (38,8 × 33,2 ×7,5 cm, 950 g). Jeśli chodzi o część hardware’ową, pierwsze, o czym należy wspomnieć, to trzy mikrofony kardioidalne z zasięgiem do 6 m od jednostki, które w parze z pięciocalowym wyświetlaczem dotykowym stanowią podstawę do spełniania przez urządzenie funkcji telefonu konferencyjnego. Polycom w urządzeniu stosuje swój własny patent pod nazwą NoiseBlock. Jest to technologia rozpoznająca i wyciszająca dźwięki niebędące ludzkim głosem oraz rozpoznająca, co jest dźwiękiem z mikrofonów, a co z prezentacji mulitimedialnych, i automatycznie je optymalizująca.  Trio ma możliwość parowania z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth, Near Field Comunication, portu Ethernet, Wi-Fi czy USB, dzięki czemu z łatwością łączy się z tabletem czy komputerem i pozwala przesyłać treści w jakości HD. Daje użytkownikowi możliwość przeprowadzenia pięciostronnej konferencji, bowiem Trio jest w stanie połączyć się z czterema innymi urządzeniami audio o podobnym przeznaczeniu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że firma zadbała o łatwość użycia i wygodę poprzez kompatybilność ze standardowymi formatami wideo innych producentów. Urządzenie nie potrzebuje zewnętrznego zasilacza, korzysta z zasilania Power-Over-Ethenet w standardzie IEEE 802.3at lub IEEE 802.3af. Umożliwia to sprawne zasilanie jednostki, a także urządzeń podłączonych za pomocą USB. Do wideokonferencji niezbędne jest posiadanie dwóch dodatkowych urządzeń: kamery internetowej, jednakże jedyną wspieraną przez Polycom jest Logitech WebCam C930e, oraz modułu Visual+, który służy do przesyłania treści multimedialnych na duże ekrany za pomocą złącza HDMI. Jako urządzenie konferencyjne z możliwością korzystania z napowietrznej komunikacji sieciowej doskonale radzi sobie z Voice over Wi-Fi.
Możliwości zastosowania
RealPresence Trio 8800 to typowe rozwiązanie biurowe, przeznaczone do jednoczesnej komunikacji wieloosobowej i wydaje się być pretendentem do zastąpienia jednostek typu So-undStation IP. To, co różni go od poprzedników, to widoczny multimedialny charakter urządzenia. Usunięta została tradycyjna klawiatura z przyciskami, zastąpiono ją nowoczesnym ekranem dotykowym. Sama jednostka Trio 8800 doskonale spełnia funkcję swoich poprzedników, jednakże jej przewagą nad nimi jest wyraźny charakter multimedialny. Możliwość podłączenia dwóch kolejnych modułów, Visual+ oraz kamery internetowej znacznie rozszerza możliwości urządzenia, gdyż nabiera ono atrybutów wideotelefonu. Po podłączeniu kamery i jakiegokolwiek ekranu współpracującego ze złączem HDMI możemy stworzyć połączenie, w którym będziemy mogli widzieć respondenta – pod warunkiem, że posiada on podobne urządzenie i, jak wspomniałem wcześniej, nie musi być ono firmy Polycom, gdyż ta zadbała, by ich produkt mógł współpracować w połączeniach wideo z jednostkami innych producentów. Urządzenie jest doskonale przystosowane do połączeń typu team meeting, zarówno z obrazem, jak i bez. Co istotne, RealPresence Trio oferuje natywną integrację ze środowiskiem Microsoft Skype for Business i Office 365. Urządzenie można bezpośrednio (bez potrzeby podłączania komputera) zarejestrować w tych usługach i prowadzić rozmowę lub wideorozmowę Skype prosto z sali konferencyjnej, wystarczy wybrać na urządzeniu osobę z listy kontaktów bądź zadzwonić na adres spotkania. Dotykowy interfejs Trio dla Skype jest wzorowany na jego układzie i ikonach, dzięki czemu Trio jest łatwe w obsłudze dla użytkowników tych rozwiązań. Inną bardzo ważną cechą RealPresence Trio 8800 jest możliwość udostępniania treści multimedialnych innym uczestnikom telekonferencji. Załóżmy, że prowadzimy spotkanie odnośnie projektu, który wymaga przedstawienia wykresu, tabelki czy nawet filmu. Możemy bardzo łatwo sparować tablet lub komputer ze stacją bazową i sklonować obraz z urządzenia na ekran podłączony do Visual+. Nie ma potrzeby podłączania komputera do kolejnego ekranu za pomocą kabla lub kolejnego protokołu „napowietrznego”. Trio, korzystając z interfejsu użytkownika dostępnego z pozycji ekranu dotykowego, umożliwia szybkie sparowanie urządzenia z komputerem, tabletem czy smartfonem i wyświetlenie sklonowanej treści na ekranie.
Podsumowanie
RealPresence Trio 8800 może być bardzo ciekawym rozwiązaniem biurowym, spełniającym rolę telefonu konferencyjnego oraz jednostki do udostępniania i prezentacji treści multimedialnych. Głównymi atutami urządzenia są funkcjonalność, łatwość obsługi, możliwość łączenia z innymi urządzeniami za pomocą popularnych protokołów komunikacji napowietrznej i – co by nie mówić – elegancki wygląd. Urządzenie ładnie prezentuje się na stole i wydaje się być trochę bardziej zgrabne od swoich poprzedników. Wspomniane wcześniej zasilanie w standardzie PoE jest kolejnym wielkim udogodnieniem, gdyż wspomaga to utrzymanie porządku w miejscu instalacji. Trio 8800 może stanowić ciekawą propozycję dla firm potrzebujących nowego, ciekawego rozwiązania konferencyjno-prezentacyjnego.