Powersoft Duecanali 4804

W dobie polaryzacji rynku, gdy większość producentów precyzyjnie określa swój kierunek rozwoju, decydując się na urządzenia przeznaczone dla konkretnego odbiorcy, firma Powersoft potrafi zaoferować szeroką gamę produktów zasilających różnego typu rynki nagłośnieniowe. Poza świetnie radzącymi sobie na polu koncertowym seriami „K” oraz najnowszą serią „X”, włoski producent nie rezygnuje z rynku urządzeń przeznaczonych do użytku w instalacjach stałych. Nowa seria, czy właściwie grupa serii, to urządzenia wyposażone w szereg udogodnień i funkcji umożliwiających zaawansowaną dystrybucję sygnału.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]R[/fusion_dropcap]odzinę tych produktów podzielić możemy na urządzenia dwu-, cztero- i ośmiokanałowe z procesorem DSP lub bez, a dodatkowo w ramach tych produktów rozróżnić możemy jednostki o różnej mocy. Niniejszym prezentujemy Powersoft Duecanali w najmocniejszej wersji 4804 z procesorem DSP oraz złączem umożliwiającym komunikację w sieci Dante.

Wygląd i parametry
Urządzenie charakteryzuje się kompaktową, jak na oferowaną moc, obudową o wysokości 1U przestrzeni rackowej. Waży jedynie 7 kg, a mimo to potrafi wygenerować do 3000 W mocy przy 2 Ohm na każdym kanale oraz nawet 6000 W przy 4 Ohm w opcji bridge. System oferuje oczywiście również opcję stworzenia systemu opartego o instalację 70 V/100 V w wersji wysokoimpedancyjnej, ale możliwe jest stworzenie instalacji mieszanej wykorzystującej obie technologie. Panel frontowy skonstruowany jest tak, aby zakryć wszelkie manipulatory, do których dostęp uzyskujemy poprzez zdjęcie blaszki wsuwanej na magnes po lewej stronie. 
Rozwiązanie tego typu pozwala uniknąć ingerencji osób trzecich w system, zapewniając jednocześnie dozór i monitorowanie systemu. Na panelu zawarto dodatkowo serię pojedynczych diod LED. Lewa kolumna została zdublowana, aby pokryć zapotrzebowanie na informacje dotyczące obu kanałów, a są tam m.in. dioda informująca o gotowości do pracy, alarmująca o zbyt wysokiej temperaturze oraz seria odpowiedzialna za monitoring poziomu sygnału przed przesterowaniem. Prawa kolumna diod LED odpowiada za informacje o uruchomieniu limitera czy też połączeniu z zewnętrznym sterownikiem. Odnośnie czynników zewnętrznych warto wspomnieć o wyposażeniu jednostki w system alarmowy, reagujący na niebezpieczny prąd stały na wyjściu urządzenia oraz wysoką temperaturę pojawiającą się podczas obciążenia. System alarmu jest w pełni konfigurowalny. Warto wspomnieć o bardzo niskiej konsumpcji prądu podczas pracy, a przecież jasne jest, że urządzenia tego przeznaczenia pracują często bez przerwy dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
DSP
Każdy z kanałów wyposażony jest w przełączalny filtr górnoprzepustowy działający zależnie od wyboru na poziomie 35 Hz lub 70 Hz. Sygnał na procesor DSP przetwarzany jest z próbkowaniem 48 kHz 24 bit, trafiając końcowo na konwerter cyfrowo analogowy oferujący 117 dB dynamiki. Całość przetwarzania sprawia, że latencja wynosi jedynie 2,5 ms. Do dyspozycji użytkownika oddano crossovery Bessel, Butterworth i Linkwitz-Riley – działające w przedziale od 6 dB/oktawa do 48 dB/oktawa (IIR), oraz liniowe fazowo crossovery FIR. Dla każdego wyjścia mamy możliwość ustawić opóźnienie na poziomie do 100 ms, natomiast na wejściu możemy za pomocą Armonii opóźnić sygnał do 2 s. Urządzenie wyposażone jest w limitery sygnału w technologii clip, peak, RMS voltage, RMS current oraz TruePower. Dodatkowo do kompensacji strat wynikających z długości użytych w instalacji kabli, DSP wyposażone jest w system Active Damping Control. Całość systemu, opartego również o większą liczbę urządzeń Powersoft, spiętą w sieć, monitorować i obsługiwać można z poziomu programu Armonia Pro Audio Suite, a w przypadku pojedynczego wzmacniaczaza pośrednictwem przeglądarki i zaimplementowanego we wzmacniaczu WEBserwera. Istotny jest fakt, że dzięki wykorzystaniu tego samego układu DSP co w najwyższym modelu Powersoft X8 użytkownik dostaje dostęp do gotowych ustawień dla najbardziej popularnych modeli głośników dostępnych na rynku. Dodatkowym atutem jest możliwość zapisania w pamięci urządzenia plików muzycznych i zarządzanie nimi poprzez aplikację. Dzięki temu nie mamy potrzeby używania dodatkowych odtwarzaczy lub laptopów, co w oczywisty sposób przekłada się na bezobsługową niemal pracę i wysoką ergonomię. Cały system zamknięty jest wtedy jedynie w obrębie wzmacniacza.
Podsumowanie
Powersoft 4804 jest najmocniejszym urządzeniem z serii dwukanałowej. Przy wykorzystaniu wbudowanego DSP możemy stworzyć instalację, która w wielu przypadkach nie będzie wymagała od inwestora żadnych dodatkowych elementów. Będzie to z pewnością serce systemów w miejscach z zapotrzebowaniem na stabilną i bezpieczną pracę. Wielkim atutem jest możliwość sterowania i monitorowania urządzenia za pomocą przeglądarki. Możliwości procesora DSP są bardzo duże, a filtry FIR, precyzyjna korekcja i limitery pozwolą na pracę systemu nagłośnieniowego na wysokim poziomie, zapewniając komfort użytkowania i odbioru.

TEKST: Andrzej Skowroński, AVIntegracje