Najpopularniejsze na rynku aplikacje i środowiska online do spotkań wideokonferencyjnych są tylko platformami umożliwiającymi zestawienie połączenia, dołączenie do wirtualnego spotkania wielu osób czy przekazania treści dla licznego grona odbiorców równocześnie. Jednak sama wideokonferencja jest tak dobra jak jakość przekazywanego obrazu i transmitowanego dźwięku.
Trudno sobie zatem wyobrazić, aby wideokonferencje mogły stać się popularne i być częścią naszego codziennego dnia pracy bez odpowiednich narzędzi, w sytuacji w której rozmówcy są słabo widoczni, rozmazani, obraz jest ciemny, a głos ledwie słyszany i zniekształcony. Dodajmy do tego jeszcze, że nie zawsze uczestnicząc w spotkaniu online, jesteśmy jedynymi osobami w pomieszczeniu, często odbywają się one wśród domowników czy w miejscach publicznych, gdzie zarówno istotne jest aby nie przeszkadzać innym, jak i aby móc odizolować się od otoczenia i dokładnie odebrać przekaz. Wychodząc naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, firma Logitech zaprezentowała 14 września nowe słuchawki do profesjonalnych i prywatnych zastosowań oraz nową kamerę osobistą. My mieliśmy przyjemność zobaczyć te rozwiązania nieco wcześniej, w trakcie zamkniętego spotkania, w którym uczestniczyli dziennikarze z całej Europy, w tym przedstawiciele magazynu „AVIntegracje”.

Na co zwraca uwagę firma Logitech i co wynika z przeprowadzonych przez nią badań, aż 89% dorosłych osób w trakcie codziennych spotkań wideokonferencyjnych zmaga się z trudnościami z optymalnym ustawieniem kamery, słabym oświetleniem czy ograniczeniami wynikającymi z nieodpowiednich kątów widzenia kamery znajdującej się w laptopie.
Właśnie jako odpowiedź na te zmieniające się potrzeby pracowników pracujących w trybie hybrydowym, rozproszonych teamów i członków zespołów uczestniczących w spotkaniach zdalnych firma Logitech wprowadziła na rynek dwie nowe serie produktów: kamery internetowe Brio 500 i słuchawki Zone Vibe.

Nowe kamery internetowe
Brio 500 to seria osobistych kamer web pracujących z rozdzielczością 1080p w 30 klatkach i 720p w 60 klatkach i rozdzielczości 4 megapikseli. Urządzenia są wyposażone w funkcje RightLight 4, automatycznie dopasowującą moc znajdującego się na pokładzie źródła światła do warunków otoczenia, tak żeby użytkownik był dobrze widoczny nawet w warunkach dalekich od ideału. Funkcja RightSigh Auto-Framing automatycznie kadruje obraz w taki sposób, aby rozmówca znajdował się w centrum kadru, nawet gdy się on porusza, dzięki czemu widzowie są mniej rozpraszani przez znajdujące się za nim otoczenie. Dodatkowo mamy w kamerach dziewięćdziesięciostopniowy kąt widzenia, znacznie szerszy niż w przypadku standardowych kamer web czy kamer zainstalowanych w laptopach. Dzięki temu nawet z jednej kamery może korzystać równocześnie dwóch rozmówców siedzących przed jednym ekranem. Co więcej, z pomocą oprogramowania Logi Tune kamera obsługuje automatyczne ostrzenie oraz automatyczne kadrowanie.
Opcja o nazwie Show Mode pozwala na łatwe obniżenie kamery i zaprezentowanie w trakcie spotkania online notatek lub fizycznych obiektów znajdujących się na biurku. Regulacja ustawienia kamery jest możliwa dzięki w pełni regulowalnemu uchwytowi z możliwością obrotu kamery o 360 stopni. Możliwość odpięcia uchwytu pozwala na używanie go z wieloma różnymi kamerami. Dodatkowo mamy tutaj zamykaną przysłonę, zapewniającą pełną prywatność, w chwili gdy kamera nie jest używana.
Na pokładzie kamer znajduje się również wbudowany mikrofon z technologiami redukcji szumów i formowaniem wiązki, które zapewniają doskonałą jakość transmitowanego głosu. Warto nadmienić również, że każda kamera jest wyposażona w dwa mikrofony, dzięki czemu osoba mówiąca będzie doskonale słyszana, nawet gdy będzie się przemieszczała w trakcie prezentacji.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

Nowe kamery wideokonferencyjne firmy Logitech z serii Brio mają możliwość opuszczenia, dzięki temu w łatwy sposób w trakcie trwania spotkania online można np. pokazać leżące na biurku notatki czy fizyczne produkty np. w trakcie prezentacji, szkoleń czy unboxingów.

Biznesowe słuchawki bezprzewodowe Zone Vibe
Nowe słuchawki Zone Vibe idealnie łączą biznesową jakość zastosowanych rozwiązań technicznych z atrakcyjnym wzornictwem znanym z produktów domowych. W serii produktów znajdziemy trzy modele słuchawek z mikrofonem: Zone Vibe 100, bezprzewodowe słuchawki bazujące na połączeniu Bluetooth, bez dodatkowego odbiornika, kompatybilne z większością platform wideokonferencyjnych na rynku. Model Zone Vibe 125 z odbiornikiem na USB-C i certyfikacją Google Meet, Google Voice i Zoom oraz Zone Vibe Wireless, słuchawki kompatybilne zarówno z natywną komunikacją Bluetooth, ale również dostarczane z odbiornikiem USB-C i mogące się pochwalić certyfikacją Microsoft Teams, Google Meet, Google Voice oraz Zoom.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

W trakcie prezentacji nowych produktów nie tylko prezentowane były szczegóły techniczne, ale także omawiane możliwości i praktyczne scenariusze zastosowania.

Słuchawki są bardzo lekkie (dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów ważą zaledwie 185 gramów), co w połączeniu z bardzo wygodnymi w noszeniu tworzywami i zapamiętującą kształt ucha gąbką nausznic pozwala na bardzo komfortową, nawet wielogodzinną pracę.
Słuchawki są wyposażone w zaawansowane algorytmy kasowania szumu, technologię dźwięku immersyjnego, mogą służyć do prowadzenia rozmów nawet przez 18 godzin bez ładowania oraz słuchania muzyki nawet przez 20 godzin i są dostępne w trzech wariantach kolorystycznych.
Jeżeli chodzi o rozwiązania odpowiadające za audio, w słuchawkach zostały zastosowane przetworniki o średnicy 40 mm zapewniające znakomite przetwarzanie zarówno wysokich, jak i niskich częstotliwości, dzięki czemu słuchawki można wykorzystywać po pracy po prostu do słuchania muzyki. Rozwiązania czysto sprzętowe są wsparte w warstwie programowej pięciozakresowym korektorem oraz kodekiem ACC.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

W trakcie spotkania można było zapoznać się bardzo dokładnie ze szczegółami technicznymi wszystkich prezentowanych rozwiązań.

Zarządzanie przez działy IT
Co z pewnością docenią przede wszystkim działy IT u klientów instytucjonalnych czy w dużych korporacjach, seria kamer Brio to urządzenia gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka, niewymagające żmudnej konfiguracji, kompatybilne z większością platform do wideo konferencji i posiadające certyfikaty Microsoft Teams, Google, Meet i Zoom. Integracja kamer z Logitech Sync pozwala administratorom IT na aktualizację oprogramowania i rozwiązywanie ewentualnych problemów, tak aby sprzęt był zawsze gotowy do pracy. Podobnie nowe słuchawki Zone Vibe, które mogą być aktualizowane poprzez Logi Tune i Logitech Sync, dzięki czemu osoby odpowiedzialne za sprzęt w organizacji mogą zarządzać nim globalnie w ujednolicony sposób.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

Kamery z serii Brio zostały zamknięte w bardzo atrakcyjnych, designerskich obudowach, które świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, zarówno biurowym, jak i domowym.

Produkty z myślą o środowisku
Nie da się już dzisiaj przemilczeć i zapomnieć o wpływie na środowisko produktów wytwarzanych na masową skalę przez największe na świecie korporacje. Coraz więcej producentów przykłada ogromne starania, aby wytwarzany przez nich sprzęt zarówno na etapie produkcji, dostaw do klientów końcowych, jak i późniejszego użytkowania miał możliwie najbardziej neutralny wpływ na środowisko. Do tych firm zalicza się również Logitech.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

Przedstawiciele firmy Logitech zaprezentowali europejskim dziennikarzom wszystkie nowe produkty dołączające do oferty marki.

Seria kamer internetowych Brio 500 i słuchawki Zone Vibe posiadają certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, plastikowe części tej rodziny produktów, przede wszystkim obudowy, są wytwarzane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu: 68% dla urządzeń w kolorze grafitowym i czarnym oraz 54% dla koloru białego i różowego. Natomiast słuchawki Zone Vibe są wytwarzane aż w jednej czwartej z materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo produkty z obydwu serii są pakowane w papier wytwarzany z drewna z kontrolowanych źródeł.

Premiera nowej kamery i słuchawek bezprzewodowych Logitech

Nowe słuchawki Logitech Zone Vibe są dostępne w trzech wariantach kolorystycznych, dzięki czemu użytkownik może wybrać najlepiej odpowiadającą mu kolorystykę lub taką, która będzie najlepiej pasowała do koloru laptopa czy telefonu, którego używa i korzystać z nich zarówno w trakcie godzin spędzanych w biurze, jak i w domu czy w drodze.

Dostępne już dzisiaj
Co szczególnie ważne na dzisiejszym rynku elektroniki, zarówno tej profesjonalnej, jak i użytkowej, kamery Brio 500 i słuchawki Zone Vibe są dostępne już dzisiaj. Naszym zdaniem bardzo szybko nowe produkty trafią do wielu zakładów pracy, zarówno do dużych, korporacyjnych i instytucjonalnych odbiorców, jak i użytkowników indywidualnych i domowych. To nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również świetnie wyglądające produkty. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można je dopasować do kolorystyki komputera przenośnego czy urządzeń mobilnych, na których na co dzień pracujemy, oraz do własnych upodobań.
To wszystko sprawia, że z pewnością warto wysupłać nieco „zielonych”, aby wyposażyć swoje stanowisko pracy w najnowocześniejsze rozwiązania znacząco poprawiające jakość wideokonferencji.

Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
Zdjęcia: Logitech