Primacoustic

Firma Primacoustic specjalizuje się w akustycznych adaptacjach powierzchni studyjnych, komercyjnych i mieszkalnych. Szeroka oferta absorberów i ustrojów akustycznych skierowana jest zarówno do profesjonalnych użytkowników, jak i do placówek użyteczności publicznej.

Oferta marki Primacoustic wygląda imponująco. W większości przypadków dla użytkowników komercyjnych najważniejsze jest działanie, wy-gląd i dopasowanie do wymagań pomieszczenia.
Dla użytkowników profesjonalnych liczy się także charakterystyka pochłaniania lub rozpraszania fal oraz jakość i gęstość użytych materiałów. W poniższym artykule przybliżymy Państwu panele akustyczne serii Brodway, których różnorodność i możliwości adaptacyjne pozwalają dopasować je do obu grup odbiorców.
Konstrukcja i właściwości
Primacoustic Broadway to linia wysokiej jakości paneli akustycznych, różniących się od siebie kształtem i właściwościami. Każdy z nich wykonany jest z wełny mineralnej o wysokiej gęstości (96 kg/m3). Panele powleczone są trwałym płótnem typu micromesh, które jak podaje producent, jest akustycznie transparentne. Standardowo występują w trzech kolorach o najszerszym zastosowaniu: czarnym, beżowym i szarym. Narożniki stelaży są dodatkowo wzmocnione, aby nie uszkodzić paneli przy montażu i transporcie. Całość jest wykończona z dbałością o estetykę, dzięki czemu panele doskonale dopasują się nawet do eleganckich wnętrz.
Produkty linii Broadway występują w trzech grubościach: 1 cal (25 mm), 2 cale (51 mm) oraz 3 cale (76 mm). Pierwsze z nich, najcieńsze, absorbują częstotliwości w zakresie mowy i wyższe, stąd też najlepszym dla nich przeznaczeniem będą sale lekcyjne, aule uczelni czy sale konferencyjne, gdzie dominuje słowo mówione. Ich efektywność spada znacząco poniżej 250 Hz. Jeśli chodzi o panele dwucalowe, mają one dużo bardziej uniwersalne zastosowanie. Znacznie lepiej radzą sobie z absorbowaniem niższych częstotliwości, dzięki czemu znajdą zastosowanie w salach koncertowych czy innych komercyjnych zastosowaniach związanych z muzyką. Najgrubsze modele, czyli te trzycalowe, sprawdzą się idealnie w małych pomieszczeniach, takich jak studia nagrań, małe sale teatralne czy domowe studia projektowe, gdzie problemem są fale stojące i niskie częstotliwości. Nienależycie zastosowane mogą wydawać się zbyt intensywne, jeśli chodzi o pochłanianie dźwięku, więc należy je stosować z rozwagą. Na stronie producenta umieszczono wykres częstotliwościowy, który pokazuje, że te ostatnie mają zmniejszoną efektywność dopiero poniżej 100 Hz.
Zastosowanie
Duża liczba dostępnych modeli, gdzie większość z nich dostępna jest w trzech grubościach, daje nam ogromne możliwości adaptacyjne. Nieco na temat zastosowania zostało napisane w poprzednim rozdziale, jednak nie wspomnieliśmy tam o mnogości kształtów paneli. Grubości podane wyżej stosuje się w tradycyjnych, kwadratowych lub prostokątnych absorberach, które montujemy na powierzchniach płaskich, czyli głównie ścianach i sufitach. W ofercie firmy Primacoustic znajdują się również trójkątne i owalne modele, które dostępne są w jednej konkretnej grubości, a ich zastosowanie to problematyczne narożniki czy łączenia powierzchni i ich przecięcia.
Panele serii Broadway mają zastosowanie w centrach konferencyjnych i biurowych. Dzięki zastosowaniu absorberów możemy skutecznie zniwelować tam odbicia i pogłos. To samo dotyczy dużych sal uniwersyteckich i szkoleniowych, gdzie głos jednej osoby w sposób klarowny ma dotrzeć do wielu słuchaczy. Nie należy tu zapominać o restauracjach czy instytucjach użyteczności publicznej, takich jak centra kultury. Panele doskonale sprawdzą się również w obiektach sakralnych – kościołach i kaplicach, gdzie ogromny pogłos może drastycznie zmniejszyć wyrazistość słowa mówionego. Grubsze i bardziej specjalistyczne absorbery sprawdzą się świetnie w wszelkiego rodzaju placówkach artystycznych, takich jak teatry, kina, sale koncertowe, puby i kluby. Doskonale poradzą sobie z odbiciami i echem, które niekiedy dość znacząco wpływają na przekaz artystyczny. Na końcu należy wspomnieć o zastosowaniu najbardziej oczywistym, jakim są studia nagrań i produkcji dźwiękowej czy sale prób, gdzie muzyka odtwarzana oraz grana powinna być w maksymalnym stopniu pozbawiona odbić, fal stojących i pogłosu, które mogą wpłynąć negatywnie na pracę realizatora dźwięku i muzyków.
Podsumowanie
W naszym odczuciu prezentowana linia paneli akustycznych spisze się świetnie zarówno w restauracjach, salach konferencyjnych, aulach uniwersyteckich, jak i w profesjonalnych studiach muzycznych czy salach koncertowych. Do grona zalet należy dodać przede wszystkim nienaganną jakość wykonania, zapewniającą wysoki poziom wizualny oraz oczywiście właściwości absorpcyjne. Te kształtują się na wysokim poziomie, nawet w paśmie niskich częstotliwości. Jeżeli właśnie zastanawiamy się nad projektem dowolnej przestrzeni, gdzie echo, nadmierny pogłos czy fale stojące mogą przeszkadzać w pracy i odbiorze, to oferta firmy Primacoustic jest jedną z tych, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.
TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje