OPTOMA ZU920TST

Założona w 2002 roku firma Optoma jest światowym liderem i dostawcą kompleksowych rozwiązań w zakresie projekcji, a produkty marki przeznaczone są zarówno dla rynku konsumenckiego, korporacyjnego, jak i proAV. Marka Optoma utrzymuje pozycję numer 1 wśród projektorów DLP (co wynika z raportu PMA) na całym świecie oraz wchodzi w skład koncernu Coretronic (największej fabryki projektorów w technologii DLP). Na naszych łamach niejednokrotnie opisywaliśmy ciekawe rozwiązania oferowane przez tę markę. Mnie osobiście zawsze pasjonowały rozwiązania dotyczące optyki projektorów krótkiego rzutu. Z tym większą przyjemnością wezmę pod lupę model ZU920TST – pierwszy na świecie model w stałej optyce w krótkim rzucie o tak wysokiej jasności.

Wszyscy, którzy mieli do czynienia z projektorami opartymi na źródłach lampowych, zapewne pamiętają bolączki spowodowane zabrudzeniami filtrów, a co za tym idzie, przegrzewaniem się całych urządzeń. Sam pamiętam kilka stresujących sytuacji, kiedy przy sporej liczbie widzów oczekujących na seans projektor był w stanie odmówić posłuszeństwa. Z tym większą przyjemnością i z wewnętrznym poczuciem ulgi przyglądam się coraz to nowszym rozwiązaniom dotyczącym tzw. szczelnych, bezobsługowych silników optycznych. Oczywiście jest to w dużej mierze możliwe dzięki zastosowaniu źródeł laserowych. I tak rzeczywiście jest i w tym przypadku. Niezależnie od tego, czy jest to laser niebieski z tarczą kolorów, czy też bardziej rozbudowane rozwiązanie, producenci oferują szczelne źródła światła odporne na zapylenia i kurz. Projektory dzięki temu stają się bezobsługowe w kontekście serwisowym. Zatem tak jest i w tym przypadku. Optoma ZU920TST ma na tyle szczelne wnętrze, iż jest ono certyfikowane oznaczeniem IP5X. W tym wypadku oznacza to również, że urządzenie ma rygor pracy 24/7.

OPTOMA ZU920TST

Najnowszy projektor Optoma ZU920TST to pierwszy na rynku obiektyw wyposażony we wbudowaną optykę o krótkim rzucie o jasności wynoszącej aż 9800 lumenów! ZU920TST ma wbudowaną optykę, bez możliwości jej wymiany i została ona zaprojektowana do tzw. krótkich rzutów. Współczynnik projekcji to zakres od 0,65:1 do 0,75:1. Producent zaleca rzut w odległościach od 0,7 m do 16,6 m, motoryczny obiektyw ZU920TST może powiększyć obraz o 1,15x. Ten zoom może być bardzo pomocny przy ustawianiu położenia obrazu dokładnie na ekranie, podobnie jak mechanizm zmiany obrazu projektora, który może przesuwać obraz w górę lub w dół o 55%, a także w prawo lub w lewo o 25%.

 

Co dalej?
Jak został zaprojektowany ten projektor? ZU920TST ma matrycę DLP i rozdzielczość WUXGA (1920×1200). Jest to model, który zasilił serię bardzo podobnych urządzeń, myślę tu o modelach ZU725TST oraz ZU820TST. Modele te różnią się głównie jasnością, która w przypadku dzisiejszego bohatera wynosi 9800 lumenów. ZU920TST ma wbudowaną optykę, bez możliwości jej wymiany i została ona zaprojektowana do tzw. krótkich rzutów. Współczynnik projekcji to zakres od 0,65:1 do 0,75:1. Producent zaleca rzut w odległościach od 0,7 m do 16,6 m, motoryczny obiektyw ZU920TST może powiększyć obraz o 1,15x. Ten zoom może być bardzo pomocny przy ustawianiu położenia obrazu dokładnie na ekranie, podobnie jak mechanizm zmiany obrazu projektora, który może przesuwać obraz w górę lub w dół o 55%, a także w prawo lub w lewo o 25%. Zoom, ostrość i przesunięcie obiektywu są napędzane silnikiem, aby ułatwić instalację. Czy projektor o takiej optyce będzie się dobrze sprawował w odległościach powyżej 15 m? Tu w grę wchodzi kilka czynników. Z pewnością czynnikiem „na tak” będzie wspomniana wartość wyrażona w lumenach.

OPTOMA ZU920TST

Projektor został uzbrojony w wejścia HDMI, wyjście HDMI umożliwiające łatwe sklonowanie przesyłanego do niego obrazu np. na monitor wielkoformatowy ścianę LED czy do kolejnego projektora, a także złącze Extron IPLink i natywny port HDBaseT wykluczający konieczność stosowania dodatkowych konwerterów.

Jednak nie sama jasność będzie parametrem decydującym o możliwościach pracy w różnych odległościach i w różnych warunkach. Tu producent położył nacisk na jakość dlatego nie zapomniano o CMS (Color Management System). System ten stosowany w wielu urządzeniach rzeczywiście pozwala na wierne odwzorowanie, ale i też zarządzanie czy dostrajanie przestrzeni kolorów. Skoro wyposażono projektor w CMS, to nie mogło zabraknąć innego precyzyjnego narzędzia czyli HDR. To skrót od angielskich słów High Dynamic Range. Wielokrotnie odnoszę się do faktu, iż HDR jest dość istotną cechą, która powinna być wdrażana szczególnie w projektorach. I rzeczywiście tak się dzieje, a jak już wspomniałem również i w tym urządzeniu zaimplementowano HDR. Innymi słowy: jeśli chcemy w jakikolwiek sposób porównywać szczegóły dotyczące rozpiętości tonalnej i szeroki zakres dynamiki stosowany w matrycach współczesnych telewizorów czy innych tego typu wyświetlaczy, to HDR jest jednym z czynników, który zbliża wyświetlane treści za pomocą projektorów do postrzegania detali w taki sposób, do jakich przyzwyczaja nas współczesna technologia, stosowana w innych niż projektory urządzeniach generujących obraz. ZU920TST może korzystać z wejść wideo do 4K i wyświetlać je w rozdzielczości natywnej.

OPTOMA ZU920TST

Czym jest Dura Core? Już właściwie częściowo opisałem zalety wynikające właśnie z Dura Core. To właśnie zastosowanie takiej technologii pozwala na stworzenie silnika zgodnego z opisywaną wcześniej normą IP5X. Ale Dura Core to przede wszystkim wdrożenie dość zaawansowanych rozwiązań, pozwalających na skuteczne chłodzenie diody laserowej, co w konsekwencji sprawia iż żywotność zastosowanego tutaj źródła światła wynosi 30 000 godzin.

Dura Core i nie tylko – krok w przyszłość
Czym jest Dura Core? Już właściwie częściowo opisałem zalety wynikające właśnie z Dura Core. To właśnie zastosowanie takiej technologii pozwala na stworzenie silnika optycznego zgodnego z opisywaną wcześniej normą IP5X. Ale Dura Core to przede wszystkim wdrożenie dość zaawansowanych rozwiązań, pozwalających na skuteczne chłodzenie diody laserowej, co w konsekwencji sprawia iż żywotność zastosowanego tutaj źródła światła wynosi 30 000 godzin. Lens Shift? Proszę bardzo zmotoryzowany! Choć projektor został stworzony do pracy w różnej orientacji, a zakres jego instalacji wynosi 360 stopni, to jednak może się zdarzyć, że nieodzowne będzie przesunięcie wyświetlanych treści względem płaszczyzny ekranowej, bez konieczności zmiany kąta nachylenia projektora. I tu właśnie w setkach przypadków opcja przesunięcia obiektywu jest po prostu nieodzowna. Kolejną opcją, bez której właściwie nie potrafię się obejść w przypadku konfiguracji projektorów, jest zaawansowana korekcja geometryczna. Co to znaczy? Dla mnie rynek profesjonalny zaczyna się od możliwości modyfikacji geometrycznej opartej na Cornerstone, czyli możliwości niezależnego odchylania rogów obrazu w taki sposób aby idealnie dopasować kształt do nawet nierównej powierzchni projekcyjnej.

OPTOMA ZU920TST

Nowy projektor Optoma ZU920TST to znakomite rozwiązanie m.in. do muzeów, instalacji multimedialnych czy przestrzeni typu experience center.

Zaawansowanych funkcji zaimplementowano oczywiście dużo więcej. Możliwość odtwarzania materiałów 3D i to z różnych, źródeł, praca w systemach z kilkoma projektorami, a w tym funkcje dotyczące wygładzania krawędziowego – zatem tworzenie spójnego obrazu za pomocą kilku takich urządzeń jest dość prostym zabiegiem. Wreszcie należałoby wspomnieć o systemach sterownia. Model ten jest w stanie odbierać polecenia za pośrednictwem systemu Telnet. Zaimplementowano też kompatybilność z Creston Room View. Tu użytkownik zyskuje możliwość zarządzania i monitorowania znacznie większej instalacji i to złożonej nie tylko z projektorów. Kolejnym narzędziem pozwalającym na integrację z innymi urządzeniami jest zaimplementowanie zgodności z Extron IPLink. ZU920TST ma jeszcze kilka sztuczek w rękawie, które mogą być bardzo pomocne w biurze, w przestrzeniach komercyjnych, w salach konferencyjnych lub szkole. Funkcja Picture In Picture (PiP) i Picture By Picture (PBP) pozwoliła mi uruchomić dwa strumienie wideo przez ZU920TST. Bonusem jest to, że w przeciwieństwie do innych, które ograniczają wybór wejść, porty HDMI lub VGA są dostępne dla każdego obrazu. Łatwo je zamienić w formacie PBP, dzięki czemu nadają się do skomplikowanych zastosowań wideokonferencyjnych.

OPTOMA ZU920TST

Dołączony do zestawu pilot, ułatwi integratorowi i technikowi konfigurację takich ustawie jak zoom, ostrość, lens shift czy korekcja geometrii.

To klasa
Rzeczywiście można powiedzieć (myślę tu o całej serii, o której wspominałem na początku), że jest to klasa projektorów, która zdecydowanie ma rację bytu na tak ogromnym rynku AV. Perspektywa bezobsługowej pracy w rygorze 24/7 z możliwością komunikowania urządzenia w bardziej rozbudowanych sieciach, gdzie jakość obrazu ma zaimplementowane wszelkie nowoczesne technologie, wysokie jasności w stałej standardowej lub krótkiego rzutu optyce idealnie sprawdzą się w wielu instalacjach. ZU920TST zapewnia wysoką jasnosć światła w stosunkowo kompaktowej obudowie i jest wyposażony we wszystkie potrzebne funkcje instalacyjne, w tym funkcje zmotoryzowanego obiektywu, duże pionowe i poziome przesunięcie obiektywu, a nawet wbudowany procesor obrazu, aby ułatwić warping i blending w konfiguracjach z wieloma projektorami.

TEKST: Paweł Murlik, „AVIntegracje”