Firma TRIAS AVI wybrała projektory Optoma ZH406ST oraz ZH406 do realizacji projektu Podziemny Olkusz. Jest to projekt zrealizowany w ramach „Rewitalizacji kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenia multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”.

Zrealizowana przez TRIAS AVI ekspozycja polegała na zaprojektowaniu i wykonaniu dwóch ekspozycji multimedialnych: w podziemiach olkuskiego ratusza o tematyce „Historia miasta Olkusza” i w piwnicach budynku dawnego Starostwa o tematyce „Górnictwo kruszcowe oraz mennica”. Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”.

Głównym założeniem, jakie przyświecało projektowaniu wystaw, było zachowanie we wszystkich jej elementach warstwy wizualnej nawiązującej do cech charakterystycznych dla historii Olkusza oraz terenów związanych z górnictwem kruszcowym – górnictwem ołowiu, wraz z jednoczesnym wprowadzeniem wyraźnych, ale możliwie jak najmniej ingerujących w zabytkowy obiekt form architektonicznych koniecznych do zastosowania ze względu na ograniczoną możliwość zabudowy ścian. W osiągnięciu tego celu pomocne były m.in. projektory multimedialne Optoma ZH406 i ZH406ST, z laserowymi źródłami światła. Modele mają niezależny certyfikat odporności na pył spełniający normę IPX, gwarancję pracy 24/7 oraz cechuje je wytrzymałość laserowego źródła światła przy minimalnej konserwacji do 30 000h. Projekcje multimedialne ożywiały przestrzeń, pomagały w opowiadaniu historii Miasta, jednocześnie minimalizując ingerencję w zabytkową architekturę. Dodatkowo zastosowanie tego typu rozwiązań nie wpływało na zmniejszenie i tak ograniczonej przestrzeni przeznaczonej na ciągi komunikacyjne.

Na szczególną uwagę zasługuje szerokokątna projekcja na półokrągłym ekranie, którego łuk wynosił 240 stopni. Prezentowany film wyjaśnia tajemnice powstania bardzo ważnego dla Olkusza kruszcu – ołowiu.

– Z jednej strony wielki ekran prezentujący łączony obraz z wysokiej klasy rzutników multimedialnych ZH406, a z drugiej wyeksponowane zabytkowe kamienne ściany podziemi ratusza. Czy chociażby nowoczesne ekrany LCD obite grubymi na kilkanaście centymetrów drewnianymi belkami – wymienia Marcin Wojczyński, wiceprezes zarządu Trias AVI, spółki odpowiedzialnej za przygotowanie i zrealizowanie ekspozycji stałej Podziemnego Olkusza. – Połączenie „starego” z „nowym” w przypadku Podziemnego Olkusza działa zaskakująco dobrze. Atrakcyjna przestrzeń wystawiennicza została zrealizowana przy połączeniu tradycyjnej ekspozycji, nowoczesnych technologii i oryginalnych elementów wystroju.

Projektory multimedialne Optomy zastosowane w Podziemnym Olkuszu spełniają kilka bardzo istotnych zadań. Opowiadają historię tego wyjątkowego miejsca, ale także budują klimat. Ponadto dzięki wykorzystaniu obiektywów krótkoogniskowych umożliwiają one zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni, bez konieczności ingerencji w zabytkową przestrzeń – mówi Michał Latos z Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. – Mi osobiście wyjątkowo przypadło do gustu zagospodarowanie owalnego pomieszczenia jednej z piwnic i stworzenie tam immersyjnej salki kinowej z szerokokątną projekcją oraz półokrągłym ekranem, którego łuk wynosi 240 stopni.

Za projekcje na półokrągłym ekranie odpowiedzialne są cztery projektory Optoma ZH406B. Projektory multimedialne z obiektywami typu short throw – Optoma ZH406ST zastosowane zostały na stanowiskach „Życie codzienne w Olkuszu”, „Panorama Olkusza” i „Rozwój Olkusza”. Projekcja „Ruchy niepodległościowe” również korzysta z projektora Optoma ZH406ST.