Doskonała jakość obrazu to najbardziej pożądana cecha każdej projekcji. Odwiedzając znajomych, oglądamy w jakości 4K, w pracy podziwiamy niesamowite efekty wizualne na podczas spotkań. Wygląda na to, że sektor edukacji również zaczyna dostrzegać potencjalne korzyści, płynące z wykorzystania technologii obrazu 4K w nauce, uważa Daniela Karakaci, VSS Field Marketing Manager w Panasonic Business.

Przejrzystość obok koloru
Bliższe zapoznanie się z technologią 4K uświadamia, że standard ten może wnieść wartość dodaną również do sektora edukacji. Wyższa rozdzielczość uzyskiwana podczas projekcji, czy korzystania z ekranów, pozwala na sprawniejsze przyswajanie informacji z różnych dziedzin. Dzięki opcji bardzo dokładnego odwzorowywania obrazu obserwowanie złożonych eksperymentów naukowych jest także bardziej zrozumiałe. Większa przejrzystość oglądanych obrazów zwiększa widoczność szczegółowych zestawów danych i wykresów, których wiele pojawia się na zajęciach z matematyki czy ekonomii. Precyzja i wiernie oddana gama kolorów ułatwia również naukę studentom medycyny i pielęgniarstwa.

Nowoczesna psychologia uczy nas, że zastosowanie koloru w edukacji może wpływać na jej jakość. Od dawna sugerowano, że barwy oddziałują na nas przy dokonywaniu życiowych wyborów – dłużej robimy zakupy w sklepach pomalowanych na zielono, a w restauracjach typu fast-food szybciej nabieramy apetytu, jeśli elementy ich wystroju są czerwone.

W edukacji zastosowanie zielonego może wpłynąć korzystnie na efektywność nauki i poziom koncentracji adeptów. Dr Kate Lee, naukowiec z Melbourne, przeprowadziła eksperyment, w którym 150 studentów miało poświęcać czas na wykonywanie „nudnego, ale wymagającego skupienia zadania”. Po ogłoszeniu przerwy w połowie przewidywanego czasu pracy, część badanych patrzyła na zielony dach, a reszta na dach w kolorze betonu. Wyniki okazały się zaskakujące. Po przerwie, studenci, którym pokazano zielony obraz, popełniali znacznie mniej błędów i wykazywali się większym skupieniem na wykonywanym zadaniu w porównaniu z tymi, którzy patrzyli na drugi obraz. Naukowcy doszli do wniosku, że kolor zielony umożliwił regenerację mózgom badanych, wzmacniając zasoby umysłowe, odpowiadające za kontrolowanie uwagi. Wykorzystanie siły barw w nauce, a szczególnie w e-learningu jest obecnie szeroko omawianym zagadnieniem. Wyposażenie technologii 4K w funkcję wyświetlania bardziej szczegółowych obrazów wzbogaconą o korzyści związane z rozszerzeniem gamy kolorów jest zaletą, którą nauczyciele wyraźnie dostrzegają.

Wiele źródeł wiedzy
W przeszłości proces uczenia się był bardzo liniowy – wiedzę pozyskiwało się z książek, rozdział po rozdziale. Dziś wiemy, że przyswajanie informacji jest znacznie szybsze, jeśli odbywa się wieloma zmysłami, a zwłaszcza wizualnie. Zaawansowane nauczanie wykorzystuje wiele źródeł treści, takich jak prezentacja, video czy artykuł internetowy. Dzięki ekranom 4K można wyświetlać wiele informacji jednocześnie, a każdy obraz w rozdzielczości HD pokazuje zawartość z wyraźnymi szczegółami. Wykłady hybrydowe, podczas których niektórzy uczestnicy łączą się z salą za pośrednictwem narzędzi do przeprowadzania videokonferencji, pozwalają na skorzystanie z możliwości wyświetlania poszczególnych kanałów video na dużym ekranie – każdego na wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości.

Większe obrazy
Jak każda inna branża, także edukacja, musiała dostosować się do rzeczywistości, którą ukształtowała pandemia. W klasach i salach wykładowych pojawiło się nowe zapotrzebowanie. Ponieważ ludzie zobowiązani są do przestrzegania zasady dystansu społecznego, praktyka zmierza ku umiejscowieniu dużych ekranów w dużych pomieszczeniach tak, aby uczniowie nie siedzieli zbyt blisko siebie. Technologia 4K zapewnia wyższą rozdzielczość, co oznacza, że każdy wyraźnie widzi obrazy bez ich pikselizacji, nawet jeśli siedzi w oddali. Ponadto wydaje się, że nauka hybrydowa jest długofalowym trendem. Korzystanie z kamer, projektorów i wyświetlaczy 4K dobrze się sprawdza w hybrydowym środowisku edukacyjnym, płynnie łącząc treści fizyczne z cyfrowymi.

Nowe techniki nauczania
Nowe techniki nauczania i rosnące oczekiwania uczniów także sprzyjają rozwijaniu i szerokiemu wdrażaniu technologii wizualnej 4K. Jednym z przykładów takiego działania jest Scale-up Classroom, fizyczne środowisko do nauki, które zachęca do aktywności i interakcji poprzez umieszczenie na obwodzie pomieszczenia małych stolików wyposażonych w ekrany dotykowe 4K z jednym większym wyświetlaczem z przodu. Studenci pracują nad problemami lub projektami w małych grupach, a mniej obciążony czasowo wykładowca, może poświęcić im więcej uwagi poprzez udzielanie konkretnych wyjaśnień i zadawanie pytań. W takim środowisku uczniowie często używają własnych urządzeń do tworzenia i udostępniania treści, a ponieważ znają już standard 4K ze swoich laptopów, tabletów i telefonów komórkowych, to właśnie ten poziom jakości jest przez nich pożądany.

Niewątpliwym ułatwieniem dla nauczyciela korzystającego z urządzeń wyposażonych w technologię 4K jest możliwość równoczesnego udostępniania wszystkim uczniom do 4 różnych źródeł treści. Prezentacje kursów mogą być zorganizowane w taki sposób, aby różne aplikacje działały jednocześnie i niezależnie w 4 ćwiartkach ekranu. Ten sposób angażowania słuchaczy powoduje wzrost zrozumienia prezentowanych treści i skutkuje polepszeniem ich indywidualnych wyników.

Dwa sposoby na rozpowszechnienie 4K
Chociaż zalety 4K są oczywiste, technologia ta wymaga dalszych inwestycji. Istnieją dwa potencjalne sposoby przejścia instytucji edukacyjnych na standard 4K. Pierwszą z nich jest inwestycja w zakup projektorów i wyświetlaczy wyposażonych w wejście, które obsługuje 4K. Przykładem może być seria projektorów Panasonic PT-MZ880. Urządzenia te są zgodne z sygnałami wejściowymi 4K i wyświetlają obraz video 4K/60p dzięki złączom HDMI lub DIGITAL LINK. Ta funkcja jest przydatna podczas integracji projektorów z istniejącą infrastrukturą systemową 4K lub gdy konieczne jest rozdystrybuowanie sygnału 4K do sieci punktów końcowych o różnych rozdzielczościach wyświetlania bez konieczności używania zewnętrznego konwertera lub ponownego kodowania źródła. Drugą opcją jest wybór projektorów z funkcjami True 4K, takich jak Panasonic PT-RDQ10 lub PT-FRQ50 wraz z pełną gamą profesjonalnych monitorów 4K od Panasonic, w tym ekranów dotykowych.

Bez względu na budżet i indywidualne podejście do każdej instytucji edukacyjnej nie ulega wątpliwości, że nauczyciele już dostrzegają ogromny potencjał wykorzystania technologii 4K w nauce. Obecnie Panasonic oferuje najszerszy na rynku wybór projektorów, wyświetlaczy i narzędzi do współpracy 4K, dzięki którym technologia ta ma szansę stać się powszechnie wykorzystywanym standardem w branży edukacyjnej.