Projektowanie systemów AV

W dobie galopującej cyfryzacji i popularności przekazu online, obraz i dźwięk odgrywają rolę nie mniejszą niż materialna rzeczywistość. W trakcie spotkań, pracy czy też nauki zatapiamy się w świecie AV. Każdy przeciętny człowiek ma do czynienia z zaawansowanymi technologiami, niezależnie od tego, czy przebywa w domu, restauracji, hotelu, czy akurat jest na uczelni. Dlaczego więc warto skorzystać z usług profesjonalisty przy projektowaniu systemu audiowizualnego?
Odpowiedź może wydawać się trywialna, ale to właśnie wiedza, doświadczenie i nadążanie za branżowymi trendami wpływają na to, jak łatwy w obsłudze dla użytkownika będzie dany system i czy spełni jego oczekiwania.

Systemy audiowizualne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, począwszy od rozrywki, kultury, poprzez medycynę, edukację, a na handlu skończywszy. Wybór konkretnej technologii zależny jest od potrzeb, a za ich realizację odpowiada projektant. Sam dobór urządzenia jest de facto rzeczą wtórną. Liczy się całość rozwiązania jako systemu, czy też „żyjący organizm”. Ten właśnie „organizm” dostosowany musi być nie tylko do potrzeb inwestora, ale również do otoczenia technologicznego, w jakim zostanie zaimplementowany. Jeśli chcemy otrzymać konkretny efekt oraz mieć pewność, że wiele różnych urządzeń będzie ze sobą współgrać, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty w danej dziedzinie.
Dobry projektant systemów AV nie powinien skupiać się na jednej marce produktów, lecz powinien mieć szersze spojrzenie na system i funkcjonalność. Projektując, uwzględnia bowiem przede wszystkim oczekiwania klienta, a ten nie zawsze skupiony jest na konkretnej marce. To w rękach projektanta spoczywa konieczność, a raczej przywilej przedstawienia inwestorowi możliwości technologicznych, nowinek czy też funkcjonalnych inspiracji dostępnych na rynku. Ważnym aspektem jest również nakreślenie ograniczeń – zarówno tych wynikających z samego sprzętu, jak i otoczenia, w jaki system będzie działał.
W branży niejednokrotnie można spotkać się z rozwiązaniami, które nie mają racji bytu. Projektor z nieodpowiednim współczynnikiem projekcji, ekran projekcyjny rozwijający się do samej ziemi czy też system nagłośnienia całkowicie niedostosowany do warunków akustycznych pomieszczenia. Błędy takie wynikają z niewiedzy. Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania, warto zwrócić się do osoby, która ma doświadczenie w danej kwestii i pomoże nam dokonać właściwego wyboru.
Nie bez znaczenia są również kwestie finansowe, które mogą stanowić poważne ograniczenia w procesie projektowania wymarzonej inwestycji. Na rynku dostępny jest pełen wachlarz urządzeń różnych marek, które można spokojnie dostosować do budżetu inwestora. To właśnie wtedy projektant musi się wykazać znajomością przekroju oferty z poszczególnych grup produktów audiowizualnych. Warto przy tym pamiętać, że czasem lepiej jest powiedzieć inwestorowi wprost, że nie można otrzymać danego efektu, niż potem zderzyć się z rozczarowaniem.
Projektowanie systemów AV to jednak nie tylko „szycie na miarę” systemu AV pod potrzeby klienta. To również kompleksowa dokumentacja, a w przypadku większych inwestycji warto w takową zainwestować. W skład kompleksowego projektu wchodzą takie elementy jak: wykaz urządzeń, opis funkcjonalny, schemat blokowy, wykaz tras kablowych, wytyczne branżowe czy też rozmieszczenie urządzeń na rzucie obiektu. Dlaczego te wszystkie elementy są tak istotne? To właśnie one pozwalają na odpowiednie, teoretyczne zaplanowanie przedsięwzięcia, zanim zostaną wydane pieniądze.
Wstępem do akceptacji projektu jest opis funkcjonalny, który zaraz po samej ofercie sprzętowej, przedstawia zarys koncepcyjny całości. Jeśli chcemy zwrócić uwagę inwestora na konkretne rozwiązania, możliwości czy też ograniczenia systemu, dobrze jest ująć to w przedmiotowym dokumencie. Warto zwrócić uwagę, że opis funkcjonalny nie jest tożsamy z kartami katalogowymi urządzeń, a więc nie należy wymieniać w nim wszystkich parametrów technicznych urządzeń. Oczywiście zwracamy w nim uwagę na pojedyncze parametry, ale każdorazowo powinno się podkreślić, dlaczego dany parametr jest istotny i jak wymiernie wpłynie on na system. W opisie również należy odnieść się do podstawowych norm czy też „dobrych praktyk” stosowanych w budowie systemów AV. To właśnie ten dokument przedstawia zamysł całości, to on, zaraz obok oferty, jest przekazem projektanta.
W przypadku akceptacji zamysłu funkcjonalnego i całości rozwiązania, sporządzany jest schemat blokowy. Tutaj kluczową kwestią jest znajomość urządzeń, rozwiązań oraz technologii. W takim schemacie bowiem przedstawiamy połączenia logiczne między urządzeniami i mamy realny wpływ na sam montaż całości. To właśnie schemat blokowy w połączeniu z wykazem tras kablowych pozwoli instalatorom rozprowadzić okablowanie oraz odpowiednio połączyć urządzenia. Schemat blokowy dodatkowo umożliwi współpracę pomiędzy instalatorami a programistami, dla których kluczową kwestią jest to, na który port czy złącze w danym urządzeniu podepnie się konkretną trasę kablową. W przyszłości te dokumenty staną się podstawą do modernizacji i rozbudowy systemu.
Wytyczne branżowe to zbiór norm i podstaw technicznych pozwalający uniknąć błędów w trakcie montażu, uruchomienia czy też korzystania z systemu AV. W tym właśnie dokumencie zawarte są porady dotyczące ułożenia kabli, uruchomienia urządzeń, ich rozmieszczenia w szafie rakowej, przeglądów i innych. Oczywiście wytyczne branżowe mogą zostać zawarte również w opisie funkcjonalnym, w zależności od potrzeb i wiedzy inwestora.
Rozmieszczenie urządzeń na rzutach obiektów to jeden z ostatnich elementów dokumentacji projektowej, lecz wcale nie oznacza to, że jest on mniej ważny. To właśnie ten dokument określa warunki montażowe urządzeń, wpływa na jakość systemu np. poprzez odpowiednie umiejscowienie projektora względem ekranu projekcyjnego czy też nagłośnienia i ustrojów akustycznych, oraz decyduje o łatwości obsługi np. wyznaczając miejsce usytuowania panelu sterującego systemem AV czy też oświetleniem. Dokument ten jest również wsparciem dla instalatorów oraz kluczowym elementem w przypadku większych inwestycji.
Oczywiście w poszczególnych etapach realizacji dokumentacja często ulega edycji i modyfikacji, uwzględniając kolejne iteracje dogrywania szczegółów. Warto jednak zwrócić uwagę, że odpowiednio przygotowany projekt oszczędza nie tylko czas i pieniądze inwestora, ale też wpływa miarodajnie na przebieg realizacji i pozwala uniknąć szeregu błędów związanych ze współpracą międzybranżową. Korzystanie z usług projektanta systemów audiowizualnych niesie ze sobą jeszcze jedną korzyść: możemy liczyć na pełne wsparcie merytoryczne w trakcie trwania całej inwestycji. Jest to zatem gwarancja wspólnego sukcesu.

Jeśli wymagane byłoby skrócenie powyższej argumentacji do postaci trzech najważniejszych korzyści uzasadniających, dlaczego warto zainteresować się usługą profesjonalnego projektowania systemów AV, to warto wymienić:
– Projekt w 100% dostosowany do potrzeb inwestora.
– Pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji.
– Oszczędność czasu i pieniędzy.
Zapraszamy do kontaktu z działem projektowym: projekty@vidis.pl

Tekst: Elżbieta Labocha, VIDIS SA
Zdjęcia: VIDIS SA