Radisson Collection Warszawa

Luty oraz marzec w hotelu Radisson Collection zlokalizowanym w centrum Warszawy przebiegły pod znakiem intensywnej rewitalizacji. Znajdujące się na pierwszym piętrze hotelu Centrum konferencyjne modernizowane było w celu dopasowania go do najnowszych trendów. Odświeżenie i rozbudowę systemów audiowizualnych powierzono firmie Brill AV Media. Zadanie to nie było łatwe, gdyż całość prac wszystkich branż musiała zamknąć się w ciągu miesiąca. Co więcej, prace prowadzone były w funkcjonującym hotelu! Oznaczało to bardzo dokładne przestrzeganie harmonogramu prac i bardzo precyzyjne zgranie poszczególnych zadań z pozostałymi branżami.

Radisson Collection Warszawa

Sterowanie wszystkimi funkcjami systemu audiowizualnego w sali Polonia jest realizowane za pośrednictwem siedmiocalowych paneli dotykowych AMX.

Pierwszym zadaniem, jakie należało wykonać, było przetestowanie instalacji kablowej. Szybko okazało się, że istniejące w obiekcie okablowanie, wykonane wiele lat temu kablem Cat 5e, nie jest już w stanie zaspokoić stale zwiększającego się zapotrzebowania na przepustowość niezbędną dla sygnałów wideo o coraz wyższej rozdzielczości. A to właśnie wysokie parametry sygnału wideo oraz audio w połączeniu z niezawodnością transmisji definiują nowoczesne centrum konferencyjne. Dlatego też w miejsce istniejących instalacji ułożone zostały nowe trasy kablowe, zdolne do przesyłu cyfrowych sygnałów video HDBaseT, audio w standardzie Dante oraz sterowania.

Radisson Collection Warszawa

Wyposażona jest w laserowe projektory oraz ścianę wideo złożoną z dziewięciu monitorów NEC w układzie 3×3. Treść wyświetlana może być zarówno na mniejszych ekranach, ścianie wideo, jak i na największym ekranie. Wielofunkcyjność sali jest zachowana nawet, gdy zostanie ona podzielona na mniejsze pomieszczenia.

Na Centrum konferencyjne hotelu Radisson Collection składają się sale C1-C5 oraz sala Polonia, która jako największa w hotelu jest w stanie pomieścić nawet 400 gości. To w tej największej sali pojawiły się nowoczesne rozwiązania zastępujące dotychczasowo używane. W miejsce lampowych urządzeń inwestor zdecydował się wstawić nowoczesne, laserowe projektory NEC. Od marca goście Centrum konferencyjnego mają do dyspozycji dwa projektory NEC P605UL, wyświetlające obrazy o szerokości 450 cm oraz jeden mocniejszy projektor NEC PA804U z wymienną optyką. Ten projektor ma za zadanie wypełnić obrazem ekran o szerokości 600 cm. Wszystkie projektory wyświetlają treść w rozdzielczości WUXGA – 1920 x 1200 pikseli. Jak już wyżej wspomniano, projektory wyposażone są w laserowy, w pełni szczelny silnik światła. Nie wymagają zatem okresowego serwisowania, co jest niezwykle istotne w przypadku sal konferencyjnych w hotelu. Zwłaszcza jeśli, jak w przypadku hotelu Radisson Collection, projektory zawieszone są blisko 6 metrów nad podłogą, a dostęp do nich wymaga użycia wysokiego rusztowania. Oznacza to znacząco większą dostępność sali Polonia, co już wkrótce będzie miało ogromne znaczenie, kiedy tylko wrócą wydarzenia na żywo.

Radisson Collection Warszawa

Wszystkie projektory NEC umieszczone zostały w windach sufitowych, gdy nie pracują, są ukryte nad sufitem.

Środkowa część sali Polonia wyposażona została w dziewięć monitorów NEC UN552S tworzących ścianę wideo w układzie 3×3. Wyświetlacze te dysponują jasnością aż 700 nitów, dzięki czemu obraz jest doskonale widoczny z dowolnego miejsca i to nawet, gdy oświetlenie pracuje na 100% swojej mocy. Odstęp między użyteczną treścią na sąsiednich monitorach to tylko 0,88 mm. Tak precyzyjne ułożenie monitorów względem siebie możliwe było dzięki dużemu doświadczeniu instalatorów Brill AV Media oraz zastosowaniu uchwytów ściennych Chief LVS1U. Ten system dedykowany do ścian wielomonitorowych oferuje bardzo dokładną regulację we wszystkich płaszczyznach. Uchwyty pozwalają na wysunięcie do przodu dowolnego monitora w celu przeprowadzenia podłączeń lub serwisu. Warto wspomnieć, że nawet najlepsze wyposażenie – zarówno uchwyty jak i monitory, nie wystarczą by uzyskać doskonały efekt. Oprócz idealnego dopasowania do siebie monitorów konieczna jest również ich kalibracja, tak by cała ściana świeciła jednolicie. W tych kwestiach najważniejsze są umiejętności techników, którym powierza się takie zadanie. Podobnie jak do projektorów, tak i do ściany wideo sygnał doprowadzany jest w standardzie Video-over-IP. Sygnał do wszystkich wyświetlaczy doprowadzany jest z matrycy AMX DGX800 wyposażonej w cyfrowe karty wejścia i wyjścia DXLink.

Radisson Collection Warszawa

Największa sala w hotelu dysponuje też największym ekranem, na który obraz rzuca laserowy projektor NEC.

Konfiguracja przełącznika pozwala na wysłanie dowolnego sygnału wejściowego na dowolny projektor lub ścianę video w sali. Użytkownicy mogą podłączyć swoje urządzenie źródłowe do jednego z sześciu nadajników w formie przyłączy ściennych: AMX DX-TX WP. Dodatkowy, siódmy nadajnik jest do dyspozycji obsługi hotelu i umieszczony został w serwerowni. Dla tych, którzy chcą łączyć się bez plątaniny kabli Brill AV Media dostarczył systemy bezprzewodowej transmisji wideo Barco Clickshare. W dwóch częściach sali do dyspozycji prezenterów są Barco CS-100, a w trzeciej – Barco CSE-200. Sala Polonia może pracować jako jedno duże pomieszczenie lub jako trzy niezależne od siebie przestrzenie konferencyjno-eventowe. Stan ścian dzielących sale przekazywany jest z systemu KNX do procesora sterującego AMX, wbudowanego w matrycę wideo. W zależności od scenariusza pracy sal obsługa techniczna hotelu może zarządzać parametrami pracy systemu audiowizualnego za pomocą trzech paneli sterujących umieszczonych w każdej z trzech części sali. Dźwięk do głośników wbudowanych w sufit doprowadzony jest ze wzmacniacza Crown, współpracującego z procesorem DSP BSS-BLU 160. To ten procesor odpowiada za przełączanie ośmiu mikrofonów dostępnych dla gości sali Polonia oraz dowolnego sygnału audio dostępnego z przyłączy AMX DX-TX-WP.

Radisson Collection Warszawa

Mniejsze wcale nie oznacza słabsze. W salach C1-C4 pracują laserowe projektory NEC P525UL.

Sale C1-C5 to łącznie pięć różnorodnych pomieszczeń dających możliwość uzupełnienia eventu z sali Polonia w break-out roomy lub do przeprowadzenia niezależnych wydarzeń. System audiowizualny w tych salach został zaprojektowany i wykonany zupełnie od nowa. W celu zagwarantowania największej możliwej elastyczności sal i zapewnienia funkcji „future ready”, zarówno transmisję audio, jak i wideo w tych salach zrealizowano przez skrętkę Cat 6a. System audio to niezależna sieć wykorzystująca standard Dante. Obecny już w serwerowni procesor BSS BLU-160 doposażono w interfejs BSS BLU-DA. Taka konfiguracja systemu pozwoliła jeszcze pełniej wykorzystać moc obliczeniową procesora DSP, jednocześnie zapewniając pełne przełączanie dowolnych sygnałów audio pomiędzy pomieszczeniami. Co więcej, każda z sal wyposażona została we wzmacniacze Powersoft Mezzo 322 AD, zdolne do odebrania dwóch niezależnych od siebie sygnałów audio z sieci Dante. W razie potrzeby możliwe jest również wykorzystanie wejść analogowych wzmacniaczy w celu dołączenia kolejnych źródeł dźwięku. W rezultacie możliwe jest więc wysłanie dowolnego audio do dowolnego miejsca Centrum konferencyjnego!

Radisson Collection Warszawa

Do istniejącego już w serwerowni sprzętu dodano nieco nowego wyposażenia. Teraz system AV w hotelu jest gotowy na „New Normal”. Jednym z nowych urządzeń jest BSS BLU-DA, interfejs BLULink – DANTE, za pomocą którego obsługa techniczna hotelu zyskała możliwość wysłania dowolnego sygnału audio do dowolnej sali konferencyjnej.

Obraz do urządzeń wyświetlających doprowadzany jest w standardzie Video-over-IP. Użytkownik w każdej sali podłącza swoje urządzenie za pośrednictwem przyłącza HDMI do nadajnika Visionary Solutions E4100, z którego sygnał jest następnie przekazywany przez przełącznik sieciowy L3 do odbiorników wideo Visionary Solutions Duet 2, zainstalowanych przy wyświetlaczach. Dekodery Duet 2 wyposażone są w interfejs Dante, dzięki czemu użytkownik może odtwarzać dźwięk towarzyszący prezentacji nawet, jeśli na każdym z kilku urządzeń wyświetlających dostępna jest inna treść wideo.

Radisson Collection Warszawa

W każdej sali, zarówno największej Polonii, jak i najmniejszym Boardroomie, użytkownik ma możliwość bezprzewodowej prezentacji treści. Odpowiadają za to rozwiązania Barco Clickshare.

Każda sala zarządzana jest przez wbudowane w klawiatury ścienne procesory sterujące Crestron MPC3-102-B. Ich zadaniem, oprócz sterowania pracą systemu AV, jest również przekazanie do systemu KNX komend pozwalających na rozsunięcie rolet oraz wywołanie scen świetlnych. Obsługa techniczna hotelu może także przekierować do sal muzykę tła z odtwarzaczy zainstalowanych w serwerowni. W sali C1-C2 użytkownicy mają do dyspozycji trzy zestawy projekcyjne, na które składają się projektory NEC 525UL, dwa dopasowane rozmiarem do sali ekrany projekcyjne Kauber o szerokości 220 oraz jeden ekran Kauber o szerokości 300 centymetrów, wszystkie licowane z sufitem. Źródłem sygnału, oprócz dwóch przyłączy podłogowych, jest urządzenie Barco Clickshare CS-100. Sala wyposażona jest w ruchomą ścianę działową, umożliwiającą podział na dwie niezależne od siebie części. Z tego powodu system sterujący dostępny w sali wzbogacony jest o panel dotykowy Crestron o przekątnej 7 cali, umożliwiający udostępnienie użytkownikom funkcji sterujących, działających zgodnie ze scenariuszem pracy sal C1 i C2. Jak wspomniano wyżej, dźwiękiem zarządza procesor DSP umieszczony w serwerowni, a głośniki Audac CENA8 wbudowane w sufit napędza wzmacniacz Powersoft Mezzo 322 AD.

Radisson Collection Warszawa

Sala C4, czyli Boardroom, jest w stanie pomieścić nawet 14 osób i ma możliwość wyświetlenia treści zarówno na ekranie o szerokości 220 cm, jak i na 65-calowym monitorze Samsung.

Pomieszczenie C3 to dwa niezależne od siebie zestawy projekcyjne również złożone z projektorów NEC P525UL i ekranów projekcyjnych Kauber IN161.220. System prezentacji wideo uzupełnia monitor Samsung QM85N. Również tutaj do dyspozycji użytkowników oddany został system bezprzewodowej transmisji wideo Barco CS-100, a przewodowe źródła obrazu podłączyć można do nadajników Visionary Solutions E4100. Sterowanie systemem audiowizualnym w tej sali również powierzono klawiaturze z wbudowanym procesorem sterującym Crestron MPC3-102-B. Boardroom C4 to pomieszczenie przeznaczone do spotkań dla 14 osób. Ta sala wyposażona jest w duży stół, na którym do dyspozycji uczestników spotkania oddano dwa przyłącza HDMI wbudowane w blat. Prezentacja wyświetlona może być niezależnie na wielkoformatowym monitorze Samsung QBR65N oraz projektorze NEC P525UL. Za dźwięk odpowiadają głośniki Audac CENA8 napędzane ze wzmacniacza Powersoft Mezzo 322 AD. Przy wejściu do sali zlokalizowana jest klawiatura sterująca Crestron MPC3-102-B.

Radisson Collection Warszawa

Sala C5 to największa z sal C1-C5. Naturalnie, oprócz bezprzewodowej transmisji za pośrednictwem Barco Clickshare, użytkownicy mają do dyspozycji dwa przyłącza HDMI – jedno w zabudowie meblowej i drugie w podłodze. Wszystkie te źródła wyświetlane są na ścianie wideo zbudowanej z takich samych monitorów co ściana w sali Polonia, tym razem jednak w układzie 2×2.

Podsumowanie
Wykorzystanie chwilowego zmniejszenia aktywności przestrzeni konferencyjnych w hotelach do ich rewitalizacji to bardzo dobre posunięcie. Powrót wydarzeń na żywo jest nieunikniony, a klienci oczekują najlepszej jakości i gwarantowanej niezawodności działania. W hotelu Radisson Collection znaleźć można najbardziej wszechstronne przestrzenie konferencyjne, oferujące ogromną elastyczność wykorzystania przy bezkompromisowej jakości systemów audiowizualnych.

Radisson Collection Warszawa

Sale C1 i C2 to jedyne, w których klawiaturze ściennej towarzyszy panel dotykowy o przekątnej 7 cali. To w tych salach użytkownik ma do dyspozycji trzy projektory, a na każdym wyświetlana może być inna treść. Wygoda sterowania, jaką oferuje panel dotykowy, to nie tylko sterowanie systemem AV, lecz także regulacja oświetlenia, zasłanianie okien roletami czy kierowanie dźwięku tła do systemu audio sal C1 i C2.

 

Radisson Collection Warszawa

Wszystkie sale zarządzane są z procesorów sterujących Crestron, wbudowanych w klawiatury MPC3-102-B.

tekst: Andrzej Pawluś, AVIntegracje
Zdjęcia: Jacek Golański

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl