Block 4 to pracujący w środowisku DANTE interfejs audio, zaprojektowany z myślą – jak można sądzić po tym, jak jest przedstawiany przez producenta – o rynku konferencyjno-tłumaczeniowym.

Relacart ma w swojej ofercie spory asortyment w zakresie przetwarzania i przesyłu sygnałów audio, zarówno w domenie cyfrowej, jak i analogowej. To oferta skierowana głównie do firm zajmujących się realizacją multimedialną konferencji i tłumaczeń symultanicznych. Block 4 jest kolejnym urządzeniem służącym rozbudowaniu posiadanego przez firmę zestawu sprzętowego.
Parametry urządzenia.
Urządzenie jest nieduże (16,6 × 8,3 × 4,5 cm) i lekkie (500 g). Jeśli chodzi o część analogową, to jeden moduł potrafi przyjąć i oddać cztery sygnały audio. Symetryczne wejścia i wyjścia są zorganizowane za pomocą typowych wtyczek montażowych. Brak gniazd XLR czy TRS pozwolił producentowi zachować niewielki rozmiar i wagę. Wejścia potrafią przyjąć sygnał liniowy lub mikrofonowy, z trzystopniową regulacją poziomu wejścia i możliwością podania zasilania 48 V, jeśli chcemy korzystać z mikrofonu pojemnościowego. Wyjścia urządzenia mają charakter typowo liniowy, na co wskazuje ich oporność o wartości 600 Ω, dzięki temu sygnał z Block 4 może być przekazany do dowolnego profesjonalnego urządzenia audio. Komunikacja cyfrowa odbywa się za pomocą złącza ethernetowego jako typowego dla protokołu DANTE. W tym wypadku służy ono także jako gniazdo podające zasilanie, gdyż urządzenie pracuje w standardzie PoE IEEE802.3a, co oznacza, że prąd jest dostarczany za pomocą kabla RJ, którego główną rolą jest przesył pakietów danych, a po podłączeniu odpowiedniego zasilacza lub switcha w obieg również zasilania. Jest to rozwiązanie, które stosuje się między innymi przy zasilaniu napowietrznych anten Wi-Fi. Block 4 ma kilka kontrolek. Po stronie wejść są cztery, każda z nich (w zależności od koloru) sygnalizuje obecność sygnału, jego brak lub za wysoki poziom. Od strony wyjść są również cztery kontrolki wskazujące obecność sygnału, ponadto znajdują się tu diody sygnalizujące podłączenie do sieci, sieci audio i obecność zasilania, a także przycisk pozwalający zresetować urządzenie.
Możliwości zastosowania
Producent sugeruje wykorzystanie urządzenia głównie do celów multimedialno-konferencyjnych i faktycznie – biorąc pod uwagę możliwości urządzenia oraz inne produkty firmy Relacat, jest to bardzo rozsądne rozwiązanie przy wspomnianych realizacjach. Sieć DANTE bez dodatkowych urządzeń jest nam w stanie zapewnić komunikację do 100 m. Biorąc pod uwagę zasilanie w standardzie PoE, niweluje to potrzebę dostarczania w miejsce, gdzie instalujemy interfejs, dodatkowych gniazd 230 V, nie wspominając już o kłopotliwych zasilaczach. Firma jako przykładowe proponuje podłączenie kilku jednostek Block 4 do switcha, podającego jednocześnie zasilanie w standardzie PoE, miksera audio, cyfrowych mikrofonów korzystających od razu z protokołu DANTE i komputera. Jako że protokół firmy AUDINATE pozwala krosować sygnał cyfrowy we wszystkich możliwych kierunkach, stworzona sieć widzi wszystkie sygnały, zarówno te przychodzące torem analogowym do Block 4, jak i bezpośrednio z mikrofonów DANTE i komputera. Sygnałami może zarządzać dowolny mikser cyfrowy, również podłączony do switcha, i dalej przekazać jeden lub kilka miksów z powrotem do sieci DANTE, które mogą być odebrane na dowolnej jednostce Block 4 i przekonwertowane na format analogowy, który z kolei można docelowo podłączyć do kolejnego miksera, którym dystrybuujemy sygnał do kolumn głośnikowych. Natomiast podłączony do switcha komputer może zarejestrować wszystkie obecne w sieci sygnały i miksy lub posłużyć jako kolejne źródło dźwięku w sieci. Innym rozwiązaniem, niewymienionym przez producenta, może być wykorzystanie Block 4 do instalacji bezpieczeństwa. Jak wiemy, w obiektach widowiskowych i halach są systemy nasłuchu na korytarzach. Jeśli projektant zechce skorzystać z rozwiązania sieci DANTE, łatwo będzie mógł dystrybuować sygnały z mikrofonów nasłuchowych w różne miejsca obiektu. Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało praktyczne, z uwagi na ograniczenia odległości, jakie generuje połączenie za pomocą kabla RJ, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość łączenia ze sobą switchy za pomocą światłowodu, to ograniczenia te praktycznie przestają istnieć. 
Zaryzykowałbym także stwierdzenie, że Block 4 może być śmiało wykorzystany do rozwiązań estradowych, w których protokół DANTE jest całkiem popularny. Kiedy wyobrazimy sobie teatr muzyczny, jego orkiestron, w którym zazwyczaj bywa ciasno z uwagi na liczbę muzyków oraz instalacji mikrofonowych, Block 4 jako urządzenie dystrybuujące miksy do przewodowych systemów dousznych może być bardzo ciekawym rozwiązaniem, głównie z uwagi na swoje gabaryty i jednokablową instalację.
Podsumowanie
Interfejs DANTE Block 4 ze stajni Relacat sprawdzi się idealnie jako jeden z elementów do cyfrowej dystrybucji audio. Głównymi atutami urządzenia są niewielkie rozmiary i waga. Da się je zainstalować w szafie montażowej, pod stołem konferencyjnym lub nad podwieszanym sufitem. Wspomniane wcześniej zasilanie w standardzie PoE jest kolejnym wielkim udogodnieniem. W połączeniu z możliwością oddania i przyjęcia czterech symetrycznych sygnałów audio, a następnie wprowadzenia ich do sieci DANTE, może stanowić ciekawą propozycję dla firm działających na rynku konferencyjnym i nie tylko.

TEKST: Marek Heimbürger, AVIntegracje