Jeszcze kilka lat temu głównym motorem napędowym rozwoju rynku AV i zarazem najbardziej wymagającym poligonem doświadczalnym dla nowych produktów były wielkie korporacje i klienci biznesowi reprezentujący globalne marki. Dzisiaj rynek komercyjny i rynek rezydencyjnych rozwiązań konsumenckich rozwijają się równolegle. Co więcej, wiele rozwiązań technicznych jest tworzonych z myślą o obydwu rynkach. Są tacy producenci, którzy skupili się tylko na odbiorcach prywatnych, a każdy z nas z pewnością jest w stanie bez trudu wskazać kilka produktów, które dopiero po sukcesie u użytkowników prywatnych trafiły do większych instalacji profesjonalnych. Głównymi powodami tak galopującego rozwoju rynku rezydencyjnego jest oczywiście coraz większa liczba osób, które chcą wyprowadzić się do własnego domu, rosnąca ilość majętnych inwestorów, ale także to, że dzisiaj koszt systemu AV czy systemu sterowania stanowi zaledwie niewielką część całościowego kosztu budowy rezydencji. Firma Magia Dźwięku zakończyła właśnie kolejny projekt na rynku rezydencyjnym, którego realizacja trwała tym razem aż rok. Chociaż prace zakończyły się zaledwie kilka tygodni temu, my już prezentujemy cały system na łamach magazynu „AVIntegracje”. Biorąc pod uwagę zastosowane w nim rozwiązania, warto przyjrzeć mu się nieco bardziej wnikliwie.

Początkowo projekt realizowany przez firmę Magia Dźwięku miał obejmować tylko nagłośnienie multiroom’u. Jednak ostatecznie, jak wspomina właściciel firmy, Grzegorz Łotysz: – W trakcie rozmów z klientem, wizyt na trwającej już budowie, udało mi się przekonać, że warto zainwestować w system zintegrowany, który będzie łączył ze sobą alarm, monitoring, video domofon, sterowanie bramami, oświetleniem, roletami, sieć LAN z WiFi, TV Sat. Cała realizacja tego projektu trwała niemal dokładnie rok, a pierwsze spotkanie z inwestorem odbyło się tuż przed rozpoczęciem prac przez elektryków. Ze względu na to, że projekt od początku miał bardzo rozwojowy charakter oraz konieczność uwzględnienia potencjalnych nowych pomysłów i planów inwestora, całość okablowania została zaprojektowana w taki sposób, aby można było wprowadzić ewentualne zmiany, zarówno na etapie wyposażania, jak i uruchamiania systemu. Magia Dźwięku zajęła się kompletną realizacją opisywanego systemu. Od przygotowania projektu, przez nadzór nad wykonaniem okablowania, aż po uruchomienie, szkolenie i przekazanie klientowi do codziennego użytkowania. Oczywiście na tym nie kończy się udział integratora w projekcie, ponieważ później, już po oddaniu do użytkowania firma, oferuje również nadzór nad działaniem całego systemu.

Wszystkie urządzenia związane z systemem nagłośnienia i systemem sterowania zostały zainstalowane w przygotowanej do tego celu szafie rack.

System multiroom
Jak już wspomniano, początkowo cały projekt miał obejmować tylko wielostrefowe nagłośnienie, które było dla inwestora kluczowym systemem. Pierwotnie w salonie zaplanowane było kino domowe, jednak po wnikliwych dyskusjach na temat projektu wnętrza, integrator wspólnie z klientem zdecydował, że lepszym rozwiązaniem będzie jednak nagłośnienie sufitowe ambient oraz główny system „telewizyjny”, obejmujący zestaw stereo i subwoofer. Za zarządzanie całym audio w tej realizacji jest odpowiedzialny system CasaTunes. W ofercie tego producenta znajdują się zarówno serwery audio, jak i matryce audio z wbudowanymi wzmacniaczami. Dzięki temu w ramach wspomnianego systemu telewizyjnego sterowania można było zastosować audiofilską końcówkę mocy Cambridge Audio Azur 851W.

W salonie używany jest pilot T3x, który poprzez panel dotykowy oraz „twarde klawisze” pozwala na kompleksowe sterowanie AV, oświetleniem oraz roletami. Możliwy jest też podgląd obrazu i komunikacja głosowa z video domofonem.

Całość oparta jest o serwer CT-3 i matrycę audio CT-12x8MA od CasaTunes, uzupełnioną o matrycę wzmacniającą CT-5x4MA. Wszystkie urządzenia systemu audio komunikują się i dzielą podłączonymi źródłami audio przez sieć LAN. Serwer audio ma wbudowane trzy niezależne odtwarzacze muzyki, z których można odgrywać muzykę dostępną w serwisach internetowych, jak również zapisaną na lokalnym serwerze. Dodatkowo dostępne są źródła AirPlay oraz wejścia analogowe i cyfrowe w matrycach wzmacniających. Podłączone są tam sygnały z dekoderów satelitarnych oraz urządzeń ARC, tak aby było możliwe odtwarzanie dźwięku z aplikacji wbudowanych w TV, takich jak popularne serwisy streamingowe. Jeżeli chodzi o same głośniki zastosowane w tym projekcie, w całej rezydencji zastosowano głośniki firmy Origin Acoustics. W głównej strefie telewizyjnej zastosowano głośniki ścienne THTR wraz z zabudowanym w ścianie subwooferem DSUB6. Głośniki ambientowe to sufitowe 8” urządzenia z serii Director. Na zewnątrz zastosowano serię OS, dającą bardzo dobre brzmienie i odporną na działanie wody.

Główny procesor sterujący, zarządzający wszystkimi systemami RTI XP-6s.

Gość w dom… obraz na ekran!
Oprócz rozwiązań z departamentu audio i wideo, integrator, firma Magia Dźwięku dostarczyła do tej rezydencji również najwyższej jakości system video domofonu DoorBird 1101V. To rozwiązanie klasy premium, które daje bardzo szerokie możliwości integracji. Oprócz podstawowej funkcji video domofonu i sterowania zamkiem bramki, realizowanej za pomocą aplikacji producenta na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android, możemy wykorzystać kamerę w systemie monitoringu wizyjnego, a wbudowana funkcjonalność SIP pozwala na wykorzystanie urządzenia jako telefonu IP. Dodatkowo mamy czujnik ruchu, monitorujący najbliższe otoczenie i w przypadku naruszenia strefy wykonujący zdjęcie oraz wysyłający powiadomienie (jeżeli taka funkcja jest włączona w konfiguracji). Można także włączyć funkcję RFID z ustawieniem indywidualnego dostępu dla każdego identyfikatora wraz z wysłaniem powiadomienia, że właśnie został użyty. Producent oferuje również szeroką gamę akcesoriów i wszystko zależy od inwencji instalatora i potrzeb inwestora.

W głównej strefie telewizyjnej zastosowano głośniki ścienne THTR wraz z zabudowanym w ścianie subwooferem DSUB6.

Łatwe sterowanie wszystkimi systemami
Do sterowania oświetleniem, bramami i roletami oddelegowano rozwiązania z oferty firmy Satel, których sercem jest centrala Integra256Plus. Ponadto urządzenia tego producenta są wykorzystywane również jako system Sygnalizacji Włamania i Napadu z monitoringiem przez Internet oraz GSM. Dodatkowo, dzięki integracji poprzez moduł LAN z systemem RTI, możemy wykorzystywać moduły wejść i wyjść do sterowania urządzeniami niskonapięciowymi, jak również 230V. Czujki systemu wykorzystywane są jako czujniki obecności, które załączają oświetlenie w wybranych pomieszczeniach. RTI bardzo szeroko uzupełnia Integrę o funkcje, które nie są normalnie dostępne w programowaniu Satel. Dla przykładu można podać funkcję zegara astronomicznego do włączania i wyłączania oświetlenia zewnętrznego lub sterowania żaluzjami poprzez krótkie i długie naciśnięcie klawisza kierunkowego, które jest bardzo skomplikowane do zrealizowania bezpośrednio w Integrze. Dzięki RTI można to osiągnąć w bardzo prosty sposób, aby krótkie naciśnięcie sterowało podnoszeniem i opuszczaniem żaluzji, a długie naciśnięcie sterowało obrotem lameli, aby ustawić je w pożądanej pozycji w słoneczny dzień czy wieczorową porą zapewnić intymność.

Do sterowania oświetleniem, bramami i roletami oddelegowano rozwiązania z oferty firmy Satel, których sercem jest centrala Integra256Plus.

Głównym założeniem przyświecającym całemu projektowi było to, aby użytkownik sterował całym domem z jednej aplikacji. RTI daje bardzo szerokie możliwości integracji. Dzięki temu, że jestem certyfikowanym deweloperem sterowników do systemu RTI i autorem drivera do systemu Satel, mogliśmy swobodnie użyć wszystkich możliwości urządzeń polskiego producenta. Centrala Integra256Plus działa bardzo szybko i niezawodnie. Dodatkowo RTi zarządza całym multiroom audio w domu oraz sterowaniem rozrywką w salonie, której centrum jest TV Samsung. Użyty w systemie domofon jest również sterowany z systemu RTI wraz z video oraz audio. Sama dystrybucja sygnałów wideo została zrealizowana za pomocą przełącznika Wyrestorm EXP-MX-0402-H2 posiadającego funkcjonalność ARC. Sygnały przesyłane są za pomocą optycznego przewodu HDMI tego samego producenta. Cały system może być sterowany zarówno z poziomu paneli, jak i smartfonów klienta pracujących pod kontrolą oprogramowania iOS i Android z zainstalowaną i przygotowaną indywidualnie aplikacją RTI Panel. Oprócz aplikacji, użyto również funkcji geolokalizacji (geofencing), wbudowanej w smartfon i używanej do automatycznego wywoływania poleceń w zależności od tego, gdzie znajduje się użytkownik i jego telefon. Możliwe jest również użycie Siri do wydawanie poleceń głosowych. W tej chwili po angielsku, ale mamy nadzieję, że wkrótce również po polsku. Główny ścienny panel sterujący to RTI KA8, który oprócz zarządzania funkcjami domowymi używany jest jako panel video domofonu, gdzie wyświetlany jest obraz z kamery oraz prowadzona jest komunikacja głosowa z osobą stojącą przed bramką.

Główny ścienny panel sterujący to RTI KA8, który oprócz zarządzania funkcjami domowymi używany jest jako panel video domofonu, gdzie wyświetlany jest obraz z kamery oraz prowadzona jest komunikacja głosowa z osobą stojącą przed bramką.
Z poziomu panelu użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji systemu. Może sterować oświetleniem w każdym pomieszczeniu i na zewnątrz, roletami, alarmem w wybranych strefach i w całości, bramami garażowymi, bramą wjazdową, bramką wejściową, sprzętem AV. W planach jest również sterowanie zadaszeniem tarasu.

Z poziomu panelu użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji systemu. Może sterować oświetleniem w każdym pomieszczeniu i na zewnątrz, roletami, alarmem w wybranych strefach i w całości, bramami garażowymi, bramą wjazdową, bramką wejściową, sprzętem AV. W planach jest również sterowanie zadaszeniem tarasu. Po uzgodnieniach z instalatorami wentylacji i ogrzewania, tamte systemy działają autonomicznie, ale dzięki temu, że mamy Satela, możemy w wybranych miejscach podłączyć czujniki temperatury i informować użytkownika o zmianach. W salonie używany jest pilot T3x, który poprzez panel dotykowy oraz „twarde klawisze” pozwala na kompleksowe sterowanie AV, oświetleniem oraz roletami. Możliwy jest też podgląd obrazu i komunikacja głosowa z video domofonem. Wszechstronność oraz szybkość działania były podstawowymi kryteriami wyboru paneli sterujących i pilotów w systemie RTI. Panel KA8 jest cały czas zasilany przez PoE i podłączony do systemu. Dzięki czujnikowi zbliżeniowemu, wystarczy podejść i już można go używać. Pilot T3x, dzięki komunikacji Zigbee i zaletom tego standardu, zapewnia również natychmiastowe połączenie z systemem. Do funkcji związanych z video potrzebna jest większa przepustowość, ale do tego używane jest wbudowane WiFI, które niestety nie zapewnia optymalnej szybkości przyłączania się do systemu w urządzeniach z zasilaniem bateryjnym, które przechodzą w głębokie uśpienie, ze względu na oszczędzanie akumulatora.

Oprócz rozwiązań z departamentu audio i wideo, integrator, firma Magia Dźwięku dostarczyła do tej rezydencji również najwyższej jakości system video domofonu DoorBird 1101V. To rozwiązanie klasy premium, które daje bardzo szerokie możliwości integracji. Oprócz podstawowej funkcji video domofonu i sterowania zamkiem bramki, realizowanej za pomocą aplikacji producenta na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android, możemy wykorzystać kamerę w systemie monitoringu wizyjnego, a wbudowana funkcjonalność SIP pozwala na wykorzystanie urządzenia jako telefonu IP.

Podsumowanie
Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii i odważnym decyzjom największych graczy na rynku, rozwiązania AV z najwyższej półki jakościowej nie są już dzisiaj zarezerwowane tylko dla najbardziej majętnych inwestorów. Co więcej, biorąc pod uwagę, jak wysokie dzisiaj są koszty budowy domu czy wykończenia mieszkania i jak drogie są same materiały oraz jak wysokie koszty fachowców, nawet te flagowe systemy sterowania, rozwiązania nagłośnieniowe czy systemy wideo mogą się okazać tylko niewielką częścią całościowych kosztów inwestycji. A z całą pewnością warto zadbać o system AV, kontrolę dostępu, systemy alarmowe czy system multiroom już na etapie projektowania wymarzonego domu, bo później może być za późno – albo koszty wdrożenia takich rozwiązań będą nawet kilkukrotnie wyższe. Prezentowane tutaj rozwiązania zaprojektowane, zainstalowane i uruchomione przez firmę Magia Dźwięku w jednej z rezydencji w Polsce spełniają wszystkie kryteria stawiane dzisiaj przed nowoczesnym systemem sterowania i dystrybucji cyfrowej rozrywki. Jest on łatwy i intuicyjny pod względem obsługi, daje olbrzymie możliwości, zapewniając równocześnie świetną jakość dźwięku i obrazu. Prace nad nim trwały rok, ale teraz wystarczy już tylko rozsiąść się wygodnie, oglądać i słuchać. Możliwości wyboru z pewnością nie zabraknie!

tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: Marcin Nowak Fotografia

 

 

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl