Rozmowa z Mariuszem Orzechowskim

Realizacja kolejnych projektów, spotkania z klientami i piętrzące się papiery, z którymi na co dzień muszą mierzyć się projektanci i instalatorzy systemów AV, sprawiają, że czas na spotkanie, wymianę poglądów i doświadczeń czy wreszcie szkolenie jest wciąż towarem deficytowym. W ciągu roku są przynajmniej dwa wydarzenia branżowe, na których po prostu nie wypada nie być. Pierwszym z nich są oczywiście targi ISE w Amsterdamie, gdzie można nie tylko zobaczyć nowe produkty, ale przede wszystkim spotkać wszystkich tych, którzy odrywają się od swoich projektów i przyjeżdżają tu chociaż na jeden dzień. Już od kilku lat drugim miejscem, gdzie spotyka się polska branża, jest szkolenie dla partnerów handlowych NEC Competence Days – największa i najważniejsza polska impreza branży AV. Przed nami jej ósma edycja.

Od wielu lat firma NEC Display Solutions dba o ciągłe szkolenie swoich partnerów i przekazywanie im wiedzy z zakresu nowych produktów. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą licznych spotkań, szkoleń i warsztatów organizowanych na całym świecie. Wielu partnerów firmy co roku udaje się do Wielkiej Brytanii, gdzie organizowane jest spotkanie o nazwie NEC Solutions Showcase. Jednak, aby poznać najnowsze rozwiązania producenta, posłuchać o zmieniających się trendach i prognozach na przyszłość, a przede wszystkim spotkać się z najważniejszymi osobami z branży nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Już od ośmiu lat, w październiku, w sercu Małopolski organizowana jest bowiem impreza o nazwie NEC Competence Days. Jak zgodnie przyznają specjaliści AV, jest to najważniejsze, największe i najbardziej przekrojowe wydarzenie branżowe dla integratorów w naszym kraju. Na łamach magazynu „AVIntegracje” Mariusz Orzechowski, dyrektor przedstawicielstwa NEC Display Solutions Europe GmbH w Polsce – firmy, która jest organizatorem całego wydarzenia – zapowiada kolejną edycję NEC Competence Days i opowiada o nowościach, które będzie można na niej zobaczyć, oraz o początkach imprezy. 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak narodziła się idea stworzenia NEC Competence Days i kiedy odbyła się pierwsza edycja? 
Mariusz Orzechowski, NEC Display Solutions: NEC Competence Days zrodził się z potrzeby edukacji. NEC od wielu lat szczyci się tym, że staramy się przekazywać naszym partnerom na bieżąco możliwie jak największą wiedzę na temat produktów i rozwiązań w różnych branżach, w których działamy. Przez wiele lat organizowaliśmy takie szkolenia z bardzo różnych obszarów rynku, dla których dostarczamy nasze rozwiązania, aż w końcu dołączyła do nich również branża AV.
Pierwsze szkolenia organizowaliśmy w Krakowie, w budynku, gdzie mieści się firma NEC, w naszych salach konferencyjnych. Na początku były to mniejsze wydarzenia, porównywalne ze szkoleniami, realizowanymi wcześniej dla innych rynków wertykalnych. Głównym ograniczeniem była pojemność sali, która mogła przyjąć około pięćdziesięciu gości.
Ponieważ zainteresowanie ze strony uczestników z roku na roku było coraz większe, w kolejnych latach NEC Competence Days rozrosło się do dwóch sal konferencyjnych. Okazało się jednak, że pojawiły się kolejne limity cieszącej się coraz większą popularnością imprezy. Po pewnym czasie zdaliśmy sobie sprawę, że nasze zasoby lokalowe są niewystarczające i zdecydowaliśmy się na to, aby całą imprezę przenieść do hotelowego centrum konferencyjnego. W tym roku już po raz trzeci całe wydarzenie będzie odbywało się w takiej przestrzeni. Wraz z decyzją o organizacji imprezy w znacznie większej lokalizacji otworzyły się zupełnie nowe perspektywy. Przede wszystkim, mając więcej miejsca, mogliśmy zaprosić większą liczbę partnerów, a także na szerszą skalę zaoferować współtworzenie szkolenia sponsorom, którzy wspomagają nas w organizacji całego wydarzenia i uatrakcyjniają jego program dla naszych gości.
Obecnie ranga imprezy oraz ogromne zainteresowanie nią ze strony rynku pokazują niezbicie, że jest to bardzo istotne wydarzenie nie tylko dla naszych partnerów, ale dla całej branży. 

Czy od pierwszej edycji zdecydowaliście się, aby w trakcie NEC Competence Days prezentować rozwiązania dla wielu różnych segmentów rynku?
Od wielu, wielu lat staramy się działać na rynkach wertykalnych. Branża AV koreluje również z wieloma rynkami wertykalnymi. W tym sektorze mamy przecież rozwiązania i dla muzeów i dla systemów Digital Signage, dla monitoringu, biznesu, telekonferencji…
Nie prezentujemy w trakcie spotkania produktów dla grafików czy medycyny. O rozwiązaniach z tych obszarów mówimy i szkolimy z ich obsługi w trakcie oddzielnych imprez.

W jaki sposób i czym kierujecie się, dobierając partnerów wygłaszających swoje prezentacje i biorących udział w programie imprezy?
Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby byli to partnerzy interesujący dla gości, których zapraszamy. Po drugie muszą być to firmy reprezentujące komplementarne – względem naszych produktów – rozwiązania. Prezentowane przez partnerów produkty muszą być rozwiązaniami, które będą wnosiły coś do oferty NEC, tworząc tym samym wartość dodaną. Przykładowo my nie mamy w swojej ofercie rozwiązań nagłośnieniowych, więc zapraszamy firmę, która ma produkty dźwiękowe. Nie mamy również systemów sterowania, więc nawiązaliśmy współpracę z firmami posiadającymi w ofercie sterowanie. Podobnie jest w przypadku produktów takich jak ekrany czy uchwyty, których również nie posiadamy, więc są na naszej imprezie reprezentanci tych rozwiązań. Partnerów dobieramy w taki sposób, aby byli oni zróżnicowani, nie chcemy, aby pojawiali się sponsorzy z taką samą ofertą. Co roku zapraszana jest przez nas duża liczba partnerów, którzy wraz z firmą NEC mogą zaprezentować gotowe rozwiązania. „Solutions” w nazwie NEC Display Solutions nie znajduje się przypadkowo. Firma NEC proponuje wraz ze swoimi partnerami gotowe rozwiązania, szukamy tych rozwiązań i proponujemy wartość dodaną. To istotne, bo chociaż NEC ma w swojej ofercie bardzo szeroką paletę produktów, jednak nie ma wszystkiego. Na kompletne, profesjonalne rozwiązania AV składa się wiele współzależnych elementów, zarówno sprzętowych, jak i programowych. Na pewno dla partnerów, którzy odwiedzają co roku nasze wydarzenia jest bardzo cenne również to, że mogą spotkać się i porozmawiać z innymi dostawcami, u których się zaopatrują, czy poznać nowinki technologiczne. Jest wiele osób, które przyjeżdżają tutaj, aby poznać nowe produkty, dowiedzieć się o innowacyjnych technologiach, możliwościach, ale także są goście, dla których najważniejszym elementem jest możliwość spotkania i porozmawiania z kluczowymi osobami branży, obecnymi na imprezie. 

Również w tym roku możemy liczyć na takie firmy – czy jednak pojawią się również reprezentanci zupełnie nowych obszarów rynku? 
W tym roku na pewno będziemy powtarzali te pomysły, które z sukcesem zrealizowaliśmy w roku ubiegłym czy dwa lata temu. Nie mówię oczywiście, że będziemy gościć dokładnie tych samych partnerów, jednak sam model – jeżeli chodzi o produkty – sprawdził się. Co roku firm współpracujących z nami jest jednak więcej i także w tej edycji chcemy to grono powiększyć. Zmieniliśmy też lokalizację: z hotelu Best Western, w którym byliśmy przez ostatnie dwa lata, przenosimy się do hotelu Lenart w Wieliczce. Jest to bardzo istotna zmiana z punktu widzenia organizacji imprezy, ponieważ jest tam dla nas więcej miejsca. Tutaj, w krakowskim obiekcie, doszliśmy już do ściany – co także ilustruje ciągły rozwój – nie mogąc zaprosić więcej gości i rozszerzyć części ekspozycyjnej. W Wieliczce będziemy mieć więcej przestrzeni warsztatowej i chcemy zdecydowanie rozbudować tę część imprezy. To istotne przecież, aby oprócz teorii, prezentowanej w salach wykładowych, umożliwić pokazanie praktycznego zastosowania produktów i rozwiązań.
W tym roku dajemy pilotażowo możliwość uczestnictwa w imprezie osobom, które z różnych względów nie mogą przyjechać na całe dwa dni. Nazwijmy to formułą otwartą, dzięki której goście będą mogli wpaść na chwilę i zobaczyć tylko część prezentacji, uczestniczyć w wybranych warsztatach, a także spotkać się z fachowcami branży AV. 

Goście NEC Competence Days są zapraszani – w jaki sposób selekcjonowane są zaproszenia wysyłane przez Was?
Jest to impreza zamknięta, a nie wydarzenie publiczne, na które można kupić sobie bilet i po prostu przyjść. Jest to impreza branżowa, niededykowana – póki co – dla klientów końcowych. Zastanawiamy się, jak tę formułę można by zmienić i rozszerzyć.
Obecnie, żeby uczestniczyć w imprezie, trzeba być członkiem programu partnerskiego NEC SolutionsPlus. Nie oznacza to jednak, że jeżeli ktoś na dzień dzisiejszy nie jest aktywnym partnerem programu, to nie może nim zostać do października i wziąć udziału w imprezie. 

A czy planujecie również streaming całego wydarzenia do Internetu?
Konferencja nie jest streamingowana w formie wideo do Internetu. Być może zrobimy nagrania, które później udostępnimy. Warto zwrócić jednak uwagę, że wiele firm, włącznie z naszą, w trakcie prezentacji udostępnia dane czy informacje, które są poufne, stanowią tajemnicę handlową. Oczywiście firmy bardzo chętnie dzielą się pewnymi danymi w trakcie imprezy, natomiast często są to też informacje, które nie powinny wyjść poza nią. Dlatego często prosimy o niewykonywanie fotografii czy zdjęć prezentacji, tabel danych lub wykresów. Z tego właśnie powodu streaming nie byłby najlepszym pomysłem.

NEC Competence Days to impreza bardzo przekrojowa, prezentująca wiele informacji, których nie można zdobyć gdzie indziej …
To prawda. Wielokrotnie bardzo dogłębnie omawiamy wybrane zagadnienia i produkty. Oczywiście nie zastępuje to bardzo specjalistycznych szkoleń produktowych, które prowadzimy jako firma NEC Display Solutions. Jeżeli robimy takie szkolenie, często wyczerpanie tematyki z zakresu tylko jednej linii produktowej może trwać cały dzień, a podczas październikowej imprezy mamy na to godzinę bądź dwie. Staramy się jednak w trakcie naszych październikowych spotkań przekazać najważniejsze, kluczowe informacje na temat nowości czy potencjalnych zastosowań naszych produktów. W tym roku kolejną nowością będzie to, że przekażemy naszym partnerom znacznie więcej informacji związanych z biznesem. Nie będzie to zatem tylko wiedza dotycząca samych produktów, ale także praktyczne informacje, jak te produkty przełożyć na biznes i jak je wykorzystywać we współpracy z klientem końcowym.

Na słowa uznania zasługuje również fakt, że w trakcie NEC Competence Days prezentowane są produkty firmy, ale w znacznie szerszym aspekcie, związanym z prezentacją trendów i kierunków rozwoju rynku. 
Dokładnie tak. Zależy nam, aby to wydarzenie zawsze prezentowało pewien drogowskaz, w którą stronę ta branża zmierza. Istotna jest również informacja zwrotna od naszych gości, aby były to spotkania dwukierunkowe. To bardzo ważne, że w trakcie rozmów kuluarowych mamy czas, aby porozmawiać o tym, jakie są opinie partnerów i wystawców o nowych produktach, technologiach czy problemach obecnych na rynku.

Całe wydarzenie jest swego rodzaju papierkiem lakmusowym bardzo dynamicznie zmieniającej się branży AV. Jakie pana zdaniem będą najistotniejsze nowości w trakcie tej edycji?
W projektorach na pewno laser. Wprawdzie tego rodzaju urządzenia były prezentowane już w roku ubiegłym, ale z całą pewnością obecnie na rynku projektorów laserowych jest po prostu więcej. Co ważne, po pewnym czasie od rozpoczęcia sprzedaży tych urządzeń mamy również pewne doświadczenia związane z eksploatacją i serwisem, którymi możemy się podzielić. Z drugiej strony partnerzy po instalacji pierwszych projektorów laserowych mogą mieć własne przemyślenia, uwagi czy sugestie, związane z montażem i użytkowaniem projektorów laserowych. Jeżeli chodzi o projektory instalacyjne, firma NEC Display Solutions pracuje cały czas nad zwiększeniem siły światła, prezentując coraz to mocniejsze rozwiązania, które jednak będą spełniały normy ekologiczne.
Mamy także coraz więcej zapytań o projektory kinowe. Firma NEC Display Solutions ma w Polsce partnera zajmującego się sprzedażą takich właśnie rozwiązań. Trzeba jednak powiedzieć, że jest to bardzo hermetyczna, zamknięta branża, dlatego na rynku jest wiele zapytań, wątpliwości, nieścisłości, w związku z czym również ta tematyka zostanie poruszona w trakcie tegorocznej edycji imprezy. Z pewnością będzie nią zainteresowanych wielu integratorów AV, ponieważ coraz częściej np. w przestrzeniach muzealnych pojawiają się tzw. paczki DCP, a co za tym idzie – również projektory kinowe. Potwierdza to, że synergia świata AV z branżą rozwiązań kino-technicznych ma sens i te dwa światy coraz bardziej zbliżają się do siebie, dzięki czemu możemy wzajemnie sobie pomóc.

A jeżeli mówimy o drugim silnym filarze branży AV, a więc o ekranach wielkoformatowych? Jakie trendy będą panowały w tym obszarze? Czy to wciąż przede wszystkim pogoń za rozdzielczością obrazu? 
Według mnie pogoń za rozdzielczościami ma miejsce przede wszystkim na rynku telewizyjnym. Nie ukrywajmy jednak, że branża odbiorników telewizyjnych napędza rynek paneli wielkoformatowych. To, co produkuje się dla telewizji, później ma również odzwierciedlenie na rynku profesjonalnym. Wynika to oczywiście z tego, że tam jest zupełnie inny wolumen sprzedaży. Wydaje się, że dla rynku biznesowego pogoń za rozdzielczością nie ma większego sensu. 4K czy też UHD są standardami, w których już mówimy o dosyć dużych rozdzielczościach. Na tegorocznym NEC Competence Days będziemy pokazywać wiele nowości, ponieważ w wielkim formacie z logo NEC dzieje się teraz bardzo wiele. Na pewno będą nowe serie monitorów i nowe rozwiązania. Zaprezentujemy także urządzenia w nieco innych rozmiarach. Na świecie jest kilku wiodących producentów paneli, każdy z nich ma inny standard i co za tym idzie – również my musimy się w pewien sposób dopasować. Nie wynika to z faktu, że NEC koniecznie chce mieć określone rozmiary ekranów, ale z tego, co jest dostępne na rynku. Zaprezentujemy więc naszym partnerom wszystkie produkty, które będą aktualne w najbliższych miesiącach, począwszy od października, tak aby projektanci mogli uwzględniać te rozwiązania w projektach długofalowych. Ponadto pokażemy także rozwiązania bazujące na platformie Raspberry Pi. Bardzo mocno pracujemy z partnerami i na październik powinniśmy mieć już gotowe aplikacje wykorzystujące tę technologię. Zaprezentujemy także nowość, która pojawiła się w tym roku na ISE w Amsterdamie – Infinity Board – a więc wizję firmy NEC na rozwiązanie typu Smart Hub, dla rynku korporacyjnego, rynku wideokonferencji czy pracy zdalnej. 

Czy w trakcie Państwa prezentacji będą poruszane także zagadnienia dla instalatorów, a więc techniczne aspekty związane z instalacją państwa rozwiązań, nowe ramki w kolorach z palety RAL itp.?
Oczywiście, wszystko to pokażemy. Produkty te będą dostępne fizycznie, będzie można ich dotknąć i na przykład zobaczyć, jak się je montuje.

Skąd wybór października jako miesiąca, w którym odbywają się kolejne edycje imprezy?
Jest to bardzo świadomy wybór. Od pierwszej edycji zawsze był to październik, a wynika to z kilku różnych względów. Przede wszystkim – historycznie, ostatni kwartał roku jest bardzo dobrym okresem dla branży AV. Obecnie nieco się to zmieniło, ponieważ rynek projektowy i przetargowy w Polsce rządzi się swoimi prawami. Dlatego trzymamy się tego, że dobrze jest pokazać nowe rozwiązania w październiku, tak aby partnerzy mieli jeszcze szansę zakupić je przed końcem grudnia. Również w cyklu produktowym firmy NEC październik jest okresem, kiedy prezentowane są przez nas nowe produkty. Na ISE, w lutym pokazujemy prototypy, natomiast w drugiej połowie roku jest już możliwość, aby zobaczyć te produkty w wersjach finalnych. Dodatkowo od ostatnich targów w Amsterdamie minęło już ponad osiem miesięcy, więc to świetna okazja, aby odświeżyć sobie wiedzę. Ponadto październik jest także kluczowym momentem, jeżeli chodzi o planowanie budżetów na rok kolejny. Wiele firm i klientów końcowych składa pytania o projekty.

Podsumowując, kiedy spotykamy się w Wieliczce?
12–13 października w Hotelu Lenart w Wieliczce i mam nadzieję, że będzie to kolejna udana edycja imprezy. Oprócz wykładów, pokazów, warsztatów i prelekcji, staramy się też co roku ubarwiać nieco tę imprezę, organizując specjalny bankiet podsumowujący pierwszy dzień. I tak stanie się też w tym roku – będziemy gościć świetnych artystów, którzy uprzyjemnią ten wieczór. Kto to będzie? Na razie nie zdradzimy, ale na pewno nie zabraknie emocji!

TEKST: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
ZDJĘCIA: NEC Display Solutions Europe

Najchętniej czytane