Rozwiązania Aten w centrum monitoringu w Turynie

Nasze miasta stają się coraz to bardziej inteligentne i multimedialne. Coraz częściej pojawiają się w nich multimedialne tablice z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej, ekrany LED informujące o zanieczyszczeniu powietrza czy scentralizowane systemy monitoringu i zarządzania ruchem. Mają one nie tylko poprawić komfort i wygodę naszego życia w mieście, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Do grona takich „miast AV” dołącza właśnie Turyn, w którym zainstalowano niedawno scentralizowany system monitoringu miejskiego bazujący na rozwiązaniach firmy ATEN.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]olicja w Turynie otworzyła niedawno nowe centrum zarządzania i monitorowania miasta. Umożliwia ono śledzenie zachowań tłumu oraz wykrywanie incydentów dziejących się w dużych przestrzeniach publicznych.

Do zaprojektowania i wykonania wszystkich niezbędnych rozwiązań technicznych została zaproszona włoska firma ErrElle Net, specjalizująca się w tego rodzaju systemach. Integrator stworzył instalację bazującą na kilku ścianach wielomonitorowych oraz elastycznych stacjach roboczych, umożliwiających zarządzanie sygnałami z kamer monitoringu i wyświetlanie ich w wielu konfiguracjach w pomieszczeniach kontrolnych. Firma zdecydowała się sięgnąć po urządzenia do transmisji i dystrybucji sygnału oraz rozwiązania KVM firmy ATEN. ErrElle Net stworzył system łączący sprzętowe procesory producenta do zarządzania ścianami wielomonitorowymi wraz z systemem KVM pracującym w oparciu o matrycę over IP, zarządzającym stacjami roboczymi. 
Skomplikowany system, prosty w obsłudze
Zamawiający postawił przed projektantami trzy główne wymagania dotyczące powstającego systemu. Po pierwsze, musiał on umożliwiać zarządzanie bardzo wieloma różnymi sygnałami i ich dystrybucję na kilka ścian wielomonitorowych znajdujących się w trzech różnych pomieszczeniach kontrolnych, w których realizowane są konkretne zadania związane z monitoringiem miasta. Po drugie, musiał zapewniać możliwość zdalnego dostępu, tak aby operatorzy mogli zarządzać w łatwy sposób wieloma komputerami znajdującymi się w bezpiecznej, odizolowanej serwerowni. Po trzecie, system musiał być łatwy w obsłudze, tak aby operatorzy bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogli bez żadnych problemów zarządzać ścianami wideo w każdym z pomieszczeń kontrolnych.
Odpowiadając na te wymagania, stworzono instalację, której sercem jest duża, modułowa matryca w konfiguracji 32 × 32 ATEN VM3200 wyposażona w kartę z wejściami DVi (VM7604) oraz kartę z wyjściami HDBaseT (VM 8514). Niewątpliwą zaletą zastosowanej matrycy jest to, że jest ona kompatybilna z wieloma powszechnie używanymi interfejsami i pozwala łatwo i efektywnie łączyć wiele ekranów i źródeł sygnału.
W serwerowni znajduje się dwadzieścia pięć stacji roboczych. Sygnały z pierwszej z nich za pomocą połączeń DVi trafiają bezpośrednio do matrycy VM3200, dwudziestoma dwiema kolejnymi zarządzają nadajniki KVM ATEN KE6900T, natomiast dwudziestą czwartą – nadajnik ATEN KE6940T. Umożliwiają one zarządzanie w sposób zdalny wszystkimi serwerami oraz wykorzystywane są do oddania sygnałów DVi do matrycy. Całym tym systemem zarządza kontroler ATEN VK2100. Umożliwia zarządzanie praktycznie każdym dostępnym na rynku sprzętowym rozwiązaniem AV, zapewniając scentralizowaną kontrolę za pomocą spersonalizowanego interfejsu WEB. Kontroler ten steruje także za pomocą połączenia szeregowego główną matrycą wideo, znajdującą się w tej instalacji. Dzięki temu, że system ma podłączenie do sieci LAN, systemem można sterować w sposób bezprzewodowy lokalnie, jak i zdalnie – praktycznie z każdego miejsca na ziemi.
Jeżeli chodzi o wyjścia z matrycy, projektant wykorzystał komplet dostępnych na pokładzie modelu VM3200. Sygnały wyjściowe, w postaci transmisji HDBaseT, trafiają łącznie do trzydziestu dwóch urządzeń VE805R. Są to urządzenia, które umożliwiają odebranie sygnału HDBaseT przesyłanego za pomocą standardowego, pojedynczego kabla Cat 5e/6a na dystansie nawet 70 m.
Model VE805R jest także wyposażony w skaler oraz tryb wideo wall, co jest idealnym rozwiązaniem w tej konkretnej konfiguracji, ponieważ urządzenia są wykorzystywane właśnie do podawania sygnałów na ekrany tworzące ściany wielomonitorowe, a funkcja skalowania umożliwiają bezproblemową integrację ściany wideo z różnymi formatami wyjściowymi. Dodatkowo opisywany odbiornik odznacza się także niemal niewidocznym przełączaniem sygnałów zapewniającym ciągłość wyświetlanego sygnału, co ma kluczowe znaczenie w przypadku takich miejsc jak monitoring, gdzie operatorowi nie może umknąć żaden szczegół.
We wspomnianej serwerowni znajduje się również dwudziesta piąta stacja robocza, z oprogramowaniem Matrix Manager (CCKM) firmy Aten. Umożliwia ono łatwe administrowanie wszystkimi urządzeniami KE6900/KE6940 pracującymi w systemie, za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu WWW. Jedną z kluczowych funkcji aplikacji jest możliwość tworzenia nieograniczone liczby ścian wideo o wymiarach 8 × 8 ekranów każda. CCKM posiada także zaawansowane funkcje uwierzytelniania użytkownika i hasła wraz z obsługą 128-bitowego klucza AES w celu zapewniającego bezpieczeństwo transmisji między urządzeniami.
Podsumowanie
Zajmująca się zaprojektowaniem i instalacją systemu w centrum monitoringu w Turynie firma Err Elle Net stworzyła nowoczesne, zaawansowane technologicznie i bardzo intuicyjne rozwiązanie. Taka konfiguracja przynosi wiele zalet na dwóch płaszczyznach. W skali mikro zapewnia ściśle wyselekcjonowanym funkcjonariuszom zajmującym się ciągłym monitorowaniem miasta komfortową i efektywną pracę, a to z kolei w skali makro zapewnia bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Turynu.

TEKST: Maciej Bałys, AVIntegracje
ZDJĘCIA: ATEN

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl

Tagi:

ATEN