Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]M[/fusion_dropcap]ająca swoją główną siedzibę w Buenos Aires telewizja Artear jest jedną z najdłużej działających i najefektywniejszych nadawców w Argentynie. Będące częścią Grupo Clarin przedsiębiorstwo produkuje i nadaje programy zarówno dla mieszkańców Argentyny, jak i państw ościennych, a za pomocą transmisji internetowej – do społeczności hiszpańskojęzycznej na całym świecie.

W ofercie nadawcy znajdują się takie kanały jak Telenoche – będący jednym z najchętniej oglądanych i najbardziej prestiżowych kanałów informacyjnych w Argentynie, czy Todo Noticias, kanał nadający dwadzieścia cztery godziny na dobę programy rozrywkowe, transmisje na żywo, ekskluzywne felietony i mnogą liczbę programów poświęconych różnym dziedzinom życia.
Specjaliści z argentyńskiej stacji postawili bardzo jasne wymagania względem systemu transmisji i przełączania sygnałów mającego znaleźć się w nowym newsroomie. Priorytetem było to, aby nowa ściana wideo zapewniała elastyczność i możliwości konfiguracji. W przeszłości stacja używała starszego rozwiązania, które miało bardzo ograniczone możliwości w zakresie układu siatki, obsługiwało zaledwie jeden interfejs wejściowy i miało niedopuszczalne opóźnienia w trakcie przełączania między źródłami. Teraz argentyński nadawca szukał rozwiązania, które będzie pozwalało przełączać sygnały w czasie rzeczywistym, dawało szeroki wachlarz konfiguracji, umożliwiało scentralizowaną kontrolę i przede wszystkim zapewniało stabilną, bezawaryjną pracę. Właśnie ten wymóg niezawodności był kolejnym kluczowym parametrem przyświecającym poszukiwaniom właściwego rozwiązania. W redakcji, będącej jednym z wiodących dostawców informacji, po prostu nie może być mowy o komplikacjach i opóźnieniach. Biorąc pod uwagę jakość i szybkość dostarczanych informacji, Artear wymagał również rozwiązania, które będzie pozwalało na pracę w trybie 24/7 oraz będzie zaopatrzone w redundantne zasilanie. Biorąc pod uwagę, że codziennie miliony widzów polegają na stacji jako na głównym i najważniejszym źródle najświeższych informacji, pełne zaufanie do systemu i jego niezawodność były kolejnymi krytycznymi czynnikami.
Aby stacja mogła cały czas podążać za najnowszymi informacjami ze świata z własnych źródeł oraz z serwisów zagranicznych i źródeł internetowych, zdecydowano się zainstalować w nowym newsroomie dwie ściany wideo – jedną dużą w rozmiarze 10 × 6 monitorów oraz drugą, wspomagającą wyświetlanie aktualnych treści ścianę 5 × 5. Łącznie, zgodnie z założeniami inwestora, cały system musiał zapewnić możliwość elastycznego zarządzania powierzchnią ekranów tworzących ścianę oraz umożliwiać odebranie sygnałów z szesnastu różnych wejść SDI, które dalej miały być skierowane do właściwej ściany wideo i przeskalowane do właściwych rozmiarów.
Artear zadbał o to, aby nowa redakcja spełniała najwyższe wymagania w zakresie ergonomii oraz aby ściany wideo były ustawione w pozycji ułatwiającej efektywną pracę wszystkim dziennikarzom pracującym w tej przestrzeni. Ze względu na te aspekty okazało się jednak, że ściany będą oddalone względem siebie w odległości 70 m, co przełożyło się na konieczność zadbania o kolejny aspekt, a więc transmisję na taką odległość bez żadnych opóźnień i bez utraty jakości czy siły sygnału.
System skrojony według potrzeb
Integratorem, który podjął się realizacji projektu odpowiadającego wszystkim tym wymaganiom, była firma Pro Show, Tecnica S.A., będąca pionierem dostarczaniu rozwiązań AV na rynku argentyńskim, posiadająca ponaddwudziestoletnie doświadczenie na rynku i umiejętności płynące z realizacji ogromnej liczby projektów w całym kraju.
Współpracując od wielu lat z firmą Aten i będąc jednym z jej kluczowych partnerów, w ramach realizacji niełatwego projektu dla telewizji Artear zdecydowała się wykorzystać właśnie rozwiązania tajwańskiego producenta, spełniające wszystkie postawione przed nimi wymagania. Sercem instalacji jest sześć modułowych matryc VM1600. Każda z nich zapewnia możliwość przyjęcia szesnastu sygnałów wejściowych i wysłania ich do właściwych ekranów. Urządzenia mają wbudowany skaler wideo (ze wsparciem rozdzielczości 4K), eliminujący konieczność stosowania zewnętrznego rozwiązania tego typu oraz zapewniający natychmiastowe przełączanie sygnałów w czasie rzeczywistym.
Za sprawą pracujących w matrycy dwóch niezależnych zasilaczy udało się odpowiedzieć na kolejne wymaganie inwestora, a więc redundantne zasilanie. Zapewnia ono nieprzerwaną pracę nawet w przypadku awarii jednego z zasilaczy, co jest kluczowe przy newsroomie pracującym w trybie 24/7.
Dzięki temu, że model VM1600 jest rozwiązaniem modu-łowym, mógł zostać przygotowany ściśle według wymagań integratora i zgodnie z potrzebami całej instalacji. Jako karty wejściowe zostały tutaj zastosowane modele VM7404 ze złączami 3G-SDI, natomiast moduły wyjściowe to rozwiązania VM8804 ze złączami HDMI oraz VM8514 wyposażone w złącza HDBaseT.
Zastosowanie protokołu HDBaseT zapewniło możliwość transmisji sygnałów wideo za pomocą kabli Cat 6/6a do mniejszej ze ścian, znajdującej się ze względu na rozkład pomieszczeń i ich fizyczną architekturę w odległości ok. 70 m. Odebranie sygnałów HDBT z matryc modułowych oraz ich przesłanie do ekranów tworzących ścianę 5 × 5 umożliwił zestaw dwudziestu pięciu odbiorników VE805R. W projekcie zostało zastosowanych szesnaście splitterów SDI VS146, które umożliwiają sześciokrotne powielenie każdego sygnału wejściowego do sześciu wyjść.
Scentralizowane zarządzanie całym systemem zapewniają dwa urządzenia ATEN VK2100 sterujące matrycami za pomocą protokołu RS232. Wraz z urządzeniami współpracuje aplikacja VK6000, która pozwala sterować wszystkimi urządzeniami pracującymi w systemie za pomocą urządzeń mobilnych i tabletów. Oprogramowanie daje możliwość łatwej i szybkiej konfiguracji całej instalacji w kilku prostych krokach.
Jak przyznaje dyrektor argentyńskiego integratora zajmującego się projektem, firmy Tecnica Pro. S.A. Ismael Petrich: „Dzięki zastosowaniu certyfikowanych rozwiązań HDBaseT firmy Aten nie było problemu ze skonfigurowaniem systemu i zapewnieniem odpowiednich formatów transmisji sygnału, a po zakończeniu realizacji całego projektu nasz klient był bardzo zadowolony zarówno z jakości zastosowanych projektów, jak i wsparcia firmy Aten”.
Podsumowanie
Integrator odpowiedzialny za projekt w argentyńskiej stacji Artear stanął przed nie lada wyzwaniem. Polegało ono na stworzeniu ściśle według wymagań klienta zaawansowanego systemu do transmisji, dystrybucji i zarządzania sygnałami na potrzeby ścian wideo. Musiał być nie tylko nowoczesny i elastyczny, ale przede wszystkim stabilny i niezawodny, bo dla kanału informacyjnego dostęp do informacji to być albo nie być. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań marki Aten udało się sprostać wszystkim tym wymaganiom, tworząc system odpowiadający wszystkim wymaganiom zamawiającego, przeznaczony do pracy w trybie 24/7 i szybszy niż najszybszy news!

TEKST: Maciej Bałys, AVIntegracje
ZDJĘCIA: ATEN

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl

Tagi:

ATEN