sennheiser ew-dp

Na targach NAB Sennheiser zaprezentuje piątą generację bezprzewodowych systemów nakamerowych Evolution. Stworzony specjalnie dla twórców treści, filmowców i reporterów, EW-DP to w pełni cyfrowy system mikrofonów bezprzewodowych UHF o nowej mobilnej konstrukcji i niezrównanej jakości dźwięku.

Jego sercem jest kompaktowy, inteligentny odbiornik, który umożliwia łatwą konfigurację dźwięku nawet początkującym użytkownikom. Odbiornik EW-DP EK jest wyposażony w innowacyjny magnetyczny system mocowania urządzeń w stosach i można nim wygodnie sterować zdalnie za pomocą aplikacji Smart Assist. „Na planie zdjęciowym czas jest najcenniejszym zasobem. Dlatego zaprojektowaliśmy EW-DP w taki sposób, aby był intuicyjny i szybki w konfiguracji oraz pomagał w rozwiązywaniu problemów z systemem. EW-DP zapewnia niezawodność i spójność, których potrzebujesz w stresujących sytuacjach filmowych i w warunkach, w których liczy się czas” – mówi Tobias von Allwörden, szef portfolio Sennheiser Audio for Video.

Oprócz odbiornika EW-DP EK, które można ustawiać jeden na drugim, seria obejmuje nadajnik bodypack do mikrofonów krawatowych (EW-D SK), nadajnik ręczny (EW-D SKM-S) i nadajnik plug-on (EW-DP SKP), który zostanie zaprezentowany w październiku. Jako część większej rodziny Evolution Wireless Digital, EW-DP również charakteryzuje się wyjątkowo niską latencją 1,9 ms i szerokim zakresem dynamiki wejściowej wynoszącym 134 dB, co gwarantuje, że każdy dźwięk – od cichego szeptu po głośny krzyk – zostanie niezawodnie uchwycony bez zniekształceń.

W pierwszej kolejności do sprzedaży trafią trzy zestawy: EW-DP ME 2 SET wyposażony w nadajnik bodypack i wszechkierunkowy mikrofon lavalier ME 2; EW-DP ME 4 SET z mikrofonem krawatowym o charakterystyce kardioidalnej do pracy w głośniejszym otoczeniu; oraz EW-DP 835 SET zawierający nadajnik ręczny z dynamiczną kapsułą MMD 835 o charakterystyce kardioidalnej. Wszystkie zestawy są dostarczane w zestawie z magnetyczną płytą do montażu na kamerze, akumulatorem BA 70, dwiema standardowymi bateriami AA, blokowanym kablem TRS 3,5 mm/3,5 mm TRS, blokowanym kablem TRS 3,5 mm/XLR oraz kablem ładującym USB-C do odbiornika.

Ponadto EW-DP jest pierwszym przenośnym systemem bezprzewodowym, który ma magnetycznie ustawiane jeden na drugim odbiorniki z wyświetlaczem OLED skierowanym w stronę użytkownika i ergonomicznie zaprojektowanymi elementami sterującymi. Dzięki automatycznej koordynacji częstotliwości w EW-DP kamerzyści mogą szybko rozpocząć pracę: odbiornik znajduje wolną częstotliwość (proces można również zainicjować za pomocą aplikacji Smart Assist), a następnie nadajnik jest po prostu synchronizowany przez Bluetooth.

sennheiser ew-dp

EW-DP nie wymaga dużej wiedzy na temat RF lub audio – jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, system poprowadzi użytkowników za pomocą inteligentnych powiadomień, które podają wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów i wskazują, gdzie należy skorygować system. System wysyła ostrzeżenia o przesterowaniu dźwięku, niskim poziomie naładowania baterii, zajętych częstotliwościach, wyciszonych nadajnikach i niepowiązanych urządzeniach – wszystkie zawierają sugestie, jak szybko rozwiązać problem. „Te wskazówki mają znaczenie, gdy dźwięk nie jest jedynym obowiązkiem na planie” – komentuje von Allwörden.

Odbiornik EW-DP może być zasilany np. akumulatorem litowo-jonowym BA 70, dwiema standardowymi bateriami AA lub przez USB z powerbanku. Ponadto oprócz różnorodności opcji zasilania użytkownik ma podgląd na dokładny pomiar czasu pracy baterii w godzinach i minutach, aby uniknąć niespodzianek. Żywotność baterii wynosi do 12 godzin w nadajnikach i do 7 godzin w odbiorniku z dołączonym akumulatorem BA 70.

Zautomatyzowana konfiguracja, obsługa i monitorowanie mogą również odbywać się z pewnej odległości od odbiornika wygodnie przez Bluetooth za pomocą aplikacji Smart Assist na prawie każdym urządzeniu z systemem iOS lub Android. W aplikacji automatyczna koordynacja częstotliwości tworzy niezawodne połączenia bezprzewodowe dla maksymalnie 16 systemów na planie, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy w zakresie łączności bezprzewodowej. Filmowcy mogą szybko i dyskretnie zmieniać ustawienia systemowe w całym pomieszczeniu i zdalnie wyłączyć przypadkowo aktywowany przycisk wyciszania na nadajniku. Aplikacja zawiera również centrum wsparcia z samouczkami wideo i szczegółowymi instrukcjami.

W październiku do serii zostanie dodany nadajnik typu plug-on. Dzięki zasilaniu fantomowemu +48 V, EW-DP SKP będzie w stanie zamienić dowolny przewodowy mikrofon XLR w bezprzewodowy, np. MKH 416 na wysięgniku. Ponadto podłączany nadajnik jest wyposażony w blokowane wejście mikrofonowe 3,5 mm dla mikrofonów krawatowych oraz slot na karty pamięci SD do nagrywania kopii bezpieczeństwa bezpośrednio na urządzeniu.