W poprzednich dwóch numerach przyglądaliśmy się w naszym magazynie różnym aspektom funkcjonowania obiektu Cavatina Hall, głównie tym ułatwiającym realizację nawet najbardziej wymagających projektów. A więc systemowi interkomowemu RTS czy niezwykle zaawansowanej sieci dystrybucji sygnałów audio.
Teraz przyszedł czas na bliższe spojrzenie na systemy, na które zwraca uwagę widownia zaraz po wejściu do obiektu, jeszcze przed wejściem do sali, a więc system rozgłoszeniowy i system komunikacji audiowizualnej digital signage.

Firma Audio Plus zadbała nie tylko o to, aby główna sala koncertowa rozbrzmiewała doskonałym dźwiękiem i aby ekipy pracujące w obiekcie mogły korzystać z komunikacji głosowej w znakomitej jakości, ale aby komunikaty głosowe można było przekazać również publiczności i zespołowi instytucji znajdującym się w każdym miejscu obiektu.

W tym celu został zaprojektowany i wdrożony rozbudowany system rozgłoszeniowy. W obiekcie o powierzchni 9000 metrów kwadratowych zainstalowano bardzo wiele interesujących rozwiązań z departamentu dźwięku, które musiały zostać skonfigurowane w formie elastycznego systemu odpowiadającego na potrzeby pracowników biurowych oraz uczestników koncertów i innych wydarzeń odbywających się w obiekcie. W tym celu firma Audio Plus zdecydowała się zastosować rozwiązania z oferty marek Dynacord i Electro-Voice.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Playery Digital Signage zostały skrzętnie ukryte za monitorami zlokalizowanymi w foyer.

Sercem systemu jest matryca sygnałowa Dynacord MXE5, współpracująca ze wzmacniaczem mocy IPX10:8. Pochodzi on z rodziny wielokanałowych rozwiązań przeznaczonych właśnie do instalacji stałych i oferujących zaawansowany processing sygnałów głośnikowych. Wzmacniacz IPX ma również unikatową technologię opracowaną przez firmę Dynacord, o nazwie Variable Load Drive (VLD).
Dzięki niej użytkownik może określić dla każdego kanału, czy będzie on zasilał linię 70 lub 100V czy głośniki niskoomowe, bez konieczności stosowania dodatkowego, zewnętrznego transformatora. IPX10:8 okazał się być najlepszym rozwiązaniem do obiektu Cavatina Hall ze względu na możliwość wykorzystania technologii VLD na wszystkich ośmiu kanałach.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Kolumny Electro Voice EVID wchodzące w skład systemu rozgłoszeniowego zostały zainstalowane na korytarzach na wyższych piętrach budynku, a także na patio na dachu.

„IPX 10:8 jest rdzeniem systemu rozgłoszeniowego – chcieliśmy czegoś, co jest technicznie optymalne pod względem kontroli, a ten wzmacniacz pozwala na indywidualną konfigurację każdego kanału, zarówno co do trybu pracy wyjścia, jak i rodzaju wejścia, np. analogowego, Dante lub OMNEO. To dla nas bardzo elastyczne rozwiązanie” – wyjaśnia Stanisław Mielczarek, inżynier wsparcia technicznego Audio Plus.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Sercem systemu jest matryca sygnałowa Dynacord MXE5, współpracująca ze wzmacniaczem mocy IPX10:8. Pochodzi on z rodziny wielokanałowych rozwiązań przeznaczonych właśnie do instalacji stałych i oferujących zaawansowany processing sygnałów głośnikowych. Wzmacniacz IPX ma również unikatową technologię opracowaną przez firmę Dynacord o nazwie Variable Load Drive (VLD).

„Matryca MXE5 została wybrana, ponieważ jest to uniwersalny procesor, który uzupełnia inne systemy w Cavatina Hall poprzez oprogramowanie SONICUE Sound System Software. Zapewnia idealną integrację w tego typu projekcie, pozwalając na pełną kontrolę nad całym systemem routingu i przetwarzania sygnału dla głośników rozgłoszeniowych” – dodaje Tomasz Ibrom, inżynier działu Projektu i Instalacji Audio Plus, który był odpowiedzialny za integrację systemów technologii scenicznych w Cavatina Hall. Wzmacniacz napędza dużą stuwoltową sieć głośnikową, w której zostały zastosowane głośniki sufitowe i konstrukcje ścienne marki Electro-Voice z serii EVID.
Zostały one wybrane ze względu na bardzo szerokie portfolio produktów wchodzących w skład serii, a także elastyczne możliwości montażowe.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Na monitorach są wyświetlane m.in. kalendarz koncertowy, materiały promocyjne Cavatina Hall, a także mogą być wykorzystywane do sprzedawania komercyjnych treści reklamowych.

W sali głównej została zainstalowana para głośników Electro-Voice EVID FM6.2, zlokalizowana po dwóch stronach sceny i ukryta za drewnianymi panelami dźwiękowymi.
Głośniki te są połączone z systemem interkomowym RTS, który już opisywaliśmy szczegółowo, dzięki czemu wprost z systemu interkomowego można podawać komunikaty na scenę np. przez inspicjenta czy reżysera. Łącznie w całym obiekcie zainstalowano ponad 100 głośników rozgłoszeniowych!
Całym tym rozbudowanym i złożonym systemem można zarządzać z poziomu oprogramowania SONICUE.
To wszystko sprawia, że Cavatina Hall może pochwalić się najwyższą wydajnością w zakresie komunikacji bazującej właśnie na produktach marek Electro-Voice i Dynacord, a równocześnie wszystkie głośniki doskonale wpisują się w nienaganną stylistykę tego wielofunkcyjnego budynku.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

System rozgłoszeniowy w foyer głównym, na poziomie 0 bazuje na kolumnowych głośnikach marki Bosch.

System digital signage zarządzany z jednego miejsca
Firma AudioPlus stworzyła całą koncepcję systemu digital signage z funkcjami odpowiadającymi na potrzeby użytkownika, bazując na doświadczeniach wyniesionych z wielu wcześniejszych realizacji. Cały system bazuje na playerach BrightSign HD224, zainstalowanych za monitorami Sony, rozmieszczonymi w częściach wspólnych obiektu m.in. w reprezentacyjnym holu wejściowym czy w przestrzeni przy szatniach. Sygnał między playerami digital signage a monitorami jest przesyłany za pomocą kabli HDMI, natomiast zarządzanie odbywa się z pomocą skrętek wpiętych do sieci odpowiedzialnej za sterowanie i jednego wydzielonego VLAN-a. Dzięki temu z poziomu komputera znajdującego się w biurze promocji użytkownik może zarządzać w prosty i efektywny sposób wszystkimi wyświetlaczami. Osoba odpowiedzialna za wyświetlanie treści może w łatwy sposób podmieniać kontent i zarządzać, co w danym momencie będzie prezentowane na każdym z monitorów, zgodnie z przygotowanym harmonogramem.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Do rozgłaszania komunikatów, a także odtwarzania muzyki wykorzystywane są również miniaturowe kolumny Electro Voice (wsparte subwooferem) zainstalowane za żebrowanym, drewnianym sufitem.

Jak przyznają projektanci, niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest właśnie możliwość zarządzania każdym wyświetlaczem w sposób niezależny. Ma to kluczowe znaczenie chociażby z tego powodu, że zgodnie z życzeniem zamawiającego część monitorów jest zainstalowana w układzie poziomym, a część horyzontalnym. To wprawdzie wymusza konieczność przygotowywania dwóch różnych rodzajów treści, ale umożliwia wyświetlanie w każdym miejscu tego, co jest potrzebne.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Monitory wyświetlające materiały digital signage zainstalowane korytarzach wyglądają naprawdę znakomicie!

Kolejną zaletą tak skonfigurowanego systemu jest również to, że gdy pojawi się taka konieczność, cały system można bardzo łatwo rozbudować. Wystarczy tylko dokupić dodatkowe playery wraz z monitorami, zainstalować, wpiąć w sieć i gotowe, już można wspólny zarządzać kolejnymi elementami systemu.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Monitory digital signage w Cavatina Hall zostały zainstalowane zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Podsumowanie
Cavatina Hall to obiekt kompletny, przemyślany w najdrobniejszych detalach. Zaprojektowaniem wszystkich znajdujących się tutaj systemów audio-wideo i ich wdrożeniem ich zajęła się firma Audio Plus. Znajdziemy tutaj zarówno systemy ułatwiające komunikację ekipie, jak rozproszony i złożony system interkomowy marki RTS, znakomity system nagłośnieniowy zachwycający publiczność, która nie szczędzi słów uznania, wychodząc z odbywających się tutaj koncertów, sieć dystrybucji sygnałów o nieograniczonych możliwościach, a także system rozgłoszeniowy, z pomocą którego łatwo jest zwrócić uwagę publiczności, i system digital signage, dzięki któremu można dostarczyć interesujące treści graficzne widowni już od wejścia.

System rozgłoszeniowy i digital signage w Cavatina Hall

Każdy player digital signage jest spięty z monitorem za pomocą kabla HDMI i dodatkowo jest również wpięty do sieci LAN, dzięki czemu wszystkimi playerami i, co za tym idzie, wszystkimi monitorami, można zarządzać z poziomu jednego komputera.

Digital signage to rozwiązanie, które się opłaca. Z jego pomocą można w łatwy sposób przekazać informacje o biletach, działającej tutaj restauracji, specjalnych promocjach czy nadchodzących koncertach, a także komercyjnie sprzedawać powierzchnię reklamową. To niezwykle użyteczne i efektywne narzędzie sprzedażowe. Cavatina Hall to miejsce, z którego nie chce się wychodzić i my również wrócimy tutaj nie raz!

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl