Koreańska firma LG to jeden z potentatów na europejskich rynkach w segmencie szeroko pojętego sprzętu RTV i AGD. Szczególnie dobrze znana jest u nas z oferty innowacyjnych telewizorów, ale też na przykład telefonów komórkowych. Showroom polskiego przedstawicielstwa LG był zaś miejscem, w którym w dniu 24 października odbyło się szkolenie produktowe, przeznaczone głównie dla dystrybutorów i firm wykonujących instalacje typu digital signage, KVM itp. Sprzęt z logo LG stanowił jedynie część omawianego asortymentu, a zebrani mieli okazję zaznajomić się także z niektórymi produktami firm Crestron i Optoma.

CRESTRON
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia prezesa LG Polska Hyuna Woo Lee, zaś zaraz po nim głos zabrał przedstawiciel polskiego oddziału Crestrona. Jak zapewne większości z was wiadomo, firma ta zajmuje się przede wszystkim konstruowaniem i produkcją systemów sterowania, a przynajmniej jest z tego bardzo znana. Jednak nie tylko to jest jej domeną. Przedstawiciel tej firmy, Michał Jakobszy, zaprezentował zaproszonym gościom najnowsze dziecko Crestrona, czyli system dystrybucji sygnałów wideo NVX. Trzon stanowi urządzenie DM-NVX-350, będące enkoderem i dekoderem w jednym (przełączanie pomiędzy trybami odbywa się w sposób dynamiczny), umożliwiające strumieniowe przesyłanie sygnału wizyjnego w formacie 4K,z odświeżaniem 60 Hz, próbkowaniem 4 : 4 : 4 i z HDR, a więc z najwyższymi dostępnymi obecnie parametrami, i to nie tylko w segmencie sprzętu konsumenckiego – poprzez jednogigabitową sieć, co oznacza możliwość zastosowania tańszych komponentów sieciowych. Co więcej, transmisja przebiega wręcz błyskawicznie – generowane przez skaler opóźnienie pomiędzy źródłem i wyświetlaczem wynosi jedynie trzy klatki. To bardzo zaawansowany technologicznie, dający ogromne możliwości system.
LG Electronics
W dalszej kolejności głos zabrał Radek Piekarski z LG Electronics. Jakkolwiek jego specjalizacją są hotelowe instalacje signage, a ściślej – systemy telewizji hotelowej, tematem wystąpienia były produkty niekoniecznie tego właśnie rodzaju. Skoncentrowano się na dwóch typach urządzeń: wyświetlaczach typu OLED oraz Stretch. Rozpoczęto od prezentacji materiału filmowego z targów ISE, w których LG Electronics regularnie bierze udział, zawsze przywożąc jakieś nowinki. Jednym z tematów prelekcji była wykonana – a jakże! – w Dubaju największa obecnie ściana wizyjna na świecie, zbudowana z połączonych wyświetlaczy OLED dostarczonych przez LG. Oczywiście ani slajdy, ani nawet najlepiej zrobiony film nie oddadzą wrażenia, jakie taka instalacja musi robić na widzach. Z pewnością jest ono oszałamiające, tym bardziej że stosowana także przez LG technologia OLED gwarantuje doskonałą reprodukcję kolorów, głęboką czerń, kontrast i bardzo krótki czas reakcji matrycy, co przekłada się na ostrość i płynność obrazu. A co powiecie o lodówce? Czy zwykła lodówka może kogokolwiek czymś zaskakiwać? Cóż, taka zwyczajna pewnie nie – no, może ewentualnie zawartością – ale jeśli mówimy o takiej jak Smart Hybrid Cooler, to sprawy zaczynają przybierać zupełnie inny obrót. Jest to bowiem połączenie chłodziarki z wyświetlaczem. Dostępne są tutaj dwie serie: WEC – z ekranami o przekątnej 32 bądź 49 cali, oraz WFC/WFB – z przekątnymi 32, 49 i 55 cali. W obu przypadkach rozdzielczość obrazu wynosi 1920 × 1080 pikseli. To jednak nie wszystko. Otóż taki wyświetlacz, kiedy podejdzie się do urządzenia, staje się częściowo przezroczysty (od 8,63% do 10%, zależnie od modelu), odsłaniając wnętrze lodówki. Można więc sprawdzić, czy ulubiony trunek jeszcze jest bez otwierania drzwi chłodziarki. Efektem tym steruje wbudowany czujnik zbliżeniowy.
Optoma
Kolejna prelekcja dotyczyła projektorów instalacyjnych Optoma. Poprowadził ją Jędrzej Filipowski, także wspomagając się pokazem slajdów, który – notabene – wyświetlany był przy użyciu projektora tejże marki. Jakkolwiek rynek projektorów multimedialnych, i to zarówno w segmencie urządzeń klasy konsumenckiej, jak i profesjonalnej, jest dość ciasny, a konkurencja całkiem liczna, Optoma doskonale daje sobie na nim radę, plasując się w pierwszej trójce producentów. Zawdzięcza to zarówno wysokiej jakości swoich wyrobów, jak i różnorodności oferowanych modeli. A jest ona naprawdę ogromna. Optoma opiera swoje konstrukcje na bardzo zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, w tym laserowych, a także najnowszym In-built blending, umożliwiającym łączenie obrazu rzutowanego przez kilka projektorów. Prowadzący przedstawił też kilka case studies, opisując instalacje wykonane z użyciem projektorów Optoma. Najciekawszym spośród omówionych projektów wydał mi się ten zrealizowany w Coloseum Theatre w Oslo, na zlecenie Nordisk Film. Otóż chodziło w nim o skonfigurowanie systemu projekcyjnego, który będzie wyświetlał jeden spójny obraz na wewnętrznej powierzchni dachu w kształcie kopuły o średnicy 45 m! Zadanie wykonano perfekcyjnie, wypełniając wszystkie wymagania inwestora. System zbudowano z szesnastu projektorów ZU850 plus jeden zapasowy.
Podsumowanie
Uczestnictwo w szkoleniach, takich jak tu opisane, może być bardzo interesujące nawet dla kogoś, kto nie jest dystrybutorem omawianego sprzętu. Wydarzenia takie pozwalają bowiem zorientować się w tym, co w technologicznej trawie piszczy, poznać nowe trendy, np. wzornicze, a także przekonać się, w jak szybkim tempie następuje rozwój rynku. 

TEKST I ZDJĘCIA: Marek Korbecki, AVintegracje