Dzisiejsze konferencje są wydarzeniami, podczas których stawia się bardzo duże wymagania względem rozwiązań technicznych. Należą do nich również systemy audio, które rozprowadzają sygnał w technice podczerwieni, takie jak prezentowany system Lingua.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]R[/fusion_dropcap]ozbudowana oferta marki Televic Conference, jak sama nazwa wskazuje, orbituje wokół rozwiązań konferencyjnych. Dzięki wąskiej specjalizacji, firma ta może skupić się na niuansach, które niekiedy decydują o  powodzeniu całej realizacji. W  poniższym artykule przybliżymy Państwu system, bez którego nie udałoby się przeprowadzić sprawnej dystrybucji sygnału podczas nawet najbardziej wymagających wydarzeń.

Spojrzenie całościowe
Konferencje, szczególnie te międzynarodowe, są na tyle niszową branżą, że nie każdy związany z rynkiem AV miał z  nimi do czynienia. Na wstępie warto zatem przybliżyć powód używania technologii podczerwieni do przesyłu sygnału audio, uznawanej przecież przez niektórych za „przestarzałą”. Technologia IR ma to do siebie, że posiada pewne ograniczenia, przez co nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, gdy na drodze między promiennikiem, a odbiornikiem istnieje fizyczna przeszkoda. W branży konferencyjnej wada ta została przekuta na zaletę, gdyż pozwala na podzielenie dużej sali na kilka mniejszych, bez obawy, że sygnały z poszczególnych sal wkradną się w odbiorniki użytkowników w sali obok. W tej sytuacji tworzy się zamknięte obiegi, w których sygnały z miksera audio trafiają do transmitera, nadającego poprzez promiennik do odbiorników osobistych każdego słuchacza. Firma Televic postanowiła pójść w  tej prostej kompozycji o krok dalej, dodając do swojego zestawu możliwość współpracy z systemem Dante, otwierając się w ten sposób na nowoczesny system kontroli całego przesyłu, dający o wiele więcej możliwości. Dzięki Dante sygnał może zostać wysłany nie tylko bezpośrednio na promiennik lokalnie, ale też do dowolnego miejsca sieci Dante, by tam poprzez kolejne promienniki lub systemy głośnikowe zostać bezstratnie odtworzony. Na koniec warto wspomnieć, że system Lingua IR posiada również zaimplementowaną, opatentowaną funkcją Automatic Delay Line Compensation, dzięki której niedoświadczeni użytkownicy nie będą musieli przejmować się utrudnieniami wywołanymi przez latencję.
Elementy zestawu
Prezentowany system transmisji poprzez IR składa się z czterech elementów. Swoistym sercem systemu jest Lingua Transmiter. Jak wspomniano wyżej, system pracuje w sieci Dante, dzięki czemu sygnał jest w pełni cyfrowy. Nie tylko podwyższa to jego jakość i obniża straty, ale pozwala też w prosty sposób kontrolować jego parametry i routing. Sterowanie systemem odbywa się za pomocą wbudowanego web serwera, gdzie w prosty sposób użytkownik może zarządzać parametrami, zmianą nazw języków, czy kodami ISO. Cały system przewidziany jest na 6, 12 lub 40 kanałów, a  rozszerzenie do wyższej ilości odbywa się na zasadach wykupienia wyższej licencji i aktualizacji oprogramowania. Drugim z kolei elementem opisywanego systemu jest Lingua Radiator. Urządzenie to przetwarza otrzymany sygnał cyfrowy w fale podczerwieni, przekazując go do odbiorników. Konfiguracja i  uruchomienie urządzenia jest bardzo proste, a do tego jest ono przystosowane również do mobilnych instalacji, poprzez zmniejszoną wagę i multum opcji montażu. Skoro już wspominano o odbiornikach, nowocześnie wyglądający Lingua Receiver jest personalnym odbiornikiem, którego banalna obsługa pozwoli na szybkie i  bezproblemowe ustawienie odbieranego kanału (języka) oraz głośności. Ostatnim przystankiem całego systemu jest case transportowy do odbiorników w  formie walizki. Nie tylko gwarantuje on bezpieczny transport i szybki sposób na sprawdzenie stanu urządzeń, ale również pozwala na jednoczesne ładowanie baterii wszystkich odbiorników na raz. W ten sposób, nawet w przerwach między panelami konferencji, można szybko uzupełnić stan baterii całego naszego zestawu. 
Podsumowanie
Konferencyjny system transmisji Televic Lingua nie jest pierwszym w swoim rodzaju i w technologii IR. Jednakże jest on jednym z  pierwszych, który udoskonalił urządzenia wykorzystujące podczerwień o nowoczesny i przyjemny design, technologię kompensacji opóźnień, a  także, co najważniejsze, o współpracę z siecią Dante. Dzięki takiemu kierunkowi rozwoju, sprawdzone od lat technologie nabiorą jeszcze większego znaczenia, a z tym również swego rodzaju długowieczności.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje