The Bridge Wrocław

Wiele polskich miast, niezależnie od pory roku, już od wielu lat przeżywa prawdziwe oblężenie zagranicznych turystów. Oczywiście pandemia wstrzymała nieco ten trend, ale jak wskazują prognozy rynkowe, cała branża hotelarska ma już za chwilę znów notować świetne wyniki. Równocześnie bardzo mocno rozwinęła się turystyka wewnątrzkrajowa. Coraz więcej rodaków chętnie wybiera się na weekend, a nawet na dłuższy urlop, w Polskę. Oczywiście z zaplecza hotelowego korzysta również biznes zarówno w trakcie podróży służbowych, jak i wykorzystując hotelowe centra konferencyjne. Aby móc odpowiedzieć na tak wiele, tak różnych wymagań, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura, której w miesiącach najwyższego obłożenia po prostu brakuje. Hotele dzisiaj to już nie tylko odpoczynek, ale przede wszystkim biznes. To potwierdza jeden z najnowszych obiektów, zlokalizowany w samym sercu Wrocławia, łączący wyjątkowy wystrój, wyśmienitą kuchnię, doskonałą lokalizację i imponujące zaplecze konferencyjne dla biznesu. Jego funkcjonowanie nie byłoby jednak możliwe bez odpowiednich narzędzi. Integrator, firma A+V zadbała o to, aby nie zabrakło tutaj niczego, czego potrzebuje dzisiaj biznes. Od systemów sterowania, nagłośnienia, przez szeroką paletę rozwiązań do wyświetlania obrazu z projektorami Epson na czele. Jakie to rozwiązania? Przyglądaliśmy się wnikliwie temu wyjątkowemu obiektowi.

Hotel The Bridge Wrocław to obecnie najnowocześniejszy tego typu obiekt w stolicy Dolnego Śląska i zarazem jeden z najpiękniejszych pod względem architektury hoteli w całym kraju. Jednak o jego walorach nie świadczą tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim wyśmienita lokalizacja. Hotel jest położony w samym centrum historycznego Ostrowa Tumskiego, najstarszej historycznej części Wrocławia, nieopodal 1000-letniej wrocławskiej katedry i zabytkowego kompleksu budynków seminarium. Zarówno bryła, jak i sposób wykończenia elewacji wyraźnie nawiązują do otaczających go budowli gotyckich, jednak z uwzględnieniem nowoczesnego, mocnego, wyrazistego designu w postaci ciemnych szyb i regularnych kształtów. W skład tego „butikowego” obiektu wchodzą m.in. 184 komfortowe pokoje o różnym standardzie. Ich gości witają malowidła ścienne, na których znalazły się historyczne postaci miejskich włodarzy, biskupów, dziedziczek i właścicieli ziemskich, którzy odegrali ważną rolę w historii XVII i XIX Wrocławia. Historyczne zdobienia na ścianach są także widoczne w salach konferencyjnych i foyer. Nad łóżkiem w każdym pokoju znajduje się nowoczesny baldachim z woskowymi świecami, zaś samo wykończenie pokoju to w głównej mierze beton, stal, szkło i drewno łączące historię z nowoczesnością. W obiekcie znajduje się również wyjątkowa strefa wellness, zlokalizowana na najwyższym piętrze budynku skąd roztacza się widok na bulwary nad Odrą. W skład strefy relaksu wchodzą sauny, łaźnie, strefa fitness i strefa wypoczynku.

The Bridge Wrocław

Firma A+V w kluczowych przestrzeniach hotelu stworzyła system muzyki tła, który objął m.in. strefę SPA, restaurację oraz dach z widokiem na panoramę Wrocławia. W foyer zestawy głośnikowe zostały zainstalowane za perforacją nad ścianą spływającej wody. W zależności od przestrzeni zastosowane zostały różne rodzaje głośników: zwieszane Crestron SAROS, sufitowe subwoofery SAROS lub głośniki do zabudowy Biamp MASK6T-BL o wysokim stopniu ochrony IP64.

Ponadto w hotelu znajduje się również restauracja i bar CRAFT, których menu bazuje na lokalnych składnikach i rzemieślniczym podejściu do kuchni. Wnętrza tej przestrzeni zostały zaprojektowane przez pracownię H Hospitality, znaną z projektów restauracji m.in. w Dubaju, Berlinie, Londynie czy Paryżu, jednak CRAFT jest jak do tej pory jej jedynym polskim projektem, co jest dodatkowym powodem, aby przyjechać do wrocławskiego hotelu! The Bridge to również obiekt, w którym w najwyższym stopniu kładzie się nacisk na ekologię, co potwierdza przyznany obiektowi certyfikat LEED typu Gold. Potwierdza on, że hotel oferuje gościom doskonały dostęp do światła słonecznego. Informuje o tym, że zostały tutaj zastosowane energooszczędne rozwiązania z zakresu oświetlenia, wydajna wentylacja gwarantująca czyste powietrze czy system zbierania wody deszczowej, zaspokajający potrzeby znajdujących się w hotelu kwiatów i roślin. Ciekawostką jest fakt, że odpady wytworzone w trakcie budowy hotelu trafiły do ponownego wykorzystania i również część materiałów potrzebnych do budowy hotelu pochodziła z recyklingu. To wszystko zaowocowało tym, że już w pierwszym roku działalności Hotel The Bridge Wrocław został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie branży hotelarskiej The World Luxury Hotel Awards, aż w trzech kategoriach: Luxury Architecture Design Hotel, Luxury Banquet/Event Hotel, Luxury Rooftop View Hotel.

The Bridge Wrocław

W skład tego butikowego obiektu wchodzą m.in. 184 komfortowe pokoje o różnym standardzie. Ich gości witają malowidła ścienne, na których znalazły się historyczne postaci miejskich włodarzy, biskupów, dziedziczek i właścicieli ziemskich, którzy odegrali ważną rolę w historii XVII i XIX Wrocławia. Historyczne zdobienia na ścianach są także widoczne w salach konferencyjnych i foyer. Nad łóżkiem w każdym pokoju znajduje się nowoczesny baldachim z woskowymi świecami, zaś samo wykończenie pokoju to w głównej mierze beton, stal, szkło i drewno łączące historię z nowoczesnością.

Zaprojektowaniem systemu AV, dostawą urządzeń i ich uruchomieniem w The Bridge Wrocław MGallery zajęła się firma A+V. Integrator pojawił się w tej realizacji na etapie zaawansowanych prac projektowych i koordynacji międzybranżowych. Łącznie wszystkie prace związane z technologiami audiowizualnymi trwały sześć miesięcy. Przy projektowaniu hotelu o tak wysokim standardzie i z designerskim wystrojem stworzonym przez najbardziej uznanych projektantów wnętrz, kluczowy jest taki dobór urządzeń, aby przy zachowaniu swojej funkcjonalności, harmonizowały z wystrojem. W przypadku wrocławskiego hotelu to zadanie stało się prawdziwym wyzwaniem. W przypadku The Bridge, cechującego się niezwykle wysublimowaną, klasyczną architekturą łączącą historię i nowoczesne pomieszczenia wykończone zostały głównie z wykorzystaniem surowych materiałów takich jak beton czy kamień, dlatego zarówno instalacja urządzeń, a przede wszystkim poprowadzenie między nimi wymaganego okablowania stały się zadaniami niezwykle trudnymi. Dodatkowym wyzwaniem postawionym przed integratorem okazała się koordynacja projektów i harmonogramów z podwykonawcami zajmującymi się pracami z zakresu innych branż niż AV takich jak elektryka czy teletechnika. Ponieważ firma A+V dołączyła do zespołu projektowego stosunkowo późno, prawdziwym wyzwaniem okazało się takie zaplanowanie i rozmieszczenie urządzeń, aby mogły one zachować pełną funkcjonalność (np. odległość między projektorem, a ekranem projekcyjnym czy symetryczne rozmieszczenie głośników zapewniających odpowiednie pokrycie), a równocześnie nie wpływały one na wystrój wnętrz i nie kolidowały z wcześniej zaprojektowanymi elementami wentylacji, klimatyzacji czy oświetlenia.

The Bridge Wrocław

W hotelu zlokalizowana jest restauracja i bar CRAFT, których menu bazuje na lokalnych składnikach i rzemieślniczym podejściu do kuchni. Wnętrza tej przestrzeni zostały zaprojektowane przez pracownię H Hospitality, znaną z projektów restauracji m.in. w Dubaju, Berlinie, Londynie czy Paryżu, jednak CRAFT jest jak do tej pory jej jedynym polskim projektem, co jest dodatkowym powodem, aby przyjechać do wrocławskiego hotelu!

Elastyczne konferencje z rozwiązaniami Epson
The Bridge to nie tylko luksusowy hotel, w którym można spędzić czas z rodziną, relaksując się i odpoczywając, ale to również kompleksowe centrum konferencyjne z wyjątkową lokalizacją, które powinno zaspokoić nawet najbardziej wymagających klientów biznesowych. Aby obiekt mógł pełnić również taką funkcje, konieczne było zastosowanie odpowiednich rozwiązań do wyświetlania obrazu nawet w największym formacie. W tym celu integrator, firma A+V zdecydowała się sięgnąć po kilka różnych modeli projektorów marki Epson. Jak przyznali przedstawiciele firmy: „Sala balowa stanowiła duże wyzwanie podczas procesu projektowania systemu projekcji. Było to spowodowane licznymi ograniczeniami związanymi z istniejącymi już instalacjami innych branż. Szeroka oferta obiektywów do projektorów marki Epson pozwoliła dobrać odpowiednie rozwiązania zapewniające wysoką jakość projekcji, jednocześnie umożliwiając instalację w taki sposób aby spełnione zostały wymagania międzybranżowe. Kolejnym kryterium wyboru projektorów był ich wygląd. Architekci wnętrz nadali bardzo duży priorytet kwestiom estetycznym – wymaganiem było czarne wykończenie obudowy projektorów oraz duży zakres pionowego lens-shiftu. Urządzenia Epson spełniają powyższe wymogi”. Sercem hotelu jest sala balowa. To duża przestrzeń konferencyjna, która z pomocą ścianek mobilnych może zostać podzielona na trzy mniejsze sale. Został w niej zaprojektowany elastyczny system projekcyjny, który może być konfigurowany zgodnie z bieżącym przeznaczeniem pomieszczenia. Bazuje on na trzech projektorach wysokiej jasności Epson EB-L1105U o mocy 6000 lumenów oraz jednym EB-L1405U dysponującym mocą 8000 lumenów. Obydwa modele są wyposażone w laserowe źródło światła o żywotności 20 000 h, zapewniające doskonałą jakość i bezawaryjną pracę przez wiele lat. Dodatkowo dział techniczny the Bridge otrzymuje również pełne bezpieczeństwo działania: nie ma tutaj mowy o przestoju wynikającym z konieczności wymiany lamp czy innych elementów serwisowych.

The Bridge Wrocław

Sercem hotelu jest sala balowa. To duża przestrzeń konferencyjna, która z pomocą ścianek mobilnych może zostać podzielona na trzy mniejsze sale. Został w niej zaprojektowany elastyczny system projekcyjny, który może być konfigurowany zgodnie z bieżącym przeznaczeniem pomieszczenia. Bazuje on na trzech projektorach wysokiej jasności Epson EB-L1105U o mocy 6000 lumenów oraz jednym EB-L1405U dysponującym mocą 8000 lumenów. Obydwa modele są wyposażone w laserowe źródło światła o żywotności 20 000 h, zapewniające doskonałą jakość i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Model EB-L1105U jest wyposażony w optymalizację 4K, dzięki której projektor z łatwością obsłuży nawet najwyższe dostępne już dzisiaj sygnały, co jest także inwestycją na przyszłość, gdy te rozdzielczości niebawem staną się standardem w przestrzeniach konferencyjnych. Ponadto na pokładzie projektora mamy również szeroki wybór przyłączy. Do dyspozycji użytkownika są wejścia HDMI, LAN, HDBaseT, DVI, a nawet wejścia i wyjścia VGA, gwarantujące pełne wsparcie nawet nieco starszych źródeł sygnału. Projektory, które zostały dostarczone do klienta, mają odpowiednią optykę. Modele EB-L1105U są wyposażone w obiektyw ELPLM08 (1,45-2,32:1) a w L1405U zostało zastosowane „szkło” ELPLM15 (2,16-3,48:1). Nie do przecenienia jest również fakt, że są to zmotoryzowane obiektywy dysponujące pamięcią dziesięciu ustawień, które można dowolnie definiować, co daje natychmiastową gotowość do pracy w każdej konfiguracji sali i w każdym scenariuszu zastosowania. Jednak wartością nie są tutaj tylko urządzenia, ale także cały pakiet dodatkowych usług idących w parze wraz ze sprzętem. Firma Epson oferuje pełne wsparcie produktowe zarówno przed, jak i po sprzedaży. Zarówno sam producent, jak i jego dystrybutorzy oferują na każdym etapie wsparcie w postaci wiedzy i doświadczenia partnerów. Istotne jest również to, że oferowany przez japońską markę sprzęt objęty jest pełną opieką serwisową w trakcie trwania gwarancji i po jej upływie. W przypadku projektorów laserowych z wymienną optyką gwarancja wynosi 5 lat/20 000h. Urządzenia laserowe ze stałą optyką (modele o standardowym rzucie, wszystkie short i ultrashort) mają gwarancję 5 lat/12 000h. Większość projektorów lampowych Epson ma gwarancję 5 lat na projektor i 5 lat na lampę. Część modeli o niższych jasnościach (np. EB-FH52) są objęte gwarancją 3 lata na projektor i 3 lata na lampę, ale mają możliwość wykupienia rozszerzenia gwarancji do 5 lat.

The Bridge Wrocław

W obiekcie znajduje się wyjątkowa strefa wellness zlokalizowana na najwyższym piętrze budynku, skąd roztacza się widok na bulwary nad Odrą. W skład strefy relaksu wchodzą sauny, łaźnie, strefa fitness i strefa wypoczynku.

Nie do przecenienia w przypadku długoletniej inwestycji jest również to, że wprowadzane do oferty nowe modele pracują z wykorzystaniem dokładnie tej samej optyki, co ich poprzednicy, a przy wykorzystaniu bezpłatnego oprogramowania do zarządzania projektorami nowe modele mogą pracować z tymi, które już wyszły z oferty. Aby umożliwić dowolne przesyłanie sygnału w obrębie całej sali balowej, integrator zastosował system dystrybucji obrazu bazujący na standardzie transmisji Crestron Digital Media. Biorąc pod uwagę, że przestrzeń może zostać podzielona na trzy mniejsze i w każdej z konfiguracji mogą odbywać się odmienne wydarzenia, wymagające możliwości wpięcia się do systemu wideo w różnych miejscach, została zaprojektowana sieć przyłączy zarówno ściennych, jak i podłogowych, do których w razie konieczności są podłączane mobilne mównice, wykonane przez integratora specjalnie na potrzeby hotelu. W celu obsłużenia tych potrzeb zastosowano przyłącza ścienne HD-MD-300-C-E z wbudowanym nadajnikiem i odbiorniki DM-TX-201-C. Dodatkowo, w sali pracuje również system bezprzewodowego współdzielenia treści Crestron AirMedia, pozwalający na podłączenie dowolnego urządzenia mobilnego znajdującego się w sali równoczesne wyświetlenie obrazu z maksymalnie czterech źródeł. Centralnym punktem, w którym spotykają się wszystkie sygnały wideo, jest matryca 8×8 DM-MD8X8 firmy Crestron, zaopatrzona w wejściową kartę HDMI DMC-4K-HD-HDCP2, wejściową kartę Digital Media DMC-4K-C-HDCP oraz wyjściową kartę Digital Media DMC-4K-CO-HD-HDCP2.

Aby umożliwić użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami systemu AV oraz integrację z automatyką, firma A+V zaprojektowała system sterowania bazujący na rozwiązaniach marki Crestron. Użytkownik ma możliwość sterowania urządzeniami z poziomu ściennych klawiatur z programowalnymi klawiszami (przed wejściem do sal) oraz z poziomu panelu dotykowego zainstalowanego na mównicy, wyposażonego w prosty, intuicyjny i spersonalizowany interfejs graficzny. Panel pozwala na sterowanie podstawowymi funkcjami systemu (np. zwiększenie poziomu głośności dźwięku, przełączanie źródeł, sterowanie oświetleniem i kurtyną w sali balowej). System sterowania w większości przypadków został zaprogramowany wykorzystując sekwencje instrukcji uruchamianych po naciśnięciu jednego klawisza – np. program PROJEKCJA powoduje jednoczesne włączenie projektora, opuszczenie ekranu, zatrzymanie innych źródeł, ustawienie wymaganego poziomu głośności oraz zaciemnienia sali. Zwiększa to znacząco prostotę obsługi systemu i pozwala skupić się użytkownikowi wyłącznie na przebiegu wydarzenia. Aby umożliwić realizację wszystkich tych funkcji, zastosowano sterowniki Crestron CP3 i Crestron DIN-AP3, moduły do integracji z systemem DALI Crestron DIN-DALI-2 (dzięki którym użytkownik może również zarządzać oświetleniem), moduły przekaźnikowe Crestron DIN-8SW8, systemowy zasilacz magistrali sterowniczej Crestron DIN-PW60, panel dotykowy Crestron TSW-760 (w sali balowej), klawiatury C2NI-CB oraz miniaturowe panele Crestron C2N-LCDB3 zainstalowane w salach konferencyjnych i w centrum spa. Ponadto całym systemem w sali balowej można zarządzać również z poziomu tabletu i telefonu.

The Bridge Wrocław

W sali szkoleniowej i przestrzeni dla zarządu zostały wdrożone systemy bazujące na monitorach Sony FW-75XE8501. W boardroomie monitor ten został zainstalowany na wózku monitorowym Edbak TR51 i sygnał jest tutaj dostarczany za pomocą skrętki z przyłączy HDMI, VGA, Audio marki Crestron z wbudowanym nadajnikiem i trafia do odbiornika HD-MD-300-C-E. Natomiast w sali szkoleniowej do instalacji monitora wykorzystano uchylny uchwyt ścienny Edbak TWB2, natomiast sam sygnał trafia do urządzenia po prostu z wykorzystaniem kabla HDMI.

Konferencje mniejsze, ale poziom wciąż najwyższy
Oprócz sali balowej, będącej największą przestrzenią konferencyjną w The Bridge, w skład zaplecza konferencyjnego obiektu wchodzą również dwie mniejsze sale konferencyjne. W każdej z nich pracuje lampowy projektor EB-2247U o jasności 4200 lumenów i obsługujący rozdzielczość WUXGA, co w tym przypadku było kluczowym parametrem, który zdecydował o wyborze tych urządzeń jako zapewniających niskie koszty utrzymania. Oryginalna lampa firmy Epson do tego modelu to wydatek mieszczący się w przedziale zaledwie między 360zł-450zł! Ponadto w sali szkoleniowej i przestrzeni dla zarządu zostały wdrożone systemy bazujące na monitorach Sony FW-75XE8501. W boardroomie monitor ten został zainstalowany na wózku monitorowym Edbak TR51 i sygnał jest tutaj dostarczany za pomocą skrętki z przyłączy HDMI, VGA, Audio marki Crestron z wbudowanym nadajnikiem i trafia do odbiornika HD-MD-300-C-E. Natomiast w sali szkoleniowej do instalacji monitora wykorzystano uchylny uchwyt ścienny Edbak TWB2, natomiast sam sygnał trafia do urządzenia po prostu z wykorzystaniem kabla HDMI.

Nagłośnienie ma znaczenie
Główna przestrzeń konferencyjna, a więc sala balowa została podzielona na trzy strefy nagłośnieniowe. Zostały tutaj zastosowane zwieszane głośniki Crestron SAROS PD4T-B-T-EACH wsparte subwooferem SAROS PDS8T-B-T-EACH. Dzięki systemowi bezprzewodowemu Sennheiser EW 100 G3 z bezprzewodowymi nadajnikami do ręki EW-135G3 oraz mikrofonami nagłownymi EW-152G3 z łatwością można tutaj zorganizować zarówno prezentację, szkolenie, wystąpienie, jak i spotkanie z gwarancją, że zawsze głos prezentera będzie doskonale słyszalny nawet w najdalszej części sali. Dodatkowo integrator dostarczył do tej sali również mikrofony na „gęsich szyjach” marki Sennheiser wraz z podkładkami antywstrząsowymi producenta. Mogą być one wykorzystane np. na mównicy czy stole konferencyjnym, dając prowadzącemu i uczestnikom spotkania jeszcze większy komfort. Wszystkie źródła audio systemu mikrofonów bezprzewodowych, odbiorników AV i odtwarzaczy multimedialnych są podłączone do dwóch procesorów matrycowych DSP Crestron DSP-1280, dwóch procesorów z Dante Crestron DSP-1281 oraz jednego procesora Crestron DSP-860. Wyjścia audio z procesorów podłączone są do wzmacniaczy pracujących w trybie 100 V: modele Crestron AMPI-8150 oraz AMP-1200-100. Zasilają one łącznie 18 niezależnych stref nagłośnienia (sala balowa, sale konferencyjne, strefy ogólnodostępne hotelu – muzyka tła). W sali balowej zostały również przewidziane przyłącza podłogowe, do których można podłączyć stageboksy audio Behringer X32 Rack, zapewniające komunikację w oparciu o protokół Dante. Dodatkowo, firma A+V w kluczowych przestrzeniach hotelu stworzyła system muzyki tła, który objął m.in. strefę SPA, restaurację oraz dach z widokiem na panoramę Wrocławia. W foyer zestawy głośnikowe zostały zainstalowane za perforacją nad ścianą spływającej wody. W zależności od przestrzeni zastosowane zostały różne rodzaje głośników: zwieszane Crestron SAROS, sufitowe subwoofery SAROS lub głośniki do zabudowy Biamp MASK6T-BL o wysokim stopniu ochrony IP64. Do gabinetów masażu natomiast dostarczono mobilne zestawy nagłośnienia firmy Sony.

The Bridge Wrocław

Główna przestrzeń konferencyjna, a więc sala balowa, została podzielona na trzy strefy nagłośnieniowe. Zostały tutaj zastosowane zwieszane głośniki Crestron SAROS PD4T-B-T-EACH wsparte subwooferem SAROS PDS8T-B-T-EACH. Dzięki systemowi bezprzewodowemu Sennheiser EW 100 G3 z bezprzewodowymi nadajnikami do ręki EW-135G3 oraz mikrofonami nagłownymi EW-152G3 z łatwością można tutaj zorganizować zarówno prezentację, szkolenie, wystąpienie, jak i spotkanie z gwarancją, że zawsze głos prezenta będzie doskonale słyszalny nawet w najdalszej części sali. Dodatkowo integrator dostarczył do tej sali również mikrofony na „gęsich szyjach” marki Sennheiser wraz z podkładkami antywstrząsowymi producenta. Mogą być one wykorzystane np. na mównicy czy stole konferencyjnym, dając prowadzącemu i uczestnikom spotkania jeszcze większy komfort.

Podsumowanie
Wrocławski hotel The Bridge odpowiada na wszystkie potrzeby klientów z różnych rynków. Jest on doskonale położony, co na pewno docenią turyści czy sympatycy odbywających się do późna imprez. Został on zaprojektowany z największą dbałością o szczegóły. Zarówno części wspólne, jak i same pokoje, mogą się poszczycić zachwycającą architekturą łączącą historię Wrocławia z nowoczesnością. Znajduje się tutaj wszystko, czego można oczekiwać od miejsca idealnego wypoczynku, mamy tutaj strefę wellness i SPA, bar i restaurację rzemieślniczą serwującą wyjątkowe potrawy. W końcu to doskonale wyposażona przestrzeń. Dzięki integratorowi, firmie A+V znajdują się tutaj rozwiązania audiowizualne potrafiące zamienić hotel w pełnoprawne centrum konferencyjne, a to z kolei docenią nawet najbardziej wymagający klienci biznesowi. Hotel The Bridge Wrocław w tym kontekście to trafiona nazwa – jest to prawdziwy most łączący rozrywkę, gościnę i biznes.

Tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
Zdjęcia: The Bridge, AVIntegracje

 

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl