Najważniejszym wyzwaniem i głównym celem biznesowym dla większości producentów, jest tworzenie rozwiązań, które będą aktualne tu i teraz oraz będą odpowiadały na bieżące potrzeby rynku i klientów. Jednak równocześnie, każda z firm działających w obszarze elektroniki czy nowych technologii przyznaje, że gdy część działu badań i rozwoju pracuje nad nowymi modelami, wielu inżynierów już patrzy daleko w przyszłość i zajmuje się tworzeniem koncepcyjnych rozwiązań, wykorzystujących technologie, które w najbliższych latach staną się standardem.
Doskonałym przykładem takiej firmy jest AVPro Edge. Gdy wiele lat temu, tworzenie i wyświetlanie contentu 4K UHD było luksusem, na który mogła pozwolić sobie tylko garstka, w jej ofercie znajdowały się już rozwiązania umożliwiające zarządzanie i transmitowanie takimi sygnałami.
Amerykańska marka była również pierwszym producentem, który zaprezentował matrycę mogącą obsłużyć transfery danych na poziomie 18 Gbps, a wkrótce również przełączniki prezentacyjne z wbudowaną matrycą, pracujące w raczkującej dzisiaj rozdzielczości 8K.
Od niedawna te wszystkie przyszłościowe rozwiązania są dostępne w ofercie, polskiego dystrybutora, firmy Aplauz.
Rozmawialiśmy z dyrektorem marketingu AVPro Edge, Tomem Devine i z naszej rozmowy dowiecie się, jaka jest oferta producenta, co wyróżnia jej produkty, co sprawia, że są one gotowe na przyszłość i co ma z tym wszystkim wspólnego ciężka zima w Południowej Dakocie?

AVPro Edge jest globalnym graczem, zrzeszającym wiele różnych marek, które zmieniają sposób w jaki specjaliści z branży AV myślą o systemach audio i wideo.
Firma działa na rynku od 2011 roku i swoją działalność zaczęła od dostarczania rozwiązań do kalibracji monitorów i później ewoluując wraz z rozwojem całej branży AV stała się dostawcą rozwiązań do zarządzania i transmisji sygnałów audio i wideo, wykraczających poza 4K, producentem mającym w swojej ofercie unikatowe technologie i marką zapewniającą kompleksowe szkolenia.
AVPro Edge tworzy zespół niezwykle utalentowanych inżynierów, którzy cały czas słuchają rynku i natychmiast odpowiadają na jego potrzeby, tworząc rozwiązania nie tylko wpisujące się w bieżące standardy, ale również aktualne w przyszłości, które co najważniejsze zapewniają bezawaryjną pracę przez wiele lat!
Przenieśmy się jednak do roku 2011, gdy zaczęła się cała historia AVPro Edge.

Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”: Jak wyglądały początki Waszej działalności?
Tom Devine, AVPro Edge:
Nasza historia jest naprawdę bardzo fajna. Wciąż jesteśmy bardzo młodą firmą, co zawsze jest niezwykle ekscytujące, gdy mówimy o firmach działających w obszarze elektroniki i które mogą mieć wpływ na rynek. Naszą działalność rozpoczęliśmy trzynaście lat temu, jako działający online dystrybutor rozwiązań do kalibracji obrazu. W tamtym czasie nie robiliśmy niczego, co by było związane z dystrybucją czy zarządzaniem sygnałami audio. W tamtym czasie zajmowaliśmy się tematyką kalibracji kolorystycznej i tym, aby ekrany wyświetlały kolory w tak dokładny sposób, jak to tylko możliwe. Sprzedawaliśmy w tamtym czasie bardzo wiele narzędzi i rozwiązań potrzebnych aby przeprowadzić taką kalibrację, a także zajmowaliśmy się promocją szkoleń ISF dla osób zajmujących się zawodowo kalibracją urządzeń wyświetlających.
Zauważyliśmy wtedy również dużą niszę na rynku. Brakowało profesjonalnych testerów HDMI, dostępnych dla klientów w osiągalnych pieniądzach. W 2014 roku założyliśmy więc firmę o nazwie Murideo i powiedziałbym, że to był faktyczny początek naszej działalności.
Wtedy zaczęliśmy sami projektować i produkować własne urządzenia, tworzone od podstaw przez nas. I to był ogromny sukces. Sprzedawaliśmy mnóstwo tych produktów.
Co ciekawe, ten pierwszy, pokazany przez nas produkt, wciąż mamy w ofercie. To rozwiązanie o nazwie Murideo SIX-G, które dzisiaj obsługuje już rozdzielczość 8K. Wciąż jest bardzo chętnie używany przez wielu integratorów i specjalistów od AV na całym świecie.
Od czasu premiery pierwszego produktu, zaczęliśmy również budować bardzo silne relacje z naszą partnerską fabryką mtea-tech w Shenzen w Chinach. Przeanalizowaliśmy, jakie są nasze wzajemne możliwości, jeżeli chodzi o technologię i produkcję i na przestrzeni lat staliśmy się przyjaciółmi.
Jako AVPro Edge zawsze patrzymy w przyszłość, sprawdzamy jakie są możliwości, badamy, co może wydarzyć się w przyszłości, jak odpowiedzieć na teraźniejsze, ale i przyszłe potrzeby klientów. Gdy ktoś nam mówi, że coś jest niemożliwe do zrobienia, my staramy się zrobić tak, aby było możliwe. Właśnie dzięki tak bliskiej współpracy z mtea-tech, byliśmy w stanie budować markę i rozwijać AVPro Edge.
Wkrótce po pierwszym produkcie, którym było wspomniane urządzenie SIX-G, zaczęliśmy tworzyć nasze pierwsze przełączniki HDMI, matryce i ekstendery, od początku kładąc nacisk na to, aby były on maksymalnie niezawodne, były łatwe w instalacji i użyciu oraz zapewniały stabilną pracę przez wiele lat. Potwierdzeniem tego, jest chociażby nasza dziesięcioletnia gwarancja, którą objęte są wszystkie nasze produkty znajdujące się na rynku.
Jak już wspomniałem, zawsze przykładaliśmy również wiele uwagi, aby być pierwsi na rynku w zakresie wielu rozwiązań. Gdy w 2014 wszyscy nasi konkurenci wkładali wiele wysiłku w rozwijanie rozwiązań pracujących w rozdzielczości 1080p, my pomyśleliśmy dlaczego nie zaprojektować i wyprodukować pierwszych urządzeń 4K. Pamiętajmy, że to rok 2014 i praktycznie nie ma jeszcze treści 4K i w zasadzie nie ma miejsca na rynku dla tej technologii.
Jednak, gdy już 4K zaczęło się popularyzować na rynku my od razu byliśmy przygotowani i mieliśmy odpowiednie rozwiązania. Dzisiaj gdy ktoś mówi: mam nowy telewizor 4K, chciałbym umieścić źródło sygnału w racku w pomieszczeniu obok, chcę zainstalować kilka ekranów w różnych pomieszczeniach domu czy kilkanaście, kilkadziesiąt monitorów np. w restauracji czy barze sportowym, my jako AVPro Edge dajemy rozwiązania, które to umożliwią.
Już dzisiaj mamy szeroką ofertę rozwiązań 8K. Czy taka rozdzielczość jest już dzisiaj używana? Nie. Czy jest standardem rynkowym? Absolutnie nie! Ale gdy za trzy czy cztery lata się spopularyzuje, my już będziemy mieli dojrzały, wielokrotnie przetestowany produkt, obecny na rynku od pięciu, sześciu lat umożliwiający jej obsłużenie i to zarówno w oparciu o miedź jak i tak mocno popularyzującą i rozwijającą się technologię światłowodową, która w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym przesłanie tak dużej ilości danych w oparciu o tylko jeden kabel. Z drugiej strony widzimy, że rynek zmierza w kierunku technologii sieciowych i streamingu over IP.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Od czasu premiery pierwszego produktu, AVPro Edge zaczął budować bardzo silne relacje z ich partnerską fabryką mtea-tech w Shenzen w Chinach. Firma przeanalizowała, jakie są ich wzajemne możliwości, jeżeli chodzi o technologię i produkcję i na przestrzeni lat z relacji biznesowej stali się przyjaciółmi.

Co sprawiło, że zdecydowaliście się na pewnym etapie rozwoju odejść od rozwiązań do kalibracji kolorystycznej i skierować uwagę właśnie w kierunku systemów i urządzeń AV?
To świetne pytanie. Przez kilka lat zajmowaliśmy się sprzedażą rozwiązań do kalibracji kolorów. Następnie zaczęliśmy produkować systemy do testowania i drobiazgowych pomiarów połączeń w standardzie HDMI i nagle zauważyliśmy, że chociaż przeprowadzisz poprawną kalibrację twojego ekranu, to jednak gdy zastosujesz pomiędzy źródłem sygnału a monitorem niskiej jakości ekstender czy przełącznik HDMI, może się okazać, że będą one wciąż wpływały na niepoprawne wyświetlanie kolorów. Nie ważne, jak dobry będzie twój wyświetlacz i tak sam sygnał nie będzie w tak wysokiej jakości w jakiej mógłbym być i tym samym również wyświetlany obraz będzie na tym cierpiał. Jednym z naszych celów zawsze było stworzenie rozwiązań umożliwiających przesyłanie w tak wysokiej jakości jak to tylko możliwe i najbardziej wiernymi kolorami. Podjęliśmy zatem wyzwanie stworzenia takich urządzeń, które będą umożliwiały przesłanie sygnału kolorami odpowiadającymi dokładnie intencjom twórców materiału, w rozdzielczości 4K w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, a dzisiaj już nawet 8K i w 120 klatkach na sekundę oczywiście z pełnym wsparciem dla takich standardów jak HDR czy Dolby Vision. I to właśnie wyróżnia nas od innych producentów na rynku, którzy często mówią: „obraz miał się wyświetlać i się wyświetla”. Jednak jaka jest jego jakość i jakie są kolory, to już inna sprawa…
Chociaż zaczęliśmy od działalności na rynku rezydencyjnym, bo był to pierwszy rynek, na którym kwestia kalibracji monitorów czy telewizorów była istotna, dzisiaj działamy na obydwu rynkach zarówno domowym jak i komercyjnym.

Jaki był pierwszy produkt stworzony przez Was, uwzględniający wszystkie te założenia, ale adresowany już konkretnie dla świata AV?
Pierwszym rozwiązaniem był ekstender 4K, a dokładnie model AC-EX70-UHD-KIT umożliwiający przesłanie sygnału na odległość siedemdziesięciu metrów. Co ciekawe, jest to rozwiązanie, które wciąż znajduje się w naszej ofercie i które wciąż sprzedajemy. Nasi klienci korzystają z niego chętniej niż z jakiegokolwiek innego produktu znajdującego się na rynku i dzisiaj w różnych instalacjach pracują tysiące tych urządzania.
Ciekawostką jest to, że gdy to rozwiązanie miało premierę, dziesięć lat temu był to produkt z technologią wykraczającą daleko do przodu. Dzisiaj jest to już bardzo standardowe rozwiązanie z typowymi rozwiązaniami. Jednak to pokazuje, jak daleko przed konkurencją byliśmy prezentując ten produkt i to, że konkurencja dopiero musiała nas dogonić.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Transmitery z serii MXnet z funkcją KVM i złączem USB typu C.

Jakie były kolejne kroki, które podjęliście wkrótce i jak wyglądał proces budowania portfolio?
Mieliśmy już rozwiązanie do testowania połączeń i ekstender 4K UHD. Nasi inżynierowie to ludzie, który rozumieją HDMI, lepiej niż ktokolwiek inny na świecie. Wiedzieliśmy, że musimy stać się właśnie „firmą HDMI”. Nie wdrażamy do naszych urządzeń portów SDI, nie korzystamy za bardzo z rozwiązań Display Port. Jesteśmy specjalistami od HDMI. Oczywiście dzisiaj, gdy widzimy tak dużą ekspansję rozwiązań USB-C również korzystamy z tej technologii i na pewno będziemy rozwijali różne protokoły dostępne na rynku. Jednak w trakcie naszego największego rozwoju podjęliśmy decyzję, że będziemy się skupiali przede wszystkim na rozwiązaniach HDMI. Zaczęliśmy się zastanawiać, czego mogliby potrzebować instalatorzy i projektanci systemów AV? I tak stworzyliśmy matrycę HDMI przy pomocy której można podłączyć wiele różnych źródeł sygnału na wejściach i wiele różnych rozwiązań do wyświetlenia obrazu na wyjściach i przy pomocy dowolnego systemu sterowania zarządzać i przełączaniem. To idealne rozwiązanie do rezydencji, restauracji, hoteli czy barów sportowych, dzięki któremu można np. śledzić ten sam kanał sportowy na pięciu różnych monitorach itp. Tak zaczął się nasz dalszy rozwój. Zaprezentowaliśmy matrycę 8×8, 4×4, 16×16 czy 4×2. Różne produkty, potrafiące odpowiedzieć na potrzeby różnych instalacji. Wciąż sprzedajemy tysiące tych urządzeń i często są one sercem wielu różnych instalacji AV.
Co było naturalnym etapem dla rozwoju naszej firmy, wkrótce nasi zaczęli przychodzić do nas klienci z coraz większymi projektami. Na przykład potrzebowali rozwiązania umożliwiającego transmisję sygnału do 100 odbiorników znajdujących się na stadionie lub w hali sportowej czy do 500 odbiorników zainstalowanych np. w kasynie. Równocześnie szukali oni wciąż urządzeń które pozwolą na przesłanie sygnału w możliwie najwyższej rozdzielczości, najlepszej jakości i z niezwykle dokładnym, naukowym wręcz odwzorowaniem kolorów. Tak zdecydowaliśmy się wejść w świat over IP, umożliwiający przesłanie zarówno obrazu, dźwięku jak i sterowania w oparciu o standardową skrętkę, sieć LAN i następnie zdekodowanie ich i wyświetlenie na monitorze. Tak stworzyliśmy linię rozwiązań MXNet.

W Waszej ofercie znajdziemy również bardzo interesującą serię produktów kryjących się pod nazwą AXION. Są to rozwiązania modułowe, umożliwiające stworzenie niestandardowej konfiguracji, czy rozwiązań asymetrycznych z jednym wejściem i wieloma wyjściami, bądź odwrotnie możliwością podłączenia wielu różnych źródeł sygnału i wyświetlania ich na jednym ekranie. Czy możesz powiedzieć nieco więcej o tej rodzinie produktów?
AXION to w istocie nie urządzenie, ale platforma. Platforma umożliwiająca połączenie wielu różnych urządzeń w ramach jednego systemu uwzględniającego zarówno dźwięk, obraz jak i sterowanie realizowane przez flagowe platformy firm trzecich. AXION to dowód na to, że zdajemy sobie sprawę, że przed integratorem przystępującym do realizacji konkretnego projektu, zawsze stoją nieco inne wyzwania.  Nie ma dokładnie takich samych pomieszczeń, nie ma dokładnie takich samych dwóch konfiguracji wejść i wyjść. Podam przykład. Możesz chcieć umieścić monitory w czterech różnych przestrzeniach biurowych znajdujących się w jednym budynku. Równocześnie jednak być może będziesz chciał również w każdym z tych biur zainstalować głośniki. Będziesz zatem potrzebował zarówno rozwiązań do dystrybucji wideo, jak i audio. AXION pozwala zarówno na podłączenie źródeł audio, źródeł wideo jak również kompletnych sygnałów AV poprzez HDMI jak i HDBaseT. Oczywiście, AXION może zarówno przyjmować, jak i oddawać sygnały w oparciu o skrętkę i złącza RJ-45. Dodatkowo mamy również wsparcie dla połączeń światłowodowych, dzięki czemu możemy również przesyłać sygnały między bardzo oddalonymi od siebie punktami.
Każda z kart, które możemy zainstalować w ramie AXION ma dwa wejścia lub dwa wyjścia, zatem aby wyświetlić obraz np. na dwunastu monitorach, będziemy potrzebowali tylko sześciu kart. Wystarczy tylko je zamówić, umieścić w ramie i już jesteśmy fotowi do pracy, natychmiast po wyjęciu ich z pudełka. Dodatkowo karty są wyposażone również w wyjścia audio. Dzięki temu możemy podebrać z transmisji HDMI czy HDBaseT tylko sygnał audio i przesłać go np. do wzmacniacza audio czy wielostrefowego systemu nagłośnieniowe.
AXION na również wbudowaną matrycę wideo, dzięki czemu możemy dowolnie zarządzać konfiguracją odbieranych i wysyłanych sygnałów. Ale mamy tutaj także niezależną matrycę audio! Dzięki temu możemy dowolnie dopasowywać, co będzie wyświetlane i jaki dźwięk będzie odtwarzany w danym miejscu. Oczywiście, takim systemem bazującym na rozwiązaniu AXION można zarządzać przy pomocy dowolnego systemu sterowania flagowych producentów.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Enkoderami, dekoderami, wejściami i wyjściami urządzeń z logo AVPro Edge można z łatwością zarządzać przez przeglądarkę sieci WEB.

Nie jest żadnym sekretem, że cała branża AV zmierza już od lat w kierunku rozwiązań over IP. Dzisiaj w Waszym portfolio znajdują się już nie tylko same urządzenia komunikujące się w oparciu o sieć, ale także same przełączniki sieciowe.
Dokładnie! Już od wielu lat jesteśmy w pełni zaangażowani w ten rozwój. Zbudowanie systemu Over IP w oparciu o nasze rozwiązania jest tak proste jak instalacja matrycy AV.
Audio i wideo to jest to, czym się zajmujemy, i to w czym jesteśmy specjalistami. Wiemy, że często integrator AV tworząc instalację jest odizolowany od specjalistów z IT, którzy zajmują się budowaniem sieci, w oparciu o którą mają być przesyłane sygnały AV.
AV i IT zawsze w przeszłości były dwoma odrębnymi światami. Jednak od czasu gdy spopularyzowała się technologia Over IP te światy zaczynają się łączyć i przenikać. Jednak goście z IT nie muszą uczyć się systemów AV i odwrotnie. My chcemy sprawić, aby wdrożenie systemów AV bazujących na sieci było łatwe dla wszystkich.
Zgodnie z naszą filozofią, my weszliśmy w świat Over IP z założeniem, że wciąż jakość transmisji musi być zachowana i jest to najważniejsze. Tworząc nasze rozwiązania Video over IP czy Audio over IP zauważyliśmy, że korzystając z rozwiązań sieciowych, nawet flagowych producentów działających na rynku, zawsze na pewnym etapie wdrożenia musisz zająć się konfiguracją samego przełącznika sieciowego. Prowadzi to do sytuacji, w której ktoś kto poświęcił całe swoje życie systemom AV i sygnałom audio i wideo, musi zająć się konfiguracją sprzętu komputerowego, a więc czymś, czego inni uczą się na studiach nawet przez cztery lata. Wiedzieliśmy, że musimy uprościć ten proces i z tego właśnie powodu zaprezentowaliśmy własne przełączniki sieciowe. Większość firm mówi: weź nasz enkoder i podłącz do niego źródło sygnału, sięgnij po nasz dekoder, podłącz monitor i masz gotowy system. Jeżeli chodzi o elementy pośrednie takie jak okablowanie strukturalne czy przełączniki sieciowe, wybór należy do ciebie, wybierz to, co najbardziej ci odpowiada, to na czym lubisz pracować i co będzie twoim zdaniem najlepsze. Oczywiście, tak samo można zrobić z naszymi urządzeniami do transmisji sygnałów over IP, nie mówię, że jest to niemożliwe. Nasi klienci korzystają z przełączników sieciowych Netgear, Cisco, Extreme Networks, HP itp. Jednak aby wdrożyć takie rozwiązanie trzeba być swego rodzaju „guru od sieci”, albo przynajmniej wiedzieć co nieco o infrastrukturze sieciowej i topologii sieci IP.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Historia AVPro Edge zaczęła się od zaawansowanych rozwiązań do testowania połączeń i transmisji sygnałów. Na zdjęciu generator sygnałów testowych i analizator z linii Murideo umożliwiające przeprowadzenie kompleksowych testów połączeń HDMI.

Jeżeli jednak nie masz tak dużej wiedzy na temat sieci IP, nie masz np. wykwalifikowanej osoby z certyfikatem Cisco albo po prostu nie masz czasu i nie chcesz się tym zajmować, przełączniki AVPro Edge, są stworzone właśnie specjalnie dla potrzeb instalacji AV i są już przez nas, w fabryce skonfigurowane tak, aby mogły pracować właśnie z sygnałami audio i wideo. Wystarczy tylko wyjąć nasz przełącznik sieciowy z pudełka, zainstalować w szafie rack, podłączyć wszystkie kable i bez konieczności żadnego programowania, można go natychmiast uruchomić, w dosyć podobny system jak w przeszłości wyglądała konfiguracja i uruchomienie matrycy audio czy wideo! Nie ma konieczności zajmowania się żmudną konfiguracją poszczególnych portów, konfiguracją IGMP, całe zarządzanie naszymi przełącznikami odbywa się z poziomu naszej platformy z bardzo intuicyjnym interfejsem GUI, która nazywa się MXNet Mentor. Przy pomocy tego narzędzia mamy możliwość zarządzania całą siecią, tak jakbyśmy wciąż zarządzali systemem AV. To nie tylko jest ekstremalnie wygodne dla integratorów, ale także pozwala oszczędzić masę czasu i pieniędzy.
Oczywiście każdy z portów możemy zarządzać zgodnie z naszymi potrzebami, możemy również łączyć wiele przełączników, tworząc nawet największe, najbardziej zaawansowane konfiguracje, dla potrzeb najbardziej rozbudowanych, rozproszonych sieci.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

W portfolio marki AVPro Edge znajdują się zarówno rozwiązania 4K, jak i 8K!

Wspomniałeś, jak ważnym dla firmy AVPro Edge jest dział R&D i ciągle prowadzone badania nad nowymi produktami i technologiami wyprzedzającymi rozwiązania konkurencji. Czy możesz coś powiedzieć o jego strukturze?
Z całą pewnością wszyscy, którzy pracujemy w AVPro Edge jesteśmy pasjonatami i maniakami technologii. Właśnie na tym zamiłowaniu do technologii i prawdziwej pasji do elektroniki bazują nasze relacje koleżeńskie. Nasza firma zlokalizowana jest w mieście Sioux Falls, w samym centrum Południowej Dakoty, praktycznie po środku niczego. Zimą jest tutaj bardzo zimno, jest bardzo dużo śniegu, a dni są krótkie i szybko robi się ciemno. Wiele razy w trakcie zimy, naprawdę nie chcesz wychodzić na zewnątrz. To, co robimy, aby wypełnić ten czas, to przez wiele godzin, każdego dnia bawimy się elektroniką. Dniami i nocami! (śmiech)
Na tym właśnie bazują nasze relacje i cała społeczność naszego miasta. Na rynku działa bardzo wiele firm, które przede wszystkim bazują na cyfrach, pieniądzach i działaniom nakierowanym przede wszystkim na robienie biznesu. Oczywiście, chcemy prowadzić nasz biznes z sukcesami, jednak to co przede wszystkim nas napędza to technologia i to co możemy z nią zrobić. Na tym właśnie budujemy naszą przewagę konkurencyjną i dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć przełomowe rozwiązania szybciej niż inni.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Odbiornik HDBaseT z zasilaniem PoH, wyjściem audio i złączami sterowania, umożliwiającymi zarządzanie z poziomu dowolnego systemu kontroli.

Na jaki rodzaj wsparcia zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji projektów bazujących na urządzeniach AVPro Edge mogą liczyć Wasi klienci?
Wspieramy naszych klientów na wiele różnych sposobów. Jesteśmy firmą globalną i dlatego dokładamy wszelki starań, aby oferować pomoc każdemu z naszych klientów lokalnie i zawsze gdy tego potrzebuje, osobiście poprzez naszych zaufanych dystrybutorów. Nie tylko my ufamy im, ale również nasi partnerzy mogą mieć pełne zaufanie do nas, że będziemy ich wspierali zawsze, gdy tylko będą tego potrzebowali. To właśnie dzięki nim, nasi klienci znają markę AVPro Edge, wiedzą jakie produkty mamy w ofercie, znają nasze technologie i mają pełne wsparcie we własnym kraju, na miejscu.
Ponadto dokładamy ogromnych starań, aby nasi klienci mogli znaleźć natychmiast wszystkie potrzebne im informacje. Pomaga w tym nasza naprawdę bardzo solidna strona internetowa, gdzie można znaleźć wszystkie przewodniki, karty katalogowe, rysunki techniczne, instrukcje obsługi czy zestawienia danych technicznych. Słowem wszystko, czego możesz potrzebować, aby zintegrować nasze rozwiązania i wykorzystać je w dobrze działającym systemie AV.
Aby nasi klienci mogli w najdrobniejszych szczegółach zrozumieć wszystkie nasze produkty i poznać i szczegóły techniczne. Mamy bardzo solidny program szkoleń, który można znaleźć pod adresem training.avproedge.com Można się tam zarejestrować za darmo i zdobyć certyfikat platformy MXnet. Przechodząc przez kolejne moduły naszego szkolenia, każdy może stać się specjalistą od systemów over IP. Póki co materiały szkoleniowe są dostępne po angielsku, ale już pracujemy nad poszczególnymi wersjami językowymi. To pozwala klientom wielu różnych krajów na zapoznawanie się z nowymi produktami i ciągłe szkolenie z zakresu ich obsługi.

 

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

AVPro Edge może pochwalić się również modułowymi matrycami AXION umożliwiający tworzenie zaawansowanych, skrojonych dla potrzeb danej instalacji konfiguracji, również asymetrycznych. Ramę AXION można wyposażyć w karty HDMI z wejściami i wyjściami, karty HDBaseT czy karty audio.

Mamy także czat na naszej stronie, bazę wiedzy z tysiącami artykułów poświęconych różnych aspektom technicznym naszych produktów, a także system wsparcia technicznego. Gdy nasz klient ma konkretny problem techniczny może go nam zgłosić, sprawie jest przyznawany numer i w oparciu o niego prowadzona jest cała korespondencja i wsparcie techniczne.
Ponieważ działamy w obszarze naprawdę bardzo zaawansowanej technologii i mamy w ofercie wiele nowatorskich rozwiązań, nasi klienci muszą czuć, że cały czas mają to wsparcie.
A to wszystko, ponieważ my tworzymy urządzenia i wdrażamy technologie, o których inni by nawet nie pomyśleli!
Jest jeszcze jeden bardzo praktyczny aspekt oferowanych przez nas rozwiązań. Ponieważ nasze produkty muszą w ramach całych systemów AV współpracować z innymi urządzeniami, nieustannie przeprowadzamy testy różnych urządzeń znajdujących się w ofercie wielu producentów działających na rynku. Testujemy monitory, telewizory, źródła sygnału, playery digital signage, karty wideo, tunery satelitarne, tunery kablówki, komputer, playery Blu-Ray itp. Dzięki temu, gdy ktoś zwraca się do nas z jakimś problemem lub po prostu ma pytanie o funkcjonowanie danego rozwiązania, możemy powiedzieć: tak testowaliśmy ten produkt i wiemy, co zrobić w danej sytuacji.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

W ofercie producenta znajdziemy także przełączniki sieciowe, najlepiej odpowiadające potrzebom transmisji sygnałów AV.

Jak wygląda kwestia gwarancji na rozwiązania AVPro Edge?
Mamy dziesięcioletnią gwarancję, którą w naszej firmie nazywamy „gwarancją no bullshit”!
Nawet nie próbujemy tego ukrywać. Jeżeli kupujesz nasze produkty, mają one pracować w twojej instalacji przynajmniej przez dziesięć lat. Gdy pojawia się jakiś problem, oczywiście moglibyśmy powiedzieć, że to twoja wina, że zrobiłeś coś źle, a może żebyś spróbował jakiejś innej konfiguracji, coś przełączył, może zmienił monitor na rozwiązanie innego producenta itp. Jednak gdy masz problem, to wszystko. Wystarczy tylko, że nam o nim powiesz i my albo pomożemy ci go naprawić, albo po prostu wyślemy do ciebie nowy produkt, a ty odeślesz nam urządzenie, które nie działa.
Oczywiście bardzo cieszymy się, gdy użytkownik końcowy jest zadowolony. Jednak to, co jest dla nas najważniejsze to, aby przede wszystkim integrator z radością korzystał z naszych rozwiązań, nie miał z nimi żadnych problemów, na żadnym etapie i czuł, że cały czas ma nasze wsparcie.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Widok konfiguracji matrycy audio

Gdy rozmawiacie z Waszymi klientami i uważnie obserwujecie rynek, to zauważacie, jakie są dzisiaj najważniejsze potrzeby sektora AV? O czym przede wszystkim mówią integratorzy i klienci końcowi?
To wszystko zależy, oczywiście, od konkretnej instalacji. My staramy się mieć w naszej ofercie rozwiązania i urządzenia, które są w stanie odpowiedzieć na potrzeby wielu różnych rynków wertykalnych. Powiedzmy, że na przykład potrzebujesz rozwiązania do dystrybucji sygnałów wideo w szpitalu. I będzie ono wykorzystywane na przykład w sali operacyjnej, aby inni lekarze czy studenci mogli śledzić przebieg operacji. Najważniejsza w takim wypadku będzie możliwie najwyższa rozdzielczość oraz brak opóźnień. I my mamy w naszej ofercie rozwiązania, które to umożliwią. Jednak przenieśmy się do hotelu. Na przykład do wielkiego, reprezentacyjnego lobby, którego goście oczekują, aby w tle była odtwarzana muzyka, aby można było na żywo oglądać kanały sportowe, informacyjne czy biznesowe, a dodatkowo management hotelu chciałby również wyświetlać praktyczne informacje czy materiały marketingowe. Tutaj nie będzie już tak istotny ten absolutny brak opóźnień, to, czy coś pojawi się kilka czy kilkanaście milisekund później nie będzie dla nikogo żadnym problemem. I dla potrzeb takiej instalacji, również mamy odpowiednie rozwiązania. Również naszych rozwiązań możesz potrzebować w domu. Gdy będziesz chciał odtwarzać filmy w najwyższej rozdzielczości, grać w gry, robić to równocześnie w wielu pokojach ale także ukryć cały sprzęt, konsolę i odtwarzacze, znów znajdziesz właściwe rozwiązania w naszej ofercie.
Patrząc natomiast globalnie na całą branżę AV, klienci szukają uniwersalnych urządzeń, które będą współpracowały z każdym systemem dostępnym na rynku, stabilnych produktów i rozwiązań, które zapewnią najwyższą możliwą jakość.
Klienci zastanawiają się również w jakim kierunku zmierza cała branża. I my już dzisiaj wiemy, że całą pewnością jest to technologia over IP, która pozwala na wykorzystanie tych samych przełączników sieciowych pracujących w jednej instalacji na wiele różnych sposobów i integrować nie tylko ze sprzętem AV, ale także z wieloma różnymi innymi elementami wyposażenia przestrzeni komercyjnej i domu. A co jeżeli chodzi o dźwięk? Tutaj oczywiście wciąż dominującą rolę odgrywa technologia Dante i łatwość sieciowego przesyłania wielu sygnałów i zarządzania nimi, jaką daje.

Chociaż, jak wspomniałeś, jesteście wciąż młodą firmą, na Waszej stronie internetowej można znaleźć wiele imponujących projektów AV, w ramach których zastosowane zostały urządzenia AVPro Edge. Z których realizacji jesteście szczególnie dumni?
Na przykład z instalacji bazującej na rozwiązaniach AVPro Edge wdrożonej do ogromnej, obejmującej całe Stany Zjednoczone organizacji, jaką jest Departament Transportu. Został tam stworzony system, w ramach którego sygnały z tysięcy kamer trafiają do jednego miejsca, do jednego control roomu, w którym 24/7 pracują osoby, które cały czas patrzą na monitory i natychmiast reagują na różne zdarzenia. Ponieważ jestem także wielkim fanem sportu, cieszę się również, że Uniwersytet w Miami korzysta w swoim niezwykle kosztownym, ekskluzywnym i innowacyjnym kampusie, w którym szkoleni są przyszli sportowcy, właśnie z naszych rozwiązań. Nasze rozwiązania pracują z resztą na bardzo wielu uczelniach wyższych i w wielu instytucjach państwowych, sądach, szpitalach, hotelach czy audytoriach.
Tysiące naszych ekstenderów pracują również w kasynach w Las Vegas dbając, aby obraz był wyświetlany w wielu różnych pomieszczeniach, nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Mamy na swoim koncie również fantastyczną realizację w restauracji Hard Rock Cafe we Włoszech.

AVPro Edge – amerykańskie rozwiązania w ofercie Aplauz Audio

Stoisko AVPro Edge na targach ISE. Od lewej: Konrad Fengler, Aplauz Audio, Gavin Johnson, regionalny menadżer sprzedaży dla Europy AVPro Edge, Tom Devine, dyrektor marketingu AVPro Edge i Łukasz Kornafel, redaktor naczelny „AVIntegracje” i autor tego wywiadu

Jak widzisz przyszłość rynku AV i, oczywiście jak będzie wyglądał rozwój marki AVPro Edge na tym rynku?
Myślę, że w kolejnych latach cały czas jeszcze bardziej będziemy zagłębiali się w technologii IP. Cały świat zmierza w tym kierunku, a my dodatkowo oprócz ekstenderów czy przełączników prezentacyjnych mamy również w naszej ofercie ten trzon każdego systemu over IP, jakim są przełączniki sieciowe.
W 2024 roku już nigdzie nie powinniśmy widzieć ekranów wyświetlających zakłócenia, rozmazanego obrazu czy przerw w transmisji. Są na rynku rozwiązania, które są w stanie zapewnić najwyższą jakość i niezakłócony przekaz.
Myślę, że kolejny przełom dokona się gdy masowi klienci będą potrzebowali urządzeń umożliwiających przesłanie 48Gbit na sekundę. Dzisiaj łącze internetowe to 1Gbit, wiele sieci jest przebudowywanych aby mogły obsługiwać prędkość 10Gbit na port, a co w sytuacji, gdy masowo będziemy potrzebowali ponad czterokrotnie szybszej transmisji, aby przesłać nieskompresowany sygnał. Myślę, że to również może być część naszej przyszłości. Jaka technologia jest w stanie obsłużyć taką prędkość? Tylko światłowód, który pozwala na przesłanie w tym samym czasie setek gigabitów danych. Dlatego myślę, że to właśnie światłowód będzie tą główną magistralą łączącą to, co mamy dzisiaj i przyszłość. To wszystko natomiast ma spowodować, że obraz widoczny na ekranie będzie tak realistyczny, jak otaczający nas świat i to jest główny cel.

 

 

rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: AVPro Edge
AVIntegracje