Czy dziś można wyobrazić sobie świat bez wideokonferencji? A raczej należałoby zadać pytanie inaczej: jak działały firmy międzynarodowe, ale i też drobni przedsiębiorcy mający partnerów w różnych krajach, bez komunikacji, która właściwie obecnie nie ma ograniczeń? Dźwięk, obraz, przesyłanie sporej ilości danych, zdalna praca w zaawansowanych środowiskach służących do projektowania… Wszystko to sprawia, że jeszcze cztery dekady temu nazwalibyśmy nasz dzisiejszy świat futurystycznym wymysłem pisarzy fantastyki naukowej. A jednak! To dzieje się naprawdę i właśnie 40 lat temu Biamp zaczął tworzyć profesjonalne rozwiązania dla rynku AV. Przyjęta przez Biamp strategia przekraczania standardów technologii audiowizualnej dziś przynosi efekty.

Soundbary i videobary Biamp z serii Parle to bardzo uniwersalne modele, które sprawdzą się w każdej przestrzeni biznesowej. Wystarczy tylko wspomniane urządzenie, monitor wielkoformatowy lub ekran LED i już jesteśmy gotowi do realizacji nawet największej i najbardziej wymagającej wideokonferencji. Zawsze z doskonałą jakością obrazu i dźwięku. Na urządzeniu znajdziemy złącze zasilania oraz port USB-C, zapewniający kompletną komunikację z pozostałymi elementami systemu.

Mam tu na myśli m.in. sposób wdrożenia na rynek nowego produktu. Całość działań, od wstępnego projektu, przez prace inżynieryjne, produkcję, po testy, odbywa się we własnych zakładach Biamp, co skraca czas realizacji, przyspiesza reakcję i zwiększa wygodę klientów. Prócz tego firma przejęła też inne podmioty, które równie ambitnie podchodziły do realizacji innowacyjnych, zupełnie nowych i śmiałych rozwiązań. Mam tu na myśli Cambridge Sound Management, Community Loudspeakers, a także Apart Audio. Dlatego zjada mnie ciekawość dotycząca funkcjonalności rodziny sound-, audio- i videobarów konferencyjnych, stworzonych pod wspólną nazwą Parlé. Pisząc ten wstęp, jeszcze nie zdążyłem się przyjrzeć tym urządzeniom, ale znając markę, spodziewam się śmiałych i zaskakujących rozwiązań.

Wraz z modelami ABC 2500 i VBC 2500 sprzedawane są akcesoria montażowe, umożliwiające instalację videobarów zarówno nad telewizorem (wykorzystując standardowy zestaw otworów VESA), jak i na ścianie oraz na blacie.

Czy się pomyliłem?
Pytanie właściwie dotyczy tego, czy poczułem rozczarowanie, czy euforię? Zanim odpowiem, postaram się przybliżyć nową rodzinę Parlé. Są to trzy produkty przeznaczone do różnych zastosowań. Pierwszy z nich jest videobarem z zamontowanymi zaawansowanymi rozwiązaniami audio. Drugi z nich to audiobar, mający na pokładzie z równie imponujące innowacje, a trzecia propozycja to speakerbar z, co tu ukrywać, doskonałym wyposażeniem. Zatem odpowiadając na pytanie, muszę przyznać, że jednak poczułem euforię. Zacznijmy od modelu oznaczonego jako Parlé SBC 2 Conferencing Speaker Bar.

W urządzeniach została zainstalowana matryca, składająca się z 27 mikrofonów, umożliwiająca stworzenie trzech niezależnych wiązek. Mamy tutaj również układ gwarantujący zaawansowaną kasację echa, uczący się układ eliminacji szumów, a także automatyczną regulację wzmocnienia.

Jaki jest sens?
I tu należałoby zadać sobie pytanie, jaki jest sens zastosowania konferencyjnego głośnika? Myślę, że wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję uczestniczyć w grupowej konferencji w, powiedzmy, średniej wielkości pomieszczeniu z udziałem mówców „zza Internetu”, nigdy nie zadaliby tego pytania. Często prelegenci korzystają z mobilnych urządzeń lub są w miejscach, gdzie tło dźwiękowe jest dość uciążliwe. Systemy audio zabudowane w projektorach, displayach, a także skromne, dodatkowe systemy audio (często zaprojektowane do innych celów) mogą się po prostu w takich sytuacjach nie sprawdzać. Jak SBC 2 ma spełnić swoje zadanie? Otóż w jego wnętrzu zmontowano dwa 4-calowe głośniki średnio-niskotonowe oraz dwa 1-calowe głośniki wysokotonowe. Prócz kilku różnych złączy audio ten speakerbar ma ustawienia typu preset z odpowiednią korektą pasma, dedykowaną dla różnych zastosowań. Może to być ustawienie odpowiadające za odtwarzanie muzyki, prezentacje czy właśnie wideokonferencję. SBC zaprojektowano tak, aby mógł stanowić część większego systemu. Wszelkimi funkcjami urządzenia można sterować za pomocą RS 232.

Biamp Parle SBC 2. Diody LED na obudowie poinformują, kiedy urządzenie jest włączone, a kiedy jest wyciszone.

Szczyt
Kiedy przyjrzałem się bliżej urządzeniu typu audiobar, moja euforia osiągnęła szczytu. I nie jest to efekt dziennikarskiego ubierania w słowa rzeczy, które nie zwróciłyby uwagi przeciętnego użytkownika. Nie jest to też marketingowa paplanina i wymyślanie nowych nazw dla rozwiązań, które były znane już wcześniej. Tu mam na myśli coś odkrywczego, czyli Biamp Beamtracking. Choć amerykański urząd patentowy zarejestrował tę innowację już trzy lata temu, to sądzę, że wykorzystanie jej w urządzeniu z oznaczeniem ABC 2500 Conferencing Audio Bar oddaje całkowicie jej potencjał. O co tak naprawdę chodzi w Beamtracking? Wyobraźmy sobie jeszcze raz wideokonferencję i wielu mówców. Prelegenci dla dodatkowego utrudnienia zmieniają pozycję, np. przechadzając się po sali konferencyjnej. Jak odpowiednio nagłośnić taką sytuację? Jaką czytelność możemy uzyskać przy transmisji internetowej? Właśnie po to wymyślono Beamtracking. Otóż ABC 2500 wyposażono w matrycę złożoną z 27 mikrofonów pracujących w tejże technologii. Mając taką ilość elementów, system tworzy niezależne, wirtualne wiązki, które śledzą głosy mówców w przestrzeni. Oczywiście wiązki są w stanie podążać za rozmówcami, gdy ci zmieniają swoje miejsce. Wspomniana technologia jest w stanie automatycznie dostosowywać czułość, w sytuacji, kiedy to mówca zbliża się lub oddala od mikrofonu.

Na pokładzie VBC 2500 i ABC 2500 znajdują się przetworniki o średnicy 2,3” oraz pasywny radiator. Całość została zamknięta w izolowanym module, separującym układ audio od pozostałych elementów urządzenia i obudowy.

VBC 2500
Rodzinę nowych rozwiązań Parlé zamyka VBC 2500, który jest wysokiej klasy konferencyjnym videobarem. I w nim nie zabrakło technologii Beamtracking. Jednak prócz tego należałoby też wspomnieć o Biamp Launch, czyli zautomatyzowaniu funkcji dotyczącej rozpoznania rozmieszczenia sprzętu, odległości między głośnikami a mikrofonem, jak i warunków akustycznych. Ta unikatowa funkcja mówiąc wprost automatycznie dostraja parametry urządzenia do np. danej sali konferencyjnej, w której ma pracować. Zamontowana kamera 4K może przesyłać obraz o parametrach 1080p, 30 klatek na sekundę. Oczywiście VBC został wyposażony w  technologię automatycznego kadrowania. Jak w każdym profesjonalnym videobarze funkcja ta będzie miała zastosowanie w sytuacji, gdy uczestnicy zmieniają swoje miejsca. Dostosowanie ostrości oraz kadrowanie może zatem odbywać się pełni automatycznie.

Matryca mikrofonowa pracująca w modelu ABC 2500 umożliwia podział przestrzeni, w której pracuje urządzenie, na trzy niezależne strefy i tym samym doskonałą jakość transmitowanego głosu tylko tej osoby, która zabiera głos w danym momencie.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje