RGBlink ASK to wireless Advanced Sharing and (K)ollaboration, czyli bezprzewodowe, zaawansowane urządzenie do współdzielenia treści i współpracy. Główną korzyścią, jaką oferuje, to możliwość wyświetlenia treści z laptopa bez instalowania aplikacji czy sterownika. Niejako przy okazji sygnał transmitowany jest bez kompresji i z niewielkim opóźnieniem wynoszącym 100 ms. Przeprowadziłem więc test, stawiając przed urządzeniem nieco większe wyzwanie i podłączając do niego konsolę PS4, dostarczającą treści wideo w rozdzielczości 4K/UHD.

Ok, to zdecydowanie zbyt dużo dla bezprzewodowej łączności w każdym wydaniu, przynajmniej, jeśli chodzi o granie w wymagające graficznie pozycje. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy RGBlink ASK użyte zostanie do wyświetlania prezentacji, zdjęć, czy nawet filmów w wysokiej jakości. Znów – transmisja wideo w 4K nie jest głównym zastosowaniem dla transmisji bezprzewodowej, lecz ASK bardzo dobrze radzi sobie z wyświetleniem ruchomej treści, którą źródło wyświetla w 4K.

Na obudowie jednostki głównej znajduje się wyjście HDMI, port RJ-45 i dwa gniazda USB.

Nadajnik podłączany jest do źródła za pomocą dwóch przyłączy – HDMI do przesyłania treści oraz USB dostarczające zasilanie. To jest właśnie główna przewaga oferowana przez RGBlink ASK – użytkownik nie instaluje żadnego sterownika, nie uruchamia żadnej aplikacji – transmisja po prostu działa, w przypadku tabletów i smartfonów naturalnie należy przyłączyć się do tej samej sieci Wi-Fi. RGBlink ASK może rozgłaszać własną sieć lub pracować pod dyktando sieci korporacyjnej. Gotowość do transmisji sygnalizowana jest przez nadajnik za pomocą pulsującego, fioletowego podświetlenia, a naciśnięcie (a raczej dotknięcie) dedykowanego pola potwierdzane jest przez krótką wibrację. Wyświetlanie kilku obrazów jednocześnie jest naturalnie możliwe. W czasie testów udało mi się wyświetlić na jednym monitorze obraz z dwóch laptopów oraz jednego smartfonu. Do testów używałem zarówno urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Producent podaje, że do jednego odbiornika jednocześnie może być podłączonych nawet 128 użytkowników i maksymalnie czterech może jednocześnie prezentować swoją treść na ekranie.

Nadajniki w zestawie nie wymagają instalacji żadnej aplikacji, łączą się z komputerem przez HDMI i USB.

Ciekawie rozwiązane jest przełączanie źródeł. Pierwsze urządzenie podłącza się, dotykając krótko nadajnika (lub przy użyciu Miracast/Airplay). Przełączenie na inne odbywa się przez krótkie dotknięcie wyznaczonego pola na nadajniku. Jeżeli oczekujemy wyświetlenia dwóch obrazów jednocześnie obok siebie, drugi nadajnik należy dotknąć dłużej, przez około dwie sekundy. Wówczas dwa obrazy będą sąsiadować obok siebie na wyświetlaczu. Gdy wyświetlane jest kilka źródeł, krótkie dotknięcie na jednym z nadajników powoduje rozłączenie wszystkich pozostałych i powiększenie treści przesyłanej przez ten jeden nadajnik na cały ekran. Komunikacja z użytkownikiem jest dość intuicyjna. Migające zielone podświetlenie oznacza, że nadajnik się uruchamia, pulsowanie fioletowego koloru to gotowość do transmisji (wówczas fioletowe logo ASK świeci się stale), a seledynowy kolor informuje, że nadajnik jest zasilany, ale nie jest podłączony do wejścia HDMI (lub żaden sygnał na tym wyjściu nie jest dostępny).

Producent wyposażył swoje urządzenie w funkcje touchback, czyli przekazywanie dotyku z powrotem do źródłowego komputera. Wystarczy do portu USB odbiornika podłączyć sygnał z monitora dotykowego, by sterować podłączonym laptopem. Co więcej – jeżeli do RGBlink ASK podłączony zostanie dotykowy monitor, urządzenie udostępni funkcję białej tablicy.

Odbiornik jest zaskakująco lekki, waży zaledwie 300 gramów, i na spodzie wyposażony jest w gwint pozwalający na przykręcenie go do standardowego statywu fotograficznego lub uchwytu zwykle używanego do montażu kamer wideokonferencyjnych.

Udostępnienie treści z podłączonego laptopa odbywa się po dotknięciu oznaczonego pola na nadajniku.

Wrócę jeszcze do jakości wyświetlanego obrazu. Producent informuje, że maksymalna rozdzielczość, jaką zdolny jest wyświetlić odbiornik, to 3840 x 2160/60 Hz. Ja dysponuję jedynie monitorem o rozdzielczości FullHD oraz drugim, który wyświetli obraz w rozmiarze 3440×1440 pikseli, więc nie byłem w stanie potwierdzić deklaracji zawartych w karcie katalogowej. Jednakże w czasie testów obraz oferowany przez PS4 wyświetlany był zadowalająco, bez zacięć czy skoków.

A co, jeżeli na kilku wyświetlaczach planujemy prezentować treść z tego samego źródła? RGBlink ASK udostępnia taką funkcję – wszystkie odbiorniki muszą wówczas pracować w tej samej sieci, by po ich szybkim skonfigurowaniu wyświetlać obraz z tego samego nadajnika nawet na dziesięciu monitorach.

A jak dostać się do ustawień RGBlink ASK? Wystarczy do portu USB podłączyć myszkę, a następnie kliknąć ikonkę ustawień na menu startowym urządzenia.

W czasie testów bez problemów wyświetliłem trzy źródła na jednym monitorze (o dość nietypowej rozdzielczości 3440×1440).

Na koniec trochę o parametrach fizycznych urządzenia. Producent zamknął odbiornik w lekkiej, niewielkiej obudowie przypominającej sześcian (wymiary to 86 x 85 x 74 mm). Na spodzie urządzenia dołączona jest podstawka do przechowywania nadajników. Zestaw RGBlink ASK tworzą dwa nadajniki, jeden odbiornik oraz zasilacz (ze standardowym złączem USB) i kabel USB.

Jednym słowem RGBlink ASK to łatwe w obsłudze urządzenie, którego możliwości ważą więcej niż sam odbiornik. Producent postawił na łatwość obsługi, a ASK działa od razu po wyjęciu z pudełka. System do bezprzewodowej transmisji może pracować standalone, bez połączenia z siecią firmową lub jako jej część. Z pewnością znajdzie zastosowanie w salach wykładowych, pomieszczeniach konferencyjnych, czy huddle roomach.

TEKST: Andrzej Pawluś, AVIntegracje