Najnowocześniejsze systemy związane z dźwiękiem i obrazem zazwyczaj są produkowane w kompleksach hal położonych na terenach podmiejskich czy w specjalnie wyznaczonych strefach przemysłowych. Nierzadko zleca się montaż urządzeń również wyspecjalizowanym fabrykom znajdującym się na Dalekim Wschodzie, produkującym urządzenia w ramach jednego obiektu dla różnych marek i branż, które po prostu dostarczają swoim klientom ludzi i wyposażenie fabryki. W przypadku firmy d&b audiotechnik sytuacja wygląda zgoła inaczej.
Od końca lat osiemdziesiątych siedzibą producenta są absolutnie wyjątkowe, zabytkowe, ceglane budynki starej przędzalni, wkomponowane w krajobraz malowniczego, znajdującego się w odległości zaledwie 50 km od Stuttgartu miasteczka Backnang. Tutaj właśnie, od początku do końca, powstają jedne z najlepszych na świecie głośników, które są stosowane w instalacjach stałych i na trasach koncertowych oraz wzmacniacze konieczne do ich zasilenia i urządzenia do zarządzania dźwiękiem. Odwiedziliśmy ten wyjątkowy kompleks, aby osobiście zobaczyć, jak wygląda proces produkcji, a także porozmawiać o ofercie rozwiązań dla rynku instalacyjnego i o nowościach z tego sektora.

Historia firmy d&b audiotechnik rozpoczęła się 18 kwietnia 1981 roku, kiedy dwóch młodych dżentelmenów Jurgen Daubert i Rolf Belz, w swoim pilnie strzeżonym garażu, zaczęło tworzyć pierwsze systemy nagłośnieniowe. Jeszcze przed końcem lat osiemdziesiątych siedziba firmyzostała przeniesiona do zabytkowych budynków przędzalni zlokalizowanych w Backnang, gdzie znajduje się do tej pory. Dzisiaj pracuje tutaj ponad 500 pracowników i współpracowników. W fabryce produkowane są (z małymi wyjątkami) wszystkie komponenty, z których następnie składane są gotowe produkty eksportowane do prawie 100 krajów świata. W zabytkowym kompleksie budynków znajduje się linia produkcyjna, biura, administracja firmy, showroom, a nawet przestrzeń, w której odbywają się szkolenia, spotkania firmowe i imprezy. Jednak na przestrzeni lat, w związku z dynamicznym rozwojem firmy, zabytkowe budynki musiały zostać rozbudowane, a do zasobów produkcyjnych dołączyły dodatkowy magazyn położony nieopodal autostrady i dodatkowy budynek stolarni. To jeden z najważniejszych elementów całego procesu produkcji.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Wszystkie komponenty do budowy kolumn głośnikowych są oznaczane zaraz po wejściu do magazynu kodami kreskowymi, co w znaczący sposób ułatwia śledzenie ich drogi na linii produkcyjnej i ułatwia kontrolowanie zasobów.

Wycinane z drewna elementy muszą mieć bardzo precyzyjne wymiary, tak, aby pasowały do siebie i aby zbudowane z ich pomocą kolumny idealnie łączyły się ze sobą (m.in. w konstrukcjach line array), a także trzymały wysokie parametry akustyczne. Dlatego wszystkie obudowy drewniane są produkowane z dokładnością do 0,2 mm! Oczywiście drewno to tylko jeden z materiałów koniecznych do budowy kolumn głośnikowych. W fabryce produkowane są również elementy metalowe umożliwiające podwieszanie modułów, czy stalowe grille chroniące przetworniki z przodu. Firma wciąż się rozbudowuje i już wkrótce w Backnang, na terenie zabytkowych budynków, zostanie uruchomiona nowa hala, w której zostanie uruchomiona gruntownie przebudowana linia produkcyjna, na nowo organizująca proces produkcyjny. Jednak jak przystało na firmę d&b audiotechnik, która niczego nie robi w sposób nudny, przewidywalny i sztampowy, nie jest to typowy budynek o regularnych kształtach, ale bryła przypominająca swoim wyglądem najpopularniejsze wzmacniacze rentalowe D40, czy D80, znajdujące się w ofercie producenta. Nowy budynek aż o 40% zwiększy możliwości produkcyjne fabryki oraz pozwoli na wprowadzenie w pełni liniowej produkcji i przepływu między stanowiskami, a także zapewni przestrzeń umożliwiającą ustawienie kilkunastu sterowanych komputerowo obrabiarek, czy robotów lakierniczych.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Po lewej można zobaczyć jak dzisiaj wygląda fabryka, a po prawej widoczny jest plan kompleksu produkcyjnego po zmianach, które właśnie się rozpoczęły.

W kompleksie budynków w Backnang powstają projekty nowych produktów, a także wszystkie modele znajdujące się w ofercie są składane i testowane. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez udziału partnerów producenta, którzy odpowiadają za dostarczanie podzespołów, komponentów, takich jak chociażby przetworniki B&C, które są w 90% dostosowane dokładnie dla potrzeb d&b audiotechnik. Nie znajdziemy zatem takich samych podzespołów w modelach znajdujących się w ofercie innych producentów. W ramach kompleksu działa magazyn podzespołów, stolarnia, lakiernia oraz główne linie montażowe, gdzie produkowane są zarówno rozwiązania instalacyjne, kolumny koncertowe jak i wzmacniacze, czy elektronika. Oczywiście nie wszystkie kolumny mają drewniane obudowy. Część zestawów głośnikowych jest zamknięta w obudowach wykonanych z tworzywa sztucznego, które przyjeżdżają od zewnętrznych dostawców już pomalowane i gotowe do dalszego montażu komponentów.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

„Ordnung muss sein!” I w dodatku wszystko czego potrzebuje monter pracujący na danym stanowisku znajduje się dookoła niego, co znacząco poprawia ergonomię pracy.

Niezależnie od tego, czy kolumny produkowane przez d&b audiotechnik są wykonane z drewna, czy materiałów syntetycznych, wszystkie są pokryte kilkuwarstwową farbą strukturalną odporną na warunki atmosferyczne, przenoszenie i ciągły transport.
Pomimo tego, że część procesów produkcyjnych jest realizowana z wykorzystaniem robotów, to w fabryce d&b audiotechnik wciąż najważniejsi są ludzie dbający o jakość i, przede wszystkim, powtarzalność produkowanych rozwiązań. I właśnie sposób pracy, kultura pracy i to, jak firma dba o pracowników, zrobiły na mnie największe wrażenie zaraz po wejściu do kompleksu produkcyjnego. Tak znakomicie wyposażone stanowiska pracy ze wszystkimi narzędziami znajdującymi się pod ręką i rozwiązania poprawiające ergonomię, można spotkać tylko w kilku innych krajach świata. Dużymi udogodnieniami pracy są stoły montażowe z możliwością elektrycznego podnoszenia i obracania blatu, umożliwiające pracę na stojąco, czy sterowane z pomocą pilota elektryczne ramiona, które wykluczają konieczność podnoszenia często ciężkich elementów. Zdecydowanie są to elementy, które kojarzymy z niemieckim podejściem do pracy. Jednak to nie wszystko, jeżeli chodzi o dbałość o komfort pracowników. We wszystkich budynkach produkcyjnych jest wdrożony specjalny system oświetlania zapewniający warunki bardzo zbliżone do światła dziennego, a także system wentylacji zapewniający dostęp do świeżego powietrza i odpowiednią wilgotność.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Stanowisko klejenia i szlifowania obudów głośnikowych.

Dodatkowo, w miejscach,  w których w szczególny sposób się kurzy, jak w stolarni, zainstalowane są zraszacze ograniczające unoszenie się pyłu.  Lakiernie są oczywiście odizolowane od reszty linii produkcyjnej i wyposażone w specjalne wyciągi, a sami lakiernicy pracują w kombinezonach i maskach. Wszystkie kolumny mogą, na zamówienie klienta, zostać pomalowane na dowolny kolor z palety RAL. Strefa, w której  odbywa się montaż podzespołów elektronicznych, jest odizolowana i wejście do niej jest możliwe tylko po przejściu przez stanowisko umożliwiające pozbycie się ładunków elektrostatycznych i zaopatrzenie obuwia w specjalne elementy eliminujące możliwość ponownego naładowania i wystąpienia iskry. W wielu strefach produkcyjnych są zainstalowane również kolumny (często wraz z subwooferami!), z pomocą których pracownicy mogą odtwarzać swoje ulubione piosenki, umilając sobie czas pracy. Jak przyznał mój przewodnik, Ali Mildenberger, szef produkcji d&b audiotechnik: „Odtwarzana tutaj muzyka jest bardzo różna w zależności od pracownika i strefy. Możemy usłyszeć mieszankę rocka, przebojów z radia, a nawet popularnych, tradycyjnych, melodii folklorystycznych”. Ali podzielił się także ze mną zabawną historią. Pewnego razu były przeprowadzane regularne, zgodne z przepisami pomiary hałasu w halach produkcyjnych. I ku zdziwieniu wszystkich okazało się, że największy hałas jest w porach dnia, kiedy o dziwo część maszyn nie pracuje. Jak się później okazało, niektórzy pracownicy lubią, gdy na ich zmianie odtwarzana jest głośna muzyka rockowa, która z łatwością przebija się przez dźwięk maszyn, powodując wskazania wysokich poziomów natężenia na wynikach pomiarów. To jednak nie tylko dowód na to, że dzięki swojej skuteczności kolumny głośnikowe d&b audiotechnik z łatwością przebiją się nawet przez piły, elektryczne heble, czy przemysłowe odkurzacze, ale przede wszystkim na to, że pracownicy czują się w fabryce niemieckiego producenta po prostu znakomicie.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Testy, testy i jeszcze raz testy. Na wielu etapach produkowane w fabryce w Backnang rozwiązania są poddawane wnikliwym testom, co pozwala na utrzymanie bardzo wysokiej jakości odpowiadającej przyjętym przez firmę standardom i pełnej powtarzalności.

d&b audiotechnik przykłada ogromną wagę do powtarzalności i kontroli jakości wszystkich produktów. Z tego powodu w bardzo wielu miejscach i na różnych etapach produkcji znajduje się olbrzymia liczba punktów kontrolnych, gdzie przeprowadzane są drobiazgowe pomiary i ocena produkowanych komponentów i całych urządzeń. W sytuacji, w której którykolwiek z parametrów odbiega od przyjętych norm i wysokich standardów narzuconych przez firmę, element musi wrócić na odpowiednie stanowisko, jest poprawiony i dopiero wtedy może wyruszyć w dalszą drogę między budynkami. Producent stworzył własne systemy pomiarowe, a także specjalne laboratoria, w których m.in. wzmacniacze mogą być testowane pod obciążeniem,w różnych temperaturach, czy pod wpływem wilgotności, a głośniki i złożone kolumny są testowane pod względem tego, czy trzymają zadane parametry akustyczne. Ponadto w fabryce jest wdrożony drobiazgowy system oznaczania wszystkich komponentów i kodów kreskowych, dzięki czemu każdy element może być śledzony od wjazdu do magazynu aż po finalny produkt.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

W fabryce produkowane są nie tylko kolumny, ale także wzmacniacze oraz pozostałe urządzenia elektroniczne. Przed opuszczeniem fabryki każde z nich jest poddawane wnikliwym testom m.in. obciążenia, temperatury czy wilgoci.

Produkcję  również ułatwia ciągłe monitorowanie na ekranach znajdujących się w wielu miejscach fabryki stanów magazynowych komponentów, których liczba jest oznaczana w kolorze czerwonym (brak podzespołów), żółtym (stan na ukończeniu) oraz zielonym (odpowiednio duża liczba podzespołów wciąż dostępna). Dzięki temu osoby odpowiedzialne za zamówienia i nadzorowanie łańcucha produkcji mogą natychmiast reagować i pilnować tego, żeby produkcja nawet na chwilę nie stanęła (zarówno na co dzień, jak i w długiej perspektywie). Jakość produktów można także monitorować, sprawdzając, czy np. dany określony problem nie pojawia się cyklicznie, co mogłoby wymagać dodatkowego szkolenia na wybranym stanowisku. Co warte podkreślenia, firma d&b audiotechnik to nie tylko produkowany w Backnang sprzęt, ale także oprogramowanie do sterowania, zarządzania i projektowania systemów nagłośnieniowych oraz logika i algorytmy pracujące wewnątrz wzmacniaczy, czy procesorów. Producent zawsze dążył do tego, aby była to całość łącząca sprzęt i oprogramowanie.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

W showroomie producenta można zobaczyć większość rozwiązań do instalacji stałych, zarówno rodzinę koaksjalnych kolumn typu point source E, stałokątowe rozwiązania z serii A, a także bardzo interesujące rozwiązania kolumnowe xC, które doskonale sprawdzą się w obiektach o trudnej akustyce, takich jak kościoły, audytoria czy obiekty konferencyjne, zapewniając znakomitą transmisję głosu.

Oferta rozwiązań do instalacji stałych
Firma d&b audiotechnik słynie ze znakomitych systemów nagłośnieniowych wykorzystywanych w trakcie największych tras koncertowych gwiazd muzyki oraz tych, zainstalowanych na stałe w salach koncertowych, teatrach, czy operach na całym świecie.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w ofercie producenta znajdziemy również bardzo wiele nowoczesnych, innowacyjnych i często unikatowych modeli do instalacji stałych. Takim przykładem może być chociażby jeden z najnowszych produktów-wzmacniacz d&b audiotechnik 5D. Jak przyznał Santiago Alcala, z którym rozmawialiśmy o ofercie producenta: „Pierwszym i zarazem najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyjątkowość modelu 5D jest jego format. To bardzo mały wzmacniacz, zajmujący zaledwie szerokość ½ typowej szafy teletechnicznej rack 19”, który równocześnie wciąż dysponuje stosunkowo dużą mocą na poziomie 4x 600W, ma wbudowany zaawansowany processing DSP i wciąż jest rozwiązaniem sieciowym, co przynosi bardzo wiele potencjalnych scenariuszy jego wykorzystania”. To również pierwszy model z wbudowanymi, natywnymi portami Dante oraz wejściami analogowymi i wyjściami głośnikowymi zrealizowanymi w oparciu o standard Euroblock, co jednoznacznie co jednoznacznie świadczy o tym, że jest to model stworzony z myślą o integracji w instalacjach stałych. Model 5D doskonale sprawdzi się w dźwiękowych instalacjach immersyjnych, instalacjach rozproszonych, w których niewielki wzmacniacz można umieścić blisko głośnika, czy kolumny głośnikowej bez konieczności prowadzenia długich przewodów głośnikowych, a także w muzeach, restauracjach, czy sklepach. To produkt, który już spotkał się ze znakomitym przyjęciem rynkowym i, jak przyznaje wielu odbiorców, to rozwiązanie, na które czekano przez wiele lat.
Jak wygląda oferta głośników i kolumn głośnikowych producenta przeznaczonych do instalacji stałych? Linią stworzoną specjalnie z myślą o rynku instalacyjnym jest rodzina produktów xS. Znajdziemy w niej zarówno bardzo kompaktowe, jak i nieco większe źródła punktowe, a także subwoofery, które doskonale sprawdzą się w restauracjach, klubach, a nawet obiektach kultury, czy przestrzeniach komercyjnych. Bardzo interesującym produktem należącym do tej grupy rozwiązań instalacyjnych może być subwoofer Bi8-SUB, bazujący na dwóch przetwornikach 6,5”, zamkniętych w obudowie o niskim profilu, którą można z łatwością ukryć w przestrzeni.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Tak właśnie powstają jedne z najlepszych kolumn na świecie!

Bardzo interesującą grupę rozwiązań stanowią również modele z serii xC: 16C i 24C, które są kolumnowymi rozwiązaniami stworzonymi przede wszystkim z myślą o najtrudniejszych pod względem akustyki przestrzeniach takich jak kościoły, duże, wykonane z kamienia, czy cegły obiekty zabytkowe oraz sporych rozmiarów aule wykładowe. Mówiąc o instalacjach stałych, bazujących na rozwiązaniach marki d&b audiotechnik, warto wspomnieć również o serii źródeł punktowych E, do której należy wiele interesujących modeli, a także o serii A, czyli stałokątowych kolumnach, które mogą zapewnić znakomite rezultaty nawet w najtrudniejszych pod względem architektury przestrzeniach. Ponadto producent ma w swojej ofercie także instalacyjne wersje najpopularniejszych modeli, pozbawione uchwytów i zaopatrzone w inne niż modele koncertowe rozwiązania montażowe.

Wizyta w fabryce d&b audiotechnik w Backnang

Zautomatyzowana stolarnia, to jedno z niewielu miejsc gdzie rzemieślnikom pomagają roboty.

Bardzo interesującym rozwiązaniem, którym może pochwalić się firma d&b audiotechnik, jest również system dźwięku immersyjnego Soundscape, stworzony w szczególności z myślą o instalacjach stałych. To system, który pozwala na umieszczanie źródeł dźwięku w wirtualnej przestrzeni i dynamiczne poruszanie nimi, z wykorzystaniem zmian głośności oraz opóźnienia i fazy.
To idealne rozwiązanie do muzeów, multimedialnych przestrzeni immersyjnych, przestrzeni edukacyjnych, czy centrów poznawczych.

Podsumowanie
Firma d&b audiotechnik jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. To miejsce, które, mimo że produkuje systemy nagłośnieniowe dla potrzeb największych produkcji live na świecie, największych firm rentalowych i tworzy rozwiązania instalowane w wielu najbardziej prestiżowych miejscach świata, wciąż ma charakter manufaktury, gdzie relacje między pracownikami i managerami są niemal rodzinne. To, co zostało zapoczątkowane przez Jurgena Dauberta i Rolfa Belza w garażu w 1981 roku, dziś wciąż jest rozwijane i wdrażane są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Ma to również wpływ na samą organizację produkcji. Jednak, chociaż wiele zadań przejęły w ostatnich latach w halach produkcyjnych roboty, to wciąż ostatecznie najważniejszy w d&b audiotechnik jest wysoce wykwalifikowany personel, odpowiadający nie tylko za montaż wszystkich produkcji, ale także za drobiazgową kontrolę jakości na każdym etapie.
d&b audiotechnik to dzisiaj jeden z liderów rynku, z portfolio, w którym znajduje się wiele wyjątkowych produktów, w tym rozwiązania dla branży AV, znakomite pod względem brzmienia, z wieloma funkcjami ułatwiającymi integrację i z coraz większą liczbą tak ważnych obecnie funkcji sieciowych.
Życzylibyśmy sobie, aby jeszcze więcej rozwiązań AV było produkowanych w Europie i najlepiej w takich właśnie fabrykach jak ta d&b audiotechnik w Backnang.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, “AVIntegracje”