Zastosowanie multimediów w medycynie

Medycyna jest dziedziną, której stały i prężny rozwój jest istotny dla każdego z nas. Z jednej strony codziennie słyszymy o nowych lekach, nowych zabiegach, nowych terapiach, z drugiej – obserwujemy rozwój medycyny poprzez zastosowanie rozwiązań multimedialnych. Dzięki nim lekarze w szpitalach oraz gabinetach prywatnych mogą poszerzyć wiedzę, lepiej zrozumieć konkretny problem, z którym przychodzi pacjent, lepiej wytłumaczyć mu istotę tego problemu oraz sposób leczenia, a czasem po prostu zagwarantować odrobinę komfortu. Niezależnie od tego, do jakich zadań współczesna medycyna używa multimediów, jedno jest pewne – są one ogromnym wsparciem w codziennej pracy lekarzy. Jak współczesna medycyna może wykorzystać multimedia?

Do jednego z najważniejszych i podstawowych sposobów należy wykorzystanie multimediów w postaci ekranów dotykowych podczas operacji. Zastosowanie wielkoformatowych monitorów z wbudowanymi komputerami pozwala na obserwowanie przeprowadzanego zabiegu, a nawet wielu zabiegów naraz, na ekranie umieszczonym w sali konferencyjnej. Dzięki temu zewnętrzny zespół lekarzy może obserwować przebieg operacji i swobodnie komunikować się z salą operacyjną, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przeprowadzane w czasie rzeczywistym zabiegi mogą również obserwować studenci, dzięki czemu mają szansę lepiej zrozumieć przyczynę choroby, sposób jej leczenia oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, a także poznawać nietypowe przypadki czy problemy, jakie mogą pojawić się podczas wykonywania operacji. To ogromna zmiana w sposobie nauczania młodych lekarzy i przyswajania przez nich wiedzy. Ekran zamontowany w sali konferencyjnej może służyć nie tylko do podglądu wykonywanych zabiegów w czasie rzeczywistym, ale także podczas prezentacji multimedialnych czy telekonferencji. Takie ekrany są wyposażone w profesjonalny panel LCD, komputer, nakładkę dotykową na podczerwień oraz szkło ochronne AntiGlare. Wykorzystanie technologii podczerwieni świetnie sprawdza się w salach konferencyjnych oraz podobnych miejscach o małym natężeniu ruchu, co stanowi również tańszą alternatywę dla ekranów pojemnościowych.

Multimedia mogą być również wykorzystywane na sali operacyjnej oraz w gabinetach lekarskich, aby ułatwić podgląd operowanego organu czy na przykład leczonego zęba. Możliwość powiększenia podglądu czy zrobienia zdjęcia to nie tylko komfort dla lekarzy, ale także dla pacjentów. Dzięki ekranom multimedialnym pacjent może zobaczyć na przykład ubytek w zębie, ale także zdjęcie RTG – dzięki czemu ma szansę lepiej zrozumieć problem i być nieco spokojniejszym. Multimedia mogą mieć zastosowanie w każdym gabinecie lekarskim, w którym tak ważne jest jasne wytłumaczenie pacjentowi przebiegu choroby, a także etapów leczenia, dlatego używa ich coraz więcej lekarzy w prywatnych gabinetach lekarskich. Najczęściej wyposaża się je w dodatkowe regulowane uchwyty ścienne, a nawet sufitowe, aby umożliwić swobodne przemieszczenie ekranu w gabinecie. W przypadku sal operacyjnych czy gabinetów lekarskich znacznie lepiej sprawdzi się pojemnościowa technologia dotyku PCAP (znana z tabletów czy smartfonów), która umożliwia wykonanie wodoszczelnego frontu ekranu i łatwe czyszczenie środkami bakteriobójczymi.
Multimedia można także zastosować w poczekalniach, gdzie zastąpią sterty starych gazet. Dzięki dotykowym ekranom i specjalnemu oprogramowaniu w poczekalni do gabinetu lekarskiego może powstać prawdziwe mini-centrum rozrywki, w którym pacjenci czekający w kolejce za sprawą wyszukiwarki znajdą nie tylko interesujące ich informacje czy naładują telefon za pomocą ładowarki do telefonu, ale także zajmą dzieci ciekawą grą, łamigłówką czy malowaniem palcami na ekranie. Tym samym zapomną o stresie i z chęcią będą odwiedzać gabinet lekarski. Są to najczęściej rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnego lekarza lub gabinetu. A wybór opcji jest naprawdę szeroki: wyszukiwarki, gry i zabawy dla dzieci, ładowarki indukcyjne, materiały takie jak naturalne drewno czy szczotkowana stal nierdzewna.
To właśnie możliwość dostosowania się do potrzeb konkretnej dziedziny medycznej, a nawet konkretnego lekarza czy gabinetu lekarskiego, jest kolejną istotną cechą, która sprawia, że medycyna i multimedia stanowią nierozłączny duet. Mowa tu nie tylko o wyglądzie ekranu, ale także koniecznych dodatkach, takich jak fronty odporne na zarysowanie i uszkodzenia, które z łatwością można czyścić środkiem bakteriobójczym, specjalne ramiona czy podesty, dzięki którym ekran można swobodnie przemieszczać. Nowoczesny wygląd, elegancja, najlepszej jakości materiały, najnowsza technologia – te właśnie cechy sprawiają, że multimedia w medycynie stają się nie tylko narzędziem pracy, ale także zabawy oraz ozdobą wnętrza.

TEKST: Jakub Boni, Videofonika

Videofonika to firma założona w 2008 r. Tworzą ją pasjonaci technologii dotykowych, którzy do tej pory wykonali ponad trzysta projektów na całym świecie. Projektują, produkują i instalują ekrany dotykowe w dowolnych formach i rozmiarach wraz ze wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi. Ta nowoczesna technologia w interaktywny sposób przedstawi Twój pomysł, ofertę, ideę.