Na łamach magazynu „AVIntegracje” wielokrotnie przyglądaliśmy się różnym przestrzeniom biurowym. Zazwyczaj nowoczesne środki techniczne są instalowane w dużych korporacjach i przestrzeniach biurowych globalnych marek, które dysponują odpowiednimi środkami lub wręcz ogólnoświatowa standaryzacja narzuca pewne rozwiązania.

Jednak interesujących rozwiązań AV nie brakuje również w siedzibach mniejszych, lokalnych urzędów, fundacji, stowarzyszeń czy jednostek gospodarczych.
Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom, w które firma SONITUM wyposażyła Polską Izbę Rzeczników Patentowych.

Polska Izba Rzeczników Patentowych (PIRP) została powołana do życia już w grudniu 1918 roku. Jej głównym celem, podobnie jak izby adwokackiej czy notarialnej, jest reprezentowanie i chronienie interesów zawodowych Rzeczników Patentowych, których podmiotowym zadaniem jest reprezentowanie interesów podmiotów i instytucji w postępowaniach dotyczących własności przemysłowej i intelektualnej, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Siedziba Izby znajduje się w Warszawie przy ul. Żelaznej i niedawno została gruntownie zmodernizowana, stając się kompleksowym centrum konferencyjnym.
Zadanie zaprojektowania i instalacji rozwiązań AV pracujących w tej przestrzeni zostało powierzone firmie SONITUM.


W opisywanej instalacji zostały zastosowane projektory Optoma ZH506e. To urządzenia pracujące w rozdzielczości Full HD 1080p i z natywną proporcją obrazu 16:9. Odznaczają się mocą 5500 ANSI lumenów i wysokim kontrastem na poziomie 300 000:1, zapewniającym bardzo dobrą czytelność wyświetlanych treści. Nie bez znaczenia jest fakt, że projektor bazuje na laserowym źródle światła zapewniającym do 30 000 godzin bezobsługowej pracy w trybie pełnej jasności.

Dobra prezentacja
Ze względu na to, że opisywany obiekt pełni przede wszystkim rolę przestrzeni konferencyjnej, kluczowym elementem całej instalacji były urządzenia do wyświetlania obrazu. W tej roli zostały zastosowane projektory Optoma ZH506e. To urządzenia pracujące w rozdzielczości Full HD 1080p i z natywną proporcją obrazu 16:9. Odznaczają się mocą 5500 ANSI lumenów i wysokim kontrastem na poziomie 300 000:1, zapewniającym bardzo dobrą czytelność wyświetlanych treści. Ponieważ jest to przestrzeń, w której cyklicznie odbywają się szkolenia i konferencje, w trakcie których projektor jest podstawowym narzędziem, nie bez znaczenia jest fakt, że urządzenie bazuje na laserowym źródle światła zapewniającym do 30 000 godzin bezobsługowej pracy w trybie pełnej jasności. Jak nietrudno obliczyć, nawet gdyby projektor pracował (włącznie z sobotami i niedzielami) po osiem godzin dziennie, taka żywotność pozwoli zapomnieć o konieczności wymiany projektora przez dziesięć lat.

Projektor Optoma ZH506e w przypadku tej instalacji rzutuje na wykonany na indywidualne zamówienie ekran Kauber BlueLabel, z napinaczami, czarnym pasem i kasetą w kolorze czarnym.

Zastosowana technologia DuraCore firmy Optoma łączy zaawansowaną technikę chłodzenia źródła laserowego i sprawia, że silnik optyczny odznacza się odpornością na kurz na poziomie IP5X.
Wśród dodatkowych przydatnych funkcji projektora można wskazać lens-shift umożliwiający pionowe przesunięcie projektora i tym samym dający znacznie większe pole manewru na etapie wyboru lokalizacji projektora oraz możliwość indywidualnej regulacji każdego z czterech rogów wyświetlanego obrazu, co zapewnia doskonałą geometrię.
Projektor Optoma ZH506e w przypadku tej instalacji rzutuje na wykonany na indywidualne zamówienie ekran Kauber BlueLabel, z napinaczami, czarnym pasem i kasetą w kolorze czarnym.

Pod stołem został zlokalizowany nadajnik HDBaseT Blustream HEX100HDVGA-KIT, który automatycznie wybiera wejście w zależności od tego, do którego z nich jest podłączone źródło.

Możliwość łatwego podłączenia się do systemu i przesłania obrazu i dźwięku z własnego komputera, zapewniają znajdujące się w stołach autorskie mediaporty. W każdym z nich są złącza audio, VGA, HDMI. Pod stołem został zlokalizowany nadajnik HDBaseT Blustream HEX100HDVGA-KIT, który automatycznie wybiera wejście w zależności od tego, do którego z nich jest podłączone źródło. Sygnał z extendera jest wysyłany za pomocą skrętki położonej w podłodze do ukrytej szafy rack, w której znajduje się główny procesor. Tutaj również znajduje się główna matryca wideo Blustream MX44AB-V2.
Przy urządzeniach końcowych, w tym m.in. przy projektorze, zostały zastosowane extendery HEX70B-KIT.

Możliwość łatwego podłączenia się do systemu i przesłania obrazu i dźwięku z własnego komputera, zapewniają znajdujące się w stołach autorskie mediaporty. W każdym z nich są złącza audio, VGA, HDMI.

Dźwięk konferencyjny na najwyższym poziomie
W przestrzeni konferencyjnej nie mniej ważnym od wideo jest odpowiednie nagłośnienie pozwalające zarówno na odtworzenie treści z komputera, jak i zapewnienie odpowiedniej czytelności i słyszalności prelegentów przemawiających w sali.


System nagłośnieniowy bazuje na głośnikach Ecler Ambit 103 zasilanych wzmacniaczami Ecler eHSA4-150. Projektant i wykonawca całej instalacji, firma SONITUM zdecydowała się wybrać ten właśnie model, ponieważ – jak przyznaje – głośniki oferują bardzo dobrą jakość dźwięku, a równocześnie są małe i w kolorze czarnym, dzięki czemu bez trudu udało się je schować pod sufitem.

W tym celu zastosowano głośniki Ecler Ambit 103. Projektant i wykonawca całej instalacji, firma SONITUM zdecydowała się wybrać ten właśnie model, ponieważ – jak przyznaje – głośniki oferują bardzo dobrą jakość dźwięku, a równocześnie są małe i w kolorze czarnym, dzięki czemu bez trudu udało się je schować pod sufitem. Głośniki są zasilane przy pomocy wzmacniaczy Ecler eHSA4-150.
Cała instalacja audio została podzielona na dwie strefy automatycznie przełączane w momencie rozłożenia lub złożenia ścianki działowej. Dodatkowo system nagłośnieniowy jest podzielony na przód i tył sali, tak aby można było wyciszyć głośniki znajdujące się nad prelegentem. Dzięki temu sala może pracować w różnych konfiguracjach i orientacjach.
Listę sprzętu nagłośnieniowego zamyka zestaw mikrofonów Audio-Technica z serii 3000.


Sterowanie całym systemem jest realizowane z pomocą procesora Xilica Solaro QR. Wywoływanie poszczególnych scen odbywa się dzięki dotykowym ekranom zainstalowanym w blatach.

Prostota obsługi
Jak przyznaje integrator, jednym z najważniejszych celów przyświecających realizacji projektu było stworzenie systemu, który będzie zapewniał szeroką funkcjonalność, a równocześnie będzie prosty w obsłudze. Udało się to osiągnąć, dzięki zastosowaniu procesora Xilica Solaro QR, który odpowiada za sterowanie całym systemem. Odbywa się ono za pomocą dotykowych ekranów zainstalowanych w blatach. Ponadto procesor obsługuje także część związaną z automatyką budynkową, czyli takie zdarzenia, jak wykrywanie ścianek dzielących salę, opuszczanie i podnoszenie ekranów po włączeniu projektora, sterowanie mikrofonami i sygnałami wideo.
Dodatkowo całym systemem da się sterować z komputera znajdującego się w recepcji oraz z tabletu.

W sali została zastosowana ruchoma ścianka umożliwiająca jej podział na dwie części. Dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników system sam przełącza zarówno nagłośnienie, jak i system projekcyjny, w zależności od ich położenia.

Podsumowanie
Siedziba Polskiej Izby Rzeczników Patentowych to w istocie nowoczesna przestrzeń konferencyjna, która powinna spełnić oczekiwania wszystkich osób, które chcą przeprowadzić tutaj spotkanie, konferencję czy naradę.
Zgodnie z założeniem, firma SONITUM stworzyła instalację, która nie tylko odznacza się szeroką funkcjonalnością, ale przede wszystkim jest prosta w obsłudze, dzięki czemu można tutaj nawet przeprowadzić spotkanie ad-hoc z wykorzystaniem wszystkich niezbędnych narzędzi audiowizualnych.
Podsumowując, to multifunkcjonalna przestrzeń, w której dobrze pomyślany system AV pomoże specjalistom chronić pomysł i własność intelektualną.

tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: SONITUM

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl