Nagłośnienie trudnej akustycznie przestrzeni z rozwiązaniami Biamp
Nikogo nie trzeba przekonywać, że budowle sakralne to jedne z najtrudniejszych do nagłośnienia wnętrz. Mogą się odznaczać doskonałą akustyką np. do koncertów muzyki organowej, poważnej czy chóralnej, ale nagłośnienie i transmisja słowa w takiej przestrzeni nie jest zadaniem łatwym. Kościoły mają zazwyczaj dużą kubaturę, bardzo wysoki sufit i wiele powierzchni odbijających, z którymi trzeba się mierzyć, projektując ich skuteczne nagłośnienie. Tym razem przyglądamy się, jak z tym niełatwym zadaniem poradziła sobie firma PZNT Teletechnika, która z pomocą rozwiązań marki Biamp, zaprojektowała i wdrożyła nowe nagłośnienie do Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnolesie.
W tej instalacji doskonale sprawdziły się głośniki COLS101, które oferują świetne brzmienie, odpowiednią moc i pokrycie, a równocześnie są zamknięte w smukłych i dobrze wykonanych obudowach, które doskonale wpisują się w wygląd wnętrza.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnolesie pojawia się w historycznych księgach po raz pierwszy w 1890 roku. Podobnie jak to ma miejsce w większości obiektów sakralnych w naszym kraju, w świątyni w Czarnolesie przez wiele lat pracowało nagłośnienie wiodącego polskiego producenta takich systemów – firmy Rduch, napędzane z pomocą powermiksera marki Yamaha. Jednak cała instalacja była już mocno wysłużona, miała koncepcyjne mankamenty (w głośnikach przeznaczonych do pracy na linii 100V zostały ominięte transformatory i pracowały one jako rozwiązania niskoomowe) i ponadto już od wielu lat była naprawiana domowymi sposobami. Gdy w kościele została wymieniona instalacja elektryczna, podjęto decyzję o tym, że jeszcze przed malowaniem wnętrza kościoła, należy zmodernizować również jego nagłośnienie. Realizacji tego zadania podjęła się firma PZNT Teletechnika, która już od kilku lat zna i instaluje rozwiązania marki Biamp. Jak przyznają jej przedstawiciele: „Produkty te charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, a nie bez znaczenia jest również pięcioletnia gwarancja, którą są objęte”. Z tych powodów również w opisywanej tutaj instalacji zostały zastosowane rozwiązania właśnie marki Biamp.
Aby z pomocą głośników, wzmacniaczy i processingu drzemiącego w matrycy sygnałowej można było przekazać wysokiej jakości dźwięk, potrzebne są odpowiednie mikrofony, który będą w stanie zapewnić dobry sygnał już od źródła. Dlatego instalatorzy zdecydowali się zastosować mikrofony Audio-Technica U857QLU
Dobre nagłośnienie przestrzeni kościoła nie jest zadaniem łatwym
Zdaniem firmy PZNT Teletechnika kolumny głośnikowe producenta idealnie wpasowały się do tej instalacji, ponieważ – jak na konstrukcje o takich niedużych wymiarach – mają bardzo naturalne i pełne brzmienie, które przede wszystkim świetnie sprawdza się w transmisji słowa mówionego, co jest kluczowe dla takiego systemu. Dodatkowo również moc zestawów oraz parametry, jeżeli chodzi o pokrycie dźwiękiem, były odpowiednie dla nagłaśnianego obiektu, a smukłe i dobrze wyglądające obudowy doskonale wpasowały się we wnętrze świątyni. Cały system został podzielony na cztery strefy. Pierwsza z nich to dwa głośniki główne COLS101. Druga strefa to kolejne dwa głośniki COLS101. Odsłuch przy ołtarzu i na chórze został zrealizowany w oparciu o dwa głośniki COLS41, natomiast aby zapewnić dobrą słyszalność również wiernym znajdującym się poza kościołem, na zewnątrz zastosowano dwie tuby MPLT32. Wszystkie głośniki pracujące w systemie są zasilane z pomocą instalacji 100V i czterokanałowego wzmacniacza REVAMP 4120T. Sygnały między matrycą i wzmacniaczem są przesyłane za pomocą połączeń symetrycznych. Jeżeli chodzi o samo strojenie systemu, Krzysztof Murawski z firmy PZNT Teletechnika przyznał: – Wychodzę z założenia, że instalacja powinna grać bardzo naturalnie, dlatego uważam, że nie powinniśmy za mocno ograniczać pasma przenoszenia, jednak nie powinniśmy męczyć głośników częstotliwościami, których nie są w stanie przenieść, dlatego podcięliśmy dół do 50 Hz. W zakresie wysokich częstotliwości nie ograniczam pasma, stosuję jedynie korekcję – dodał.
Aby zapewnić dobrą słyszalność również wiernym znajdującym się poza kościołem, na zewnątrz zastosowano dwie tuby MPLT32.
Wszystkie sygnały do jednego miejsca
Centralnym punktem, w którym schodzą się wszystkie sygnały, jest matryca Biamp Nexia. Trafiają do niej sygnały z mikrofonów Audio-Technica U857QLU zlokalizowanych na chórze, który jest wykorzystywany przez organistę, na ołtarzu, na ambonie głównej i na zabytkowej ambonie, oraz dodatkowego mikrofonu bezprzewodowego. Wszystkie połączenia mikrofonowe zostały zrealizowane przy pomocy przewodów marki Cordial ze złączami Neutrik. Przedstawiciele firmy PZNT Teletechnika przyznali, że matryca Biamp Nexia przypadła im do gustu przede wszystkim za sprawą możliwości dowolnej konfiguracji każdego jej toru od wejścia do wyjścia i bardzo wielu elementów toru fonicznego, które można zastosować. W tej instalacji zostały wykorzystane parametryczne korektory na wejściu i wyjściu, a także kompresory i linie opóźniające. Instalator zwrócił również uwagę, że sama jakość przetwarzania sygnałów jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu, że w momencie instalacji nowego systemu nagłośnieniowego kościół w Czarnolesie był w trakcie generalnego remontu wykonywanego etapami, ekipa dostała pozwolenie na bruzdowanie pod okablowanie. Dzięki temu wszystkie kable, zarówno mikrofonowe, jak i głośnikowe, mogły zostać wymienione na nowe.
Odsłuch na ołtarzu i na chórze został zrealizowany w oparciu o nieco mniejsze głośniki z serii COLS, model COLS41
Podsumowanie
Za sprawą firmy PZNT Teletechnika w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Czarnolesie, stare, wysłużone i słabej jakości nagłośnienie, które sprawiało kłopoty i wymagało ciągłych napraw, zostało zastąpione nowoczesną instalacją i spełniającymi najwyższe standardy urządzeniami nagłośnieniowymi. Dzięki zastosowaniu mikrofonów Audio-Technica, matrycy sygnałowej Biamp Nexia i głośników Biamp, do uszu wiernych transmitowany jest doskonałej jakości, czytelny dźwięk już od samego źródła. Teraz już z pewnością w trakcie liturgii nikomu nie umknie żadne słowo!
tekst: Łukasz Kornafel, AVIntegracje
zdjęcia: PZNT