W czasie pracy zdalnej podczas pandemii pracownicy bardzo doceniali, gdy pracodawca zaopatrzył ich w kamery i zestawy słuchawkowe z mikrofonem. Jednak w miarę zmieniającej się sytuacji rynkowej, coraz częstszych powrotów do biur i zmiany charakteru pracy ze zdalnej na hybrydową, zmieniły się również potrzeby pracowników. Zaczęli oni doceniać możliwość, jaką dawało wejście do sali, podłączenie zaledwie jednego kabla i rozpoczęcie konferencji z dostępem do wszystkich znajdujących się w niej urządzeń peryferyjnych. Jednak wraz ze wzrostem liczby spotkań wideo, które stały się już nie dodatkiem, ale codziennością, coraz więcej pracowników zaczęło przyznawać, że zamiast korzystać na spotkaniu z własnego komputera, wolałoby wejść do przygotowanej i wyposażonej w odpowiedni sprzęt sali i wybierając na panelu dotykowym tylko jeden przycisk, natychmiast rozpocząć spotkanie. Odpowiedzią na te potrzeby rynku jest nowe rozwiązanie firmy Jabra zaprezentowane na targach Integrated Systems Europe 2023. Ta premiera stała się doskonałym powodem do spotkania i rozmowy o rynku oraz najnowszych technologiach audio i wideo do spotkań zdalnych i hybrydowych.
W trakcie tegorocznych targów ISE na stoisku firmy Jabra można było zobaczyć kompleksowe portfolio do komunikacji zarówno tej głosowej, jak i wideo. Prezentowane były rozwiązania umożliwiające przeprowadzenie profesjonalnej jakości spotkania online w biurze, w domu czy w podróży.
W centrum uwagi znalazł się najnowszy produkt, Jabra PanaCast 50 Video Bar System, który znów pokazał, że firma Jabra cały czas pracuje nad rozwijaniem swojego portfolio i natychmiast reaguje na potrzeby rynku. Na pierwszy rzut oka nowy model wygląda dokładnie tak samo jak oryginalny model PanaCast 50. Mamy tutaj zestaw kamer zapewniających obraz w jakości 4K, zestaw głośników, matrycę mikrofonową z systemem sterowania wiązką oraz kompaktową obudowę, dzięki której urządzenie można zainstalować np. bezpośrednio pod monitorem czy na wózku wraz z ekranem interaktywnym.
Nowy model wyróżniają przede wszystkim komponenty znajdujące się wewnątrz obudowy. Mowa tutaj o najnowocześniejszym, zaawansowanym chipie, na którym pracuje system Android umożliwiający uruchomienie najpopularniejszych platform wideokonferencyjnych, a także panel dotykowy znajdujący się w zestawie, z poziomu którego można uruchomić spotkanie online w zaledwie kilku sekund i później zarządzać jego przebiegiem.
Jakie są możliwości nowego urządzenia i co wyróżnia go od poprzednich modeli? Zapraszamy do lektury rozmowy z Abrahamem Mammenem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w obszarze wideo w firmie Jabra dla regionu EMEA EAST.
Jakie jest znaczenie pracy hybrydowej? Czy nawet po pandemii wciąż to jeden z głównych modeli wykonywania obowiązków przez pracowników?
Wszystko wskazuje na to, że praca hybrydowa zostanie z nami już na zawsze. 80% wszystkich spotkań, które mają dziś miejsce, odbywa się całkowicie zdalnie lub w trybie hybrydowym, gdzie część uczestników dołącza online. Tylko jedna piąta wszystkich spotkań odbywa się w pełni osobiście. To oznacza, że sale konferencyjne wymagają wyposażenia w coraz to większą liczbę rozwiązań do komunikacji wideo. Również sama technologia się rozwija. My jako producenci wkładamy bardzo wiele starań, aby spotkania odbywające się zdalnie i te w trybie hybrydowym dawały wszystkim uczestnikom poczucie jakby znajdowali się oni w jednej sali.
Jaka jest odpowiedź firmy Jabra na te nowe wymagania rynku?
Spotkania hybrydowe będą naszą rzeczywistością na dobre. Dlatego wprowadzamy ciągłe innowacje, aby zapewnić najnowocześniejsze rozwiązania i technologie wideo. Nie tylko wprowadzamy na rynek nowe produkty, ale także uaktualniamy rozwiązania już znajdujące się w naszym portfolio. Wraz z wprowadzeniem ubiegłorocznych pakietów Value Pack 1 (VP1) zapewniających naszym produktom certyfikację dla średnich pomieszczeń oraz VP2 wprowadzających Dynamic Composition i wsparcie dla technologii Teams Rooms IntelliFrame w modelu PanaCast 50, udowodniliśmy, że najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest właśnie wideo bar. Zaprezentowaliśmy również pakiet VP1 dla modelu PanaCast 20, który pozwala na stworzenie rozmytego tła w trakcie rozmowy wideo, już na poziomie kamery i który eliminuje wszystkie problemy związane z opóźnieniami. Dodatkowo, funkcja rozmycia tła daje nowy poziom bezpieczeństwa w naszych kamerach.
Z myślą o jakich rynkach wertykalnych tworzone są rozwiązania marki Jabra?
Po pandemii widzimy, że w zasadzie wszystkie sektory wprowadziły rozwiązania do komunikacji wideo do swojej kultury organizacyjnej i włączyły je do codziennego dnia pracy. Obserwujemy olbrzymie zainteresowanie tymi technologiami w sektorze największych, najbardziej rozbudowanych przedsiębiorstw, ale także w obszarze małych i średnich biznesów, w sektorze administracji i edukacji. Wideo stało się ogólnoświatowym fenomenem. Dzisiaj nasze portfolio zaspokaja potrzeby wszystkich odbiorców. PanaCast 20 jest kamerą osobistą, idealną dla wszystkich, którzy chcą pracować w trybie hybrydowym i zdalnym, a PanaCast i PanaCast 50 są znakomitymi rozwiązaniami dla małych i średnich sal konferencyjnych.
Czy mógłbyś powiedzieć, jak rozwiązania konsumenckie i biznesowe z Waszej oferty wzajemnie wpływają na siebie?Bardzo wielu klientów preferuje produkty, których mogą używać zarówno w trakcie pracy, jak i w czasie wolnym. Zauważamy, że nasi klienci używają takich platform jak Microsoft Teams czy Zoom zarówno w biurze, jak i w domu. Praca hybrydowa zmniejszyła dysproporcje między rozwiązaniami profesjonalnymi i konsumenckimi. Jednym z przykładów jest wspomniana już możliwość rozmycia tła. Chcemy by użytkownicy korzystający z naszych rozwiązań mieli lepsze doświadczenia niż w przypadku narzędzi do rozmycia tła oferowanych w aplikacjach chmurowych. To wszystko pomaga w zwiększeniu poziomu prywatności i zapewnieniu lepszych doświadczeń w trakcie połączeń wideo.
Jak dzisiaj postrzegasz znaczenie rozmów wideo?
To oczywiste: dzisiaj, gdy mówimy „porozmawiajmy online” wszyscy zasadniczo myślimy o połączeniu wideo! Widzimy, że gdy w trakcie spotkania jest uruchomiona kamera, znacząco podnosi to zaangażowanie w spotkanie. Można powiedzieć, że słyszymy lepiej, gdy kamera jest włączona (śmiech). Z naszego raportu „Hybrid Ways of Working Report” jasno wynika, że pracownicy czują się znacznie bardziej częścią spotkania online, gdy wszyscy jego uczestnicy mają włączone kamery.
W tym roku w trakcie targów Integrated Systems Europe na stoisku firmy Jabra został zaprezentowany jeden bardzo szczególny produkt.
Tak, to nowy wideo bar Jabra PanaCast 50 Video Bar System (VBS). To rozwiązanie typu all-in-one, bazujące na systemie Android, które uzupełnia naszą dotychczasową ofertę i sprawia, że dzisiaj nasze portfolio produktów do małych i średnich sal konferencyjnych jest kompletne. Teraz, dzięki nowemu produktowi, użytkownicy rozwiązań z logo Jabra mogą wybrać, czy chcą przyjść do sali, podłączyć własny komputer i rozpocząć spotkanie, czy po prostu wejść i natychmiast być online w ramach filozofii BYOM (Bring Your Own Meeting), natywnie poprzez platformę Zoom Rooms lub MS Teams Rooms. W nowym modelu znajdziemy wszystkie te rozwiązania, które użytkownicy dobrze znają już z modelu PanaCast 50. Mamy tutaj kąt widzenia kamery na poziomie 180 stopni, trzy kamery 4K, a także inteligentny zoom, funkcję Dynamic Composition (zapewniającą doskonałe kadrowanie niezależnie od tego, ile osób znajduje się w sali), a także wirtualnego reżysera, który automatycznie skieruje swoją uwagę na osobę mówiącą i pokaże ją na ekranie. Teraz mając w ofercie oryginalny model Jabra PanaCast 50, Jabra PanaCast 50 Room System i Jabra PanaCast 50 Video Bar System, możemy zaoferować kompletne portfolio rozwiązań dla każdego użytkownika.
Jak nowe urządzenie prezentuje się z punktu widzenia sprzętowego? Jakie rozwiązania zostały zastosowane wewnątrz jego obudowy?
Wszystkie te funkcje, o których wspomniałem wcześniej, bazują na bardzo nowoczesnym rozwiązaniu system on chip, dzięki któremu oprogramowanie zarządzające urządzeniem jest zainstalowane bezpośrednio w wideo barze.
Wspomniałeś o parametrach wideo, a jakie rozwiązania audio znajdziemy na pokładzie?
Jabra PanaCast 50 Video Bar System jest wyposażony w osiem mikrofonów z funkcją formowania wiązki i zestaw czterech głośników, w pełni odizolowanych od obudowy, zapewniających doskonałą słyszalność nawet w większych salach.
Czy najnowszy produkt w pełni współpracuje z wiodącymi platformami do spotkań online?
Tak, Jabra PanaCast 50 Video Bar System jest certyfikowany zarówno przez Zoom Rooms, jak i przez MS Teams Rooms. Ponadto, nasze najnowsze urządzenie otrzymało również certyfikację spełniającą kryteria Microsoft Inteligent Video Device.
A co dokładnie oznacza certyfikat spełniający kryteria Microsoft Intelligent Video Device?
Generalnie, kamery z certyfikatem Microsoft Intelligent Video Device to takie kamery jak PanaCast 50, które, używając algorytmów sztucznej inteligencji, są w stanie automatycznie śledzić osobę mówiącą i odpowiednio kadrować mówców, znacząco podnosząc równouprawnienie wszystkich uczestników spotkania hybrydowego, bez względu na to, gdzie się oni znajdują. Z technologii Microsoft IntelliFrame poprawiającej koncentrację i kadrowanie uczestników spotkania można korzystać tylko przy użyciu rozwiązań z certyfikacją Microsoft Intelligent Video Device. W naszych produktach nazywamy tę funkcję Dynamic Composition. Jesteśmy dumni, że nasz model PanaCast 50 jest pierwszym produktem, który uzyskał właśnie wspomniany certyfikat, dzięki znajdującym się na pokładzie algorytmom sztucznej inteligencji.
Czy możesz przybliżyć naszym czytelnikom zalety współpracy firmy Jabra z najważniejszymi platformami wideokonferencyjnymi jak Teams czy Zoom?
W firmie Jabra każdego dnia pracujemy, aby poprawić doświadczenia naszych klientów, gdy korzystają z połączeń realizowanych w oparciu o platformy Zoom czy Teams. Wszystkie nasze produkty są certyfikowane dla tych i wielu innych platform i wspierają wszystkie funkcje najpopularniejszych programów. Tylko dzięki polu widzenia naszych kamer, które wynosi 180 stopni, możemy skorzystać z bardzo zaawansowanych narzędzi do gromadzenia danych na temat zajętości sali czy z inteligentnego kadrowania i narzędzia Virtual Director śledzącego osobę mówiącą. To wszystko ma sprawić, że osoby znajdujące się przed monitorami mają się czuć tak, jakby spotykali się na żywo. Jak już wspominałem, w ostatnim czasie wprowadziliśmy wiele uaktualnień do naszego oprogramowania i zamierzamy to kontynuować w przyszłości.
Wiele uwagi poświęca się dzisiaj możliwościom pracy w podróży. Które rozwiązania z oferty firmy Jabra są najlepsze, aby móc zrealizować wysokiej jakości połączenie wideo „w biegu”?
PanaCast 20, nasze osobiste rozwiązanie z wbudowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, jest idealnym towarzyszem dla osób, które zamierzają „w biegu” przeprowadzić spotkanie wideo z wykorzystaniem kamery i najwyższej jakości zestawu słuchawkowego. Widzimy również, że są użytkownicy z obszaru IT: programiści, projektanci, graficy czy osoby zajmujące się profesjonalnie dźwiękiem, którzy nawet podczas podróży chcą zapewnić swoim rozmówcom dokładnie taką samą jakość spotkania online, jakiej oczekuje się od profesjonalnej sali konferencyjnej. To właśnie dlatego stworzyliśmy zestawy Meet Anywhere. Składają się na niego kamera PanaCast o kącie widzenia 180 stopni oraz głośnik konferencyjny Jabra Speak 750. To bardzo niewielki, kompaktowy i spakowany w wygodny futerał zestaw, z którym można łatwo podróżować i który można szybko przygotować do pracy w każdym miejscu.
Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości?
W trakcie ISE zaprezentowaliśmy nasze rozwiązanie all-in-one – bazujący na systemie Android model PanaCast 50 Video Bar System, który będzie dostępny w połowie tego roku. Będziemy kontynuowali wprowadzanie nowych edycji firmware’u, które pozwolą na dodanie najnowocześniejszych funkcji do naszych modeli PanaCast 50 i PanaCast 20. Obniżyliśmy również znacząco cenę modelu PanaCast 20, który teraz stał się bardziej dostępny dla większej liczby klientów. Przyszłość wideo z całą pewnością jest związana ze sztuczną inteligencją i bardzo zaawansowanymi algorytmami przetwarzania. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w naszej ofercie znajduje się wszystko, czego potrzebujesz!
Rozmawiał: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”