AMX Jetpack

System 3-in-1, czyli przełączanie, przesyłanie i sterowanie skrojone dla niewielkich sal spotkań.

AMX słynie z produktów wysokiej jakości, zwłaszcza gdy mowa o rozwiązaniach służących do sterowania elementami systemu audiowizualnego. Klasyczny, zaawansowany procesor sterujący świetnie sprawdzi się w rozbudowanych instalacjach, dla mniejszych wystarczy łatwiejsze w implementacji rozwiązanie. Często potrzebne jest bowiem jedynie proste przełączenie źródeł, regulacja głośności czy przełączenie zasilenia urządzeń.

Przy niewielkiej liczbie potrzebnych funkcji sterowania najlepiej sprawdza się klawiatura z fizycznymi przyciskami. Łatwe podłączenie laptopa zrealizować można za pomocą przyłącza – ściennego lub stołowego. AMX Jetpack składa się z trzech elementów. Centralnym urządzeniem jest wielofunkcyjny odbiornik wideo uzupełniony o wzmacniacz audio 2x25W. Dźwięk może być wydzielony z dowolnego wejścia i przekazany na niezależne wyjście audio. Możliwe jest też automatyczne wyciszenie odtwarzanego audio. Jest też kanał zwrotny audio (ARC – audio return channel), a więc możliwe jest wzmocnienie i odtworzenie na podłączonych do systemu głośnikach dźwięku z wyjścia HDMI. Odbiornik Jetpack realizuje przekazywanie sygnałów USB, może wysłać komendy sterujące; na pokładzie ma dwukierunkowy port RS-232, gniazdo IR oraz dwa porty przekaźnikowe. Przy niewielkiej liczbie potrzebnych funkcji sterowania najlepiej sprawdza się klawiatura z fizycznymi przyciskami. W AMX Jetpack jest ich sześć, a komplet uzupełnia potencjometr do regulacji głośności. Najpopularniejsze funkcje, jakie mogą być wywołane przyciskami to włączenie lub wyłączenie całego systemu audiowizualnego, wybór źródła sygnału czy przełączenie zasilania wyświetlacza. Obok potencjometru zlokalizowane są diody, które można wykorzystać choćby do prezentacji aktualnego poziomu głośności.

AMX Jetpack

AMX Jetpack, czyli audiowizualny plecak odrzutowy do błyskawicznego tworzenia przestrzeni do pracy. Klawiatura AMX Jetpack to sześć przycisków i potencjometr. Funkcje wywoływane każdym z nich mogą być dowolnie definiowane w interfejsie webowym.

Podłączenie źródeł oraz akcesoriów USB do systemu AMX Jetpack możliwe jest za pośrednictwem nadajnika w formie ściennego przyłącza. Na jego froncie użytkownik ma do wyboru dwa wejścia HDMI oraz jedno USB-C. Na transmiterze można przełączyć wejście za pomocą przycisku fizycznego. Port Host USB pozwoli na połączenie laptopa z akcesoriami zainstalowanymi w sali. Jest też „oczko” podczerwieni, pozwalające na przykład na sterowanie monitora czy projektora za pomocą pilota.

AMX Jetpack

Na tyle klawiatury i nadajnika znajdują się porty służące do połączenia ich z odbiornikiem. Wszystkie sygnały, w tym zasilanie, przesyłane jest tymi gniazdami.

Wszystkie urządzenia łączy się bezpośrednio ze sobą klasyczną skrętką komputerową 6/6a/7. Na odbiorniku znajduje się port AV LINK służący do podłączenia nadajnika. Drugi port nadajnika, oznaczony jako CONTROL ma za zadanie zapewnić łączność z klawiaturą ścienną. Te dwa połączenia w zupełności wystarczą do pełnej komunikacji pomiędzy urządzeniami oraz oczywiście do zasilenia całości. Jedyne urządzenie wymagające podłączenia do zasilania 230V to odbiornik, który następnie przekazuje je do nadajnika oraz klawiatury.

AMX Jetpack

Nadajnik w formie ściennego przyłącza AMX Jetpack pozwala na podłączenie do wyświetlacza do trzech źródeł, sterowanie przez podczerwień oraz komunikację z komputerem za pośrednictwem hosta USB.

Po połączeniu urządzeń ze sobą i ich zasileniu potrzebna jest jeszcze konfiguracja. AMX zapewnił interfejs webowy pozwalający na wykonanie wszystkich niezbędnych ustawień. Jeżeli planowane jest uruchomienie wielu zestawów AMX Jetpack – na przykład w kilku podobnie wyposażonych uczelnianych salach wykładowych, AMX oferuje narzędzie Jetpack Management PC, pozwalające na zarządzanie i konfigurację poszczególnych urządzeń lub całych pomieszczeń.

AMX Jetpack

Odbiornik JPK-1300 to główny element zestawu AMX Jetpack realizujący przełączanie, przesyłanie i sterowanie systemem audiowizualnym.

Co ciekawe, komunikacja pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem odbywa się w standardzie HDBaseT. Obraz w rozdzielczości 4K przekazywany jest więc bezstratnie oraz bez opóźnień na odległość do 40 metrów, wideo 1080p nawet na 70 metrów. Najwyższa dostępna w AMX Jetpack rozdzielczość to 4K/60Hz, z próbkowaniem 4:2:0. Odbiornik wyposażony jest także w wejście liniowo-mikrofonowe (przełączane dip switchem). Wykorzystanie go do podłączenia mikrofonu pozwala na wykorzystanie wbudowanej w AMX Jetpack funkcji voice-lift, czyli wzmocnienia głosu. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza w klasach szkolnych czy salach wykładowych. Ale AMX Jetpack świetnie sprawdzi się także w hotelowych centrach konferencyjnych. Wreszcie – tak popularne od dłuższego czasu huddle roomy to wymarzone wręcz miejsce do zastosowania AMX Jetpack. We wszystkich tych miejscach system pozwoli na uporządkowanie kablowego chaosu na stołach, uprości korzystanie z urządzeń audiowizualnych czy wideokonferencyjnych oraz pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnej awarii.

AMX Jetpack

Oprócz portu AV LINK służącego do komunikacji z pozostałymi elementami zestawu AMX Jetpack, na tyle odbiornika umieszczone jest wyjście HDMI, porty sterujące RS-232, przekaźnikowe i IR a także wejście i wyjście analogowe audio. Do wyjścia wzmacniacza podłączyć można głośniki 4 lub 8 omowe.

 

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”