Ile razy – i to nie tylko w życiu zawodowym! – zdarzyło nam się zwrócić uwagę na to, że dla wielu ludzi liczy się tylko okładka? Dotyczy to m.in. instalacyjnych systemów AV. Często spotykamy się z sytuacją, w której przygotowując projekt lub dokonując zakupów, zostajemy obdarowani paletą informacji dotyczących między innymi pasma przenoszenia głośników, ich liczby, możliwości instalacji, pokrycia oraz mocy. Niewielu jednak podczas tych rozmów schodzi głębiej, w rejony równie istotne, ale często przemilczane. Mowa tu o urządzeniach, które skrywają się w amplifikatorni, w szafie rack gdzieś na zapleczu, ale bez których nasz sygnał dźwiękowy byłby zaledwie na poziomie liniowym, bez szans na przebicie się w zatłoczonej restauracji, lobby hotelowym czy w auli wykładowej.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]F[/fusion_dropcap]irma ProAUDIO-AVT jest wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski takich marek jak np. Adamson, słynący z produkcji wysokiej jakości systemów nagłośnieniowych, również do zastosowań instalacyjnych. Ma w swojej ofercie także urządzenia firmy Radial, specjalizującej się w produkcji najwyższej klasy di-boxów, splitterów czy stageboxów. Jednak szczególnie wnikliwie można było zapoznać podczas certyfikowanego szkolenia zorganizowanego w dniu 21 listopada w Warszawie z dwoma markami znajdującymi się w ofercie dystrybutora. Były to wzmacniacze firmy MC2 oraz procesory dźwięku i dystrybutory sygnału spod skrzydeł XTA.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku przy ulicy Mangalia 4, a frekwencja wyglądała imponująco. Spotkać można było zarówno studentów uczeszczajacych na zajęcia prowadzone w akademii, jak też osoby z zewnątrz, chcące zgłębić wiedzę na temat obsługi urządzeń. Trzeba przyznać, że na niedobór merytorycznej wiedzy nie można było narzekać.
Prowadzącym był Jason Kelly, czyli technical sales manager obu głównych marek. W swoim zawodowym życiu współpracował między innymi przy produkcjach zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode czy Rolling Stones. Prowadzony przez niego wykład zakładał nie tylko czysto techniczną obsługę urządzeń, ale też pozwalał uczestnikom zgłębić wiedzę fundamentalną, o której tak wiele osób zapomina.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”29″ sortorder=”449,448,450,451″ display_type=”photocrati-nextgen_pro_mosaic” row_height=”220″ margins=”5″ last_row=”justify” lazy_load_enable=”1″ lazy_load_initial=”35″ lazy_load_batch=”15″ display_type_view=”default” captions_enabled=”0″ captions_display_sharing=”1″ captions_display_title=”1″ captions_display_description=”1″ captions_animation=”slideup” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Podstawą każdego przecież systemu nagłośnieniowego nie jest zwiększenie głośności samo w sobie, ale metody, za pomocą których ten cel zostanie osiągnięty. Jason na początku skupił się na problemach towarzyszących wzmacnianiu dźwięku i zaznaczył, czemu ich rozumienie jest tak istotne. Wyjaśniał, jak to się dzieje, że pełnopasmowy z punktu widzenia ucha ludzkiego sygnal, ale o niskim napięciu, pod wpływem prądu o częstotliwości 50 Hz o napięciu 230 V potrafi dostarczyć do głośników duże natężenie prądu, w wyniku czego tłum ludzi może cieszyć się czystym dźwiękiem. Uczestnicy mogli wreszcie dokładnie dowiedzieć się, jak różne istnieją klasy wzmacniaczy, jak istotne jest zwracanie uwagi na ich konstrukcję oraz jak na schemacie blokowym one faktycznie się prezentują. Wyjaśniona została rola kondensatorów kumulujących energię, zahaczono również o bilans cieplny w urządzeniach oraz ich skuteczne odprowadzanie za pomocą dostępnych rozwiązań. Słowem, żaden element wzmacniacza, żadna z jego zalet i wad nie została przez Jasona pominięta. Jestem pewien, że wiele osób uczestniczących w szkoleniu nie zdawało sobie sprawy, jak zawiłą kwestią jest blok wzmacniacza.
Po krótkiej przerwie omówione zostały produkty wchodzące w skład oferty firmy XTA i MC2. Z punktu widzenia części pierwszej uczestnicy mogli doskonale zrozumieć, jak istotne dla tych marek jest zachowanie wysokiej jakości produktów i jakie rozwiązania wprowadzono do nich, aby na wyjściu każdej jednostki uzyskać jak najlepszej próby dźwięk. Prowadzący płynnym krokiem zbliżał się do tematu praktycznej obsługi urządzeń, która była głównym zagadnieniem wydarzenia. W najważniejszej części spotkania każdy z obecnych mógł dokładnie zapoznać się z metodami pracy przy użyciu urządzeń dystrybuowanych przez firmę ProAUDIO-AVT. Jason Kelly dokładnie, krok po kroku przedstawiał system sterowania, dostosowywania i regulacji sygnałów dźwiękowych za pomocą aplikacji firmy XTA, a także skupiał się na najważniejszych kwestiach tworzenia kompletnego, bezpiecznego z punktu widzenia całego systemu, przepływu i kontroli sygnału.
Uczestnicy szkolenia opuszczali na koniec dnia salę nie tylko z certyfikatem w ręku, ale przede wszystkim z solidną dawką wiedzy, która w głowie zostanie na długo i będzie stanowiła solidny fundament świadomej pracy w każdej dziedzinie i formie pracy z dźwiękiem. Organizatorowi należą się podziękowania za tak sprawnie i merytorycznie przygotowane szkolenie, w trakcie którego skupiono się nie tylko na prezentacji produktów, ale także przekazaniu praktycznych uwag związanych z doborem urządzeń i ich użytkowaniem.
TEKST i ZDJĘCIA: Andrzej Skowroński, AVINTEGRACJE