Aby móc odpowiedzieć na różne wymagania klientów, inwestorzy hotelowi prześcigają się w zapewnieniu swoim klientom coraz ciekawszej oferty. Dla wielu klientów wielki moloch z basenami, spa i kasynem przestał być atrakcyjny. Nie chcą przebywać w miejscu, gdzie hotelowy gość jest tylko numerem odpowiadającym numerowi rezerwacji i pokoju. Ich zainteresowanie zwróciło się w stronę niewielkich hoteli butikowych, gdzie możemy faktycznie poczuć się gościem w niemal domowym otoczeniu, z dala od zgiełku tłumu współmieszkańców. Jednym z takich hoteli jest otwarty niedawno Apart Hotel 12 w Rzeszowie, gdzie nietuzinkowa architektura została połączona z niezwykłą funkcjonalnością, świetnym wyposażeniem technicznym i doskonałym dźwiękiem. Zapewniają go rozwiązania marki Apart Audio oraz intuicyjny system sterowania bazujący na produktach marki Crestron, którego zaprojektowaniem i instalacją zajęła się firma VEGACOM SA.

Znajdujący się w Rzeszowie Apart Hotel 12, który zainaugurował swoją działalność w maju tego roku, doskonale komponuje się ze zmieniającym się i coraz bardziej nowoczesnym obliczem stolicy Podkarpacia. Tworzą je coraz nowsze biurowce, atrakcyjne pod względem architektury i funkcjonalności apartamentowce oraz takie hotele jak butikowy Apart Hotel 12.

Za sprawą nowoczesnej, monochromatycznej, przeszklonej bryły, obiekt cieszy oko gości już z zewnątrz. W środku nie ma mowy o typowych dla hotelowych molochów niekończących się korytarzy i setkach niewielkich pokoi. Tutaj na dwóch piętrach zlokalizowano zaledwie szesnaście komfortowych apartamentów. W każdym z nich znajduje się osobna sypialnia z dużym łóżkiem, garderoba, salon z aneksem kuchennym, prywatna łazienka i balkon. Co więcej, obiekt chwali się tym, że jest „pet friendly”, a więc jego goście będą mogli przyjechać tutaj również ze swoim zwierzakiem.
Najbardziej reprezentacyjny i ogólnie dostępny jest poziom zero. Znalazły się tutaj Restauracja Podpromie (w której można zorganizować przyjęcie lub imprezę do stu pięćdziesięciu uczestników), kawiarnia Wake Up Coffee, a także całe zaplecze konferencyjne. Tworzą je dwie w pełni wyposażone sale konferencyjne, które mogą funkcjonować jako dwie niezależne przestrzenie mieszczące odpowiednio dwudziestu dwóch i pięćdziesięciu uczestników konferencji bądź jako jedna duża przestrzeń z osiemdziesięcioma sześcioma miejscami w układzie teatralnym. W obiekcie działa również sala bankietowa, która może pomieścić do siedemdziesięciu trzech osób.
To obiekt bardzo funkcjonalny i świetnie wyposażony pod względem technologicznych. Zaprojektowaniem wszystkich rozwiązań związanych z AV i niskimi prądami zajęła się firma VEGACOM SA, która wkroczyła do realizacji już na etapie projektu architektonicznego. Tworzone przez nią poszczególne rozwiązania projektowane przez integratora były bezpośrednio konsultowane i wrysowywane do głównego projektu wykonawczego przez projektantów odpowiadających za rozwiązania techniczne w obiekcie. Do zadań rzeszowskiego integratora należała realizacja praktycznie wszystkich instalacji niskoprądowych w hotelu, a więc zarządzanie oświetleniem, telewizja hotelowa, system CCTV, centrala telefoniczna, sieć strukturalna oraz rozwiązania dostępowe do pokoi, także wszystkie rozwiązania związane z dźwiękiem i wideo.
Sprawdzone głośniki
Szczególnie istotnym poziomem w rzeszowskim hotelu jest parter. Mieści on recepcję, będącą wizytówką obiektu, a także restaurację, kawiarnię, salę eventową oraz sale konferencyjne. Jako nagłośnienie wszystkich tych przestrzeni, wraz z korytarzami, integrator zdecydował się zastosować osiemdziesiąt głośników sufitowych Apart Audio CMX20T. Jak przyznaje inżynier sprzedaży systemów, Paweł Domszy: „Stosujemy ten model praktycznie we wszystkich naszych instalacjach. To bardzo dobry głośnik – pod względem konstrukcji, możliwości montażowych, a przede wszystkim oferowanego przez niego brzmienia. Odznacza się on również doskonałym stosunkiem jakości do ceny”.

Na tarasie w sąsiedztwie restauracji i kawiarni zainstalowano głośniki Apart Audio Mask 6, które dzięki temu, że są odporne na warunki atmosferyczne, mogą pracować również na zewnątrz.
Wszystkie urządzenie głośnikowe są zasilane za pomocą linii 100 V przy udziale dwóch czterokanałowych końcówek mocy Apart Audio REVAMP4240T. Całym systemem zarządza matryca Ecler MIMO 1212SG, która umożliwia bezproblemowe przełączanie się między sygnałami wejściowymi oraz ich wysłanie do odpowiednich stref. Trafia do niej wiele różnych sygnałów z całego hotelu. Pierwszym ze źródeł są odbiorniki Shure BLX 4R, do których trafiają sygnały z mikrofonów do ręki wykorzystywanych np. w trakcie prezentacji czy konferencji odbywających się w salach. Nieprzerwaną transmisję w każdym miejscu dolnego piętra hotelu, a więc tam, gdzie wymagana jest możliwość użycia mikrofonu, gwarantuje zestaw aktywnych anten dookólnych UA8 wpiętych do splittera i systemu zasilania Shure UA844+SWB.
Kolejnym źródłem są oczywiście sygnały, które można wpiąć do przyłączy analogowych znajdujących się w rozmieszczonych w całym hotelu floorboxów. Umożliwia to na przykład wysłanie do głośników wprost z laptopa dźwięków towarzyszących prezentacji multimedialnej czy odtwarzanemu filmowi. W tym celu do matrycy wpięte są extendery Crestron HD-MD-400-C-E umożliwiające deembedowanie sygnału z wejść HDMI.
Jeszcze innym źródłem jest odtwarzacz sieciowy Ecler DUO-NET Player. To w istocie podwójny odtwarzacz stereo, umożliwiający równoczesne słuchanie muzyki z serwisu streamingowego lub lokalnego źródła w postaci karty SD/SDHC lub pendrive’a USB. Matrycą steruje procesor Crestron, dzięki czemu użytkownik może wprost z poziomu tabletów odpowiedzialnych za sterowanie oświetleniem zarządzać również poziomem głośności w poszczególnych strefach oraz wyborem konkretnych źródeł.
Jednorodne rozwiązania wideo
Jako rozwiązanie do wyświetlania obrazu projektanci postanowili sięgnąć po zestaw jednego producenta. W poszczególnych salach konferencyjnych zainstalowano projektory VPL-CH375 o jasności 5000 ANSI lumenów i wyposażone w złącza HDBaseT, za pomocą których jest dostarczany sygnał. W sali eventowej zdecydowano się zastosować projektor Sony VPL-CH375, jak i monitor o przekątnej 65 cali tego samego producenta.
Do transmisji sygnału zastosowano extendery HDMI HD-MD-400-C-E. Umożliwiają one przesłanie sygnału wideo z przyłączy podłogowych wprost do urządzeń wyjściowych. Są one również skalerami i automatycznymi przełącznikami pomiędzy trzema wejściami. Dzięki temu, że projektory są wyposażone w złącza HDBaseT, sygnał jest podawany do nich wprost z wyjść extenderów. Natomiast ze względu na fakt, że w monitorach nie ma wspomnianych wejść, zlokalizowano tu kolejne urządzenia HD-MD-400-C-E pełniące funkcję odbiorników.
Co ważne, cały system został zaprojektowany jako w pełni skalowalny, dzięki czemu już trwają prace nad uzupełnieniem instalacji o matrycę wideo, która będzie umożliwiała dowolne zarządzanie sygnałami, przełączanie ich między salami i dystrybucję w zależności od danego przedsięwzięcia odbywającego się w hotelu i w odpowiedzi na oczekiwania coraz częściej pojawiających się klientów biznesowych wymagających takiej funkcjonalności.
Wszystko pod palcem
Całym systemem zarządzają dwa procesory DIN-AP3 znajdujące się w głównej serwerowni. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za sterowanie wszystkimi sterownikami DIN-8SW8 znajdującymi się w poszczególnych rozdzielniach. Dzięki takiej konfiguracji użytkownik ma pełną dowolność, jeżeli chodzi o sterowanie oświetleniem, a cały proces może odbywać się zarówno lokalnie z poziomu dwunastoprzyciskowych klawiatur Crestron zainstalowanych na ścianach, w uchwytach marki Basalte tabletów firmy Apple, bądź centralnie, dzięki znajdującemu się w recepcji kolejnemu iPadowi zainstalowanemu w analogicznym uchwycie.
Zadaniem drugiego jest sterowanie pozostałymi elementami systemu AV i automatyki budynkowej. DIN-AP3 umożliwia włączanie i wyłączanie projektorów, monitorów, a dzięki zastosowanym sterownikom DIN-2MC2 tak-że rozwijanie i zwijanie rolet oraz ekranów projekcyjnych marki Adeo.
Włącznik na ekranie
Firma VEGACOM SA we współpracy z elektrykami projektującymi i instalującymi oświetlenie w hotelu stworzyła system, którym można sterować w sposób scentralizowany i zarządzać niemal bez ograniczeń. Jak przyznał Paweł Domszy z firmy VEGACOM SA: „Sposób sterowania oświetleniem, jak i sama instalacja są w Apart Hotel 12 badzo innowacyjne. Dotychczas stosowaliśmy jedną główną rozdzielnię, z której prowadziliśmy wszystkie połączenia. Jednak hotele stają się coraz większe i pojawia się coraz więcej urządzeń do zarządzania – mając do czynienia z klasyczną instalacją, musielibyśmy zastosować przewody o bardzo dużym przekroju”. Rzeszowski hotel został więc podzielony na kilka stref, a w każdej z nich zlokalizowano rozdzielnie, w których znalazły się montowane na szynie sterowniki Crestron DIN-8SW8. Obok modułów DIN 8SW8 zainstalowano również moduły DIN DALI2, odpowiadające za cyfrowe sterowanie oświetleniem, oraz dimmery Crestron DIN-1DIMU4. Każdy z nich umożliwia niezależnie sterowanie ośmioma kanałami, a więc istocie ośmioma różnymi oprawami bądź całymi strefami oświetlenia. Sterowanie opisywanymi modułami odbywa się poprzez sieć Cresnet, zaś pojedyncze sterowniki mogą być łączone w łańcuch, co umożliwia tworzenie bardzo dużychinstalacji. Dzięki temu, że wszystkie oprawy oświetleniowe zastosowane na poziomie zero w hotelu bazują na technologii Dali, projektanci mogli stworzyć wiele niezależnie sterowanych stref, a użytkownik może dowolnie zarządzać oświetleniem hotelu. A jest czym zarządzać!
Firma VEGACOM SA uczestniczyła również w doborze i instalacji wyjątkowych opraw w postaci okręgów marki XAL, podwieszonych pod sufitem oraz instalowanych w suficie listew marki Imperial. Wszystkie te oprawy bazują na diodach LED, co w znaczący sposób redukuje koszty prądu i zapewnia znacznie wyższą żywotność.
Podsumowanie
Rzeszów się zmienia. Z miesiąca na miesiąc staje się coraz piękniejszym i nowoczesnym miastem. Dzieje się tak m.in. za sprawą inwestycji takich jak Apart Hotel 12. To bardzo atrakcyjny pod względem architektonicznym i świetnie wyposażony obiekt, w którym z pewnością bardzo dobrze będą czuć się zarówno goście szukający odpoczynku, jak osoby szukające miejsca do zorganizowania konferencji, prezentacji czy branżowego eventu. A co może być lepszego niż biznes i odpoczynek w dodatku w (prawie) domowych warunkach?

TEKST i ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Skontaktuj się z nami - pomożemy, doradzimy, odpowiemy na Twoje pytania.
mail reklama@avintegracje.pl