Nadrzędnym zadaniem instalacji audiowizualnych jest wsparcie użytkowników w ich codziennej pracy. Estetycznie i dyskretnie wbudowane w architekturę sali monitory, głośniki czy mikrofony wzorowo wpisują się w taki scenariusz. Gdy nieużywane znikają pod blatem stołu czy w podłokietniku fotela, użytkownik łatwiej koncentruje się na swoim zadaniu. Z kolei gdy konieczne jest ich użycie, wystarczy wciśnięcie jednego przycisku by zjawiły się gotowe do pracy. Zachowanie estetyki czystego blatu wymaga także przemyślanego doprowadzenia sygnałów audio oraz wideo. Takie właśnie, według producenta, są kompletne rozwiązania wyjezdne sygnowane znakiem Arthur Holm. W niniejszym „sprzęcie pod lupą” sprawdzam, jak szerokie są możliwości rozwiązań z portfolio tego producenta.
Firma Arthur Holm ma ponad czterdziestoletnie doświadczenie w tworzeniu zmotoryzowanych rozwiązań da sal konferencyjnych. Naturalnym, wręcz oczywistym, zastosowaniem elektrycznie napędzanych mechanizmów jest ukrywanie monitorów w blacie stołu konferencyjnego. Pozwala to na zachowanie porządku na stole, a więc zaplanowany przez architekta wnętrz wystrój wnętrza staje się łatwiejszy do uzyskania. Arthur Holm ma w ofercie nie tylko same mechanizmy, ale także zintegrowanie z nimi monitory. Najprostszym, lecz bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest Dynamic Reception Monitor, czyli wyświetlacz FHD o przekątnej 21’5 cala umieszczony na uchwycie pozwalającym na regulację wysokości.
To rozwiązanie świetnie sprawdzi się chociażby w recepcji, gdzie przy tym samym stanowisku na zmianę zasiadają różni pracownicy. Regulacja wysokości monitora umożliwia każdemu z nich uzyskanie ergonomicznego środowiska pracy. Nietypowym rozwiązaniem jest Dynamic Chair Display – tym razem monitory o przekątnej 15,6” chowają się w podłokietniku fotela klasy biznes. Taki fotel doskonale sprawdzi się w przestrzeniach sal zarządu. Bardziej klasyczne rozwiązania to seria Dynamic 1-4, na którą składają się monitory chowane pod blat lub licowane z jego powierzchnią. Dynamic 4 to szczególnie ciekawy zestaw rozwiązań, w jego skład wchodzą cztery monitory 17” FHD, każdy ze zintegrowaną kamerą wideokonferencyjną, towarzyszą im dwa mikrofony, dwa głośniki, a wszystkim zarządza jednostka centralna CPU. Rozwiązanie opracowane zostało specjalnie dla nowego, hybrydowego świata.
Układ monitorów można dostosować tak, by wszyscy uczestnicy, nawet ci w odległych lokalizacjach, mieli wrażenie pracy twarzą w twarz. W systemie Dynamic 4 nie tylko monitory znikają pod blatem stołu. Producent opracował głośniki i mikrofony, także zainstalowane na zmotoryzowanych uchwytach. DynamicSpeaker to aktywny głośnik dookólny o konstrukcji dwudrożnej. Dzięki dwóm wbudowanym wzmacniaczom klasy D system oferuje 2 x 36 W mocy. Głośnik wyposażony jest także w procesor DSP, dbający o poprawę zrozumiałości mowy. Naturalnie głośnik chowany jest w blacie stołu, gdy nie ma potrzeby jego użycia.
Ukrycie mikrofonów za pomocą rozwiązań wyjezdnych także jest możliwe. Systemy konferencyjne wyposażane są najczęściej w mikrofonowe na tak zwanej gęsiej szyi. Arthur Holm opracował dwa rozwiązania wyposażone w takie właśnie mikrofony – DynamicTalk UnderCover oraz DynamicTalkH. Pierwszy z nich to prawdziwy agent do zadań specjalnych. Ukryty w nim mikrofon jest praktycznie niewidoczny, jego obecność sygnalizuje niewielka blenda na blacie. Długość ramienia wysuwanego pionowo do góry mikrofonu może wynosić od 400 do 600 milimetrów. Nieco bardziej „jawnym” systemem jest Dynamic TalkH, zdolny pomieścić mikrofony o długości do 400 mm. W tym systemie mikrofon przemieszcza się horyzontalnie.
W obu rozwiązaniach obecne jest kolorowe podświetlenie LED sygnalizujące stan pracy mikrofonu. Sale przeznaczone do pracy hybrydowej i wyposażone w sprzęt UC do połączeń wideokonferencyjnych to optymalne środowisko pracy dla DynamicTalkB. Mechanizm przeznaczony jest do nablatowych mikrofonów krawędziowych i potrafi przekazać komendę wyciszenia do mikrofonu. Zasilanie do windy dostarczane jest w standardzie PoE, co znakomicie upraszcza instalację. Stworzenie wielomonitorowego miejsca pracy wymaga spójnego sposobu na dystrybucję sygnału. Inżynierowie Arthur Holm stworzyli do tego celu rozwiązania DynamicShare i DynamicLoop.
DynamicShare pozwala na wyświetlenie obrazu z wybranego stanowiska nawet na 20 monitorach jednocześnie. Użytkownik może pracować na własnej treści, uruchamiając tryb prywatny. Ponieważ jest to rozwiązanie sprzętowe, przesyłające sygnał bez kompresji, więc oferuje zerową latencję oraz bardzo łatwe rozpoczęcie prezentacji bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Co więcej, użycie tego rozwiązania pomaga uporządkować blat, eliminując plątaninę kabli prowadzącą do szeregu zewnętrznych urządzeń. DynamicShare udostępnia trzy wejścia HDMI na każdym stanowisku roboczym.Jednym słowem, DynamicShare jest optymalnym rozwiązaniem dla przestrzeni konferencyjnych w kancelariach prawniczych, sal posiedzeń zarządu czy pomieszczeń, w których prezentowane i omawiane są dokumenty, które nie powinny wyjść poza próg pomieszczenia. DynamicLoop to nieco prostsza wersja wcześniejszego systemu. Służy do przekazania treści z jednego źródła do nawet 20 monitorów. Doskonale sprawdzi się w przestrzeniach wspólnych korporacyjnych biur, gdzie ten sam komunikat prezentowany ma być w wielu miejscach.
Podsumowanie
Ponad czterdziestoletnie doświadczenie Arthur Holm sprawia, że portfolio producenta rozszerza się o nieustannie o nowe, dobrze przemyślane rozwiązania. Oferowana przez firmę integracja mechanizmów wyjezdnych z monitorami, głośnikami czy mikrofonami i uzupełniona o elementy aktywnie przełączające obraz pozwala na bardzo kreatywne podejście do projektowania przestrzeni pracy. Windy sprawdzą się nie tylko w przestrzeniach korporacji, ale też mogą uatrakcyjnić biura coworkingowe czy centra konferencyjne na najwyższych piętrach prestiżowych hoteli. Na koniec zaznaczę, że warto zajrzeć na stronę producenta, gdzie znaleźć można ofertę szkoleń dla handlowców, projektantów, a nawet architektów.
TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”