Z przyjemnością obserwujemy, jak w ostatnich latach rozwija się portfolio firmy ATEN. Producent, który wywodzi się z rynku rozwiązań teleinformatycznych, dzisiaj już może pochwalić się ugruntowaną i dojrzałą ofertą systemów AV dla różnych rynków i odbiorców.  Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku firma ATEN we współpracy z SONY postanowiła wyruszyć w roadshow, podczas którego odbyły się trzy spotkania, w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, dedykowane  najnowszym urządzeniom obu marek. Również i nas nie mogło tam zabraknąć.

Portfolio produktów firmy ATEN bazuje dzisiaj na trzech głównych filarach. Są nimi rozwiązania dla małych i średnich biur oraz ich pracowników, systemy dla największych i najbardziej wymagających instalacji korporacyjnych, profesjonalne rozwiązania AV oraz rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii i zarządzanie nią. Co bardzo ważne, wiele produktów, chociaż zostały zaprojektowane z myślą o konkretnym rynku IT lub AV, może być stosowanych zamiennie, idealnie uzupełniając tworzone projekty. Najlepszym przykładem mogą być chociażby konsole KVM czy listwy zasilające z zaawansowanymi możliwościami monitorowania i sterowania, które doskonale sprawdzą się jako dodatkowe wyposażenie szaf AV.
Firma ATEN po raz kolejny postanowiła dać swoim klientom i osobom, które rozważają rozpoczęcie przygody z urządzeniami, możliwość poznania i przetestowania produktów  znajdujących się w jej ofercie. W tym celu w październiku został zorganizowany cykl spotkań, w trakcie których można było zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi produktami z logo ATEN. Co bardzo ważne, spotkania były tylko nie były oparte tylko na prezentacjach multimedialnych. Organizatorzy w każdym z miejsc uruchomili przykładowy system wykorzystujący rozwiązania producenta, dzięki czemu można było własnoręcznie przetestować każde urządzenie i jego funkcjonalność.

ATENxSONY Roadshow 2022

Jedna z nowości w ofercie producenta: wzmacniacz AP106, pracujący w klasie D o mocy 60 Wrms, z wyjściem 70/100V, złączem RS232 do sterowania, priorytetowym wejściem audio, filtrami półkowymi oraz wejściami i wyjściami zrealizowanymi w oparciu o złącza Euroblock.

Rozwiązania do przestrzeni huddle space
Zarówno w trakcie kolejnych fal pandemii, jak i dzisiaj w popandemicznej rzeczywistości, niezwykle chętnie wykorzystywanymi przez pracowników biur przestrzeniami są niewielkie sale do spotkań wideokonferencyjnych i rozmów głosowych. I to właśnie było pierwszym tematem poruszonym w trakcie spotkań, przez prowadzącego je Kamila Węglarza, pro AV business development managera w ATEN. Dla tego rodzaju miejsc producent w szczególności poleca przełączniki prezentacyjne WP2020 i VP2021, które pozwalają na wyświetlenie treści z komputera, telefonu jak i wprost z przeglądarki, natywnie wspierają Airplay i Google Cast oraz umożliwiają wyświetlenie treści na jednym monitorze zarówno w układzie side by side jak i quad. Dodatkowo przełącznik obsługuje również mysz oraz sterowanie dotykowe, pozwala na podłączenie do ośmiu użytkowników bezprzewodowych i dwudziestu z wykorzystaniem sieci LAN i ma wbudowane wyjście audio umożliwiające przesłanie wprost do wzmacniacza, matrycy czy aktywnych kolumn.

ATENxSONY Roadshow 2022

W ofercie firmy ATEN znajduje się bardzo wiele rozwiązań do transmisji sygnałów AV zarówno w oparciu o protokół HDBaseT, jak i Over IP.

ATENxSONY Roadshow 2022

W ofercie firmy ATEN znajdują się od niedawna również głośniki sufitowe z odczepami umożliwiającymi zarówno pracę na liniach 100V, jak i w instalacjach niskoimpedancyjnych.

Systemy dla sal spotkań
Następnie prowadzoną przez Kamila Węglarza prezentację wypełniły zagadnienia związane z salami spotkań. Producent ma w swojej ofercie właściwie wszystko, czego może potrzebować taka przestrzeń. Zarówno przełączniki prezentacyjne, rozwiązania do transmisji HDBaseT, jak i Over IP, ekstendery czy przedłużacze sygnałów AV. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dosyć unikatowe urządzenie, Transceiver VE1843. To zamknięty w jednej obudowie i nadajnik i odbiornik, który w zależności od wybranego trybu pracy może zarówno odbierać sygnały HDMI/USB, jak i przesyłać je dalej za pomocą protokołu HDBaseT 3.0. W obu przypadkach urządzenie obsłuży najwyższej jakości nieskompresowany sygnał 4K i pozwoli na przetransmitowanie go na odległość do 100 m. Bardzo prostym, ale niezwykle efektywnym i przydatnym rozwiązaniem mogą być również przedłużacze USB-A do US-C dostępne w wariantach 10 i 20 metrów, umożliwiające np. przesłanie sygnału z kamery wideokonferencyjnej czy videobara. Przedłużacz oferuje pełne wsparcie dla sygnałów 4K i jest kompatybilny z platformami Windows i MacOS.

W tym miejscu Kamil Węglarz wskazał również na kilka praktycznych uwag dotyczących transmisji USB, gniazd i standardów dostępnych na rynku, które wciąż wielokrotnie budzą wiele wątpliwości. Warto pamiętać, że samo oznaczenie USB-A czy USB-C to jeszcze nie wszystko. Znacznie istotniejszy na etapie wyboru urządzeń i dla późniejszego funkcjonowania instalacji jest standard USB i prędkość transmisji. USB 3.0 pierwszej generacji jest w stanie zaoferować nawet szybkość przesyłu danych na poziomie 5 Gbps i niekoniecznie musi to być tylko USB-C, może to być również USB-A czy microUSB.
W zależności od wielkości w małych salach spotkań doskonale sprawdzą się również transmitery HDBaseT VE2812AEUT, odbiorniki VE2812PR, w bardziej rozbudowanych aplikacjach, sercem systemu może być przełącznik prezentacyjny VP2120 lub VP1420 współpracujące również z odbiornikami i nadajnikami VE802T/R czy przełącznikami obsługującymi bezprzewodową transmisję VP2020, aż po największe, najbardziej zaawansowane konfiguracje z przełącznikiem VP2730.

ATENxSONY Roadshow 2022

Warto również wspomnieć o znajdującym się w ofercie firmy ATEN wyjątkowym systemie rezerwacji sal VK430, który jest rozwiązaniem chmurowym, nie wymaga dedykowanego serwera, w pełni wspiera najpopularniejsze platformy, takie jak Office365, Google Workspace czy Exchange, i jest zasilany poprzez PoE+, dzięki czemu do każdego z eleganckich paneli wchodzących w skład systemu wystarczy tylko doprowadzić skrętkę.

Systemy dla sal konferencyjnych
Producent ma w swojej ofercie również wszystko, czego będzie potrzebowała sala konferencyjna. Rozwiązania do transmisji obrazu i dźwięku, systemy sterowania, które pozwolą na zapisywanie i przywoływanie kompleksowych scenariuszy, które pozwolą na automatyczne rozwijanie i zwijanie ekranu projekcyjnego czy rolet. Z myślą o salach konferencyjnych, producent ma w ofercie, na przykład, przełączniki VP3520 z pięcioma wejściami i dwoma wyjściami umożliwiającymi równoczesne podanie sygnału i do projektora, i na monitor wielkoformatowy, który również jest wyposażony w funkcje sterowania wykluczające konieczność stosowania dodatkowych systemów kontroli. Dla potrzeb większych sal, warto zainteresować się rozbudowanym przełącznikiem VM0808HB. Firma ATEN rozbudowała ostatnio swoje portfolio o zupełnie nową grupę produktów, rozwiązania audio. W ofercie pojawiły się m.in. współosiowe, dwudrożne głośniki sufitowe o mocy 30W pracujące zarówno w trybie niskoimpedancyjnym, jak i na liniach 100V, a także wzmacniacz AP106 pracujący w klasie D o mocy 60Wrms, z wyjściem 70/100V, złączem RS232 do sterowania, priorytetowym wejściem audio, filtrami półkowymi oraz wejściami i wyjściami zrealizowanymi w oparciu o złącza Euroblock. Należy również zwrócić uwagę, że wzmacniacz jest pozbawiony wentylatorów, dzięki czemu można zainstalować go również lokalnie, w pobliżu głośników, np. pod biurkiem, blatem czy w szafce, i będzie on pracował całkowicie bezgłośnie. Warto również wspomnieć o znajdującym się w ofercie firmy ATEN wyjątkowym systemie rezerwacji sal VK430, który jest rozwiązaniem chmurowym, nie wymaga dedykowanego serwera, w pełni wspiera najpopularniejsze platformy, takie jak Office365, Google Workspace czy Exchange, i jest zasilany poprzez PoE+, dzięki czemu do każdego z eleganckich paneli wchodzących w skład systemu wystarczy tylko doprowadzić skrętkę. Wygląd każdego z panelu może być w pełni skonfigurowany zgodnie z potrzebami klienta, a dookoła panelu znajdują się paski LED informujące o statusie zajętości sali, dzięki czemu już z daleka widać, czy dane pomieszczenie jest wolne czy zajęte.

ATENxSONY Roadshow 2022

Przełączniki prezentacyjne producenta doskonale sprawdzą się zarówno w salach konferencyjnych, jak i w audytoriach czy salach obrad i posiedzeń zarządu.

Sale posiedzeń zarządu i sale obrad
Po przerwie prowadzący spotkanie Kamil Węglarz skupił się na bardziej rozbudowanych rozwiązaniach np. dla potrzeb sal posiedzeń zarządu. W przypadku takich wdrożeń świetnie sprawdzą się np. matryce z wbudowanym skalerem VM6809H, współpracujące z wieloma odbiornikami i nadajnikami VE801T/R czy splitterami HDMI takimi jak VS184B. Dodatkowo zaawansowaną salę można wyposażyć również w przełączniki USB US3344I, umożliwiające współpracę z systemem wielkoformatowych monitorów interaktywnych czy tablic interaktywnych. Bardzo interesującą grupę produktów w ofercie producenta, które doskonale mogą sprawdzić się również w salach posiedzeń zarządu i salach obrad są ścienne transmitery HDMI – HDBaseT VE2812ASUT. Oczywiście w przypadku większych przestrzeni do głównej matrycy mogą być również podłączone systemy dyskusyjne czy miksery audio, a sygnał audio z matrycy może trafiać do wzmacniaczy i kolumn również pochodzących z oferty firmy ATEN, tutaj ograniczeniem jest tylko budżet i potrzeby przestrzeni, ograniczeń sprzętowych nie ma.

ATENxSONY Roadshow 2022

Na koniec spotkań został zaprezentowany kompaktowy mikser all-in-one UC9040, który doskonale sprawdzi się w każdym z pomieszczeń omawianych podczas spotkania. Urządzenie jest wyposażone w porty HDMI, do których może być przesyłany sygnał z laptopa i kamery wideo, wejście audio, a następnie, gotowy wyprodukowany sygnał można w łatwy sposób transmitować na najpopularniejsze platformy. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla instytucji kultury, przestrzeni biznesowych, sal konferencyjnych czy biur, które chcą produkować znakomitej jakości materiały i prezentować je szerokiemu gronu odbiorców.

Audytoria
Dla największych przestrzeni takich jak audytoria, producent poleca transmisję sieciową Over IP zapewniającą doskonałą jakość przesyłanego obrazu i dźwięku, z minimalnym opóźnieniem nawet na dużych odległościach. I tutaj do głosu dochodzi właśnie doświadczenie firmy ATEN i oferta rozwiązań przynależących do rynku IT. Sercem systemu może być w takim wypadku zarządzalny przełącznik sieciowy ES0152A, współpracujący z nadajnikami VE89xxT i odbiornikami VE8952R. Ponadto, producent ma w swojej ofercie przełączniki HDMI 16×16 VM51616H-AT-G z wbudowanym skalerem czy pełni konfigurowalne matryce VM3250, które można zaopatrzyć w karty w zależności od potrzebnej konfiguracji, wymagań instalacji czy przestrzeni.

ATENxSONY Roadshow 2022

Spotkania były również doskonałą okazją do rozmów, zadawania pytań i wymiany wiedzy i poglądów dotyczących branży AV.

Interesujący bonus
Na deser, na sam koniec spotkania został zaprezentowany kompaktowy mikser all-in-one UC9040, który doskonale sprawdzi się w każdym z pomieszczeń omawianych podczas spotkania. Urządzenie jest wyposażone w porty HDMI, do których może być przesyłany sygnał z laptopa i kamery wideo, wejście audio, a następnie, gotowy wyprodukowany sygnał można w łatwy sposób transmitować na najpopularniejsze platformy. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla instytucji kultury, przestrzeni biznesowych, sal konferencyjnych czy biur, które chcą produkować znakomitej jakości materiały i prezentować je szerokiemu gronu odbiorców.

Podsumowanie
Spotkania zorganizowane w ramach ATENxSONY Roadshow 2022 były doskonałą okazją do tego aby osobiście, z bliska poznać wszystkie rozwiązania dla rynku AV znajdujące się w ofercie producenta. To znakomita formuła, aby prezentacje były tylko wsparciem, a główną osią były warsztaty i możliwość osobistego przetestowania wszystkich urządzeń. Zajęcia praktyczne zawsze w cenie!