Opisywana wielokrotnie na łamach naszego miesięcznika marka Audac specjalizuje się w rozwiązaniach instalacyjnych. Ich produkty znaleźć możemy w obiektach komercyjnych, takich jak restauracje czy hotele, a także w centrach konferencyjnych, lotniskach oraz obiektach użyteczności publicznej.
[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]F[/fusion_dropcap]irma Audac prezentuje bardzo szeroką gamę rozwiązań instalacyjnych. Zajmuje się nie tylko wzmacniaczami, odtwarzaczami i systemami matrycowymi, ale też głośnikami, mikrofonami i wieloma innymi urządzeniami sterującymi. Dzięki tej wszechstronności, oferta marki jest w stanie sprostać niekiedy wysokim wymaganiom technicznym obiektów. Projektanci Audac nie zapomnieli o mniej skomplikowanych rozwiązaniach instalacyjnych, wymagających jedynie centralnego urządzenia wzmacniającego i miksującego. Takie wymagania spełnić może opisywany w niniejszym artykule Audac COM104, czyli instalacyjny wzmacniacz typu public address.
Konstrukcja
Audac COM104 jest kompaktowym, ale wszechstronnym wzmacniaczem instalacyjnym klasy D o mocy 40W, przeznaczonym do pracy w systemie niskonapięciowym (100V lub 70V) lub w systemie o niskiej impedancji (4 Ohm). Połączenie z możliwością zasilania od 100 do 240V czyni z COM104 urządzenie uniwersalne, zdolne pracować z znaczną liczbą systemów instalacyjnych w większości krajów. Przechodząc jednak do szczegółów, warto zacząć od intuicyjnego przedniego panelu urządzenia. W jego centralnej części umieszczono duże pokrętło odpowiadające za poziom sygnału, czyli master. Obok niego znajdziemy mniejsze pokrętła poziomu line in oraz mic in, zaś z drugiej strony uproszczoną korekcję barwy sygnału. EQ ograniczone zostało do potencjometrów bass i treble, jednak w prostych instalacjach przetwarzających niekiedy tylko muzykę w tle i proste komunikaty taka korekcja w zupełności wystarczy. Panel przedni ma również cztery diody informujące o obecności i sile sygnału, przesterowaniu (clip) oraz o zbyt wysokim poziomie sygnału powodującym załączenie limitera (Prot.). Dodatkowo na panelu przednim umieszczono gniazdo 3,5 mm (Line In) pozwalające na bezpośrednie podpięcie źródła dźwięku, np. odtwarzacza mp3. Tylny panel urządzenia zawiera natomiast szereg gniazd i złącz. Są wśród nich gniazda zasilania oraz gniazda wyjściowe na złączach Euroblock, przeznaczone do połączenia z instalacją 4 Ohm, 70V oraz 100V. Po prawej stronie tylnego panelu znajdują się gniazda wejściowe. Należy do nich gniazdo mic in na złączu Euroblock, z możliwością załączenia zasilania Phantom oraz wyboru opcji priorytetu sygnału. Dzięki włączeniu tej opcji sygnał z wejścia mic in ma pierwszeństwo ponad sygnałem muzyki w tle, dzięki czemu komunikaty zawsze pozostaną zrozumiałe. Przy wyborze mikrofonu należy jednak pamiętać, że zasilanie Phantom oferuje napięcie na poziomie 15V, a nie 48V. Poniżej gniazda mikrofonowego znajdziemy gniazdo Line In na złączu RCA oraz dwa potencjometry poziomu wzmocnienia (gain) odpowiadające za poziom obu wejść.
W praktyce
Prezentowany wzmacniacz przeznaczony jest do wszelkiego rodzaju obiektów użyteczności publicznej. Znajdzie swoje zastosowanie w małych i średnich instalacjach audio, których głównym zadaniem jest zapewnienie muzyki w tle z możliwością odtworzenia komunikatów – zarówno z pliku, jak i bezpośrednio za pomocą mikrofonu. Urządzenie doskonale wpasuje się w potrzeby obiektów takich jak bary, restauracje, przestrzenie hotelowe, biurowe, czy sklepowe. Dzięki staraniom projektantów, urządzenie oferuje bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, który z powodzeniem może być obsługiwany przez większość użytkowników, niekoniecznie doświadczonych w obsłudze urządzeń audio. Jeżeli chodzi o umiejscowienie i wygląd, urządzenie prezentuje się schludnie i może być zainstalowane w widocznym miejscu. Istnieje oczywiście możliwość montażu wzmacniacza w szafce rackowej, dzięki zastosowaniu dostępnego w osobnej sprzedaży zestawu MBS310. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego dostępu powietrza do miejsca przechowywania wzmacniacza, tak aby temperatura w środku nie przekroczyła 40°C. Oczywiście w przypadku braku odpowiedniego naturalnego przepływu powietrza, można zastosować aktywne chłodzenie wewnątrz racka. Prezentowany wzmacniacz został dodatkowo wyposażony w szereg zabezpieczeń zapobiegających jego uszkodzeniu. Można tutaj wymienić zabezpieczenie przed zbyt wysokim poziomem zasilania, przegrzaniem oraz oczywiście zabezpieczenie przed zbyt wysokim sygnałem (limiter).
Podsumowanie
W naszej opinii prezentowane urządzenie sprawdzi się doskonale w przestrzeniach biurowych, hotelowych, restauracyjnych oraz takich jak szpitale, przychodnie i inne obiekty użyteczności publicznej. Do zalet urządzenia zaliczyć można intuicyjną obsługę dzięki uproszczonemu przedniemu panelowi, szereg zabezpieczeń chroniących urządzenie przed uszkodzeniem oraz duże możliwości połączeniowe. Jeżeli jesteśmy w trakcie projektowania lub usprawniania małej lub średniej instalacji audio, gdzie potrzebujemy wysokiej jakości przetwarzanego dźwięku, sporych możliwości połączeniowych oraz wysokiej jakości wykończenia, to z pewnością warto jest zapoznać się ze wzmacniaczem Audac COM 104.
TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje