Audac M2

Firma Audac specjalizuje się w nagłośnieniu instalacyjnym. Produkty tej marki możemy spotkać w niezliczonych profesjonalnych instalacjach sal konferencyjnych, lotnisk, budynków użyteczności publicznej czy zakładów pracy. Jednym z przedstawicieli tego rodzaju urządzeń jest prezentowana matryca miksująca M2.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]P[/fusion_dropcap]ortfolio marki Audac wygląda imponująco już na pierwszy rzut oka. Obejmuje ono nie tylko matryce miksujące, wzmacniacze i odtwarzacze instalacyjne, ale i głośniki, mikrofony, przedwzmacniacze oraz niezliczoną ilość akcesoriów i dodatków. W poniższym artykule przybliżymy Państwu cyfrową matrycę miksującą przeznaczoną do małych i średnich instalacji stałych.

Konstrukcja, parametry i dodatki
Audac M2 jest rozszerzalną i konfigurowalną cyfrową matrycą miksującą przeznaczoną do instalacji stałych. Jej konstrukcja stawia na minimalizm i wytrzymałość. Atutem urządzenia są także duże możliwości połączeniowe. Jeżeli chodzi o wejścia, to zawiera ono osiem symetrycznych wejść mikrofonowych i liniowych, cztery wejścia niesymetryczne (RCA), dwa wejścia priorytetowe liniowe, dziesięć wejść RJ45 do urządzeń peryferyjnych, dwa priorytetowe styki zwierne oraz wejściowy styk zwierny (osiem). Sekcja wyjść obejmuje osiem symetrycznych wyjść liniowych, osiem wyjść przekaźnikowych (NO/NC) oraz osiem opcjonalnych wyjść mocy. Ta imponująca lista w większości zawiera złącza typu Phoenix, nie licząc podłączeń urządzeń peryferyjnych oraz wejść niesymetrycznych. Poza tym na przednim panelu znajdziemy czytnik kart SD do odtwarzania plików (np. komunikatów) oraz złącze USB potrzebne do aktualizacji oprogramowania. Jeśli już przeszliśmy do softu, to urządzenie wyposażono w jedenaście procesorów DSP, pracujących niezależnie na każdym kanale. Dzięki temu na każdym z ośmiu kanałów wejściowych dostępne są automatyczna kontrola poziomów (ALC), możliwość użycia takich procesorów i wtyczek jak bramka szumów, filtry, pięciopasmowy korektor parametryczny (EQ) czy zasilanie Phantom. Jeżeli chodzi o kanały wyjściowe, to użytkownik ma na nich również (na każdym niezależnie) możliwość użycia linii opóźniającej, limitera, EQ czy filtrów. Aby jeszcze lepiej dopasować urządzenie do potrzeb danej instalacji, istnieje możliwość rozszerzenia o kilka modułów. Pierwszy z nich – M2DIS, to panel dotykowy montowany na płycie przedniej służący do obsługi urządzenia. Drugie rozszerzenie to moduł wzmacniacza POW2, którego parametry to 16 × 40 W przy impedancji 4 Ohm. Ostatnim rozszerzeniem jest moduł OPT2, który jest modułem wejścia i wyjścia optycznego do kaskadowego łączenia matryc w większą sieć. Poza rozszerzeniami użytkownik ma możliwość użycia urządzeń peryferyjnych, takich jak APM1xx (cyfrowy pulpit mikrofonowy, strefowy), DW 3020/4020 (ścienny panel sterujący) oraz DW5065 (ścienny panel sterujący z wyświetlaczem LCD, wejściem mikrofonowym XLR oraz liniowym RCA). Zarówno moduły, jak i urządzenia peryferyjne pozwalają rozbudować sieć, zwiększyć funkcjonalność oraz możliwości sterowania systemem z kilku miejsc.
W praktyce
Jako że M2 to matryca cyfrowa, użytkownik ma możliwość kontroli nad urządzeniem z kilku poziomów. Pierwszym z nich jest kontrolowanie za pomocą protokołu TCP/IP z poziomu przeglądarki internetowej. Kolejne opcje to aplikacja mobilna na Androida lub IOS, panele ścienne wymienione wcześniej lub opcjonalny panel dotykowy na przedniej ścianie urządzenia. Jeżeli nie skorzystamy z dodatkowej opcji panelu dotykowego, na przedniej ścianie urządzenia zamkniętego w czarną, smukłą obudowę znajdziemy jedynie czytnik kart, USB oraz włącznik główny. Dzięki temu M2 prezentuje się bardzo schludnie i minimalistycznie, więc bez problemu może być umiejscowione w bardziej widocznym miejscu. Oczywiście, jak na sprzęt instalacyjny przystało, możemy go zainstalować w skrzyni rackowej, pamiętając jednak o zostawieniu przestrzeni z tyłu urządzenia ze względu na sporą liczbę złącz i możliwości rozszerzeń. Nie ma oczywiście konieczności tego typu montażu – uszy montażowe można odkręcić, a matryce postawić na biurku lub szafce.
Wracając do kwestii sterowania, należy wspomnieć o dwóch kwestiach ważnych dla użytkownika. Po pierwsze, Audac zaimplementował w M2 mikser automatyczny, który czuwa nad dostosowaniem poziomów sygnałów poszczególnych kanałów, tak by uniknąć przesterowania. Druga kwestia to sceny: M2 ma możliwość zapamiętywania i wywoływania zapisanych scen, dzięki czemu użytkownikw dowolnej chwili może przywołać wybrane ustawienia urządzenia, szybko dopasowując się do sytuacji.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach coraz więcej obiektów użyteczności publicznej, hoteli, restauracji, galerii czy sal konferencyjnych potrzebuje zintegrowanego, wielozadaniowego i konfigurowalnego systemu audio. Sercem takiego systemu zawsze jest matryca miksująca. Powinna ona dawać użytkownikowi możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły, kontroli z różnych miejsc i urządzeń, podłączenia dużej liczby sygnałów wejściowych, kontroli stref czy zainstalowania w skrzyni rackowej. Te wszystkie wymagania spełnia Audac M2, pozostając bardzo ciekawą propozycją dla każdej wymienionej wyżej instytucji, stawiającej na niezawodność, minimalistyczny design i wysokie możliwości.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje