SmartMixer to jedna z ostatnich nowości firmy Audio-Technica, będąca idealnym rozwiązaniem do sal konferencyjnych, sądowych, radia, telewizji i wszystkich miejsc, gdzie używa się wielu mikrofonów lub innych źródeł sygnałów audio/wideo.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]C[/fusion_dropcap]zasy, gdy w salach konferencyjnych czy aulach wykładowych można było spotkać proste miksery analogowe, powoli odchodzą do lamusa. Obecnie kładzie się zdecydowanie większy nacisk na jakość dźwięku i zakres możliwości urządzeń. Wzrasta również świadomość klientów, a co za tym idzie – także wymagania wobec sprzętu. Nowa propozycja firmy Audio-Technica doskonale wpisuje się w ten trend i jeśli SmartMixer okaże się tak funkcjonalny, jak opisuje go producent, może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Konstrukcja i parametry ATDM-0604 po raz pierwszy został zaprezentowany na targach InfoComm 2017. Jest to w pełni cyfrowy, sześcio-kanałowy mikser automatyczny, który dodatkowo może służyć jako interfejs audio, co umożliwia wielokanałowe nagrywanie (do dwóch kanałów jednocześnie). Został wyposażony w cztery symetryczne wejścia mikrofonowe, dwa symetryczne wejścia mic/line i jedno stereofoniczne wejście niesymetryczne, do tego dwa wyjścia symetryczne i dwa wyjścia niesymetryczne. Wszystkie złącza w urządzeniu są złączami Euroblock. Dodatkowo tylny panel urządzenia ma złącze Network oraz USB, co pozwala połączyć go z siecią oraz komputerem w celu nagrywania. Najciekawszym punktem w tylnej części miksera jest złącze (port) A/B Audio-Technica, który umożliwia podpięcie w sieć jednocześnie sześciu jednostek ATDM-0604, jakie w sumie mogą obsłużyć, a bardziej zautomatyzować, obsługę trzydziestu sześciu kanałów. Urządzenie ma matrycę audio 8 × 3. Jeżeli chodzi o front urządzenia, to znajdują się tutaj sporej wielkości włącznik główny oraz panel użytkownika do podstawowej obsługi kanałów z poziomu urządzenia. Oczywiście rozbudowana i pełna obsługa dostępna jest z poziomu przypisanej aplikacji mobilnej, lecz w razie awarii czy nieobecności urządzenia mobilnego, podstawowe funkcje, takie jak poziom wzmocnienia wejściowego i wyjściowego, ustawienie i przywołanie presetów, włączenie i wyłączenie zasilania phantom oraz filtra górnoprzepustowego, automatyczny miks i kancelację echa (AEC) czy zmianę konfiguracji IP (Static lub Auto) można obsłużyć z poziomu panelu frontowego. Jeżeli chodzi o aspekty wizualne, produkt prezentuje się profe-sjonalnie i ze spokojem może być umiejscowiony nawet w widocznym miejscu naszej instalacji.

Dla kogo?
Prezentowany mikser może znaleźć zastosowanie w bardzo wielu lokalach, instytucjach czy miejscach użyteczności publicznej. Sprawdzi się idealnie podczas konferencji, zebrań sądowych, w urzędach administracyjnych, w radiu, telewizji i wielu innych obiektach, gdzie wykorzystywane są mikrofony i wiele źródeł dźwięku. Przemawia za tym oczywiście zautomatyzowana obsługa wzmocnienia sygnałów mikrofonowych na zasadzie gate/gain sharing. SmartMixer umożliwia uzyskanie wysokiej jakości dźwięk na wyjściach, bez szumów, filtrów grzebieniowych czy niepożądanych sprzężeń. Co ważne, do jego obsługi nie jest tak naprawdę potrzebna specjalistyczna wiedza techniczna. Jeżeli chodzi o ewentualną kontrolę tego skądinąd bezobsługowego urządzenia, możemy tego dokonać z poziomu panelu frontowego, jak to wcześniej opisałem, lub za pomocą aplikacji (Web Remote), która dostępna jest na urządzenia PC, Mac, iOS lub Android. Jedną z ważniejszych rzeczy, które powinien wiedzieć każdy potencjalny użytkownik, jest to, że na każdym z kanałów występuje w pełni cyfrowy processing. Składają się na to parametryczny EQ, kompresor, limiter, kontroler sprzężeń, które dostępne są zarówno na wejściach, jak i na wyjściach, czyli tak naprawdę wszystkie niezbędne narzędzia służące do zapanowania nad sygnałem audio.

Podsumowując
ATDM-0604 to z pewnością nowatorska, przemyślana i przede wszystkim doskonale wpasowująca się w potrzeby rynku konferencyjno-instalacyjnego propozycja od firmy Audio-Technica. Dzięki zaimplementowaniu modułu rozszerzenia o kolejne miksery, funkcji automiksu oraz w pełni cyfrowego processingu, urządzenie to może stać się sercem nie tylko małych, ale także bardziej rozbudo-wanych systemów. Solidna konstrukcja i spore możliwości podparte renomą producenta czynią zeń produkt, którym z pewnością warto się zainteresować.

TEKST: Jarosław Bociański, AVIntegracje