audio technica esw

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że żyjemy w epoce powszechnej cyfryzacji. Internet stał się przestrzenią do kontaktów, także biznesowych. W wyniku rosnącego rozpowszechnienia wideokonferencji wzrosło zapotrzebowanie na mikrofony bezprzewodowe, oferujące wysokiej jakości dźwięk i sprawdzające się w profesjonalnych zastosowaniach.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Audio-Technica, producent mający w ofercie wiele typów mikrofonów, wykorzystywanych do różnych celów: muzycznych, edukacyjnych, konferencyjnych itp. Engineered Sound Wireless to nowy system bezprzewodowych mikrofonów konferencyjnych, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców, zarówno pod względem jakości dźwięku, jak i prostoty obsługi. Nie tylko zresztą obsługi, ale także samej instalacji, która jest na tyle łatwa, że może ją przeprowadzić praktycznie każdy, kto przeczyta instrukcję i umie włożyć kabel w odpowiednie gniazdo. Co więcej, całość jest gotowa do użycia właściwie od razu po wyjęciu z pudełka (powiedzmy, że jeszcze po naładowaniu akumulatorów). System automatycznie zarządza częstotliwościami, wykorzystując do tego DECT (Digital Enhanced Cordless Telephony, czyli cyfrowy system łączności bezprzewodowej na niewielkich dystansach) i oferując możliwość jednoczesnego użycia do 96 kanałów w trybie standardowym (przy minimalizacji opóźnień), względnie do 192 kanałów w trybie HD, gdy priorytetem jest maksymalna liczba kanałów.

audio technica esw

Audio-Technica Engineered Sound Wireless, odbiornik ESW-R4180DAN

Zakres częstotliwości pracy w naszym regionie zawiera się w przedziale od 1,880 MHz do 1,900 MHz. Obszar pokrycia możemy zoptymalizować poprzez odpowiedni dobór mocy wyjściowej RF. Engineered Sound Wireless jest zgodny z protokołem Syslog i obsługuje gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa transmisji standard szyfrowania AES256 – nie musimy się zatem obawiać, że ważne spotkania, na których będą podawane poufne informacje, zostaną przechwycone przez niepowołane osoby. Omawiany system jest kompatybilny z oprogramowaniem Audio-Technica Wireless Manager, które daje m.in. możliwość dowolnego konfigurowania urządzeń, zapisywania własnych ustawień czy zarządzania kompleksowymi rozwiązaniami. Możemy także sprawdzić obszary zasięgu za pomocą funkcji Walk Test, skanować DECT RF, by rozpoznać dostępne kanały transmisji bezprzewodowej, eksportować ustawienia itp. Niewątpliwie korzystanie ze wspomnianego oprogramowania, dostępnego dla każdego nabywcy Engineered Sound Wireless, bardzo ułatwia obsługę systemu. Jak wspomniano przed chwilą, instalacja nie jest skomplikowana i ogranicza się do podłączenia odbiornika (który wykorzystuje zasilanie PoE) za pomocą pojedynczego kabla Cat 5e. Nie ma potrzeby instalacji dużej liczby anten czy innych akcesoriów. Mikrofony ładuje się w specjalnych stacjach, a po wyjęciu z nich są od razu gotowe do pracy, co więcej – naładowane akumulatory gwarantują naprawdę długi czas użytkowania. Nadajniki można łączyć z większą liczbą odbiorników, by dostosować wszystko do swoich potrzeb, np. zapewnienia łączności w ramach różnych pomieszczeń.

audio technica esw

Nadajnik body-pack ESW-T4101

Sercem systemu Engineered Sound Wireless jest ośmiokanałowy odbiornik ESW-R4180DAN, który ma postać niewielkiego (228,6 mm × 228,6 mm × 43,5 mm, przy wadze 620 gramów), białego i płaskiego pudełka, które możemy postawić w dowolnym miejscu lub zamontować na stałe (stosowne akcesoria w zestawie pozwalają na różne sposoby montażu). Za pomocą kabla Cat 5e uzyskujemy 8 wyjściowych kanałów audio i obsługę Dante (1 Gbps). Porty sieciowe są podwójne, zatem możemy rozdzielić sterowanie Dante i IP. Każdy kanał zawiera filtr górnoprzepustowy, eliminujący ew. niskotonowe zakłócenia. Stan połączenia pokazują diody LED, możliwe jest także monitorowanie stanu nadajników, poziomu dźwięku, czasu pracy, jaki pozostał przy aktualnym stanie naładowania baterii i innych danych systemu. Engineered Sound Wireless charakteryzuje się bardzo wysokimi, w pełni profesjonalnymi parametrami dźwięku: częstotliwość próbkowania 48 kHz (24 bity), pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz, zakres dynamiki powyżej 105 dB (A ważony), THD poniżej 1%. Jak już wcześniej wspomniałem, system oferuje dwa tryby – standardowy (96 kanałów) oraz HD (192 kanały) – w pierwszym wypadku typowa latencja wynosi 16,7 ms, w drugim 24 ms. Odbiornik ma minimalny pobór mocy, rzędu 4,8 W i może pracować w temperaturach od -10ºC do +50ºC. W zestawie mamy także nadajnik ESW-T4101, typu body-pack, posiadający własny, wbudowany mikrofon.

audio technica esw

Nadajnik ręczny ESW-T4102 oraz nadajnik na biurko ESW-T4107

W zależności od preferencji możemy go przypiąć do paska, albo zawiesić na szyi (stosowna zawieszka jest w komplecie). Obsługa jest bardzo prosta, wszystko wykonuje się za pomocą jednego przycisku. Nadajnik ma złącze typu cH, które pozwala na dołączenie innych mikrofonów tego producenta. Wyposażono go także w dwie anteny. Bateria pozwala na długą pracę – przy pełnym naładowaniu nawet 25 godzin. ESW-T4101 jest niewielki i waży zaledwie 112 gramów. Może pracować w temperaturach od 5ºC do +45ºC, dzięki czemu nadaje się do użycia nawet na zewnątrz – oczywiście należy pamiętać, że nie może mieć kontaktu z wilgocią (na przykład deszczem). Z kolei ESW-T4102/C510 to wyposażony w dynamiczną kapsułę o kardioidalnej charakterystyce kierunkowości nadajnik ręczny, czyli po prostu typowy mikrofon. Oczywiście wspomniana kapsuła jest wyposażeniem standardowym, bowiem można ją wymienić na inną – nadajnik jest kompatybilny z wieloma innymi produktami Audio-Technica. Konstrukcja jest bardzo solidna i robi naprawdę dobre wrażenie. Sam nadajnik waży 205 gramów, z kapsułą 334 gramy. Wśród dołączonych akcesoriów znajdziemy zacisk statywu Quiet-Flex oraz adapter śrubowy z gwintem zewnętrznym 5/8” na gwint wewnętrzny 3/8”.

audio technica esw

Nadajnik powierzchniowy ESW-T4106

Dzięki dużej i wydajnej baterii nadajnik ręczny może pracować do 35 godzin. Kolejny nadajnik, ESW-T4106, to mikrofon powierzchniowy, który można np. położyć na stole konferencyjnym. Oferuje dwie charakterystyki kierunkowe – dookólną i kardioidalną, w obu wypadkach z pasmem przenoszenia od 20 Hz do 18 kHz. Wyposażono go w przełącznik stanu, który może działać w dwóch trybach – dotknięcie może wyciszać, albo wprost przeciwnie, włączać mikrofon. ESW-T4106 można też ustawić, aby uruchamiał się z wyciszeniem lub bez wyciszenia. Wskaźnik wyciszenia (LED) oferuje 8 kolorów do wyboru. Istnieje także możliwość jednoczesnego użytkowania i ładowania poprzez USB-C. Podobnymi cechami charakteryzuje się kolejny typ nadajnika, ESW-T4107, który przeznaczono do ustawienia na biurku. Jest on kompatybilny z mikrofonami typu gęsia szyja, należącymi do serii ES925. Posiada wskaźnik wyciszenia z opcją 8 kolorów do wyboru, te same tryby wyciszenia oraz złącze USB-C do ładowania w trakcie pracy. Na samej baterii może pracować do 7 godzin.

audio technica esw

Stacje ładowania na 2 i 4 stanowiska

W skład systemu Engineered Sound Wireless wchodzą dwie stacje ładowania, ESW-CHG4 dla dwóch stanowisk oraz ESW-CHG5 dla czterech. Obsługują one szybkie ładowanie dla nadajników ESW-T4101 i ESW-T4102, przy czym w przypadku pierwszej z nich możemy połączyć do 4 stacji za pomocą jednego zasilacza i kabla Cat 5e, zaś drugiej do dwóch stacji. Stan naładowania wyświetla się we wspomnianym już oprogramowaniu Wireless Manager.

audio technica esw

Identyfikację mikrofonów pracujących w ramach systemu ułatwia możliwość zmiany koloru podświetlenia przycisku wyciszania i informującej o wyciszeniu diody, znajdujących się na bazach.

Podsumowanie
System bezprzewodowy Audio-Technica Engineered Sound Wireless na pewno stanie się mocnym graczem w tym segmencie rynku. Produkty tej marki cenione są za wysoką jakość wykonania oraz walory użytkowe. Omawiany zestaw oferuje szereg typów nadajników, które pozwalają na zastosowanie w różnych warunkach i miejscach. Lista potencjalnych użytkowników jest zatem bardzo długa – obiekty edukacyjne, konferencyjne, biura, centra korporacyjne, szpitale, przychodnie, obiekty usługowe, ale także osoby, które pracując z domu często biorą udział w telekonferencjach. Biorąc pod uwagę wysoką jakość dźwięku i bardzo dobre parametry, system sprawdzi się nawet w zastosowaniach scenicznych. Dużą zaletą jest także prostota obsługi i komputerowy program do zarządzania systemem. Mamy więc do czynienia z produktem spełniającym oczekiwania współczesnego nabywcy i wykorzystującym najnowsze osiągnięcia cyfrowej technologii.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”