Ecler WiSpeak GLOBE5PD

Firma Ecler, mająca siedzibę w Barcelonie, działa od 1965 roku i ma ogromne doświadczenie w szeroko pojętej branży audio. Specjalizuje się w profesjonalnych systemach nagłośnieniowych, które znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej – sportowych, biznesowych, edukacyjnych, hotelowych i wielu innych. Co ciekawe, zakład produkcyjny także mieści się w Hiszpanii, gwarantując najwyższą jakość wykonania i pozwalając na natychmiastowe wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Jednym z nich jest zaprezentowany jakiś czas temu system bezprzewodowy WiSpeak, którego głównym przeznaczeniem są stałe instalacje nagłośnieniowe. I w tym wypadku właśnie słowo „bezprzewodowy” nabiera kluczowego znaczenia. Bowiem dla wielu potencjalnych klientów trudną do pokonania barierą jest konieczność prowadzenia kabli, gdy zechcą stworzyć u siebie wysokiej jakości nagłośnienie. A to zawsze wiąże się z szeregiem minusów. Bo jeśli mają one być niewidoczne, to trzeba je schować w ścianach, wykonać kanały do ich prowadzenia, potem wszystko zaszpachlować, pomalować itd. Co oznacza dużo pracy i koszty. Alternatywą jest umieszczenie ich w wykonanych z tworzywa tunelach (listwach), niezbyt estetycznych – a ten aspekt ma jednak znaczenie w przypadku większości obiektów. Optymalnym rozwiązaniem dla już istniejących i urządzonych lokalizacji jest właśnie system bezprzewodowy. Ale nie tylko już wykończonych wnętrz, także dla wielu innych. Oznacza bowiem minimalną infrastrukturę i wyłącznie niezbędne urządzenia. Co więcej, taki system można potem łatwo i bez uciążliwych robót budowlanych rozbudować, a w przypadku przeprowadzki przenieść. WiSpeak dostarcza wszystko: jednostkę centralną, czyli nadajnik Core, który komunikuje się ze wszystkimi elementami sieci, transmituje sygnał audio czy komendy kontrolne. Odbiornikami są dowolnie rozmieszczone w pomieszczeniu głośniki i najnowszym modelem jest właśnie GLOBE5PD, wyposażony w wewnętrzne źródło zasilania (pobierające prąd z szyny) czy system montażu pod sufitem. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym. Producent rekomenduje taki sposób instalacji, by odległość od nadajnika Core nie przekroczyła w linii prostej 12 metrów i by unikać przeszkód na drodze sygnału.

Ecler WiSpeak GLOBE5PD

WiSpeak GLOBE5PD dostępny jest w wersjach białej i czarnej

WiSpeak GLOBE5PD jest aktywnym głośnikiem dwudrożnym, wykonanym w postaci sferycznej (średnica zewnętrzna wynosi 287 mm) – co sprawia, że po zawieszeniu do złudzenia przypomina lampę, zatem wizualnie bez trudu wkomponowuje się w dowolne wnętrze. Może także korzystać z prądu dostępnego w szynie oświetleniowej (100-240VAC 50-60Hz) i ma łącze zasilające 3C Euroblock. Wyposażono go w przetwornik niskotonowy o średnicy 5 cali oraz 1-calowy wysokotonowy (częstotliwości filtra crossover wynosi 4,2 kHz). Impedancja nominalna to 8Ω. Cyfrowa transmisja dźwięku odbywa się z częstotliwością 48 kHz i rozdzielczością 24-bitową, co gwarantuje uzyskanie bardzo wysokiej jakości – pasmo przenoszenia samej transmisji obejmuje zakres od 20 Hz do 20 kHz, zaś efektywnie system przenosi dźwięk od 78 Hz do 20 kHz (-10 dB). Pamiętajmy o tym, że mówimy o pojedynczym głośniku, zatem jest to dźwięk monofoniczny, chcąc stworzyć instalację stereofoniczną, względnie wielokanałową, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę takich głośników. Sama transmisja bezprzewodowa odbywa się w paśmie U-NII 5,1-5,8 GHz, a system oferuje 24 niepokrywające się ze sobą kanały RF. Wartości latencji są minimalne, poniżej 6 ms. Także parowanie z nadajnikiem Core odbywa się relatywnie szybko, w czasie do 2 minut. GLOBE5PD gwarantuje maksymalny poziom SPL 106 dB (ciągły, 112 dB szczytowy). Pokładowy wzmacniacz ma moc 32 W (szczytową 120 W), charakteryzuje się też niskim poziomem zniekształceń (THD plus szum), poniżej 0,15%. Odstęp od szumu wynosi ponad 95 dB.

Ecler WiSpeak GLOBE5PD

Porównanie dwóch dostępnych wariantów kolorystycznych

Parametry wskazują na to, że producent dołożył starań, by system WiSpeak oferował jak najlepszy dźwięk w każdych warunkach, warto jednak także zwrócić uwagę na samo wzornictwo i jakość wykonania. Głośnik bardziej przypomina nowoczesną lampę wiszącą, jest przy tym elegancki, nie narzuca się zbytnio, nie zakłócając dzięki temu harmonii wnętrza. Obudowę wykonano z tworzywa ABS wzmocnionego włóknem szklanym, zatem jest ona na pewno bardzo trwała. Dodajmy, że lokuje się w klasie szczelności IP10, co w zupełności wystarczy do stosowania wewnątrz budynków. Zalecany zakres temperatur zawiera się w przedziale od 0°C do 35°C, przy wilgotności nieprzekraczającej 85%. Biorąc pod uwagę, że ma być elementem nagłośnienia obiektu użyteczności publicznej, są to wartości wystarczające z dużym zapasem – zresztą obecnie większość takich miejsc jest już klimatyzowanych. Notabene zalecane warunki przechowywania zakładają jeszcze większą tolerancję na temperaturę otoczenia.

Ecler WiSpeak GLOBE5PD

Sferyczny głośnik ma zewnętrzną średnicę 287 mm

WiSpeak GLOBE5PD oferuje podstawowe funkcje kontrolne, jak ustawienie poziomu, korekcja barwy, parowanie z nadajnikiem (względnie rozłączenie) – wszystkie za pośrednictwem aplikacji WiSpeak, dostępnej zarówno dla urządzeń mobilnych z Androidem, jak i iOS. To już praktycznie standard i każdy, nawet osoba niebędąca specjalistą od nagłośnienia, bez trudu poradzi sobie z takim aplikacjami, zresztą smartfon czy tablet to już narzędzia codziennego i powszechnego użytku.

Ecler WiSpeak GLOBE5PD

Widok od spodu

Podsumowanie
Ecler poszerzył system WiSpeak o kolejny bardzo interesujący głośnik. Bezprzewodowa transmisja pozwala na łatwą instalację w każdych warunkach, przy zachowaniu maksymalnego dystansu 12 metrów między nadajnikiem i odbiornikiem. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla mniejszych i średnich pomieszczeń, zwłaszcza w sytuacji gdy nie wchodzi w rachubę prowadzenie kabli i daleko posunięta modernizacja. Atrakcyjny wygląd, przypominający wiszącą lampę sprawia, że WiSpeak GLOBE5PD wkomponuje się w dowolne wnętrze i nie będzie razić jako coś obcego wizualnie. Sprawdzi się np. w korytarzach, poczekalniach, ale także w dosłownie każdym innym miejscu. Transmisja nie koliduje z żadną inną, jakość dźwięku jest bardzo dobra. Co można dodać? Hiszpański producent zapewne jeszcze nie raz zaskoczy nas jakimś innowacyjnym rozwiązaniem, a póki co, cieszmy się, że system WiSpeak otrzymał kolejny składnik.

TEKST: Dariusz Mazurowski, „AVIntegracje”