Zadaniem panelu czy klawiatury jest przekazanie poleceń użytkownika do odpowiednich urządzeń systemu audiowizualnego. Takimi panelami są opisywane w ubiegłych wydaniach „Sprzętu pod lupą” interfejsy Biamp Impera i Apprimo. Jednak sam panel czy klawiatura nie są w stanie samodzielnie komunikować się z projektorem czy wzmacniaczem. Potrzebują do tego celu pośrednika, który przetłumaczy polecenia wydawane przez użytkownika na język zrozumiały przez wszystkie urządzenia końcowe – takie jak projektor czy wzmacniacz.
Kontroler Impera Tango jest w stanie komunikować się z całkiem sporą grupą urządzeń. Dwukierunkowe porty RS-232 pozwalają na niezawodną komunikację nawet z trzema urządzeniami. Kolejne dziesięć może rozmawiać z procesorem za pomocą połączenia w sieci LAN. W razie potrzeby Impera Tango jest w stanie wysyłać także komunikaty IR za pośrednictwem dwóch jednokierunkowych portów IR. Kompletu możliwości dopełniają cztery bezpotencjałowe porty przekaźnikowe, których zadaniem może być na przykład rozwinięcie ekranu projekcyjnego czy opuszczenie windy z projektorem. Impera Tango dysponuje także ośmioma cyfrowymi portami ogólnego przeznaczenia. Ich zadaniem jest na przykład wykrycie dowolnie zdefiniowanego zdarzenia, na przykład zamknięcie ściany ruchomej w sali konferencyjnej dzielonej na dwie. Wraz z panelem dotykowym czy klawiaturą te wszystkie możliwości pozwalają na stworzenie niezwykle funkcjonalnego sytemu. Kontroler konfigurowany jest za pomocą oprogramowania Biamp Project Designer, tego samego narzędzia, które służy także do tworzenia wszystkich funkcji panelu dotykowego Biamp Apprimo czy klawiatury Biamp Impera.
Jeżeli jednak niezbędne jest rozbudowanie systemu o kolejne urządzenia, Biamp Impera Tango dysponuje szyną NEB (Native Expansion Bus). To do niej podłączyć można moduł Impera Connect-X MP6, dający dostęp do kolejnych portów RS-232/IR, GPIO czy możliwość obsługi dodatkowych urządzeń za pośrednictwem protokołu IP.
Procesor Biamo Impera Tango łączy się ze światem między innymi za pomocą portu RJ-45 obsługującego sieć LAN. I tym samym portem może być zasilane. Impera Tango kompatybilny jest ze standardem PoE, więc wystarczy 15W doprowadzone z przełącznika sieciowego czy PoE injectora by urządzenie rozpoczęło pracę. Znakomicie to ułatwia prowadzenie okablowania. Co więcej – Impera Tango ma także drugi port RJ-45 – zdolny do wysłania zasilania PoE do kolejnego urządzenia – choćby wspomnianego wcześniej ekspandera Impera Connect-X MP6 (któremu wystarczy zaledwie 4W zasilania). Łącznie szyna NEB jest w stanie obsłużyć do pięciu urządzeń peryferyjnych, niezależnie od tego, czy będą to klawiatury sterujące czy ekspandery portów. A więc nie tylko Impera Tango, ale i jego dowolne akcesoria mogą znaleźć się bezpośrednio przy sterowanych urządzeniach. Procesor może być zamontowany zarówno w szafie sprzętowej, zajmując standardowe 1U wysokości, jak i być podwieszony pod blatem czy sufitem.
Oprócz możliwości zaprogramowania funkcji sterujących w kontrolerze Impera Tango możliwe jest także zakodowanie komend IR za pomocą funkcji „IR Learner”. Dzięki temu możliwe jest sterowanie nawet urządzeniami, dla których w oprogramowaniu Project Designer nie ma bibliotek komend sterujących. A tych bibliotek jest tak dużo, że raczej tylko egzotyczne lub naprawdę zabytkowe wręcz urządzenia mogą nie mieć swojej reprezentacji w oprogramowaniu Project Designer.
Podsumowanie
Warto sprawdzić, jak duże możliwości daje procesor Impera Tango. Na stronie biamp.com znaleźć można poradnik projektanta systemu, pomagający na stworzenie najróżniejszych instalacji audiowizualnych, naturalnie z wykorzystaniem urządzeń z portfolio Biamp. Użycie urządzeń Biamp pozwala na błyskawiczne stworzenie działającej instalacji. Od klawiatury dla użytkownika, przez procesor sterujący, wzmacniacz audio czy procesor wideokonferencyjny, aż do mikrofonu czy głośnika – Biamp jest w stanie zapewnić sprawne działanie systemu audiowizualnego, którego sercem, oczywiście, jest Impera Tango.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”