Amerykańska firma Biamp, mająca siedzibę w Beaverton w stanie Oregon, powstała w 1976 roku i od tego czasu zdobywała nie tylko doświadczenie w branży, ale także uznanie odbiorców z całego świata. Specjalizuje się w technologiach audiowizualnych, oferując wiele innowacyjnych produktów. Na rynek właśnie trafiła nowa seria wzmacniaczy – Voltera. I właśnie im przyjrzę się w poniższym tekście.
W skład serii wchodzą łącznie cztery modele i na szczególne podkreślenie zasługuje to, że zaprojektowano je z myślą o bardzo przyjaznej – w domyśle prostej – obsłudze i konfiguracji. Do wykonania ostatniego z wymienionych zadań nie jest potrzebne wykorzystanie żadnego oprogramowania, urządzenia można zatem bez cienia wątpliwości nazwać należącymi do kategorii plug & play. A bądźmy szczerzy – bywa, że te deklaracje producentów czasem rozmijają się z faktami – jednak nie w omawianym przypadku. Jest to o tyle istotne, że adresatem nowych wzmacniaczy są bardzo różni odbiorcy, a końcowy użytkownik nie musi być ekspertem w dziedzinie nagłośnienia.
Wzmacniacze Voltera zostały zaprojektowane tak, by dosłownie każdy mógł je zainstalować, skonfigurować i użytkować. Doskonale nadają się do restauracji, hoteli, barów, placówek edukacyjnych, korporacji, obiektów wystawienniczych lub innych zastosowań, w których potrzebna jest dystrybucja dźwięku lub wzmocnienie. Drugą sprawą, którą warto poruszyć jest to, że nowe wzmacniacze zaprojektowano, by spełniały wymogi międzynarodowego programu Energy Star, który w 1992 roku został zdefiniowany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oraz Departament Energii Stanów Zjednoczonych (nb. od 2009 roku obowiązuje wersja 5.0 tego standardu). Nadrzędnym celem jest promowanie produktów energooszczędnych i korzystnie wpływających na minimalizację emisji gazów cieplarnianych. W naszych czasach jest to bardzo istotna kwestia i wypada pochwalić Biamp za dbałość o środowisko i uwzględnianie wspomnianych wymogów w procesie projektowania.
Wzmacniacze Voltera charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i możliwością różnych form montażu – w szafie z innymi urządzeniami, w racku, pod stołem czy też na nim. W związku z tym producent oferuje całą gamę akcesoriów instalacyjnych, jak 19-calowy uchwyt pojedynczy (przewidziany dla jednego wzmacniacza, który ma szerokość połowy standardowego rozmiaru rack, czyli wymiary 44 x 220 x 290 mm, przy wadze 2,7 kg), uchwyt podwójny (można połączyć dwa urządzenia obok siebie) – do instalacji w dowolnej ramie typu rack – a ponadto powierzchniowy uchwyt do zamontowania w pozycji pionowej, względnie odwróconej, a wreszcie nóżki do instalacji na dowolnej powierzchni. Krótko mówiąc, użytkownik może z łatwością dostosować produkt do własnych potrzeb, umieścić tak, by było to wygodne z punktu widzenia obsługi, dostępne w każdej chwili itd. Biorąc pod uwagę dużą liczbę potencjalnych zastosowań jest to niewątpliwie duża zaleta nowych urządzeń. I choć najistotniejsze są oczywiście walory użytkowe, nie sposób także nie zauważyć (i docenić) nadania serii Voltera atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu – co także ma znaczenie dla wielu odbiorców.
Jak już wspomnieliśmy, na nową rodzinę urządzeń składają się cztery modele i wszystkie objęte są 5-letnią gwarancją Biamp System. A 300.2 jest dwukanałowy, o łącznej mocy 300 W (po 150 W na kanał), podczas gdy A 300.4 dysponuje czterema kanałami przy takie samej mocy (zatem tutaj na kanał przypada po 75 W). Dwa kolejne wzmacniacze z serii Voltera dysponują większą mocą sumaryczną, bowiem aż 600 W. I tak, w przypadku A 600.2 mamy znów dwa kanały i po 300 W na każdy, zaś A 600.4 ma 4 kanały, zatem po 150 W na każdy z nich. Omawiane urządzenia wyposażone są w funkcję współdzielenia mocy, dzięki której są w stanie zaoferować na pojedynczym kanale większą moc, niż wynikałoby z prostego wyliczenia, zakładającego jako punkt wyjścia ich liczbę i łączną moc. W przypadku konkretnych modeli przedstawia się to następująco – 150 W (A 300.4), 300 W (A 300.2), 300 W (A 600.4) oraz 600 W ( A 600.2).
Wszystkie modele wyposażono w proste przełączniki trybów pracy, co bardzo ułatwia obsługę – nawet w przypadku osób, które nie zajmują się zawodowo nagłośnieniem, a mają jedynie elementarną wiedzę o sprzęcie audio, czy instalacyjnym. Wzmacniacze są bardzo uniwersalne i z łatwością będą współpracować z dowolnymi głośnikami pasywnymi (gdzie nie jest wymagana korekcja), zarówno o niskiej, jak i wysokiej impedancji (mogą zatem pracować w trybach 4 Ω, 8 Ω, względnie 70 V, albo100 V). Czułość wejścia ma domyślną wartość 4 dBu (bez względu na obciążenie). Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, omawiana seria wzmacniaczy została opracowana zgodnie z wymogami programu Energy Star, w trybie czuwania (gdy na wejścia nie dochodzi żaden sygnał) pobór mocy jest mniejszy niż 1 W. Do chłodzenia wykorzystano wentylatory o zmiennej prędkości i przepływie powietrza z obu stron – czyli z przodu i z tyłu. Zalecana temperatura pracy wynosi od 0 do 40°C, przy wilgotności w przedziale od 0 do 95%.
Urządzenia z serii Voltera charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, jak pasmo przenoszenia w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, odstępem od szumu powyżej 103 dBA (8 Ω), niskim poziomem zniekształceń THD+N (poniżej 0,5% dla 1 W przy 8 Ω dla całego pasma przenoszenia, poniżej 0,008% dla 1 kHz). Przesłuch między kanałami wynosi powyżej 75 dB (dla 1 kHz). Maksymalny poziom wejściowy wynosi +24 dBu. W połączeniu z przemyślaną konstrukcją i solidnym wykonaniem daje to nam gwarancję, że w każdych warunkach uzyskamy naprawdę dobry dźwięk. Każdy kanał można ręcznie konfigurować, używając do tego przełączników trybu (Lo/Hi-Z), ustawień wzmocnienia i filtra górnoprzepustowego. Wzmacniacze Voltera są kompatybilne z opracowaną przez Biamp platformą Tesira, która pozwala na zintegrowaną obsługę wielu urządzeń, dystrybucję, przetwarzanie itd. Mogą one także współpracować z głośnikami innych producentów – zaś w przypadku modeli Biamp uwzględniono już wstępne strojenie.
Na przednim panelu każdego z modeli znajdziemy wskaźniki temperatury kanału wzmacniacza i zasilania, aktywności limiterów, stanu sygnału na każdym kanale, włączenia/wyłączenia wyciszenia. Z kolei na ścianie tylnej umieszczono:
• porty wejścia/wyjścia audio,
• porty wejścia/wyjścia logic, umożliwiające sterowanie wzmacniaczem, jak również wysyłanie sygnałów sterujących do pozostałych urządzeń w instalacji,
• port napięciowy VCI, umożliwiający sterowanie w zakresie 0-5V np. do płynnej regulacji głośności,
• limiter/trymer – pokrętło umożliwiające regulację poziomu wzmocnienia sygnału wejściowego; w przypadku zbyt dużego wzmocnienia uruchamiany jest limiter; uruchomienie limitera sygnalizowane jest przez diodę obok pokrętła (kolor zielony – limiter wyłączony, kolor zielony – sygnał zbyt wysoki, limiter włączony),
• wskaźniki poziomu sygnałów – diody LED,
• przełącznik trybu (4 Ω, 8 Ω, 70 V, 100 V),
• filtr górnoprzepustowy HPF – filtr odcinający częstotliwości poniżej 70 Hz z sygnału źródłowego z tłumieniem 12 dB na oktawę (szczególnie przydatny w instalacjach biurowych, w których tak niskie częstotliwości nie są odtwarzane).
Podsumowanie
Biamp wprowadził na rynek ciekawą serię wzmacniaczy, która powinna zainteresować szerokie grono potencjalnych odbiorców. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w obiektach, w których będzie nam zależało na uzyskaniu bardzo dobrego dźwięku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu procedur związanych z obsługą czy instalacją. Kompaktowe, elastyczne, zaprojektowane z myślą o prostocie plug-and-play, bez konieczności użycia oprogramowania do konfiguracji, zgodne z wymogami ENERGY STAR, z różnorodnymi opcjami montażowymi nadają się do wielu zastosowań, jak m.in. korporacje, hotele, kościoły, szkolnictwo, gastronomia, domy opieki.
TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”