biamp voltera

Amerykańska firma Biamp, mająca siedzibę w Beaverton w stanie Oregon, powstała w 1976 roku i od tego czasu zdobywała nie tylko doświadczenie w branży, ale także uznanie odbiorców z całego świata. Specjalizuje się w technologiach audiowizualnych, oferując wiele innowacyjnych produktów. Na rynek właśnie trafiła nowa seria wzmacniaczy – Voltera. I właśnie im przyjrzę się w poniższym tekście.

W skład serii wchodzą łącznie cztery modele i na szczególne podkreślenie zasługuje to, że zaprojektowano je z myślą o bardzo przyjaznej – w domyśle prostej – obsłudze i konfiguracji. Do wykonania ostatniego z wymienionych zadań nie jest potrzebne wykorzystanie żadnego oprogramowania, urządzenia można zatem bez cienia wątpliwości nazwać należącymi do kategorii plug & play. A bądźmy szczerzy – bywa, że te deklaracje producentów czasem rozmijają się z faktami – jednak nie w omawianym przypadku. Jest to o tyle istotne, że adresatem nowych wzmacniaczy są bardzo różni odbiorcy, a końcowy użytkownik nie musi być ekspertem w dziedzinie nagłośnienia.

biamp voltera

Wzmacniacz Voltera A 300.2

Wzmacniacze Voltera zostały zaprojektowane tak, by dosłownie każdy mógł je zainstalować, skonfigurować i użytkować. Doskonale nadają się do restauracji, hoteli, barów, placówek edukacyjnych, korporacji, obiektów wystawienniczych lub innych zastosowań, w których potrzebna jest dystrybucja dźwięku lub wzmocnienie. Drugą sprawą, którą warto poruszyć jest to, że nowe wzmacniacze zaprojektowano, by spełniały wymogi międzynarodowego programu Energy Star, który w 1992 roku został zdefiniowany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska oraz Departament Energii Stanów Zjednoczonych (nb. od 2009 roku obowiązuje wersja 5.0 tego standardu). Nadrzędnym celem jest promowanie produktów energooszczędnych i korzystnie wpływających na minimalizację emisji gazów cieplarnianych. W naszych czasach jest to bardzo istotna kwestia i wypada pochwalić Biamp za dbałość o środowisko i uwzględnianie wspomnianych wymogów w procesie projektowania.

biamp voltera

Widok wzmacniacza Voltera A 300.2 z tyłu

Wzmacniacze Voltera charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami i możliwością różnych form montażu – w szafie z innymi urządzeniami, w racku, pod stołem czy też na nim. W związku z tym producent oferuje całą gamę akcesoriów instalacyjnych, jak 19-calowy uchwyt pojedynczy (przewidziany dla jednego wzmacniacza, który ma szerokość połowy standardowego rozmiaru rack, czyli wymiary 44 x 220 x 290 mm, przy wadze 2,7 kg), uchwyt podwójny (można połączyć dwa urządzenia obok siebie) – do instalacji w dowolnej ramie typu rack – a ponadto powierzchniowy uchwyt do zamontowania w pozycji pionowej, względnie odwróconej, a wreszcie nóżki do instalacji na dowolnej powierzchni. Krótko mówiąc, użytkownik może z łatwością dostosować produkt do własnych potrzeb, umieścić tak, by było to wygodne z punktu widzenia obsługi, dostępne w każdej chwili itd. Biorąc pod uwagę dużą liczbę potencjalnych zastosowań jest to niewątpliwie duża zaleta nowych urządzeń. I choć najistotniejsze są oczywiście walory użytkowe, nie sposób także nie zauważyć (i docenić) nadania serii Voltera atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu – co także ma znaczenie dla wielu odbiorców.

biamp voltera

Porty wejścia i wyjścia logic umożliwiają sterowanie wzmacniaczem, jak również wysyłanie sygnałów sterujących do pozostałych urządzeń w instalacji.

Jak już wspomnieliśmy, na nową rodzinę urządzeń składają się cztery modele i wszystkie objęte są 5-letnią gwarancją Biamp System. A 300.2 jest dwukanałowy, o łącznej mocy 300 W (po 150 W na kanał), podczas gdy A 300.4 dysponuje czterema kanałami przy takie samej mocy (zatem tutaj na kanał przypada po 75 W). Dwa kolejne wzmacniacze z serii Voltera dysponują większą mocą sumaryczną, bowiem aż 600 W. I tak, w przypadku A 600.2 mamy znów dwa kanały i po 300 W na każdy, zaś A 600.4 ma 4 kanały, zatem po 150 W na każdy z nich. Omawiane urządzenia wyposażone są w funkcję współdzielenia mocy, dzięki której są w stanie zaoferować na pojedynczym kanale większą moc, niż wynikałoby z prostego wyliczenia, zakładającego jako punkt wyjścia ich liczbę i łączną moc. W przypadku konkretnych modeli przedstawia się to następująco – 150 W (A 300.4), 300 W (A 300.2), 300 W (A 600.4) oraz 600 W ( A 600.2).

biamp voltera

Panel przyłączeniowy największego ze wzmacniaczy z serii Voltera, modelu A 600.4

Wszystkie modele wyposażono w proste przełączniki trybów pracy, co bardzo ułatwia obsługę – nawet w przypadku osób, które nie zajmują się zawodowo nagłośnieniem, a mają jedynie elementarną wiedzę o sprzęcie audio, czy instalacyjnym. Wzmacniacze są bardzo uniwersalne i z łatwością będą współpracować z dowolnymi głośnikami pasywnymi (gdzie nie jest wymagana korekcja), zarówno o niskiej, jak i wysokiej impedancji (mogą zatem pracować w trybach 4 Ω, 8 Ω, względnie 70 V, albo100 V). Czułość wejścia ma domyślną wartość 4 dBu (bez względu na obciążenie). Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, omawiana seria wzmacniaczy została opracowana zgodnie z wymogami programu Energy Star, w trybie czuwania (gdy na wejścia nie dochodzi żaden sygnał) pobór mocy jest mniejszy niż 1 W. Do chłodzenia wykorzystano wentylatory o zmiennej prędkości i przepływie powietrza z obu stron – czyli z przodu i z tyłu. Zalecana temperatura pracy wynosi od 0 do 40°C, przy wilgotności w przedziale od 0 do 95%.

biamp voltera

Akcesoria montażowe i instalacyjne dla wzmacniaczy z serii Voltera.

Urządzenia z serii Voltera charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami, jak pasmo przenoszenia w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, odstępem od szumu powyżej 103 dBA (8 Ω), niskim poziomem zniekształceń THD+N (poniżej 0,5% dla 1 W przy 8 Ω dla całego pasma przenoszenia, poniżej 0,008% dla 1 kHz). Przesłuch między kanałami wynosi powyżej 75 dB (dla 1 kHz). Maksymalny poziom wejściowy wynosi +24 dBu. W połączeniu z przemyślaną konstrukcją i solidnym wykonaniem daje to nam gwarancję, że w każdych warunkach uzyskamy naprawdę dobry dźwięk. Każdy kanał można ręcznie konfigurować, używając do tego przełączników trybu (Lo/Hi-Z), ustawień wzmocnienia i filtra górnoprzepustowego. Wzmacniacze Voltera są kompatybilne z opracowaną przez Biamp platformą Tesira, która pozwala na zintegrowaną obsługę wielu urządzeń, dystrybucję, przetwarzanie itd. Mogą one także współpracować z głośnikami innych producentów – zaś w przypadku modeli Biamp uwzględniono już wstępne strojenie.

biamp voltera

Omawiana seria wzmacniaczy została opracowana zgodnie z wymogami programu Energy Star, w trybie czuwania (gdy na wejścia nie dochodzi żaden sygnał) pobór mocy jest mniejszy niż 1 W.

Na przednim panelu każdego z modeli znajdziemy wskaźniki temperatury kanału wzmacniacza i zasilania, aktywności limiterów, stanu sygnału na każdym kanale, włączenia/wyłączenia wyciszenia. Z kolei na ścianie tylnej umieszczono:
• porty wejścia/wyjścia audio,
• porty wejścia/wyjścia logic, umożliwiające sterowanie wzmacniaczem, jak również wysyłanie sygnałów sterujących do pozostałych urządzeń w instalacji,
• port napięciowy VCI, umożliwiający sterowanie w zakresie 0-5V np. do płynnej regulacji głośności,
• limiter/trymer – pokrętło umożliwiające regulację poziomu wzmocnienia sygnału wejściowego; w przypadku zbyt dużego wzmocnienia uruchamiany jest limiter; uruchomienie limitera sygnalizowane jest przez diodę obok pokrętła (kolor zielony – limiter wyłączony, kolor zielony – sygnał zbyt wysoki, limiter włączony),
• wskaźniki poziomu sygnałów – diody LED,
• przełącznik trybu (4 Ω, 8 Ω, 70 V, 100 V),
• filtr górnoprzepustowy HPF – filtr odcinający częstotliwości poniżej 70 Hz z sygnału źródłowego z tłumieniem 12 dB na oktawę (szczególnie przydatny w instalacjach biurowych, w których tak niskie częstotliwości nie są odtwarzane).

biamp voltera

Ponieważ jeden wzmacniacz Voltera zajmuje przestrzeń połowy standardowego racka 19”, użytkownik może z powodzeniem łączyć dwa wzmacniacze, tak aby wypełniły całą szerokość. Nic nie stoi również na przeszkodzie aby wzmacniacz podwiesić pod biurkiem czy blatem.

Podsumowanie
Biamp wprowadził na rynek ciekawą serię wzmacniaczy, która powinna zainteresować szerokie grono potencjalnych odbiorców. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w obiektach, w których będzie nam zależało na uzyskaniu bardzo dobrego dźwięku, przy jednoczesnym zminimalizowaniu procedur związanych z obsługą czy instalacją. Kompaktowe, elastyczne, zaprojektowane z myślą o prostocie plug-and-play, bez konieczności użycia oprogramowania do konfiguracji, zgodne z wymogami ENERGY STAR, z różnorodnymi opcjami montażowymi nadają się do wielu zastosowań, jak m.in. korporacje, hotele, kościoły, szkolnictwo, gastronomia, domy opieki.

TEKST: Andrzej Pawluś, „AVIntegracje”