BLUSTREAM

Chyba nikogo już nie dziwi fakt, że instalacje audiowizualne są od przynajmniej dekady chlebem powszednim we wszelkiego rodzaju obiektach. Podczas projektowania budynku po prostu nie można zapomnieć o umiejscowieniu w nim mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań z rynku AV. Firma BLUSTREAM, pochodząca z Melbourne w Australii, to jedna z tych marek, które bardzo dynamicznie zaistniały na rynku, obecnie oferuje swoje rozwiązania na trzech kontynentach. Wydaje się, że BLUSTREAM w budowaniu swoich urządzeń kieruje się filozofią: zaprojektuj rozwiązanie bez mocno skomplikowanej obsługi, a każdy instalator otrzyma naprawdę funkcjonalne narzędzie. W niniejszym teście postaram się przybliżyć wam sześć różnych urządzeń stanowiących gotowe, kompleksowe rozwiązania dla różnych sektorów rynku audio-wideo.

[fusion_dropcap boxed=”no” boxed_radius=”” class=”” id=”” color=”#0a0304″]W[/fusion_dropcap]pierwszej kolejności zobaczymy, co potrafi matryca PL A88ARC-V2, następnie postaram się opisać, jakie to udogodnienia w niej zastosowano. Po pierwsze, matryca ma osiem wejść HDMI, które z łatwością można przyporządkować do ośmiu wyjść w standardzie HDBaseT. Jak wiadomo, standard HDBaseT może pracować na znacznie dłuższe dystanse, gdzie przy odległości nawet 100 m możemy poprawnie przesyłać sygnał. Wyjścia zostały zdublowane. Każdy z ośmiu bloków wyjściowych ma złącze typu HDBaseT, jak i standardowe złącze HDMI. Za pomocą jednego modułu OUT można zatem podłączyć zarówno odbiornik HMDI, jak i HDBaseT. Czy gniazda wejściowe są również zdublowane? Nie wszystkie. Matryce wyposażono w dwa podwójne moduły wejściowe. Pozostałe sześć ma pojedyncze złącze HDMI.

Jakie sygnały może przetwarzać matryca? Jeśli chodzi o wideo, to producent oferuje rozdzielczość 4K HDCP 2.2. Przy torach wejściowych pojawia się tu czysto fizyczne ograniczenie – podczas dostarczania sygnału IN do jednego z gniazd HDBaseT (w przypadku standardu HD) długość przewodu nie może przekroczyć 70 m; w przypadku rozdzielczości poniesionej do 4K to ograniczenie będzie wynosiło 40 m. Nie jest to jednak istotny mankament w obliczu możliwości tego urządzenia. W tym momencie nadszedł czas na opis bardzo dobrych rozwiązań zaimplementowanych w tejże matrycy. Jako pierwsze chciałbym przybliżyć standardy PoH oraz PoE. Standard PoE został wdrożony już na początku 2000 roku, a obecnie doczekał się nowej odsłony pod postacią PoH, czyli Power over HDBaseT. W praktyce oba standardy pozwalają przesyłać za pomocą przewodów ethernetowych nie tylko dane, ale i energię elektryczną, stąd nazwa PoE, czyli Power over Ethernet. Zatem podłączając pod dane wyjście tylko jeden przewód sieciowy, możemy przesłać sygnał wideo, sygnał sterujący dla IR – i to w obu kierunkach, sygnał zgodny z RS 232 (również w obu kierunkach), a także ARC. Czym jest ten ostatni skrót? ARC to nic innego jak Audio Return Channel – jest to kanał zwrotny audio, który został opracowany dla standardu HDMI po to, aby przesłać wspomniany zwrotny sygnał audio za pomocą jednego przewodu HDMI. W praktyce dzięki ARC możliwe jest zmniejszenie liczby przewodów i ułatwienie podłączenia urządzeń. Myślę, że lepiej zobrazuje to realny przykład. To rozwiązanie w warunkach domowych jest szczególnie przydatne, kiedy to źródłem dźwięku jest np. telewizor, a chcielibyśmy go wysłać np. do wzmacniacza kina domowego bez użycia dodatkowych przewodów audio. Przy bardziej rozbudowanych systemach standard ten zdecydowanie zmniejsza liczbę przewodów wymaganych dla danej instalacji. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest możliwość pełnego routingu ośmiu niezależnych wejść analogowych audio. Mogą być one przekierowane do złącz wyjściowych audio lub sygnał z nich może być konwertowany do poszczególnych wyjść HDBaseT / HDMI.
4×4 HDBase Matrix CSC
To rozwiązanie jest propozycją dla tych instalacji, gdzie nie będzie potrzeby stosowania takiej liczby torów wejściowych i wyjściowych. Można powiedzieć, że jest to uproszczona wersja PLA-88ARC-V2. Zatem zastosowano tu cztery złącza wejściowe typu HDMI oraz zdublowane złącza wyjściowe HDMI/HDBaseT RJ 45. Nie znajdziemy tu wejściowych, analogowych torów audio, w jakie został wyposażony model PLA88ARC, ale niezależne kanały wyjściowe, zarówno w postaci analogowej, jak i cyfrowej, są do dyspozycji – jak najbardziej. To, co łączy te urządzenia, a o czym nie wspomniałem przy okazji opisu PLA88, to możliwość sterowania za pomocą sieci Ethernet. Obie matryce mogą być sterowane zdalnie za pomocą konkretnego interface’u i oczywiście dla tych celów w obu urządzeniach znajdziemy stosowne gniazdo typu RJ.
Czym jest tajemniczy dodatek CSC? Ponieważ różne typy sprzętu wideo używają różnych formatów (także w wypadku, jeśli rozpatrujemy to zagadnienie pod kątem kolorów), czasami wymagana jest konwersja przestrzeni kolorów. Matryca ma zaawansowaną możliwość adaptacji przestrzeni kolorów – w skrócie CSC.
MFP112 – konwersja sygnałów staje się prosta
To propozycja dla wszystkich rozwiązań, gdzie mamy do czynienia z konwersją sygnałów. To jednak nie jest jedyne zastosowanie tego urządzenia, ponieważ MPF 122 ma dwa niezależne tryby pracy. Ta matryca może pracować jako spliter. MPF112 ma dwa wyjścia: HDMI oraz HDBaseT. Dowolne źródło sygnału może być powielone za pomocą wspomnianych wyjść. Skoro już mowa o źródłach sygnału – mamy tu do czynienia aż z jedenastoma torami wejściowymi. Są to złącza analogowe, czyli cztery wejścia VGA (wraz z przyporządkowanymi do nich torami audio), a także wejście kompozytowe oraz Y, Pb, Pr. Te ostatnie również mają złącza audio. Matryca została wyposażona także w złącza cyfrowe, czyli cztery wejścia HDMI oraz pojedyncze HDBaseT. Warto wspomnieć, że do złącz HDMI można dodatkowo przypisać cztery analogowe tory audio. Spliter to jedna z możliwości zastosowania tego urządzenia, drugą opcją jest zastosowanie MPF 112 jako switchera. W tym wypadku routing jest konfigurowany, ale z pewnymi obostrzeniami. Do wyjścia HDMI można przekierować tylko cyfrowe sygnały wideo, czyli z czterech gniazd HDMI oraz z pojedynczego HDBaseT. Wszystkie możliwe sygnały, również te analogowe z powiązanymi złączami audio, można przekierować do toru wyjściowego HDBaseT. 

MX44VW, czyli praca z video wall i nie tylko
Podobnie jak w przypadku MPF 112, także i w tym urządzeniu możemy mówić o różnych trybach pracy. Wyróżniłbym dwa, bardzo ważne. Zastosowaniem pierwszym może być prezentacja typu multiview, gdzie na ekranach pojawiają się różne treści. Kontrola nad tak rozbudowaną prezentacją może odbywać się za pomocą przycisków na przednim panelu, aplikacji BLUSTREAM Matrix, pilota z podczerwienią, interfejsu RS-232 czy też protokołu TCP / IP. Drugą opcją jest tworzenie systemu video wall, gdzie zestawiając bezszwowe ekrany, możemy dystrybuować obraz w taki sposób, aby na poszczególny odbiornik trafiała tylko część składowej całego obrazu. Konfiguracja matrycy pozwala na użycie odbiorników w wariantach 2 × 2, 4 × 1 lub 1 × 4; w tym celu matryca wyposażona została w cztery wyjścia HDMI. Źródło sygnału może stanowić jedno z czterech złączy analogowych typu VGA lub jedno z czterech złączy HDMI. Na pokładzie tego urządzenia nie znajdziemy portu HDBaseT, MX44VW ma za to rozbudowaną sekcję sterowania IR – ma cztery niezależne strefy do wysyłania sygnału sterującego, jak i cztery złącza do przyjmowania sygnału IR.
Urządzenia peryferyjne HEX100CS-KIT oraz Multicast UHD
Na początek postaram się przybliżyć funkcjonalność zestawu HEX. Zestaw ten składa się z nadajnika i odbiornika. W kontekście jego zastosowania możemy mówić o transmisji sygnału zarówno lokalnie, jak i na dalsze odległości. Oczywiście nie myślę tu o bezprzewodowej łączności. Myślę tu o zastosowaniu po raz kolejny przewodu typu CAT dla standardu HDBaseT. Aby przybliżyć funkcję zestawu, podam najprostszy przykład jego zastosowania. Źródło sygnału zostaje podłączone do nadajnika za pomocą HDMI. W tym samym module mamy możliwość podłączenia pierwszego monitora (nazwijmy go lokalnym) również za pomocą HDMI. Dalej nadajnik wysyła już sygnał za pomocą wyjścia HDBaseT i tu, jak już wspomniałem przy okazji opisywanych matryc, mamy możliwość przesłania sygnału maksymalnie do 100 m. Drugi moduł odbiera sygnał i przekierowuje go na złącze typu HDMI – czyli pojawia się możliwość podłączenia drugiego monitora w znacznej odległości. Moduł odbiorczy ma również niezależne złącza audio –analogowe i cyfrowe. Całość może być sterowana w obu kierunkach za pomocą IR i to bez dodatkowych przewodów. Sygnał dla IR przesyłany jest jedynym, wspomnianym już przewodem typu CAT łączącym oba moduły. Drugim ciekawym urządzeniem peryferyjnym jest Multicast UHD. Jest to nic innego jak switcher sieciowy, przystosowany bezstratnej transmisji oraz do przesyłu bez zbędnej latencji. Technologia Multicast UHD pozwala przesłać sygnał dla standardów HDMI, IR i RS-232.
Konstrukcje dobrze przemyślane
Rzeczywiście, po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich urządzeń nasuwa się tylko jeden wniosek: są to produkty dobrze przemyślane i dzięki nim producent zapewnia łatwą możliwość instalacji oraz eksploatacji. Biorąc pod uwagę dwukierunkowość sygnałów w obrębie jednego przewodu CAT, samo sterowanie staje się również dużo prostsze. Mam wrażenie, iż po raz kolejny za projekty tych urządzeń zabrał się zespół praktyków. Myślę, że każdy instalator szybko nabierze przekonania do zaprezentowanych urządzeń.

TEKST: Paweł Murlik, AVIntegracje